Οδεύοντας για το φώς στην άκρη του τούνελ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 190 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 2845
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654

    Οδεύοντας για το φώς στην άκρη του τούνελ!

    Καλησπέρα!!!!!
    Επειδή μου έχει ζητηθεί από κάποια άτομα, αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου τόπικ και να ενημερώνω για την πρόοδό μου.
    Για αρχή, για όσους δεν με γνωρίζουν να συστηθώ. Είμαι η Πωλίνα, είμαι από Κύπρο και είμαι 27 ετών. Είμαι παντρεμένη και έχω και ένα γιο 2 ετών.
    Με λίγα λόγια η ιστορία μου:
    Έχω βάλει τον δακτύλιο το 2004, όντας 140 κιλά, με δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα. Αντιθέτως μου είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα.
    Εδώ και δύο χρόνια είχα μπει σε λίστα αναμονής στο δημόσιο νοσοκομείο, για αφαίρεση του δακτυλίου και να γίνει sleeve. Η αναμονή ήταν μεγάλη, αλλά τελικά αρχές Οκτωβρίου είχα πάρει την πολυπόθητη ημερομηνία. 17 Νοεμβρίου!!!! Η χαρά όμως τελείωσε νωρίς αφού 10 μέρες πριν την ημερομηνία εισαγωγής, με ειδοποίησαν ότι ακυρώνετε η επέμβαση λόγο αναχώρησης του χειρούργου στο εξωτερικό με προβλήματα υγείας. Μετά από μεγάλη απογοήτευση, έψαξα το θέμα και μου είπαν πως δεν υπάρχει άλλος γιατρός που κάνει βαριατρικές επεμβάσεις στα δημόσια νοσοκομεία.
    Τότε αιτήθηκα στο υπουργείο υγεία για να μου καλύψουν τα έξοδα της επέμβασης σε ιδιώτη ιατρό. Τρεις περίπου βδομάδες μετά από την αίτησή μου, με πήραν τηλέφωνο την περασμένη Τρίτη, 30.11.2010, ότι η αίτησή μου απορρίπτεται λόγω του ότι η συγκεκριμένη επέμβαση παρέχετε στο δημόσιο!!!!! Τότε τρελάθηκα, αφού από την μια μου έλεγαν πως δεν παρέχετε, και από τη άλλη μου απάντησαν ότι παρέχετε. Τότε άρχισα τα ασταμάτητα τηλεφωνήματα στο δημόσιο νοσοκομείο, μέχρι που κατάφερα και μίλησα με τον διευθυντή των χειρούργων και με ενημέρωσε με πιο γιατρό έπρεπε να μιλήσω, και έτσι έκλισα ραντεβού για χτες, 1.12.2010 να πάω να τον δώ. Και έτσι και έγινα. Πήγα, και του μίλησα στα ίσα ότι δεν δεχόμουν να ξαναμπώ λίστα αναμονής και ότι ήδη περίμενα πολύ καιρό. Κατά καλή μου τύχη, ο ιατρός που με είδε, ήταν αυτός που με παρακολουθούσε και στις ρυθμίσεις του δακτυλίου και ήξερε το ιστορικό μου. Και μου ανακοίνωσε πως ακόμα δεν ξεκίνησαν, αλλά προσπαθούν να συντονίσουν την νέα χειρουργική ομάδα η οποία θα αποτελείτε από αυτόν, έναν άλλο χειρούργο τον οποίο και μου σύστησε και αρκετό νοσηλευτικό προσωπικό. Μιλήσαμε πολύ ξεκάθαρα για πολλά θέματα σχετικά με την επέμβαση, μου εξήγησε πως υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να γίνει και η αφαίρεση του δακτυλίου και το sleeve σε ένα χειρουργείο, και ότι αυτό θα εξαρτηθεί από την κατάσταση του στομάχου στην περιοχή που βρίσκετε ο δακτύλιος. Με ρώτησε αν έχω κάνει οτιδήποτε προ-ενχειριτικές και του είπα πως ο άλλος γιατρός είχε πει πως θα τις έκανα την μέρα της εισαγωγής. Έτσι, μου έδωσε ένα σορό προ-ενχειρικές που αποτελούνται από αναλύσεις αίματος και ούρων, εξέταση σε καρδιολόγο, εξέταση σε πνευμονολόγο, ακτινογραφία θώρακα, ultrasound κοιλιάς για τυχόν ύπαρξη κήλης και επίσκεψη στον διαιτολόγο που συνεργάζονται και που θα είναι και αυτός στην ομάδα τους. Μου είπαν πως μόλις έχω όλα τα αποτελέσματα, να πάω να τα δουν και να κανονίσουμε ημερομηνία χειρουργείου!!!! Και μου είπε πως ο ίδιος το υπολογίζει τέλος Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου. Φεύγοντας από το γραφείο του πήγα και έκανα την ακτινογραφία θώρακα, έκλεισα τα απαραίτητα ραντεβού, και έφυγα ευχαριστημένη. Και το τελευταίο μου ραντεβού? 11.1.11 η ώρα 11 !!!! τυχαίο? Δεν νομίζω!! Λέω της κοπέλας που μου έκλεισε, είστε το τελευταίο μου ραντεβού, ελπίζω να είστε και το τυχερό μου, και μου λέει θα είμαστε!!!!
    Τώρα μου μένει να τελειώσω με τον προ-εγχειρητικό έλεγχο και να κλείσουμε ημερομηνία!!!!!
    Δευτέρα πρωί θα πάω να πάρω την ακτινογραφία και να κάνω τις απαιτούμενες αναλύσεις αίματος και ούρων.
    Προς το παρόν αυτά!!!! Θα σας κρατάω ενήμερους για τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου!
    Σας ευχαριστώ όλους για την στήριξη σας και την συμπαράστασή σας σ? αυτό τον δύσκολο αγώνα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    καλη επιτυχιααα ολα να σου πανε καλα !!!! κ καλο κουραγιοοο !! εγω στη θεση σου θα τουσ ειχα σπασει στο ξυλο....!!!χεχε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πωλινάκι,είμαστε δίπλα σου!Όλα να πάνε κατ'ευχήν για το καλύτερο δυνατό σου σε όλους τους τομείς!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Νομιζω οτι εχεις καθε λογο να εισαι ευχαριστημενη πλεον κ να βλεπεις τα πραγματα απο αλλη οπτικη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by bubulitsa86
    καλη επιτυχιααα ολα να σου πανε καλα !!!! κ καλο κουραγιοοο !! εγω στη θεση σου θα τουσ ειχα σπασει στο ξυλο....!!!χεχε
    XEXEXE Προτήμησα να μην το κάνω, δεν θα κέρδιζα κάτι!!!!! Ισα ίσα που θα έμπενα λίστα αναμονής τελευταία σελίδα!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by NADINE
    Πωλινάκι,είμαστε δίπλα σου!Όλα να πάνε κατ'ευχήν για το καλύτερο δυνατό σου σε όλους τους τομείς!
    Σε ευχαριστώ πολύ Ναταλία μου. Πραγματικά από τότε που σας βρήκα και μπορώ να μιλήσω και να με καταλάβετε, νιώθω πιο δύνατη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by lessing
    Νομιζω οτι εχεις καθε λογο να εισαι ευχαριστημενη πλεον κ να βλεπεις τα πραγματα απο αλλη οπτικη!
    Ναι Lessing μου, έχεις δίκαιο! Τώρα πια βλέπω μόνο μπροστά και όλα θα παν καλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα κουκλίτσα μου. Διαβάζω ευχάριστα πράγματα. ʼντε ελπίζω να σου πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by mariafc
    Καλημέρα κουκλίτσα μου. Διαβάζω ευχάριστα πράγματα. ʼντε ελπίζω να σου πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια.
    Καλημέρα αγαπούλα μου!!! Ε άμμα έχω και όλη σου την θετική ενέργεια, δεν φοβάμαι τίποτα! Όλα θα παν καλά!!!!
    Σε ευχαριστώ πολύ Μαράκι μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    με το καλο πωλινα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Πωλινακι ολα στη ζωη για καποιο λογο γινονται,ετσι δε λενε;Τωρα λοιπον ειναι ο καταλληλος καιρος για να γινει πραγματικοτητα το ονειρο σου,αργα μεν αλλα σταθερα για να δεις το φως στην ακρη του τουνελ που τοσο λαχταρας..Τα καλυτερα ερχονται!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Όντος one μου, άρχισε σιγά σιγά να κοντέυει η υλοποίηση του ονείρου μου!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Λοιπόν, αύριο πρωί στις 10 έχω το πρώτο μου ραντεβού για προενχειριτικό έλενχο. Εχω το ultrasound κοιλιάς που θα δείξει κατά πόσο έχω οποιαδήποτε κύλη ή όχι. Ελπίζω πως δεν θα έχω, για να κάνει το χειρουργείο μου ευκολότερο πάνω σαυτό το θέμα.

    Εν το μεταξύ σήμερα δεν ξέρω και πάλι γιατί, αλλά τα πόδια μου είναι υπερβολικά πρισμένα από το πρωί σε συμείο που δεν μου έκλειναν οι μπότες και αναγκάστηκα να βάλω ανοικτό παπούτσι, και πριν κανένα 3ωρο άρχισαν να πρίζονται και τα δάκτυλα των χεριών μου και αναγκάστηκα να βγάλω την βέρα μου γιατί με πονούσε πολύ..... μέχρι στιγμής από το πρωί μέχρι τώρα μέτρησα 3 φορές την πίεσή μου και ήταν στο 13/8 δλδ αρκετά καλή. Σκεύτομαι μια που θα πάω αύριο νοσοκομείο για το ultrasound, αν συνεχίσουν να είναι φουσκωμένα τα άκρα μου, να περάσω μια και απτις πρώτες βοήθειες να με δει εκεί γιατρός.... Ας ελπίσουμε πως όλα θα μου παν καλά.

    Σας εύχομαι καλό βράδυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλησπέρα φιλαράκια μου!!!! Σήμερα πήγα για το ultrasound κοιλιάς που με παρέπεμψε ο χειρούργος. Από τις 10 που ήταν το ρανεβού μου, με είδε τελικά 11 ο γιατρός, αλλά δεν πειράζει, άξιζε η καθυστέρηση!!!! Ο γιατρός άρχισε τα είσαι πολύ όμορφη, και δεν χρειάζετε να βάζεις στόχους χαμηλούς, και 85-90 να πας θα είσαι μια πανέμορφη γεματούλλα κοπέλλα που θα κάνεις μπαμ στο πέρασμα σου!!!! (τώρα μου τα έρειχνε, δεν ξέρω:P:P)
    Αντε στο θέμα μας. Όλα καλά τα αποτελέσματα. Ήπαρ φυσιολογικό με λιπώδη διάθεση (λες και δεν το ξεραμε) χωρίς καμιά βλάβη, Σπλήνα οκ, Νεφροί φυσιολογικό μέγεθος, παγκρεας οκ.

    Όλα καλά προς το παρόν παιδιά!!!! Πάμε για τις επόμενες εξετάσεις!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    :thumbup: Μπράβο,Πωλινάκι!Πάμε στο επόμενο βήμα τώρα!Με το καλό!

Page 1 of 190 1231151101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •