Καλησπέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10

    Καλησπέρα

    Καλησπέρα παιδιά, σήμερα έφτιαξα το προφίλ εδώ μιας και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσάς και δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τόσος κόσμος που να περνά τα ίδια άγχη και απογοητεύσεις σχετικά με τα κιλά του όπως εγώ...Καλώς σας βρήκα λοιπόν:starhit::starhit::spin::spin:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλώς ήλθες Νικάκι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ Μαράκι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλώς ήρθες λοιπόν. Θα αναμένουμε να μας πεις τη δική σου ιστορία, τόσο αυτήν που ζεις όσο και αυτήν που ονειρεύεσαι να ζήσεις...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Την δική μου ιστορια Έβαλα πριν 10 χρόνια δακτύλιο,έχασα 30 κιλά τα οποία και ξαναπήρα , τον έβγαλα φέτος...Μου δημιουργούσε διαρκώς οισοφαγίτιδες και με είχε ταλαιπωρήσει πολύ δυστυχώς και τώρα προσπαθώ να κάνω μια τελευταία προσπάθεια μόνη μου με διατροφή γυμναστική διαφορετικά θα προχωρήσω σε sleeve....Ουτως η άλλως πρέπει να περιμένω 6 μήνες για να προβώ σε οποιοδήποτε άλλη επέμβαση οπότε προσπαθώ στο μεσοδιάστημα...και είδωμεν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλή δύναμη! Εύχομαι τα καλύτερα!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ

  8. #8
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
    Και η μητέρα μου είχε κάνει δακτύλιο, αλλά ξαναπήρε και εκείνη πολλά από τα κιλά που έχασε και επίσης της είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Πριν 2-3 χρόνια έκανε την sleeve, έχασε κάποια κιλά, αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισε να τα παίρνει πάλι πίσω.
    Αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι είτε κάποιος προχωρήσει σε επέμβαση είτε όχι,
    αν θέλει να έχει φυσιολογικό βάρος για πάντα,
    χρειάζεται ν' ακολουθήσει μια ποιοτική διατροφή. Για πάντα.
    Και για ν' ακολουθήσουμε μια ποιοτική διατροφή για πάντα, χρειάζεται ν' αντιμετωπίσουμε την βαθύτερη αιτία που μας οδηγεί στο πολύ και παχυντικό φαγητό (συναισθηματική υπερφαγία) και ν' αγαπήσουμε τον εαυτό μας!
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Καλησπέραααα Τον δακτύλιο όταν τον έβαλα δεν το πολυσκέφτηκα ήμουν τότε πολύ μικρή και απλά περιμένα κάτι μαγικό να με αδυνατίσει. Πλέον γνωρίζοντας ότι όλα είναι στο μυαλό μας αρχικά, προσπαθώ και με ψυχολόγο και με διατροφολόγο και γυμναστή να το αντιμετωπίσω. Τα κιλά είναι πολλά( έχω να χάσω 50 κιλά) και πολλές φορές με πιάνει απογοήτευση αν θα καταφέρω να τα χάσω αλλά τις περισσότερες φορές το πολεμάω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το sleeve μιας και το περισσότερο βάρος το χάνεις το αρχικό εξάμηνο (δεν ξέρω αν ισχυει αυτό) και μετά επειδή έχεις και διαφορετική ψυχολογία το συντηρείς το βαρος σου ή χάνεις και άλλο. Όπως και να έχει θα το σκεφτώ σοβαρά για κάτι τέτοιο έχω ακόμα 4 μήνε μπροστά μου... Η αλήθεια είναι όμως ότι επηρεάζεσαι από ανθρώπους που το έχουν κάνει και έχουν χάσει πολλά κιλά...Θα ήθελα να μου πείτε απόψεις όποιος έχει κάνει,να μου αναφέρει τις δυσκολίες που αντιμετώπισε....να έχω μια μεγαλύτερη εικόνα....

    Σας ευχαριστώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Νικάει καλώς ήρθες στην παρέα μας! Σίγουρα τα παιδιά που έχουν προχωρήσει σε επεμβάσεις θα σε κατατοπίσουν πληρέστερα, και εσύ θα γνωρίζεις πολλά από την εμπειρία σου, εγώ θα σου πω καλή τύχη, μην σε πιάνει πανικός και όλα θα γίνουν.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Νικάκι αν κι όποτε αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις το τελευταίο εργαλείο που λέγεται: χειρουργείο παχυσαρκίας, να ξέρεις πως ο μόνος που μπορεί να σου πει αν ταιριάζει σε σένα το "μανίκι" είναι ο χειρουργός που θα επιλέξεις. Βάση της καθημερινής μας διατροφής και συνηθειών εξαρτάται το είδος της επέμβασης που ταιριάζει στον οργανισμό μας. Οι περισσότεροι - περισσότερες ξεκινήσαμε με την ιδέα στο μυαλό μας πως το "μανίκι" μας ταιριάζει γάντι. Σε πολλές περιπτώσεις αποδείχθηκε πως όχι. Ο χειρουργός αποφασίζει και σου εξηγεί τα πάντα πάνω στην απόφασή του.
    Όσον αφορά το χρονικό διάστημα που θα χαθεί το μεγαλύτερο ποσοστό βάρους από επάνω μας μετά το χειρουργείο, το 6μηνο είναι ο ελάχιστος χρόνος που δίνουν και χωρίς αυτό να είναι απόλυτο γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

    Προσωπικά λοιπόν γνωρίζω γείτονα που έκανε γαστρικό μανίκι αλλά τελικά δεν δούλεψε σε αυτόν καθόλου. Κράτα επίσης το παράδειγμα με την μαμά της "ματζουράνας" που το μανίκι δεν απέδωσε όπως έπρεπε και μια άλλη περίπτωση που για διάφορους λόγους εξίσου το μανίκι δεν ήταν αποδοτικό στο τέλος, διάβασε αυτό εδώ: http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=2887
    Το "μανίκι" δυστυχώς έχει αυτό το αρνητικό, αν τυχόν κάποιος δεν προσέξει όπως πρέπει.
    Αν λοιπόν κάνεις το βήμα για χειρουργείο ενημερώσου καλά τόσο από ανθρώπους που έχουν κάνει αλλά κι από χειρουργούς πριν λάβεις απόφαση.


  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δίνετε, είναι πολύ σημαντικές....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρία, το έθεσε κατά τη γνώμη μου όσο πιο όμορφα και σωσστά μπορούσε να τεθεί. Είναι στο χέρι σου να προχωρήσεις, ομως ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΣΩΣΤΑ, ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΙΚΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    10
    Δεν έχω κανέναν πανικό, αν είχα θα το είχα ήδη κάνει το χειρουργείο, για μένα ο δακτύλιος ήταν ένα μάθημα ακριβώς επειδή τον έβαλα χωρίς να το πολυσκεφτώ ότι ένα χειρουργείο δεν θα σου δώσει την λύση μαγικά αλλά θέλει από πλευράς ασθενούς δουλειά και αλλαγή τρόπου ζωής.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απόψεις τους

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •