ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ωραιο το αρθρο παντως.Τωρα το διαβασα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    ;)

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    32
    Α) www.psychologia.gr 9-15:00 καθημερινες. Λένε ότι είναι μη κερδοσκοπική εταιρία (?)

    Β) www.clevercareer.gr για ψυχολόγο εξ\' αποστάσεως. ΤΗΛ:2108102694 & 2107298088

    Γ) Ψυχολόγος μέσω ιντερνετ και τηλ. www.therapynet.gr ΤΗΛ:2104296270 Δ/ΝΣΗ:Υψηλάντου 177 Πειραιάς

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες alexiaf!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Η πρωτη επαφη με τον ψυχολογο δεν πρεπει να ειναι δωρεαν?Οταν ενας γιατρος λεει ελα απο εδω να μιλησουμε απο κοντα για το προβλημα γενικα και για τα διαδικαστικα,θα πρεπει να σου παρει λεφτα?Δηλαδη καθε λεξη που βγαζει απο το στομα του πληρωνεται?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μεσα στο προγραμμα δεν ειναι κ αυτο?Να σου πει τη γνωμη του,να συζητησετε?Οπως θελει δουλευει ο καθενας.Εγω ανα διαστηματα εστω για 1-2 φορες συναντησα 6 κ ο καθενας βαζει τους ορους του.Εσυ νομιζω οτι πως πρεπει να κανεις την κινηση.Εχεις ραντεβου?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    ραντεβου?χεχεχε
    Οχι θα μου κλεισετε ενα και για τον παπαγαλο μου:)

    Η ερωτηση μου πηγαινε για την πρωτη επαφη,εννοω το να παω εκει και να του πω το προβλημα και να μου πει κ αυτος τα τριγυρω και να γνωριστουμε.Αυτο που βλεπω ειναι οτι ακομα και για αυτο θελουν ραντεβου το οποιο θα πληρωθει για το χρονο της γνωριμιας.Μονο εμενα μου φαινεται μλκια?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εξαρταται τι θα κανετε σ\'αυτην την 1η γνωριμια..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Marley έχεις δίκιο.Κανονικά θα έπρεπε η πρώτη συνάντηση να ήταν δωρεάν,και ας μην κρατούσε μία ώρα.Εγώ μέχρι να βρω τον γιατρό μου πήγα σε πολλούς άλλους.Πήγαινα μία φορά,δεν μου έκαναν και δεν ξαναπήγαινα.Αλλά τους πλήρωνα φυσικά.Εχω δώσει λεφτά άδικα σε γιατρούς..Τι να κάνουμε όμως,έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    βρε παιδια γιατι το βρισκετε ...\"παράλογο\" να παιρνουν λεφτα στην πρωτη συνεδρία ?
    Ακόμα ΚΑΙ για τη διερευνητική αυτή συνάντηση δεν χρειάστηκε να σπουδάσουν τόσα χρόνια όσα και για να είναι ικανοί να κάνουν και τις επόμενες ? Πού είναι η διαφορά δηλ ?

    Εξάλλου αυτη η πρώτη συνάντηση είναι είναι εξίσου σημαντική (αν όχι περισσότερο για κάποιους λόγους) με τις επόμενες, της καθαυτό θεραπειας, μιας και βοηθάει τον ειδικό να κάνει μια πρωτη εκτιμηση της κατάστσης εντοπίζοντας σημεία που θα εστιασει καταρχή τη θεραπεια ...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Είναι σημαντική αν υπάρξουν επόμενες συνεδρίες.Αν όμως ο ασθενής αποφασίσει ότι δεν του κάνει ο συγκεκριμένος γιατρός και δεν θέλει να ξεκινήσει θεραπεία μαζί του τότε πάει χαμένη αυτή η πρώτη συνεδρία και πάνε χαμένα και τα χρήματα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Μην ακουω μλκιες.Η πρωτη εκτιμηση γινεται σε ολες τις δουλειες.Σε ολες τις δουλειες οπως πχ του μπογιατζη(χιλιαδες τα παραδειγματα) η πρωτη εκτιμηση γινεται, βρισκεις τις μπογιες που θα χρησιμοποιησεις,αν ειναι οικολογικες κ η θαλλασης ξερω γω αναλογα με τον εσωτερικο χωρο και μετα παει με τα μεροκαματα η με τη συνεδρια.Οσα χρονια σπουδασε ενας ψυχολογος αλλα τοσα ενας μηχανολογος η ενας ηλεκτρολογος.Η γνωριμια και η εκτιμηση ειναι δωρεαν πριν αναλαβεις ενα εργο,οπου θα συζητησεις για το εργο τα υλικα και για τα διαδικαστικα με το τι μπορει να προσφερει ο μαστορας,μεχρι να του αναθεσουν το εργο.Ηρθαν οι ανθρωπιστικες επιστημες να μας δειξουν πως θα εκμεταλευομαστε σωστα τον ανθρωπο γιατι ειμαστε σπουδαγμενοι?Τι λεμε τωρα

    Αναλογα την εκτιμηση αν το εργο μπορει να φτιαχτει αμεσα,δηλαδη με την γνωριμια και με την πρωτη συνεδρια ο μπογιατζης θα βαψει το μπαουλο τοτε πληρωνεται στην πρωτη.Αλλα αν το μπαουλο εχει φθαρει πολυ τοτε θα χρειαστουν πολλες συνεδριες κ ετσι θα παει με τα μεροκαματα,η με το εργο εις περας.Νομιζω επισης οτι στην πρωτη δεν βγανουν και πολλα καθοτι παιζει ρολο το αγχος και ο χρονος εξοικειωσης του ασθενη με τον ψυχολογο κ ετσι το τρεχαμενο ψυχολογικο προφιλ του ασθενη ειναι εγκυρο στην δευτερη τριτη και μετα,αν αναθεσεις το εργο στο γιατρο...Τεσπα

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Συγκρίνεις όμως ανόμοια επαγγέλματα. Σε κάποια πράγματι η διαδικασία είναι \'κάνω έρευνα αγοράς, παίρνω προσφορές, αναθέτω το έργο\' και σε κάποια μπορεί να υπάρχει από την πλευρά του επαγγελματία \'προσφορά γνωριμίας\' ή \'δωρεάν δείγμα\' για διαφήμιση, ή αφότου έχεις ήδη αγοράσει κάτι άλλο. Η τελική απόφαση \'αναθέτω το έργο\' σημαίνει ότι κάποιος ειδικός αναλαμβάνει για λογαριασμό μου μια δουλειά που δεν θέλω ή δεν μπορώ να αναλάβω.

    Στον ψυχολόγο όμως πηγαίνω επειδή σίγουρα θέλω, αλλά δεν μπορώ χωρίς υποστήριξη. Έχω ήδη αποφασίσει ότι θέλω να ασχοληθώ με τον εαυτό μου και ζητώ από κάποιον με εκπαίδευση και εμπειρία σε θέματα προσωπικότητας, συμπεριφοράς, σχέσεων κλπ να με διευκολύνει στη βελτίωση, επίλυση ή αποδοχή όσων μου δυσκολεύουν τη ζωή. Δεν πάω για να μου κάνει μια διάγνωση και να \'με θεραπεύσει\' αλλά συμμετέχω και συνεργάζομαι στη θεραπευτική διαδικασία.

    Επειδή λοιπόν είναι δική μου απόφαση και προτεραιότητα να τα βρω με τον εαυτό μου, ένας από τους τρόπους να το δείξω είναι να διαθέσω το χρόνο και το χρήμα που απαιτείται, γιατί έχω αντιληφθεί ότι το \'κόστος\' που έχω αφήνοντας τα πράγματα στην τύχη τους είναι πολύ μεγαλύτερο.

    Η 1η συνεδρία είναι αναπόσπαστο μέρος της θεραπευτικής διαδικασίας, δεν θα μπορούσε να είναι μια 10λεπτη γνωριμία. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να μη θέλεις ούτε 2η συνάντηση με κάποιους ψυχολόγους, αλλά μπορείς να συνεχίσεις την αναζήτηση περισσότερο συνειδητοποιημένος.

    Έπειτα, όταν κλείνεις ραντεβού με έναν ψυχολόγο, αυτός δεσμεύει μια συγκεκριμένη ώρα για εσένα και ασχολείται με τα στοιχεία που συγκέντρωσε και μετά τη λήξη της ωριαίας συνεδρίας. Γιατί είναι παράλογο να αμείβεται για αυτό; Ακόμα και αν τον βρεις σε κάποιον δημόσιο φορέα και δεν πληρώσεις κάτι επιπλέον (συνήθως όμως έχεις πληρώσει φόρους, ασφάλιση, δημοτικά τέλη κλπ για να το δικαιούσαι), έχει το μισθό του δεν είναι έτσι;

    Φαντάζομαι ότι το θέμα σου δεν είναι αποκλειστικά οικονομικό, γιατί προφανώς θα πληρώσεις τις επόμενες συνεδρίες. Θα μου πεις, \'ναι ΑΝ αποφασίσω να συνεχίσω\'. Μήπως όμως αυτό σημαίνει ότι θέλεις να ρίχνεις την ευθύνη στους άλλους (π.χ. φταίει ο ψυχολόγος που δεν με έπεισε), να αλλάξεις χωρίς προσπάθεια και χωρίς κανένα ρίσκο, να παίρνεις χωρίς να δίνεις, ή μήπως έχεις την προσδοκία ότι όλα εξαρτώνται από τον ψυχολόγο αφού του \'αναθέσεις το έργο\'; Δεν λέω ότι όλα αυτά ισχύουν, αλλά αν σε ενοχλεί τόσο η αμοιβή στην πρώτη συνεδρία θα άξιζε να σκεφτείς μήπως είναι κάτι άλλο που σε εμποδίζει και όχι τόσο η οικονομική απώλεια.

    Τέλος, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν η (δωρεάν) πρώτη συνεδρία σου φανεί υπέροχη και συνεχίσεις, θα είναι έτσι και οι (με χρέωση) υπόλοιπες; :) Γιατί την ίδια καχυποψία και άγχος που έχεις όταν σου λένε \'κοστίζει τόσο\' δεν την έχεις απέναντι στο \'δωρεάν\': και τα δύο μπορεί να σημαίνουν \'θέλει να με εκμεταλλευτεί\' όσο και \'θέλει να με βοηθήσει\'.

    Θα έλεγα ότι η καλύτερη \'προφύλαξη\' είναι απλά να ψάξεις έναν άνθρωπο με λογικές για εσένα τιμές και να βεβαιωθείς ότι έχει τις προϋποθέσεις που αναφέρονται και στο σχετικό άρθρο του site \'πώς να επιλέξετε τον καταλληλότερο για εσάς θεραπευτή\'.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •