εσείς τι λέτε γι αυτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    εσείς τι λέτε γι αυτό;

    Καλησπέρα ! Με αφορμή μια κουβέντα που είχα με μια γνωστή μου βρήκα ένα άρθρο και θέλω τη γνώμη σας. Εν ταχει , η κοπέλα μου έλεγε αρχικά για το πόσο καλή αποτοξίνωση είναι η 24ωρη αφαγια και κατεληξα να μου λέει για τα ωφέλη της σταφυλοθεραπειας. Σχετικά με την σταφυλοθεραπεια είναι το άρθρο που βρήκα και είναι αυτό

    http://eirinika.gr/gr/blog/ygeia/diatrofh/staf.asp

    Να ξεκαθαρίσω ότι προσωπικα διαφωνώ καθετα με τέτοιου είδους τακτικές και δεν θα σκευτομουν επ ουδενί να κάνω κάτι τέτοιο η να το προτείνω σε κάποιον άλλο! Αλλά επειδή μου έκαναν εντύπωση αυτα που έλεγε η κοπελιά αυτή και η θέρμη με την οποία τα στήριζε (δε δεχόταν κουβέντα) είπα να ψάξω από περιέργεια να δω λίγο τι παίζει με αυτα. Εσείς τι πιστεύετε, μπορεί το να τρώει κανείς ΜΌΝΟ σταφύλια για κάποιες περιόδους η να μένει νηστικός για ένα 24ωρο να αποτοξινωσει τον οργανισμό του και να του κάνει γενικώς "καλό";

  2. #2
    βλακείες με το συμπάθειο

  3. #3
    Καλημέρα Stellou!!

    Κάθε φράση αυτού του κειμένου είναι και απανωτή γροθιά στην κοινή λογική...

    Όση θρεπτική αξία έχει μια οκά σταφύλια δεν βρίσκεται σε δέκα μεγάλες μπριζόλες ή σε είκοσι αβγά.
    Δεν θα σταθώ στη φράση συνολικά (τί να σχολιάσει κανείς γι' αυτήν!), αλλά... "οκά";! Μα "οκά";;;;
    Πού ζούμε; Στο 1950;

    Εκτός που σ΄αυτά βρίσκονται οι αναγκαιότερες βιταμίνες, περιέχουν ως 20% ζάχαρη, που είναι τόσο ωφέλιμη.
    Βεβαίως και είναι ωφέλιμη η ζάχαρη!!
    Για τους ανορεξικούς που έχουν νοσηλευτεί στο νοσοκομείο και είναι ένα στάδιο πριν πεθάνουν, είναι πραγματικά πολύ ωφέλιμη!

    Κατά κανόνα πρέπει να γίνονται 3-4 γεύματα την ημέρα από μια οκά για τους παχείς και έως μιάμισυ οκά για τους ισχνούς.
    No comment.

    Πολλές φορές αναπτύσσεται διάρροια κι έτσι αποκαθαρίζεται τελείως όλο το πεπτικό σύστημα, από τις παλιές σαπισμένες και επικολλημένες στα εσωτερικά του τοιχώματα ουσίες που γίνονται αιτία δηλητηρίων και αιτία των περισσότερων ασθενειών. Η διάρροια σταματά συνήθως αυτομάτως σε 2-3 μέρες κατά τις οποίες πρέπει να τρώμε λιγότερο. Αν όμως η διάρροια εξακολουθεί, μετριάζεται μ΄ένα ή δύο σκέτα κλύσματα που θα πλύνουν το μεγάλο έντερο. Σε πολλούς πάλι εμφανίζεται δυσκοιλιότης. Γι΄ αυτό συνιστάται να γίνουν και κλύσματα κατά την σταφυλοθεραπεία.
    Πωωωω, πρωί-πρωί τί διαβάζω Θεέ μου!!
    Ξανά μανά ασχολίαστο.

    Το πρωί μόνο σταφύλια. Το μεσημέρι σταφύλια με ψωμί και το βράδυ ψωμί με σταφύλια.Για τα παιδιά αυτό είναι ιδιαίτερα ωφέλιμο. Οι άρρωστοι όμως είναι ανάγκη να υποβληθούν σε συστηματική σταφυλοθεραπεία.
    Δηλαδή είναι και επικίνδυνοι οι τύποι που το έγραψαν αυτό το αστείο κείμενο...
    Γιατί εντάξει να το κάνει κανένας βαρεμένος ενήλικας όλο αυτό...
    Αλλά να το επιβάλλει και στα παιδιά του επειδή "είναι ιδιαίτερα ωφέλιμο";;;

    Απλά έλεος.

  4. #4
    Επιπροσθέτως... :smilegrin:

    ...έχω να κάνω μια ερώτηση.

    Τα σταφύλια υπάρχουν για 3-4 μήνες το καλοκαίρι.
    Τον υπόλοιπο καιρό πού βρίσκουν το "ναρκωτικό" τους οι.. σταφυλο-βαρεμένοι; :smug:

    Πω, μου βγήκε κακία σ' αυτά τα δυό μου ποστ, αλλά δεν κάνω edit να την σβήσω, γιατί πραγματικά τόσα χρόνια έχω ακούσει ό,τι βλακεία μπορείτε να φανταστείτε στο θέμα της διατροφής και οι αντοχές μου έχουν τελειώσει!! Δεν μπορώ άλλο!!!!!

    Στελλού, όσον αφορά τη φίλη σου, ασ' την να πιστεύει ό,τι θέλει. Αφού το πιστεύει με τόσο πάθος, δεν μπορεί κανένας να της αλλάξει γνώμη.
    Τουλάχιστον τρώει μανιακά σταφύλι, που στο κάτω κάτω είναι πολύ καλή τροφή, και όχι κάποια περίεργη και βλαβερή ουσία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Πω πω... Τι μου θύμισες τώρα... Έχω να ακούσω για αυτό το πράγμα καμμιά δεκαετία. Θυμάμαι που έλεγε η μανούλα μου (που ταλαιπωρείται κι αυτή με το βάρος της και τα υπερφαγικά της και δίαιτες χρόνια τώρα) για μια κλινική στην Κύπρο, αν δεν κάνω λάθος, που έκανε μια τέτοια αποτοξίνωση..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    24ωρη αφαγία; Μιλάμε σοβαρά; Ήδη στις 8 ώρες ο οργανισμός χωρίς να έχει δεχθεί τροφή αρχίζει να αντιδρά: ατονία, εκνευρισμός, πονοκέφαλοι, τάση για λιποθυμία... Ποτέ μα ποτέ μην τολμήσετε κάτι τέτοιο, όταν μάλιστα εργάζεστε ή τέλος πάντων έχετε ασχολία που σας θέλει στο πόδι. Εδώ κι ασθενείς που λόγω ασθένειας δεν δέχονται τροφή απ'το στόμα, τρέφονται με υγρά -μέσω ορού- τα οποία περιλαμβάνουν τα απαραίτητα στοιχεία που έχει ένα κανονικό φαγητό.

    Σταφυλοθεραπεία: είναι όπως κάνεις αποτοξίνωση με φρούτα και γάλα για μια μέρα. Δεν πεθαίνεις επειδή μια μέρα θα φας ένα μπολ γεμάτο σταφύλια. Όντως είναι θρεπτικά, αλλά 15 μέρες σταφύλια; Αυτό μόνο αν είσαι λαθρομετανάστης και κατά τύχη ο δρόμος σε έβγαλε σε αμπέλι που αναγκαστικά θα φας σταφύλια για να ζήσεις!

    Για μια μέρα άντε το πολύ δύο να φας σταφύλια δεν θα πάθεις τίποτε. Από κει και πέρα αν συνεχίσεις κάνεις την τουαλέτα καθιστικό και υπνοδωμάτιο μαζί!

    Αν τυχόν όμως πέσουμε σε χρόνια κατοχής και μαύρη πείνα, ας κρατήσουμε στην άκρη σταφίδες αποξηραμένες, για να καλύπτουν την ανάγκη μας σε ενέργεια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Μαρία.
    Για μια μέρα άντε το πολύ δύο να φας σταφύλια δεν θα πάθεις τίποτε. Από κει και πέρα αν συνεχίσεις κάνεις την τουαλέτα καθιστικό και υπνοδωμάτιο μαζί!
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thum bup:

    χαχαχαχαα μου έφτιαξες τη μέρα :smilegrin:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    9
    σε ποια λογικη βασιζεται,αμα φας ολη μερα μηλα η ακτινιδια το ιδιο αποτελσμα θα εχεις.οσο για την ευκοιλιοτητα που προκαλει δεν το σχολιαζω...η τουαλετα θα γινει η καλυτερη σου φιλη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Έλιωσα στο γέλιο!!!
    Δεν ξέρω ποιος σταφυλοκρουσμένος έγραψε αυτό το απαύγασμα της σταφυ(ι)λολογίας, αλλά μπράβο του. Αν μη τι άλλο σκόρπισε αφειδώς το γέλιο!

    Υ.Γ. για όσους θελήσουν να ακολουθήσουν τις οδηγίες καλό και χρήσιμο θα είναι να φτιάξουν κι ένα μποστάνι. Θα τους έρθει πιο οικονομικά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •