ΟΤΑΝ Η ΛΕΞΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΖΥΓΙΖΕΙ ΠΟΛΥ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9

    ΟΤΑΝ Η ΛΕΞΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΖΥΓΙΖΕΙ ΠΟΛΥ!

    Καλησπέρα!

    Έχω περάσει από τα 13 μου μέχρι τα 39 μου μια ζωή μέσα στις διατροφικές διαταραχές. Κάποτε για λίγα φεγγάρια ανορεκτικά αλλά ιδίως βουλιμική και υπερφάγος. Εϊμαι μέλος των Ανωνύμων Υπερφάγων και ήταν η μόνη φορά στη ζωή μου που πίστεψα ότι υπήρχε λύση για εμένα. Έμεινα πάνω από 1 έτος σε αποχή και είμαι 4 χρόνια στο πρόγραμμα. Ξανακύλησα και δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω και να παχαίνω. Από τα 46 κιλά που ήμουν πέρσι (και πολλά χρόνια είχα πάνω κάτω αυτό το βάρος) τώρα έχω φτάσει .... δεν ξέρω πόσα....
    Με σιχαίνομαι και είμαι απελπισμένη τόσο που δεν τολμάω να ζυγιστώ. Ξέρω ότι ίσως να είμαι και πάνω από 56 και το σώμα μου έχει παραμορφθωθεί, ενώ φυσικά δεν υπάρχουν ρούχα στα οποία να μπαίνω. Μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά είμαι πολύ άσχημη με το κοντό και στρουμπουλό μου σώμα.

    Ξέρω ότι η αρχή όλων είναι η αποδοχή του εαυτού μου αλλά μου είναι τόσο δύσκολο πια. Δεν ξέρω από που να πιαστώ... με βλέπω και είναι σαν στον καθρέφτη είναι μια άλλη γυναίκα. Έχω περάσει πολλές βουλιμίες κατά καιρούς. Δεν κάνω εμετούς πλεόν ούτε παίρνω καθαρτικά χάπια. Το μόνο που χρησιμοποιώ με μέτρο είναι ένα σκεύασμα φυτικό (1 κγ) για να πηγαίνω πιο εύκολα τουαλέτα χωρίς αυτό να έχει σχέση με τη διατροφή μου.

    Νομίζω ότι πια δεν υπάρχει ελπίδα... πραγματικά έχω δοκιμάσει τα πάντα....

  2. #2
    συγνώμη ρε κοπελιά 56 κιλά μια χαρά είναι για ένα μέτριο ύψος... εκτός και αν είσαι κοντή αρκετά... πάντως αν είσαι 1,65 περίπου που είναι το μέσο ύψος της ελληνίδας τα 46 κιλά που ήσουνα ήταν λίγα... μάλλον έχεις στρεβλή εικόνα του εαυτού σου... στην ομάδα σου τι σου λένε? πως ήσουν αδύνατη? ή να προσέχεις τώρα που παχαίνεις? μου κάνει εντύπωση το ποστ σου... σα να ανησυχείς για λάθος πράγματα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    popcorn μήπως τα παραλές λίγο? εγω είμαι 1.61 και ειμαι 62 κιλά και ειχα φτάσει και 70.. δεν με λες λεπτή , ειμαι κανονική με πιασίματα αλλά ούτε που με απασχολεί.. οι φίλες σου σε αποκαλουνε χοντρη με τα 56 σου κιλά? Μήπως έχεις εσυ θέμα με τα κιλά?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου ειμαι 1 69 κ ειμαι 59 κιλα τωρα κ εσυ μου φαινεσαι κανονικη η πολυ αδυνατη 46 κιλα ειναι πολυ λιγα για το υψος που λες κ τα 56 επισης,Μαλλον δεν εχεις ακριβη επιγνωση πως ειναι ο εαυτος σου κ ειναι καθαρα ψυχολογικο σωματικα εισαι μια χαρα η πολυ αδυνατη,Πρεπει να σε βοηθησουν εκει που πηγαινεις να δεις την πραγματικοτητα κουλαρε!

  5. #5
    τι ύψος λέει? εγώ δεν είδα ύψος... εσύ μυσπ 1,70 παρά 1 προς το ψηλή είσαι... εγώ είμαι 1,65 και τώρα πρέπει να είμαι κοντά στα 65 κιλά... κανονικά είμαι στα 60 αλλά ενταξει δεν θα σκάσω και που πάχυνα... ήμουνα πιο πολλά και τώρα σιγά σιγά που τρώω λίγο πιο σωστά επανερχομαι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    τι ύψος λέει? εγώ δεν είδα ύψος... εσύ μυσπ 1,70 παρά 1 προς το ψηλή είσαι... εγώ είμαι 1,65 και τώρα πρέπει να είμαι κοντά στα 65 κιλά... κανονικά είμαι στα 60 αλλά ενταξει δεν θα σκάσω και που πάχυνα... ήμουνα πιο πολλά και τώρα σιγά σιγά που τρώω λίγο πιο σωστά επανερχομαι...

    Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας. Το ύψος μου είναι 1,59. Το 46 όντως ήταν λίγο και καλό σώμα είχα μεταξύ 48 και 50 κιλών. Τώρα στα κιλά που είμαι μου φαίνομαι εντελώς παραμορφωμένη. Μπορεί να μην γίνεται κατανοητό αλλά υποφέρω εξαιτίας αυτού. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο μυαλό μου επι της ουσίας παρόλο που κάνω πολλά πράγματα στη ζωή μου και έχω ζωή απαιτητική σε υποχρεώσεις.

    Εκεί ακριβώς είναι η αρρώστια... όχι το πόσα κιλά είμαι, αλλά το ότι υποφέρω τόσο πολύ εξαιτίας τους. Επίσης το πόσο γρήγορα βάζω αυτά τα κιλά εξαιτίας υπερφαγίας. Χαρακτηριστικά τον Σεπτέμβρη έβαλα 4,5 κιλά μέσα σε 1 εβδομάδα. Παρακαλώ να ξανάρθουν οι ημέρες που έτρωγα συγκρατημένα, παρακαλώ και για τις ημέρες που έτρωγα λίγο και έχανα χωρίς να καταλαβαίνω το βάρος.... όλα αυτά που φαίνονται τόσο μακρινά... και το βάρος μου συνεχώς αυξάνει

  7. #7
    Quote Originally Posted by popcorn View Post
    Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας. Το ύψος μου είναι 1,59. Το 46 όντως ήταν λίγο και καλό σώμα είχα μεταξύ 48 και 50 κιλών. Τώρα στα κιλά που είμαι μου φαίνομαι εντελώς παραμορφωμένη. Μπορεί να μην γίνεται κατανοητό αλλά υποφέρω εξαιτίας αυτού. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο μυαλό μου επι της ουσίας παρόλο που κάνω πολλά πράγματα στη ζωή μου και έχω ζωή απαιτητική σε υποχρεώσεις.

    Εκεί ακριβώς είναι η αρρώστια... όχι το πόσα κιλά είμαι, αλλά το ότι υποφέρω τόσο πολύ εξαιτίας τους. Επίσης το πόσο γρήγορα βάζω αυτά τα κιλά εξαιτίας υπερφαγίας. Χαρακτηριστικά τον Σεπτέμβρη έβαλα 4,5 κιλά μέσα σε 1 εβδομάδα. Παρακαλώ να ξανάρθουν οι ημέρες που έτρωγα συγκρατημένα, παρακαλώ και για τις ημέρες που έτρωγα λίγο και έχανα χωρίς να καταλαβαίνω το βάρος.... όλα αυτά που φαίνονται τόσο μακρινά... και το βάρος μου συνεχώς αυξάνει
    Γεια σου ποπκορν. Οταν ημουν 16-17 χρονων ημουν και εγω βουλιμικη και ανορεξικη δηλαδη την μια ερτωγα σαν γουρουνι και εκανα εμετο και την αλλη δεν ετρωγα τιποτα ολη μερα. Ημουν παχουλη και εγινα 'νορμαλ'. Αλλα εχω νομιζα οτι ημουνα χοντρη. Εχασα 40 κιλα και νομιζα πως δεν ειναι αρκετα γιατι εμοιαζα 'φυσιολογικη'. Το χειροτερο ειναι πως με επιασε βαρια καταθλυψη απο ολη αυτην την ιστορια. Με στειλανε στην Αγγλια για τρεις μηνες οπου εκανα σωστη διατροφη και εβλεπα ψυχολογο. Ηθελα να γινω καλα και εγινα. Μου πηρε 4 χρονια θυμαμαι με την βοηθεια του ladose αλλα το ξεπερασα.

    Στα σχεδον 29 μου χρονια παθαινω ψυχωσικο επεισοδιο. Μου δωσανε ενα φαρμακο που το λενε ζυπρεξα. Απο 58 κιλα πηγα στα 90! Με πολυ κοπο καταφερα να χασω τα 15. Δεν σου λεω οτι δεν εχω ακομη κολλημα με τα κιλα μου και οτι δεν στεναχωριεμαι αλλα προσπαθω να τρωω λιγοτερους υδτανθρακες για να μην εχω τυψεις και κανω οσο το δυνατων καλυτερη διατροφη.
    Εαν προσεχεις λιγο και τρωως σωστα σου το ορκιζομαι οτι θα χασεις τα κιλα που θελεις. Και εγω παντα φοβομουν μην τα ξαναπαρω αλλα μολις εκανα την διατροφη που μου δωσανε τοτε, αρχησα να χανω και ειχα και την υγεια μου!
    Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις! Σου ευχομαι οτι καλυτερο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by popcorn View Post
    Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας. Το ύψος μου είναι 1,59. Το 46 όντως ήταν λίγο και καλό σώμα είχα μεταξύ 48 και 50 κιλών. Τώρα στα κιλά που είμαι μου φαίνομαι εντελώς παραμορφωμένη. Μπορεί να μην γίνεται κατανοητό αλλά υποφέρω εξαιτίας αυτού. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο μυαλό μου επι της ουσίας παρόλο που κάνω πολλά πράγματα στη ζωή μου και έχω ζωή απαιτητική σε υποχρεώσεις.

    Εκεί ακριβώς είναι η αρρώστια... όχι το πόσα κιλά είμαι, αλλά το ότι υποφέρω τόσο πολύ εξαιτίας τους. Επίσης το πόσο γρήγορα βάζω αυτά τα κιλά εξαιτίας υπερφαγίας. Χαρακτηριστικά τον Σεπτέμβρη έβαλα 4,5 κιλά μέσα σε 1 εβδομάδα. Παρακαλώ να ξανάρθουν οι ημέρες που έτρωγα συγκρατημένα, παρακαλώ και για τις ημέρες που έτρωγα λίγο και έχανα χωρίς να καταλαβαίνω το βάρος.... όλα αυτά που φαίνονται τόσο μακρινά... και το βάρος μου συνεχώς αυξάνει
    Καλησπερα φιλη μου οπωσδηποτε παραμορφωμενη δεν θα εισαι ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα σου δεν εκτιμας το σωμα σου κατ επεκτασιν τον εαυτο σου ειναι στο μυαλο σου το προβλημα δεν ειναι στην πραγματικοτητα,τωρα για την υπερφαγια να το προσεχεις μην βαλεις βαρος στο μελλον αρκετο κ δημιουργησεις προβλημα στον οργανισμο σου τρωγε ποσοτητες απο πραγματα που δεν παχαινουν πολυ οπως φρουτα λαχανικα κ σαλατες περιορισε σαλτσες κ γλυκα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους και είναι ακριβώς έτσι. Δεν με αποδέχομαι με παραπάνω (από αυτό που έχω στο μυαλό μου) κιλά. Ίσως γιατί από πολύ μικρή παλεύω με αυτό το θέμα και πάντα ήθελα να έχω το τέλεια αδύνατο σώμα κάτι που απέκτησα τελικά σε μεγάλη ηλικία.

    Τις τελευταίες 4 ημέρες είμαι λίγο καλύτερα και είναι σαν από ένα θαύμα να μου έχει κοπεί λίγο η όρεξη. Διαπιστώνω ότι πρέπει να ασχολούμαι με πράγματα διαρκώς κατά τη διάρκεια της ημέρα και της νύχτας για να μην τρώω. Βέβαια όταν είμαι σε υπερφαγική φάση ούτε αυτό με αποτρέπει από το να τρώω τεράστιες ποσότητες.

    Δεν θέλω να έχω καμία επαφή με τη ζυγαριά ή με τη μεζούρα για ένα μεγάλο διάστημα γιατί ξέρω ότι αυτό θα με γυρίσει ολοταχώς πίσω. Η απογοήτευση ή ακόμα και η χαρά ότι έχασα λίγο, με γυρίζουν απευθείας πίσω στο φαγητό. Ο έλεγχος με γυρίζει πίσω στο φαγητό ολοταχώς.

    Υπάρχει κάποια συζήτηση στο φόρουμ που μπορούμε να γράφουμε τι φάγαμε την προηγούμενη ημέρα και να νιώθουμε μαζί σε μια τέτοια προσπάθεια;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Απο οτι γνωριζω δεν υπαρχει κανε το εσυ ομως κ θα λαβουμε μερος!

  11. #11
    ποπ κορν εγώ από την αρχή σε έκοψα πως το πρόβλημα σου δεν είναι το βάρος σου αλλά το πως αντιλαμβανεσαι... στην ομάδα που πας δεν σε βοηθάει?
    για το θέμα που ρωτάς αν υπάρχει.. κοίτα το "καλώς σας βρίσκω"... της Ματζουράνας.. αυτό το μέλος έχει κάνει πολυ προσπάθεια με το βάρος του και τα καταφέρνει... επίσης έχει ένα μπλοκ που γράφει τι τρώει κάθε μέρα.. ακολουθεί μία σωστή και ισορροπημένη διατροφή αλλά δεν κάνει ακριβώς δίαιτα.. και το ότι δεν είναι η δίαιτα του περιοδικού αλλά ρεαλιστική διατροφή είναι πολύ ωραίο... μπορεί να σε βοηθήσει... επίσης μπορεί να σε βοηθήσει το να μιλήσεις μαζί της απ' την στιγμή που έχετε παρόμοιο θέμα..
    το πόσο θα σε βοηθούσε το να ανοίξεις ένα θέμα που να γράφει ο καθένας (που δεν έχει το πρόβλημα σου) τι τρώει δεν νομίζω και να σε βοηθήσει πολύ... το να ακούς πχ πως τρώμε πατάτες τηγανητές ή σοκολάτες... γιατί μάλλον οι περισσότεροι δεν προσέχουμε και πολύ το τι τρώμε.. θα σε βοηθούσε ίσως το να ανοίξεις ένα θέμα που να βάζεις στόχο το τι θα φας αύριο και να μας το λες και την επόμενη να μπαίνεις και να γράφεις το πόσο το τήρησες...
    το ότι θα δεσμευτείς απέναντι μας ίσως σε βοήθησει... εμένα με βοηθάει πιο πολύ στο να είμαι συνεπής σε κάποιες υποχρεώσεις μου το ότι τις γράφω εδώ γιατί λόγο κατάθλιψης είμαι ασυνεπής κάποιες φορές, πριν βρω το φόρουμ περισσότερο... δεν έχω και κανέναν όμως φίλο ή φίλη ώστε να μοιράζομαι τις δυσκολίες μου και τους στόχους μου... επίσης με έχει βοηθήσει το ότι το λέω εδώ και στο πρόβλημα μου με τα ναρκωτικά.. βέβαια δεν έχω θέμα σοβαρό αυτή τη στιγμή, για αυτό μπορεί να με βοηθάει το φόρουμ...
    σε ζάλισα με τα δικά μου όμως.. μάλλον είχα ανάγκη να μιλήσω..
    άνοιξε πάντως ένα θέμα, θα σε βοηθήσει... και έχε στο μυαλό σου πως εδώ κανείς δεν θα σε κρίνει...

  12. #12
    Καθρέφτη καλησπέρα!
    Σ' ευχαριστώ ειλικρινά για τα όμορφα λόγια που έγραψες για μένα!
    Να είσαι καλά και όλα να πηγαίνουν καλά στην ζωή σου!

    Ποπκορν, αρχικά πολλά μπράβο που έχεις σταματήσει τους εμετούς!
    Είναι το πιο σημαντικό βήμα!

    Quote Originally Posted by popcorn View Post
    Καλησπέρα!
    Μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά είμαι πολύ άσχημη με το κοντό και στρουμπουλό μου σώμα.
    Μην μιλάς έτσι για τον εαυτό σου!
    Όταν μιλάμε αρνητικά για τον εαυτό μας, όχι μόνο δεν τον βοηθάμε ν' αλλάξει, αλλά του δίνουμε μία και πάει πιο κάτω ακόμα!
    Άρχισε να σε αγαπάς!
    Άρχισε να κάνεις θετικές σκέψεις!
    Άρχισε να λες από μέσα σου "Θα τα καταφέρω!"
    Μόνο έτσι θα βελτιωθούν τα πράγματα.

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 01:34
  2. Πόσο ζυγίζει η ζωή και πόσο η αγάπη;
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 08-12-2012, 15:19
  3. οταν φευγει το παθος του πρωτου καιρου και ολα φαινονται πολυ λιγα πια τι κανεισ?
    By mariak19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 28-02-2012, 09:24
  4. Οταν η Λεξη Γινετε Εικονα
    By Aprilios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2010, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •