Πρόβλημα αυτοεκτίμησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1

    Πρόβλημα αυτοεκτίμησης

    Γεια σας.Εχω περάσει από διάφορες καταστάσεις οι οποίες έχουν πολλά με κοινά με πράγματα που έχουν ειπωθεί εδώ. Ύστερα απο προσπάθεια κατάφερα να ελεγξω τον ευατό μου να τον φροντίζω και μην κατρακυλό σε καταθλιπτικες σκέψεις που δυστυχώς δεν λύναν κανένα πρόβλημα. Γιατί για κάποιο λόγο το μυαλό κολάει και η ψυχή εγκλωβίζεται και δεν μπορεί να δει κάτι καινούργιο ούτε να κάνει νέα σκέψη για να λύση το πρόβλημα.Και το σώμα ακολουθεί και οποιαδήποτε προσπάθεια φαίνεται βουνό..
    Πάντα είχα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ χαμηλή αυτοεκτίμηση.Τόσο πολύ σε εξευτελιστικό σημείο. Πίστευα πως ήμουν ο χειρότερος και ήμουν σίγουρος.Πίστευα πως απλά αν προσπαθήσω να συμμετασχω σε κάτι , αν απλά προσπαθήσω να δέιξω τον ευατό μου έστω και λίγο ότι θα εξευτελιστώ πολύ άσχημα. Με εφερε σε σημείο να φοβάμαι ακόμα και τις πιο απλές κινήσεις και να προσπαθω να είμαι οσο το δυνατόν πιο ακίνητος.
    Βέβαια μου το είχαν πει αλλά δεν μπορούσα να το καταλάβω όσο και να προσπαθούσα.Γιατί η πίστη και ο σεβασμός προς τον ευατό μας είναι κάτι βαθύτερο.Είναι ολοκληρη νοοτροπία.
    Το τι με οδήγησε σε αυτό είναι σύνθετο πιστεύω και δεν έχει τόση σημασία πλέον.
    Το βασικό προβλημα μου αυτό το καιρό είναι ότι παρότι έχω καταφέρει να αυξήσω την αυτοπεποίθηση μου [καποτε μιλούσα τόσο σιγά όσο καποιος που του εχει κλείσει η φωνή του] ότι εχω πολύ δρόμο ακόμα. Και ξέρω πως χρειάζομαι πίστη στον ευατό μου γιατί η έλλειψη της μου δημιουργεί παρα πολλά προβλήματα.Με αδρανοποιεί.
    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι παρότι καταφέρνω να αποκτω κάποια εμπιστοσύνη στον ευατό μου το πρωί μολις ξυπνήσω νιώθω σαν να εχει εξαφανιστεί. Για κάτι που θα εκανα την προηγούμενη μέρα ανετα χωρίς να μου προκαλέσει κάποιο δυσάρεστο συναίσθημα ,τότε νιώθω πως δεν μπορώ να το κάνω και φοβάμαι ότι θα εξευτελιστώ αν το κάνω ότι θα απογοητευτώ. Και μιλάμε για πολύ απλά πραγματα. Βεβαια ανάλογα με το τι θα κάνω στη συνέχεια επανέρχομαι σε ενα βαθμό. Αλλά είναι πολύ κουραστικό αυτό. Το πρωί οταν έχω ενεργεια είναι πολύ περιοριστικό αυτό.
    Απλά θα ήθελα τις σκέψεις σας για αυτο το θέμα. Μήπως απλά πρέπει να συνεχίσω την προσπάθεια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Το γεγονος πως εχεις δειξει προοδο σε σχεση με παλιοτερα δεν σε παροτρυνει να συνεχισεις?Μην περιμενεις να αλλαξεις απο τη μια στιγμη στην αλλη,θελει λιγο δουλιτσα προσωπικη.Με δικα σου κοντινα ατομα νοιωθεις ανετα?εκει λειτουργεις κανονικα?Οσο για το πρωινο ξυπνημα εγω καθε μερα λεω πως το πρωι θα ξυπνησω και θα σπασω το ξυπνητηρι αλλα μεχρι τωρα δεν το εκανα καμια φορα.Ισως το κανω την μερα που θα βγω στη συνταξη.Αλλα αν ειναι να παω εκδρομη ξυπναω μονος μου και ολο ενεργεια.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω,ειναι θεμα διαθεσης και πρεπει να την φτιαξεις λιγο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    καταρχην μπραβο σου για την προσωπικη σου προσπαθεια κ οσα πετυχες!Για μενα οτι κ αν γινει εννοειται πως πρεπει να συνεχισεις την προσπαθεια σου αλλα γιατι να μη ζητησεις κ βοηθεια?Δεν ειναι κακο.Ισα ισα πραγματα που μπορει να καταφερεις μονος σου π.χ.σε 2 χρονια γιατι να μην τα καταφερεις πολυ πιο γρηγορα κ πιο ανωδυνα με τη βοηθεια καποιου ειδικου?Γιατι να παραμελουμε το μεσα μας κ να μην παμε σε γιατρο?Οταν εχουμε σωματικο πονο γιατι τρεχουμε κατευθειαν κ τον ψυχικο τον αμελουμε?Επειδη δε φαινονται τα ψυχικα κ δεν ειναι χειροπιαστα?Αυτη ειναι η γνωμη μου,οσο για το \'πρωινο ξυπνημα\' ειναι πολυ καλο που το χεις καταλαβει οποτε καθε φορα που θα ξυπνας κ θα νιωθεις ετσι θα λες:οσα νιωθω ειναι ψευτικα ειναι το σπαστικο μου ξυπνητηρι σε λιγο θα σταματησει....Μια αμεση ιδεα που σκεφτηκα.Να σαι καλα κ συγχαρητηρια για τον αγωνα σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Ραδαμανθυ γεια σου.Θα ηθελες να μας περιγραψεις μια συνηθισμενη μερα σου?Πως νιωθεις για την καθε ασχολια σου?Εισαι ευχαριστημενος ,θα ηθελες να κανεις κατι αλλο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    103
    \'Εχω παρατηρήσει ότι αν προσπαθώ συνειδητά να κάνω σκέψεις \"εκτίμησης\" όσως καλών έχω στη ζωή μου, και σκέψεις δοξολογίας περί αυτών, μπαίνω σε μια κατάσταση θετικότητας και ελκυστικότητας καλών πραγμάτων ή ελπίδων...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Σε πάω ρε φίλε, είσαι μάγκας! Τα ίδια στοιχεία με σένα όσον αφορά την αυτοεκτίμηση πρέπει να έχω και εγώ. Κι εγώ νιώθω μάλλον πάρα πολύ ευ΄θραυστος και αδύναμος και οτι θα ξευτιλιστώ ανα πάσα στιγμή. Μόνο που εγώ μάλλον δεν το παραδέχομαι αυτό επειδή μου χαλάει την \"καλή\" εικόνα που θέλω να έχω για τον εαυτό μου. Και τώρα τα λέω αυτά με την ασφάλεια της ανωνυμίας μάλλον.
    Εσύ όμως μπορεί να είσαι καλύτερα από μένα γιατί το βλέπεις και το παραδέχεσαι όπότε μπορείς να το αντιμετωπίσεις. Ίσως σου ήταν δύσκολο και να γράψεις αυτό το μήνυμα και να απαντήσεις πάντως εμένα μου είναι. Επίσης κι εγώ νιώθω μία ανάγκη για στασιμότητα, για πάγωμα των πάντων αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που περιέγραψες εσύ.
    Τώρα από συμβουλές δεν νιώθω οτι μπορώ να δώσω ούτε στον εαυτό μου, απλώς ένιωσα οτι αυτά που είπες ταιρίάζουν και σε μένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Πυστευω να συνεχισεις την προσπαθεια σου και να τα καταφερεις,γιατι σαν τον εαυτο σου δεν υπαρχει κανενας αλλος.Εισαι μοναδικος να το ξερεις αυτο και πανω απο ολα εσυ και κανενας αλλος!
    Και εγω εχω προβλημα αυτοεκτημησης και συγκεκριμενα πυστευω οτι ειμαι καπως ασχημη κιας μου λενε ολοι οτι ειμαι κουκλα κλπ κλπ και απορω πως με βλεπουν δλδ κουκλα και παιδια απο εδω στο μσν.Πυστευω ειμαι μια κανονικια κοπελα και ωρες ωρες καπως ασχημη λολ.Παντως προσπα8ω συνεχεια να καλυτερεψω δεν τα παραταω και ουτε κλεινομαι στον εαυτο μου.Προσπαθω να νικησω .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •