Μια καλησπέρα κι από μένα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11

    Μια καλησπέρα κι από μένα

    Καλησπέρα σε όλα τα θαυμάσια μέλη αυτού του φόρουμ.. Μπαίνω και σας διαβάζω πάνω από δύο χρόνια, αλλά μόλις σήμερα παίρνω την απόφαση να σας γράψω..
    Εγώ παλεύω με τα κιλά μου από πολύ μικρή ηλικία. Στα 18 μου άρχισε η μεγάλη ανηφόρα με ακατάσχετες ποσότητες φαγητού και πολλά επεισόδια υπερφαγίας. Δεν ζυγιζόμουν ιδιαίτερα. Έχω δοκιμάσει κάθε είδους ηλίθια δίαιτα που υποσχόταν να με κάνει κορμάρα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.. Τη συνέχεια μπορείτε να τη φανταστείτε: όχι μόνο δεν έχανα έπαιρνα κι από πάνω.. Στα 21 μου γνώρισα τον άντρα μου και στα 26 παντρευτήκαμε με εμένα να ζυγίζω 110 κιλά. Έμεινα σε αυτά τα κιλά περίπου 2,5 χρόνια χωρίς να πάρω αλλά ούτε και να χάσω.. Σε κάποιες εξετάσεις μου στα 28,5 μου λόγω έλλειψης περιόδου η οποία με ταλαιπωρεί από μικρή ,μου γίνεται διάγνωση για ινσουλινοαντίσταση και έχοντας ήδη πολυκυστικές ωοθήκες και αμηνόρροια , ήρθα και πανικοβλήθηκα. Πρέπει να έκλαιγα πάνω από 2 ώρες με τον αγαπημένο μου να μην μπορεί να με συνεφέρει.. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι είχα κάνει τόσο κακό στον εαυτό μου. Μετά από πολλή σκέψη, εξετάσεις κτλ πήρα τη μεγάλη απόφαση δειλά δειλά να αλλάξω τον εαυτό μου.. Πήγα σε διατροφολόγο και ενδοκρινολόγο και αυτή τη στιγμή περίπου 2 χρόνια μετά, με την υπέροχη στήριξη του καλού μου και των γιατρών μου,βρίσκομαι στα 78,5 με ύψος 1,69 και ο στόχος μου είναι τα 65 κιλά.. Έχω φτάσει σε σημείο να μην αναγνωρίζω το άλλοτε μαλθακό πλάσμα που δεν γυμναζόταν ποτέ... Δεν μπορώ να φανταστώ ότι μια μέρα δεν θα πάω γυμναστήριο.. Είμαι ένας άλλος άνθρωπος.. Δεν ξέρω γιατί δεν το πήρα απόφαση νωρίτερα, μακάρι ειλικρινά να το είχα κάνει...
    Συνεχίζω λοιπόν και είμαι εδώ να βοηθήσω κ να στηρίξω όποιον το έχει ανάγκη.. Θα ήθελα να βαλω κ τικεράκι αλλά δυστυχώς δεν ξέρω το πως...
    Συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ ελπίζω να γίνω κι εγώ μέλος της υπέροχης αυτής παρέας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλως ήρθες κορίτσι στην παρέα μας και στο γκρουπάκι των πολυκυστικών..

    Είναι λογικές οι αντιδράσεις σου, φαντάζομαι πώς ένιωσες μετά τις συνειδητοποιήσεις σου, το χω ζήσει...
    Ειδικά το γεγονός ότι δεν μπορείς να ελέγξεις το βάρος σου μπορεί να σου στερήσει τη μητρότητα...
    Αλλά ξέρει τι; Εδώ είμαστε για να το παλέψουμε και θα το παλέψουμε!!

    Τέλειο το τικεράκι με τη σελινογιόγκα!!

  4. #4
    καλώς ήρθες lida.

    κεγώ βασανίζομαι από θέματα περιόδου κ πολυκυστικών. αν έχεις κάτι υπόψιν σου γράψε μας στο θέμα πολυκυστικές ωοθήκες κ παχυσαρκία

    ελπίζω να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε όσα μας βασανίζουν
    μεγιά το τικεράκι!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11
    Όντας πλέον πολύ κοντά στον τελικό μου στόχο (αν και η πιο δυσκολοχώνευτη είναι η ουρά του γαϊδάρου), εχω πλέον συνηθίσει τον τρόπο διατροφής και άσκησης που βοηθούν στο θέμα των πολυκυστικών. Αν θέλετε μπορώ να σας γράψω λεπτομέρειες και διάφορα εμπειρικά tips. Με επιφύλαξη πάντα γιατί κάτι που βοήθησε εμένα δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει κι άλλους ανθρώπους.. Πάντως εμένα όλη αυτή η πορεία με έχει βοηθήσει να συστηθώ στον εαυτό μου και στα θέλω μου.. Σταμάτησα να με βλέπω σαν κακό αντίγραφο ανθρώπου και άρχισα να με αγαπώ.. Το καλύτερό μου τώρα πια είναι όταν δεν με αναγνωρίζουν στο δρόμο διάφοροι γνωστοί που έχουν καιρό να με δουν.. Αυτή τη δύναμη θέλω να σας δώσω... πραγματικά όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε.. Μακάρι να το είχα δει νωρίτερα. Εδώ είμαι για όποιον με χρειαστεί.. Σας φιλώ κι ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα..

  6. #6
    Λήδα, καλώς μας ήρθες!!

    Πολλά πολλά συγχαρητήρια για το μεγάλο κατόρθωμά σου!!! :thumbup:

    Μπράβο που σε αγαπάς και που έχεις βάλει την άσκηση στην ζωή σου!

    Σίγουρα θα έχουμε πολλά να μάθουμε από εσένα και σ' ευχαριστώ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις!

    Πολύ ωραίο και το τικεράκι! :wink1:

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας! :starhit:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by Lida1984
    Πάντως εμένα όλη αυτή η πορεία με έχει βοηθήσει να συστηθώ στον εαυτό μου και στα θέλω μου.. Σταμάτησα να με βλέπω σαν κακό αντίγραφο ανθρώπου και άρχισα να με αγαπώ..
    πόσο αλήθεια περιέχει αυτή σου η φράση lida για όλους όσοι πέρασαν ή περνούν την παχυσαρκία και την ξεπέρασαν ή το παλεύουν....Συγχαρητήρια και από εμένα, πρώην παχύσαρκη, πρώην πάσχουσα από πολυκυστικές, νυν υπογόνιμη αλλά με ισορροπία των "θέλω" και των "μπορώ" μου. Καλή μας δύναμη σε ό,τι έχουμε ποθήσει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    lida συγχαρητήρια σε σένα και σ αυτούς που σε στηρίζουν!
    tips για πολυκυστικές είναι καλοδεχούμενα..!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Lida, έχεις u2u. Πάνω δεξιά, κάτω από κει που λέει "Συνδεδεμένος ως".

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11
    Originally posted by rain
    Lida, έχεις u2u. Πάνω δεξιά, κάτω από κει που λέει "Συνδεδεμένος ως".
    Σου έχω απαντήσει κοριτσάκι μου

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11
    Originally posted by Mak
    Originally posted by Lida1984
    Πάντως εμένα όλη αυτή η πορεία με έχει βοηθήσει να συστηθώ στον εαυτό μου και στα θέλω μου.. Σταμάτησα να με βλέπω σαν κακό αντίγραφο ανθρώπου και άρχισα να με αγαπώ..
    πόσο αλήθεια περιέχει αυτή σου η φράση lida για όλους όσοι πέρασαν ή περνούν την παχυσαρκία και την ξεπέρασαν ή το παλεύουν....Συγχαρητήρια και από εμένα, πρώην παχύσαρκη, πρώην πάσχουσα από πολυκυστικές, νυν υπογόνιμη αλλά με ισορροπία των "θέλω" και των "μπορώ" μου. Καλή μας δύναμη σε ό,τι έχουμε ποθήσει!
    Γλυκιά μου είσαι πραγματικά φοβερή για αυτό που κατάφερες.. Όπου μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.. την καλημέρα μου και τα φιλιά μου...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Λήδα, καλώς μας ήρθες!!

    Πολλά πολλά συγχαρητήρια για το μεγάλο κατόρθωμά σου!!! :thumbup:

    Μπράβο που σε αγαπάς και που έχεις βάλει την άσκηση στην ζωή σου!

    Σίγουρα θα έχουμε πολλά να μάθουμε από εσένα και σ' ευχαριστώ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις!

    Πολύ ωραίο και το τικεράκι! :wink1:

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας! :starhit:
    Χίλια ευχαριστώ για τα καλά λόγια.. Εδώ γύρω είμαι για όποιον με χρειαστεί...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    11
    Originally posted by baklavadaki
    lida συγχαρητήρια σε σένα και σ αυτούς που σε στηρίζουν!
    tips για πολυκυστικές είναι καλοδεχούμενα..!!
    Κορίτσι με το σιροπιαστό ψευδώνυμο καλώς σε βρήκα.. Σε ότι αφορά τις πολυκυστικές θα πρότεινα, αν συμφωνείτε και εσείς να ανοίξουμε ένα νέο topic γιατί σε αυτό που υπάρχει ήδη έρχεται από πολύ παλιά... αν θέλετε.. και εκεί να ξεκινήσουμε εμείς να λέμε τις εμπειρίες μας από αυτό..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258

    Σου έχω απαντήσει κοριτσάκι μου
    Καλημέρα Λίντα μου! Δεν μου ήρθε κάποιο u2u! Ωχ, μήπως χάθηκε;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •