sleeve μετα απο χρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    3

    sleeve μετα απο χρονια

    Καλησπέρα ειμαι καινουργια σκέφτομαι να κανω επέμβαση μανικη αλλα εχω κάποιες αποριες.
    Ειμαι η Δέσποινα απο Θεσσαλονίκη 33 161 94 τελευταία φορα που μετρηθηκα. Δεν μπορω να πω πως ειμαι φαγανο παιδι φαγητο μπορει να μη φαω αλλα για χαζα δεν λεω οχι μετα τα 25 αρχισα να παιρνω βαρος εκανα αθλητισμο σαν παιδι εφηβη πηρα πτυχιο aerobic αλλα ξαφνικα αρχισε ενας πονος αναμεσα στη μεση και το γλουτο που τοσα χρονια γίνεται ολο και ποιο εντονος πλεον δεν μπορω να κουνιθω κλαιω ολη μερα απο τον πονο θα το ελενξω μεσα στο μηνα εκλεισα γιατρο να δουμε τι παιζει ο ορθοπαιδικος τοσα χρονια λεει οσφυαλγια αλλα δεν νομιζω.... ((
    Εχω υποθυρροιδη υπάρχει περιπτωση να περασω την επιτροπη; ζητω συγνωμη για τις ερωτήσεις αλλα ειστε οι ποιο καταλληλοι που μπορουν να απαντησουν και ιδη νοιωθω οτι ειμαστε φιλοι με τοσο διαβασμα που εκανα!!) σας ευχαριστω και συντομα θα σας πω και αλλα για τη ζωη μου
    Α. Μετα απο 1 2 3 χρονια πως εισαι; τρως περισσότερο ισως μεριδα πχ ενα μπουτι ενα ψαρι με σαλατα ή παλι δεν μπορεις;
    2. Κανεις συχνα εξετασεις; υπηρξε σε κανεναν καποιο πρόβλημα που προήλθε απο την επεμβαση;
    3. Σε περιπτωση που μεινεις εγγυος ή κανεις εξωσωσωματικη (επειδη κανω αλλα δεν βλέπω φως στο τουνελ) πρεπει να λαμβανεις χαπια προσθετες βιταμινες και σωστη τροφη ειναι εφικτο;
    4 λαμβανεις χαπια μετα την επεμβαση; εφορου ζωης;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    madides καλώς ήρθες στην παρέα.
    Το αν θα κάνεις επέμβαση μανίκι, αυτό δεν μπορείς να το αποφασίσεις εσύ αλλά ο γιατρός. Ίσως να μην ταιριάζει στον τρόπο ζωής και διατροφής σου και να κάνεις άλλο χειρουργείο παχυσαρκίας.
    Δεν σημειώνεις πόσα κιλά είσαι και τι ύψος έχεις.
    Ο πόνος στη μέση που περιγράφεις μου θυμίζει τα δικά μου, ο οποίος είχε προέλθει από προσπάθεια γυναικολόγου σε χειρουργείο μου για γυναικολογική επέμβαση ρουτίνας με επισκληρίδιο, επειδή λόγω απνοιών δεν μπορούσε ο αναισθησιολόγος να μου κάνει μέθη ή ολική νάρκωση. Από κείνη την αποτυχημένη μέρα -έκανα την επέμβαση σε άλλο νοσοκομείο- έβριζα θεούς και δαίμονες λόγω των έντονων πόνων. Από τότε που έκανα το χειρουργείο παχυσαρκίας κι έφυγαν από πάνω πολλά κιλά έφυγαν και οι πόνοι.
    Ο υποθυρεοειδισμός αν δεν είναι ρυθμισμένος -δηλαδή να παίρνεις χάπι και να διατηρούν οι ορμόνες τις φυσιολογικές τιμές του- ίσως σου δημιουργήσει ένα κόλλημα στην επιτροπή για την έγκριση.
    Πάμε στις απορίες σου:
    α. Μετά από τόσα χρόνια, αν έχεις κάνει επέμβαση μανίκι, δεν διατηρείς τον τρόπο διατροφής που θα σου δώσει ο γιατρός, τότε ναι τρως περισσότερο και καμιά φορά όπως έτρωγες πριν το χειρουργείο. Δυστυχώς αυτό είναι το μειονέκτημα με το μανίκι.
    2. Το πρώτο διάστημα κάνεις συχνά εξετάσεις μετά είναι κάθε χρόνο. Αυτό το ορίζει ο γιατρός που θα σε χειρουργήσει. Άλλοι (ελάχιστοι) είχαν προβλήματα μετά την επέμβαση κι άλλοι όχι (εγώ ανήκω στην κατηγορία που δεν είχα πρόβλημα κανένα). Είναι θέμα οργανισμού, το αν θα παρουσιαστεί κάποια επιπλοκή ή όχι.
    3. Αφού σκέφτεσαι να μείνεις έγκυος, το θέμα της εξωσωματικής καλύτερα να το συζητήσεις με τον χειρουργό που θα κλείσεις το πρώτο σου ραντεβού για το χειρουργείο παχυσαρκίας.
    3. Μετά την επέμβαση εννοείται πως παίρνεις φάρμακα. Το τι φάρμακα θα λαμβάνεις και για πόσο διάστημα αυτό το καθορίζει ο γιατρός που θα σε χειρουργήσει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    3
    Μαρακι μου ευχαριστωωω ειμαι 160 υψος 94 κιλα εκανα εξωσωματικη στο παρελθον εμεινα απεβαλα κρατησα κατεψυγμενα για να βαλω καποια στιγμη αλλα δεν νοιωθω ετιμη ακομα.
    Πηρα στο λαπαγεωργιου εχει ραντευου 31/12/14!!!!!!
    Πηρα αχεπα μου ειπε να παρω ξανα 21/9/15 για να κλεισω για οκτωμβριο στο τμημα παχυσαρκιας και ενδοκρινολογιας. Δεν ξερω πρωτη φορα ειμαι με νοσοκομεια και πελαγωσα ασε φρικη παντως δευτερα εχω ρευματολογο στον αγιο παυλο για τον πονο τωρα πουξυπνησα ποιος με πιανει ολα θα τα ελενξω ειχα κανει και χαζομαρα μου αλλαξαν χαπια για τονθυροειδη αλλα μου πεσαν βαρια και τα σταματησα για 4 μηνες οκ το ξερω μη βριζεται κριαρι ειμαι αμα μουμπει.μια ιδεα παει τελειωσε τωρα ξεκινησα την προιγουμενη δοση ωσπου να κανω εξετασεις. Ειμαι χαζη το ξερωωωωω ααα εχω και πολυκιστικες οωθηκες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    madides
    καλησπέρα. Να πάρουμε τα πράγματα στη σειρά. Βάση του ύψους και των κιλών σου, είσαι απλά παχύσαρκη κι όχι νοσηρά παχύσαρκη και δεν ξέρω αν η ισχυαλγία σου θα είναι αυτή ο λόγος που θα πάρεις το «οκ» για το χειρουργείο. Οπότε κράτα στο μυαλό σου πως ίσως να μην γίνει τίποτε.
    Παρόλα αυτά εκμεταλλεύσου την επίσκεψη στο ιατρείο παχυσαρκίας να σε βοηθήσουν να χάσεις βάρος με την βοήθεια τους κι ας μην κάνεις χειρουργείο.
    Πάμε στον θυρεοειδή: όταν μας πειράζουν τα χάπια ενημερώνουμε τον ενδοκρινολόγο. Αν ο ενδοκρινολόγος δεν δέχεται αυτό που του λες, αλλάζεις ενδοκρινολόγο, για να αλλάξεις και χάπια. Είμαι παθούσα!

    Περί του χάους των νοσοκομείων: αν δεν γνωρίζεις πως δουλεύει το σύστημα νιώθεις πελαγωμένη, μα σαν το μάθεις μετά το πας τυφλοσούρτι (στα τυφλά δηλαδή), αρκεί να έχεις ένα μπλοκάκι για να σημειώνεις ιατρεία, κωδικούς και ημερομηνίες-ώρες ραντεβού.

    Καλή αρχή σου εύχομαι και υπομονή. Και μην απογοητευτείς αν η απάντηση θα είναι αρνητική για χειρουργείο. :bisou:

  5. #5
    madides
    Συμφωνώ απόλυτα με την Μαρία πιο πάνω. Ο δείκτης μάζας σώματός σου δεν αντιστοιχεί σε νοσογόνο παχυσαρκία, ώστε να δικαιολογείται χειρουργείο. Κι αν θέλεις και την προσωπική μου άποψη, δεν αξίζει να μπεις σ'αυτήν την διαδικασία, μιας και το βάρος σου θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικό και μη αναστρέψιμο. Βέβαια, γιατρός δεν είμαι, και ίσως τα θέματα υγείας που προανέφερες να απαιτούν να προχωρήσεις σε επέμβαση, αλλά ο πιο κατάλληλος να σου το απαντήσει είναι ο γιατρός, αλλά και σ'αυτήν την περίπτωση θα σου πρότεινα να πάρεις και 2η και 3η γνώμη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εγώ θα συμφωνήσω, κ εγώ στα ίδια κιλά είμαι, και ξεκίνησα από 105, μην καταφεύγεις σε ένα χειρουργείο όταν υπάρχει και άλλη επιλογή, εάν υπάρχει άλλη επιλογή, αυτό φυσικά θα το κρίνουν οι ειδικοί, αλλά να εξαντλήσεις όλες τις πιθανότητες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    3
    Ευχαριστω !!! Μολις τελειωσω με ρευματολογο θα παρω σε νοσοκομείο να κλεισω Ραντεβού στο παχυσαρκια ενδοκρινολογια στο αχεπα να με δουνε και να με συμβουλεψουν μπορει να μην σας ακουγονται πολλα αλλα ολα ειναι στο στομαχι και στην κοιλια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου ! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και φυσικά να πάρεις την πιο σωστή απόφαση..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •