Σωστη Διατροφη ή οχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    2

    Σωστη Διατροφη ή οχι?

    Γεια σαςς
    Ειμαι η Ελιζα και θελω εδω και καιρο να χασω καποια κιλα..Σημερα βρηκα το σαιτ σας θα ηθελα να μου πειτε αν στην καθημερινη μου διατροφη υπαρχει κατι λαθος ή κατι που θα πορουσα να αλλαξω για να δω πιο αμεσα αποτελεσματα. Ειμαι 91kg και εχω υψος 1.76.
    9.05:Μια μπαρα δημητριακων
    9.55 1/2 αραβικη πιτα με γαλοπουλα και τυρι
    11.45 1/2 αραβικη πιτα με γαλοπουλα και τυρι
    12.40 ενα μηλο
    16.15 ενα πιατο απο το φαγητο που εχω εκεινη την ημερα
    18.00 κρυο τσαι ροδακινο
    20.00 ενα φρουτο ή μια μπαρα ή τιποτα
    22.00 ενα τοστ με γαλοπουλα και τυρι

  2. #2
    Δεν ξέρω τι εννοείς ''πιο άμεσα αποτελέσματα'', δηλ πόσο χάνεις κ πόσο θέλεις να χάνεις, αλλά να έχεις υπόψιν ότι όσο πιο αργά, τόσο το καλύτερο.
    Ο φυσιολογικός ρυθμός απώλειας λίπους είναι 0,5-1 kg εβδομαδιαίως, και η απώλεια 1,5+ κιλά την εβδομάδα συνοδεύεται πάντα από απώλεια μυϊκής μάζας, οστικής, υγρών κλπ. Είναι καλύτερα να χάνεις μισό κιλό και να είναι σχεδόν όλο λίπος, παρά τα υπόλοιπα...
    Απο κει και πέρα, δεν κατάλαβα επίσης αν διατηρείς αυτό το πρόγραμμα στάνταρ, κάθε μέρα, κ απλά αλλάζει το μεσημεριανό σου. Αν είναι έτσι, να έχεις επίσης υπόψιν ότι καλό είναι να υπάρχει ποικιλία, και γιατί θα σε κουράσει ψυχολογικά να τρως για καιρό τα ίδια, και γιατί ο οργανισμός συνηθίζει τη μονοτονία και πέφτει ο μεταβολισμός.
    Από τα λίγα που κατάλαβα λοιπόν, εγώ θα σου πρότεινα να προσθέσεις σαλάτα αν δεν τρως το μεσημέρι,να αλλάζεις συχνά τα γεύματά σου, να τρως κανένα ξηρό καρπό, κ δε μου έρχεται κάτι άλλο τώρα αλλά όλο και κάτι θα θυμηθώ !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    2
    χμ ωραιαα ευχαριστω και το μισο κιλο μου ειναι υπερ αρκετο! ναι αυτο το προγραμμα το ακολουθω στανταρ.. αλλα αν ειναι θα κρατησω τη συμβουλη σου και απο δευτερα που θα το ξαναρχισω γιατι τωρα το πασχα μονο προγραμμα δεν ακολουθησα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by Elizaa_yooo
    Γεια σαςς
    Ειμαι η Ελιζα και θελω εδω και καιρο να χασω καποια κιλα..Σημερα βρηκα το σαιτ σας θα ηθελα να μου πειτε αν στην καθημερινη μου διατροφη υπαρχει κατι λαθος ή κατι που θα πορουσα να αλλαξω για να δω πιο αμεσα αποτελεσματα. Ειμαι 91kg και εχω υψος 1.76.
    9.05:Μια μπαρα δημητριακων
    9.55 1/2 αραβικη πιτα με γαλοπουλα και τυρι
    11.45 1/2 αραβικη πιτα με γαλοπουλα και τυρι
    12.40 ενα μηλο
    16.15 ενα πιατο απο το φαγητο που εχω εκεινη την ημερα
    18.00 κρυο τσαι ροδακινο
    20.00 ενα φρουτο ή μια μπαρα ή τιποτα
    22.00 ενα τοστ με γαλοπουλα και τυρι
    χμμμμμμμ αναλογως,χανεις λιπος?θα σου προτεινα να τρως το τελευταιο γευμα στις 8.ξερω ειναι δυσκολο αλλα 10 η ωρα ειναι αργα.αν πεινας φαε ενα μηλο μια ωρα πριν κοιμηθεις.αλλα ολοκληρο τοστ μεταβολιζεται αργα εκτος αν κοιμασαι κατα τις 2 το βραδυ,τοτε οκαυ.το τσαι ροδανικο περιεχει ζαχαρη?δεν βλεπω λαχανικα στη διατροφη σου.εισαι αρκετα ψηλη οποτε θερμιδικα φαινεται καλο.γυμναζεσαι?επισης κανεις καθε μερα αυτη τη διαιτα?θα σου προτεινα για βραδυνο 1-2 φορες την εβδομαδα τοστ 3-4 φορες σαλατα με τονο ή κοτοπουλο ή βραστο αυγο κ.λ.π και 1 φορα την εβδομαδα(προαιρετικα) κατι που σου αρεσει οπως 2-3 κομματια πιτσα ή 2-3 σουβλακια(μεγαλη ιστορια,εννοω το μικρο καλαμακι αν εισαι Αθηναια οχι τον γυρο) με σαλατα.το μεσημερι τρως και σαλατα?για μεσημεριανο κρεας ή ψαρι με σαλατα και ρυζι ή ψητες πατατες και οσπρια-λαδερα με σαλατα+μια φετα τυρι+μια λεπτη φετα ψωμι.οι υδατανθρακες ειναι προαιρετικοι αλλα εισαι πολυ ψηλη οποτε το προτεινω.εχω παει σε διαφορους ειδικους και ολοι μου ειπαν τα παραπανω πριν καν με ζυγισουν και τα λοιπα οποτε μαλλον ειναι γενικο πλανο υγιεινης διατροφης.κατα τα αλλα εσυ ρυθμιζεις το προγραμμα σου.αν χανεις μισο κιλο την εβδομαδα με αυτη τη διαιτα τοτε ειναι καλη :yes::yes::yes:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •