Γιεάααα σας~
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    22

    Γιεάααα σας~

    Καλημέρα σας

    Θα ήθελα τις συμβουλές από τις δικές σας εμπειρίες.
    Έχω ελεεινά πολλά περιττά κιλά. συγκεκριμένα 100, με ύψος μόνο 1,55. όπως καταλαβαίνετε θέλω -και επιβάλλεται για προληπτικούς λόγους- να χάσω κάποια (πολλά ) κιλά.

    είμαι 24 χρονών, το χαμηλότερο βάρος με αυτό το ύψος ήταν 61 κιλά πριν 10 χρόνια νομίζω. αυτό το νούμερο είχε προέλθει βέβαια μετά από χημική δίαιτα και απώλεια ~8-10 κιλών. ήμουν μικρή τότε και δεν γνώριζα τι κίνδυνοι παραμονεύουν πίσω από αυτές τις δίαιτες...αλλά στο μέλλον φρόντισα να το εμπεδώσω καλά XD σε αυτά τα χρόνια λοιπόν, έχω πάει σε 2 διαιτολόγους, έχω κάνει κάααμποσες δίαιτες, έχω χάσει κιλά αλλά τα έχω ξαναπάρει εις διπλούν.

    αυτά τα κιλά λοιπόν έχουν έρθει από συνεχείς αυξομειώσεις βάρους, από καθιστική ζωή (είμαι λίγο τεμπέλα :P) και από γλυκά.

    είμαι σε φάση που θέλω να τα ξεφορτωθώ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ. ξέρω πως υγιεινή διατροφή και άσκηση είναι η λύση, αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να ξεκινήσω. δεν γνωρίζω με πόσες θερμίδες πρέπει να ξεκινήσω, ούτε τι άσκηση (συχνότητα και είδος) πρέπει να κάνω αυτή τι στιγμή.

    είμαι λίγο θολωμένη μετά από τόσα που έχω διαβάσει και από όσα έχω πάθει. για αυτό ό,τι συμβουλή έχετε να μου δώσετε ειν ευπρόσδεκτη. ^_^

    υγ. μην μου προτείνετε χειρουργικές μεθόδους. προτιμώ προς το παρόν να παιδευτώ, παρά να διακινδυνέψω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    να βρεις ενα σωστο διαιτολογο να σε μαθει να τρως και να μαγειρευεις σωστα, και μετα θα εφαρμοζεις αυτα μια ζωη. Αλλιως τα κιλα θα ερχονται παντα πισω. Δε θελει στερηση, για αρχη κοψε τα γλυκα, προτιμησε γλυκα κουταλιου η σοκολατα υγειας που δεν εχουν λιπαρα, σε στιγμες αδυναμιας.
    Φαε λιγο λιγοτερο φαγητο και περισσοτερη σαλατα. Μετρα το λαδι σου στα φαγητα να ειναι 1 κσ ανα μεριδα. Φαε 1 φετα ψωμι κι οχι 2.
    Κανε ολα οσα εκανες πριν βγαζοντας απο τη διατροφη σου οσα θεωρεις βλαβερα, τρωγοντας λιγο λιγοτερο και λιγο καλυτερα. Θα δεις δεν ειναι τοσο δυσκολο. Ειναι να κανεις την αρχη. Τα λεω για να τα ακουω κι γω που τελευταια ολο εξοδους ειμαι kai proxeiro faghto sth doyleia.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καλωσηρθατε και οι δυο κοριτσια!!! :thumbup::blush:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εχουν δίκιο τα κορίτσια! Το μόνο που θα ήθελα να ρποσθέσω ειναι πως πέρα απο τις θερμίδες προσπάθησε να εχεις κατα νου την ποιότητα των θερμίδων, και οχι τόσο την ποσότητά τους Καλή επιτυχία εύχομαι!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    10
    PurlpeViolet

    Σε πρώτη φάση κόβεις οτιδήποτε περιέχει:

    Λευκό Αλεύρι
    Ζάχαρη (Εδώ Θέλει ψάξιμο γιατί η ειδικά η ζάχαρη "κρύβεται" σε πάρα πολλά επεξεργασμένα προϊόντα).
    Αλκοόλ

    Θα είναι ένα πρώτο σημαντικό βήμα

  6. #6

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    22
    σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, τις οποίες προσπάθησα να εφαρμόσω και μετά από 15 μέρες ζυγίστηκα και είδα πως έχω χάσει 1,1 κιλό. χωρίς ιδιαίτερη γυμναστική (καθόλου δλδ :P)
    μπορεί να μην θεωρείται μεγάλη απώλεια. αλλά θέλω να πιστεύω πως ήταν σωστή. δλδ έχασα λίπος και όχι υγρά και μυικό ιστό. αν και, να πω την πικρή μου αλήθεια, 3 μέρες σε αυτό το διάστημα έκανα μεγάλο παραστράτημα από τη δίαιτα. anw.

    kleanthi το link με βοήθησε πολύ. συγκεκριμένα μου έβγαλε αποτέλεσμα 2133 θερμίδες αν θυμάμαι και εγώ τις μείωσα γύρω στις ~1950

    sweetOctober σε διαιτολόγο είχα πάει παλιά και η πρώτη συνάντηση ήταν να μου κάνει μάθημα το τι θεωρείται μερίδα και να μελετήσουμε ποιες τροφές είναι πιο ωφέλιμες σε θρεπτική αξία. στο πρώτο δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα μου, το αδύνατο μου σημείο ήταν η σαβούρα που έτρωγα. τον διαιτολόγο τον είχα κόψει τότε όμως, διότι ήμουν ~88 κιλά, πήγαινα γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα και μου είχε δώσει διατροφή με 1600 θερμίδες..είχε περάσει 1 μήνας, δεν είχα χάσει γραμμάριο και σιγά σιγά τα παράτησα. κακή ψυχολογία δυστυχώς.

    Γυμναστική δεν έχω τη διάθεση να αρχίσω ακόμα, αλλά θα προσπαθήσω να εντάξω μισή ποδήλατο επί 3 φορές την εβδομάδα για αρχή, αν και το κόβω πολύ δύσκολο να το τηρήσω. όταν με το καλό χάσω 9 κιλά θα πάω να γραφτώ σε γυμναστήριο. αυτά τα 10 κιλά κάνουν μεγάλη διαφορά και τα νιώθω μεγάλο βάρος, σε σύγκριση από όταν ήμουν ~90. + ότι δεν θέλω να αρχίσω εντατική προσπάθεια από τώρα, για να είναι πιο εύκολο να ξεκολλήσω όταν θα έρθει αυτή η καταραμένη στιγμή που η ζυγαριά δεν θα κατεβαίνει XD

    θα σας γράψω ένα πλάνο του διαιτολογίου μου, να μου πείτε αν πιστεύετε μήπως χρειάζεται καμιά αλλαγή κτλ.

    ΠΡΩΙΝΌ. 2 ψωμάκια τοστ ολική αλέσεως με 1 φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και 1 φέτα γαλοπούλα + 1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ. 300 θερμίδες από φρουτα + 100 θερμίδες από ξηρούς καρπούς (ανάλατους)

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ. 150 θερμίδες υδατανθράκων ολικής αλέσεως(ψωμί ή ρύζι ή πατάτα) + 200 θερμίδες πρωτεινη άπαχη (ψάρια, κοτόπουλο, αυγά, μοσχάρι) +χόρτα βραστά+ ελαιόλαδο(100 θερμίδες)

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΑΝΟ. 1 γιαούρτι 2% + 40 γρ δημητριακά ολικής της bran + 1.5 κ.γ μέλι.

    ΒΡΑΔΥΝΟ. Ό,τι και το μεσημεριανό.

    αν δεν κάνω λάθος, το παραπάνω είναι γύρω στις 1950 θερμίδες αν όχι λίγο περισσότερες.
    σκέφτομαι να αφαιρέσω τους υδατάνθρακες το βράδυ με το πρώτο σκάλωμα τις ζυγαριάς.
    τι λέτε? πιστεύετε ότι θέλει κάποια αλλαγή?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    229
    Καλημέρα purple violet

    Το μονο που θα σου προτεινα είναι να ενσωματώσεις κάτι φρέσκο στο πρωινό σου π.χ. αντικατέστησε το γάλα με φρέσκο χυμό και στο απογεματινό το ίδιο αντικατέστησε τα δημητριακά με διάφορα κομμένα φρουτάκια. Συνέχισε να κάνεις καλύτερες επιλογές στην ποιότητα της τροφής και σιγά σιγά όλα θα αλλάξουν!
    :thumbup:

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    22
    το γάλα στο πρωινό το θέλω για να έχω μια πηγή πρωτεινών στο γεύμα. νταξ μια μόνο φέτα γαλοπούλα δεν πιστεύω να καλύπτει την ποσότητα πρωτεινών, οπότε το γάλα θα το κρατήσω. αν δεν κάνω λάθος άλλωστε τα γαλακτοκομικά κόβουν την όρεξη και συνιστώνται 2 ή 3 μερίδες κάθε μέρα.
    +ότι προτιμάω να μην πίνω τις θερμίδες των φρούτων :P

    το απογευματινό όμως και εμένα μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να το αντικαταστήσω με φρούτα. θα το δοκιμάσω και αν έχει αποτέλεσμα θα το κρατήσω.

    thanks a lot ^^

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τα γαλακτοκομικά είναι πράγματι μια υπεροχη πηγή πρωτεϊνων και η ημερήσια δόση που προτείνουν συνήθως είναι τουλάχιστον 2 μερίδες την μέρα Αντιθετα, τα φρούτα, δυστυχώς, έχουν ζάχαρη. Οκ εχουν και πολλά καλά σιγουρα, αλλά νομιζω πως το γαλατάκι το πρωί είναι κάπως καλύτερη επιλογή Ενω το απογευματάκι κάποιο φρούτο θα ήταν τελεια επιλογη!

  11. #11
    το θέμα είναι ο συνδιασμός. κράτα το γαλατάκι αφαίρεσαι την γαλοπούλα και φάε γάλα με ψωμί και μαρμελάδα ή γιαούρτι με μέλι κ καρύδια κ ένα φρουτάκι κτλ συμφωνώ με την eve για να είναι πιο ολοκληρωμένο το πρωινό σου καλό θα ήταν να προσθέσεις κ φυτικές ίνες. το τρίπτυχο του χορτάσματος είναι φυτικές ίνες,πρωτείνες και καλοί υδατάνθρακες.τρου στόρι.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    22
    ok, θα αφαιρέσω την μια φέτα ψωμί, τη μισή γαλοπούλα και το μισό τυρί, και θα τα αντικαταστήσω με ένα φρούτο, μήλο συγκεκριμένα.

    οπότε θα έχω για πρωινό, 1 τρίγωνο τοστ +1 φρούτο + 1 ποτήρι γάλα.

  13. #13
    μπορείς να βάλεις το άλλο μισό στο δεκατιανό σου κ να αφαιρέσεις 100 θερμίδες από φρούτα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    22
    αυτό έκανα και είδα διαφορά από την πρώτη μέρα. το αίσθημα της πείνας στη διάρκεια της μέρας μειώθηκε έτσι. ε μα, αναρωτιόμουν πως ήταν δυνατόν να τρώω τα παραπάνω, και να ένιωθα ότι πεινούσα.

    ήθελα να ζυγιστώ σήμερα, αλλά λόγω ότι αδιαθέτησα δεν το έκανα. (μπορεί να οφειλόταν σε αυτό ότι ψευδο-πεινούσα)

    αλήθεια ήθελα να ρωτήσω, εσείς κάθε πότε ζυγίζεστε? δεν ξέρω αλλά βρίσκω πολύ ψυχοφθόρο το καθημερινό ζύγισμα. προτιμώ να ζυγίζομαι 2 φορές το μήνα και να βλέπω ότι έχασα μόνο 0,5 κιλό σε αυτό το διάστημα, παρά να ζυγίζομαι καθημερινά και να βλέπω ανεβοκατεβάσματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    1 φορά την βδομάδα νομίζω είναι το ιδανικό, ούτε πιο συχνά ούτε πιο αραιά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •