Χαιρεται και παλι!! (και μερικες ερωτησεις)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131

    Χαιρεται και παλι!! (και μερικες ερωτησεις)

    Τι κανετε παιδια;!! δεν ξερω ποιος εχει μεινει, ποιος εχει φυγει.... εχω χασει λιγο τη μπαλα...

    Ξαναγυρισα για πληροφοριες!! Οποιος ξερει/εχει ασχοληθει να ριξει λιγο φως..

    Για οσους δεν με γνωριζουν, χονδρικά η ιστορια..

    Εριξα 72 κιλα απο 2010 μεχρι μεση του 2011, τα οποια κρατησα και μακρια μεχρι σημερα, ειχα ενα σκονταμα για λιγους μηνες που εβαλα 10 κιλα λογω φαρμακων, τα οποια εφυγαν οσο γρηγορα ηρθαν.

    Μεχρι στιγμης, ολα καλα και ξαστερα, οι εξετασεις αιματος τελειες, φυσικη κατασταση αριστη.

    Σκεφτομαι να κανω προπονηση για ενα 'μαραθωνα' 5 χιλιομετρων. Ειχα δει αναφορες στο παρελθον μερικων που συμμετείχαν.

    Οι ερωτησεις μου:

    - η προπονηση γινεται μοναχος ή χρειαζεται προπονητης;
    - γινεται σε γυμναστηριο ή σε ανοιχτο χωρο;
    - ποσος καιρος πηρε πανω-κατω για να γινει η ετοιμασια;
    - που ακριβως απευθυνομαι για να δηλωσω συμετοχη;
    - υπαρχουν qualifications ή παει ο καθενας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Γειά σου Merry, καλώς επανήλθες! Μόλις το είδα, όπως ξέρεις τρέχω αν και δεν ασχολούμαι με αγώνες.

    Η προπόνηση σου μπορεί σαφέστατα να γίνει και χωρίς προπονητή, έχεις κάνει και εξετάσεις οπότε είσαι good to go, ιδανικά βέβαια ας σε δει και καρδιολόγος αν σκοπεύεις να κάνεις δυνατή προπόνηση. Επίσης αδιάφορο αν θα γίνει σε γυμναστήριο ή γήπεδο, έξω επιβαρύνει περισσότερο αρθρώσεις αλλά με το βάρος σου θεωρω δε θα έχεις θεμα αλλά στο διάδρομο κουράζεσαι λιγότερο σε σχέση με το τρέξιμο έξω και δε θα το πρότεινα για προπόνηση για αγώνα.

    Εχεις καποιο συγκεκριμένο αγώνα υπόψιν σου; Στόχο σε χρόνο;

    Ο τρόπος που προπονούμαι εγώ, μετά από λίγη μελέτη αλλά όχι τπτ ιδιαίτερο, έχει περίπου ως εξής:
    -Τρέχω χαλαρά 2-3 φορές την εβδομάδα 20' έως μια ώρα ανάλογα με το χρόνο μου, χωρίς να πιέζομαι ιδιαίτερα. Αυτές τις μέρες η προπόνηση συνδυάζεται και με προπόνηση με βάρη και λειτουργεί πιο πολύ ως ζέσταμα, χωρίς να σημαίνει πως δε γίνεται δουλειά στην αερόβια αντοχή μου.
    - Μια φορά την εβδομάδα κάνω αποκλειστικά αερόβια με σκοπό να σπάσω πάντα το "ρεκόρ" μου, εναλλάξ 30' ή μια ώρα. Για να εξηγήσω μια στις 15 ημέρες τρέχω όσο πιο δυνατά μπορώ 30' και άλλη μια 60'. Ειδικά στην αρχή η πρόοδος ήταν ραγδαία και η αντοχή για 5Κ χτίζεται εύκολα. Τώρα πια είμαι σχεδόν στάσιμος αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο κίνητρο και δε πιέζομαι όσο θα ήθελα, πιστεύω οτι αν είχα σκοπό κάοιον αγώνα ίσως να είχα ραγδαία πρόοδο.

    Not much σα πληροφορία, αλλά αυτό εχω. Κοιτα στο runningnews.gr και για tips για προπόνηση αλλά και για καλεντάρι αγώνων.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •