Επιχείρηση- Ορκωμοσία!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288

    Επιχείρηση- Ορκωμοσία!!

    Κι αφού πέρασαν οι μέρες...τρώγοντας του σκασμού και παίρνοντας πίσω το 1μισι απο τα 2μισι κιλά που είχα χάσει, ξεκινάω καινούργια προσπάθεια για να χάσω 3 κιλά μέχρι την ορκωμοσία.

    Έχω 29 μέρες.

    Αυτή τη στιγμή έχω 1μιση τούρτα στο ψυγείο απο τη γιορτή του αδελφού μου. Φαντάζεστε τις σειρήνες που με καλούν...

    Αλλά οχι!!! Ο,τι εφαγα εφαγα!!!! Και ηταν πολλα!! Πιττες, πιτσες, γλυκα...Φτανει!

    Ξεκινάω λοιπόν φυσιολογική διατροφή, χωρίς ακρότητες και γυμναστική μισή ώρα την ημέρα.

    Θα γράφω κάθε μέρα τί τρώω (είναι λίγο σπαστικό για σας, οποτε μπορειτε να αποφευγετε τελειως το topic) για να με ελέγχω καλύτερα και να μη ξεφευγω.


    Sooo, εκανα λιπομέτρηση σήμερα και, επισήμως, είμαι:


    Υψος: 1,70

    Βάρος: 75,200 (χωρίς ρούχα και νηστική)

    BMI: 26

    Σπλαχνικό Λίπος: 5

    Ποσοστό σωματικού λίπους: 41,3 % (!!!!)

    Θερμίδες που καίω χωρίς άσκηση: 1414

  2. #2
    καλά είσαι 1,70? ωραίο ύψος.ideal θεωρώ
    ου μια χαρά είναι το βμι σου ρε μην αγχώνεσαι τόσο πολύ.ξέρω έχεις λύπος λίγο παραπάνω αλλά θα το χάσεις σιγά σιγά κ είμαι σίγουρη οτι ο σωματοτυπος σου είναι τέτοιος που φαίνεσαι κ πιο αδύνατη απότι είσαι.
    οπότε καλά κάνεις κ θες να γίνεις καλύτερη αλλά ο τρόπος που εκφράζεσαι με κάνει να πιστεύω οτι το άγχος σου δν είναι τόσο δημιουργικό. πρόσεχε γιατί σου χω πει ,κ εγώ μια χαρά ήμουν στην ορκωμοσία μου θα ήθελα τόσο να ήμουν τώρα 6 χρόνια μετά. κ τι κατάφερα. από τότε μόνο έβαζα,δν έβγαζα. κ ταυτόχρονα αυτομαστιγώνομαι τόσα χρόνια ,κρίμας δν είναι.

    κοίτα αντί να κάθεσαι να σκας για 1 κ 2 κιλά μέχρι την ορκωμοσία σου ,να ψάξεις απλά να βρεις τι θα βάλεις να σου πάει κ να σε κολακεύει έτσι όπως είσαι. κ να νιώθεις όμορφα όπως κ να χει. κ όχι όπως θα είσαι άμα χάσεις 2 κιλά. τώρα αν τα χάσεις κιόλας θα ναι μπονους έξτρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    το να χάσεις 2 η 3 κιλά δεν αλλάζει αυτό που έκανες!!το να αποφοιτήσεις!!το ίδιο σημαντικό είναι είτε πας στην ορκομωσία με 1 κιλό πάνω η κάτω!φρόντισε να το χαρείς έτσι κι αλλιώς!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Κορίτσια σας ευχαριστω!!!! Εχετε απολυτο δικιο!!
    Είναι απλά κομπλεξ εμφανισης! Ενταξει, εχω 10-15 κιλα παραπανω...αλλά δεν ειναι τραγικο. Απλά η αυτοπεποιθηση μου ειναι μηδενικη...
    Πιο πολυ κοιλιτσα εχω και οταν παχαινω φουσκωνουν τα μαγουλα μου και δειχνω ασχημη. Για αυτο θελω να ξαναχασω αυτα τα 3 κιλακια για τωρα...
    Και ειναι και λιγο τα μπρατσακια το θεμα...
    Αλλα το θεμα ειναι οτι παιρνω πτυχιο. Η στιγμη ειναι σημαντικη και το τελος κι αυτης της περιοδου. Ειναι γλυκοπικρο, αλλα σημαντικο για μενα.
    Παντως θα προσπαθησω να τη κανω τη διατροφη, εβαλα ρεαλιστικο στοχο.


    @Μανταμ Σου Σου, εχω υπερβολικο αγχος, πραγματικα, και προσπαθω πολυ σκληρα να το διαχειριστω, με οχι μεγαλη επιτυχια. Το δουλευω ομως. Μου κανει πολυ κακο, και οπως εγραψα σε αλλο θεμα, αγχωνομαι τοσο για τα κιλα που βρηκα ασπρη τριχα και φοβαμαι μη βρω κι αλλες....

    Για αυτο ειπα να ξεκινησω διατροφη, επειδη το αγχος-φαγητο-κιλα-αγχος ειναι φαυλος κυκλος και δεν οδηγει πουθενα, παρα μονο στη καταθλιψη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλή μου μάλλον δεν έχεις 10-15 κιλά παραπάνω. Αυτή η μούφα πως τα κιλά πρέπει να είναι μια δεκάδα κάτω απ'το ύψος έχει ξεκινήσει από Αμερική και ίσως εδώ οι δικοί μας τα έχουν μπερδέψει, μιας κι εκεί ζυγίζονται με λίβρες κι όχι με κιλά. Οπότε αν εκεί λένε το πολύ 10 λίβρες κάτω είναι περίπου 5 κιλά σε μετάφραση ζυγαριάς! Σιγά το πράγμα. Άσε και λίγα πιασίματα. Μην ξεχνάς πως ναι μεν οι κοκαλιάρες κλέβουν τις εντυπώσεις, αλλά στο τέλος οι γεματούλες έχουν τις τύχες τις καλές!

    Κάποτε κι εγώ έτσι θεωρούσα πως αφού έχω ύψος 1.68 το ιδανικό μου βάρος είναι 58 κιλά. Ούτε με σφαίρες να το αγγίξω δεν μπορούσα αυτό το νούμερο. Έφτασα 68 κιλά και ήταν ότι ιδανικότερο στον σκελετό μου. Τα ρούχα που φορούσα τότε τα έχω κρατήσει. Είναι τόσο μικροσκοπικά, που αναρωτιέμαι πως είχα καταφέρει και χωρούσα εκεί.
    Οπότε λοιπόν κοριτσάκι, είσαι μια χαρά κι ας τα κόμπλεξ για τους άλλους.

    Λίγη γυμναστική κάνε να σφίξουν... οι κώλοι και τίποτε άλλο! Και αυτοπεποίθηση θα σε γεμίσει η γυμναστική και γνωριμίες θα κάνεις! :wink2:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Μαρια ευχαριστω για το σχολιο!!!! Εχεις δικιο, η γυμναστικη θα με βοηθουσε, αλλα δυστυχως βαριεμαι τις περισσοτερες φορες...
    Μωρε και στα 70 να επεφτα μια χαρα θα ημουν!!! Απλά φτανω σε ενα καλο σημειο και μετα με πιανει και τρωω γλυκα και παιρνω παλι καποια κιλα.

  7. #7
    άσε την δίαιτα κ ξεκίνα γυμναστική. τρώγε πολλά φρούτα κ σαλάτες κ δν θες τιποτα άλλο θα σαι κομπλέ. κ στοίχημα οτι θα έχεις χάσει κιλά κ πόντους μέχρι την ορκωμοσία

    α κ συμφωνώ 100% με την Μαρια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Χλωμο το βλεπω...αλλα θα προσπαθησω!!!! Ευχαριστω κοριτσια!!! Ειναι πολυ σημαντικο για μενα να μπορω να ζητησω μια συμβουλη!! <3

    Λοιπον, χτες εφαγα: Πρωινο: μπανανα και ενα ποτηρι γαλα. Μεσημεριανο: φασολακια, μια φετα ψωμι και ενα κομματι τυρι. Βραδυνο: πιτα με σουβλακι κοτοπουλο, μαγιονεζα, πατατες, ντοματα.

    Σημερα: Πρωινό: Τοστ ολικης με τυρι. Μεσημεριανό: πατατες και καροτα στη κατσαρολα, κομματι φετα. Απογευματινο: χυμος μπανανα-πορτοκαλι. Βραδυνο: γαλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •