Θέλω αυτή τη φορά να είναι η τελευταία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    15

    Θέλω αυτή τη φορά να είναι η τελευταία!

    Καλώς σας βρήκα παιδιά!
    Δεχτείτε παρακαλώ στους κύκλους σας νέο αίμα και ..λιπάκι!
    Όλα ξεκίνησαν απο τα 16 που χρειάστηκε να πάρω αντισυλληπτικά για πολυκυστικές!Μαύρη η ώρα!κ θεραπεία δεν είδα ακόμη το ξυρίζω το μουσάκι :spin: και κιλά έβαλα.
    Ε αυτό ήταν, μετά πήγα για σπουδές και γνώρισα τι θα πει γεύση κάθε μέρα μπισκότα και σοκολάτες.
    Έφτασα τα 80 έπεσα στα 70 και απο τοτε ανεβοκατεβαίνω.
    το ανησυχητικό είναι οτι έχω να κατέβω απο το 2009, η πορεία είναι ανοδική κι έφτασα τα 111,2!
    Ύψος 1.70, ετών 36!
    Αυτοχαστουκίστηκα και είπα να αλλάξω ζωή για τα καλά αυτή τη φορά!
    Εδώ κάπου ήρθε το forum σας-συγχαρητήρια- και ιστορίες ανθρώπων που τα καταφεραν χωρίς επέμβαση.
    το έργο μου είναι δυσκολοτατο καθως λατρευω τη γευση και μπορω να τρεφομαι μονο με γλυκα.
    δηλαδη αν μου δωσεις να διαλέξω απο ενα γουρουνοπουλο με το μηλο στο στομα κ ενα σοκολατακι θα προτιμησω το σοκολατακι αλλα φυσικά θα σε δειρω για να μου πεις που ειναι κ τα υπολοιπα!:shocked2:

    δυσκολη περιπτωση..ξερω!:smilegrin:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Νένα κ εγω ετσι ειμαι, χορταίνω με τα γλυκα, ομως πίστεψε με, ειναι ολα θεμα μυαλού. Δύσκολο μεν, εφικτό δε. Τα γλυκα ειναι τοσο παχυντικά κ ανθυγιεινά που δεν εχουν τπτ να προσφέρουν, ουτε μας χορταίνουν, αλλα συσσωρεύονται στο σωμα μας. Δεν γινεται να συνεχίσουμε ετσι γιατι θα φτάσουμε κιλα που μετα δεν θαμπορουμε να διαχειριστούμε, πρεπει οσο ειναι καιρος να κανουμε μια προσπαθεια. Σε καλωσορίζω κ εγω, σου ευχομαι καλη αρχη, θελει υπομονή κ καλη διαθεση!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλώς όρισες Νένα στο παρεάκι μας,

    η μάχη με τις πολυκυστικές απαιτεί επιμονή, υπομονή και βαθιά γνώση...
    Ο δρόμος θα είναι μακρύς και χωρίς θεαματικές άμεσες αλλαγές, αλλά μακροπρόθεσμα -αν τα βρεις με τον οργανισμό σου και μάθεις να ακούς την πείνα σου και για ποιο λόγο πεινάς και θέλεις να φας τον κόσμο- θα δεις και το μουσάκι να αραιώνει και την κοιλιά να ξεφουσκώνει και τον ύπνο σου να επανέρχεται και τη διάθεση σου να μην πηγαίνει από το ζενίθ στο ναδίρ....
    Τσουρουφλισμένη στα λέει αυτά...

    Εμένα με βοήθησε πολύ και με βοηθάει ακόμα το θέμα με τις τριάδες στο forum (http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid276939), η παρακολούθηση από γυναικολόγο σε συνδυασμό με ενδοκρινολόγο και κυρίως η παρακολούθηση από τον δεύτερο... και το περπάτημα...

    Εδώ είμαστε να τα λέμε
    Καλό αγώνα
    σου εύχομαι ολόψυχα αυτή η φορά να είναι η τελευταία

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    15
    ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα κορίτσια και την καθοδήγηση!
    Δυστυχώς η πρώτη μέρα στέφτηκε με αποτυχία :no:
    όλα πήγαιναν καλά ρημάχτηκα στο τσάι μιας κ αρρωστούλα έφαγα και τα ροδακινάκια μου όταν γύρισα από τη δουλειά έφαγα κοτοπουλάκι στήθος με λίγο τραχανά και κατά τις 7 λέω αχ βαριέμαι ας φάω κ ένα σύκο!οιμε ήρθε η κατρακύλα, το 1 έγινε.. 10!θα μου πεις καλύτερα σύκο από τις 23979872 σοκολάτες που έτρωγα στην καθισιά αλλά το 111,2 βλέπω ήδη να έγινε 112,1!παρακμή, πότε επιτέλους θα αρχίσω να τρώω όταν πεινάω ΜΟΝΟ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καποια κατακράτηση εχει γινει, μην πελαγωνεις!! Καλυτερα σύκα απο σοκολάτες! Οσο για την ζυγαριά, μην την αφησεις να σε επηρεάζει, να ζυγίζεσαι μια φορα την εβδομαδα η καθε δυο εβδομαδες, για να βλεπεις συγκεντρωμένα τα αποτελέσματα της προσπάθειας σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Νένα, είχες πολύ καλή ψυχολογία και αυτό φαίνεται από το πρώτο σου ποστ, αυτό είναι καλό σημάδι για δίαιτα, μην τα παρατάς!!!! Και ατασθαλίες θα κάνεις και όλα, αρκεί σε γενικές γραμμές να προσέχεις! Μακάρι να 'μουνα κι εγώ καλά ψυχολογικά και να είχα κουράγιο να αρχίσω μια δίαιτα!

  7. #7
    Καλησπέρα Νένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

    Κατ' αρχάς θέλω να σου πω ότι μου αρέσει πολύ το χιούμορ σου!

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ήμουν και εγώ σεσημασμένη γλυκατζού! Και οφείλω να ομολογήσω ότι ακόμα είμαι! Απλά πλέον δεν παίρνω την γλύκα από τα επεξεργασμένα και επικίνδυνα γλυκά του εμπορίου με τη ζάχαρη, αλλά από ποιοτικές, πολύ νόστιμες και εξαιρετικά θρεπτικές τροφές (όπως φρούτα, αποξηραμένα φρούτα και μέλι).

    Θεωρείς ότι 10 σύκα είναι λάθος; Πού το γράφει αυτό; Πριν λίγες μέρες έφαγα 9 γι' απογευματινό, χωρίς τύψεις κι ενοχές! Είναι τέλεια τροφή το σύκο! Και επειδή έχει πολλές φυτικές ίνες, δεν ανεβάζει απότομα την γλυκόζη στο αίμα όπως τα γλυκά του εμπορίου, και έτσι η ενέργεια που παίρνεις από αυτό δεν γίνεται εύκολα λίπος. (Έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει, δεν είμαι και ειδικός!)

    Η ζυγαριά να είσαι σίγουρη ότι δεν ανέβηκε λόγω των σύκων!
    Υπαρχουν πολλοί λόγοι πέρα από την αύξηση λίπους που ανεβάζουν την ένδειξη της ζυγαριάς! Είναι τελείως λάθος να μένουμε προσκολλημένοι στις ενδείξεις της, γιατί έτσι απογοητευόμαστε χωρίς λόγο και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταματήσουμε την προσπάθειά μας. Γι' αυτό και το καθημερινό ζύγισμα είναι επικίνδυνο. (Αν θες δες και εδώ... http://diatrofis-imerologio.blogspot.gr/2015/05/36.html )

    Μην απογοητεύεσαι και σταμάτα να επικρίνεις τον εαυτό σου! Μην είσαι αυστηρή μαζί του! Να τον φροντίζεις και να τον αγαπάς!
    Με θετική σκέψη και πίστη ότι θα τα καταφέρεις, μπορείς να κάνεις θαύματα!

    Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε εμείς!

    :-)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Παντως κ εγω απο την εμπειρια μου, θα πω οτι η ζυγαριά ειναι μεν βοηθός κ σύμμαχος, αλλα δεν πρεπει να της δίνουμε παραπανω σημασία απο όση αξίζει. Εγω ενω με έδειχνε 98,9 κ ειχα χαρεί, για μια εβδομαδα με έδειχνε 101,8, ψιλοενοχλουμουν αλλα δεν την πίστευα. Ε, μετα περασε μια εβδομαδα ακομη κ με έδειξε 97... Αυτα συμβαίνουν, ειδικά το καλοκαιρι! Μην σταματάς!! Καλη συνεχεια!

  9. #9
    Originally posted by eleni1986
    Παντως κ εγω απο την εμπειρια μου, θα πω οτι η ζυγαριά ειναι μεν βοηθός κ σύμμαχος, αλλα δεν πρεπει να της δίνουμε παραπανω σημασία απο όση αξίζει. Εγω ενω με έδειχνε 98,9 κ ειχα χαρεί, για μια εβδομαδα με έδειχνε 101,8, ψιλοενοχλουμουν αλλα δεν την πίστευα. Ε, μετα περασε μια εβδομαδα ακομη κ με έδειξε 97... Αυτα συμβαίνουν, ειδικά το καλοκαιρι! Μην σταματάς!! Καλη συνεχεια!
    Έχεις απόλυτο δίκιο!
    Η ζυγαριά είναι κακός σύμβουλος, ειδικά για εμάς τις γυναίκες που λόγω περιόδου, περνάμε ένα διάστημα κάθε μήνα με κατακράτηση υγρών (και ανάλογη "ψευδή" ένδειξη στην ζυγαριά). Και υπάρχουν και άπειροι άλλοι λόγοι που προκαλούν κατακράτηση πέρα από την περίοδο!
    Αυτό που χρειάζεται να κάνουμε είναι να μην της δίνουμε ιδιαίτερη σημασία!
    Γιατί η ζυγαριά είναι η αιτία που πολλές προσπάθειες απώλειας λίπους έχουν σταματήσει, με καταστροφικές συνέπειες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ετσι ακριβως ειναι, οι μερες περνούν. Ας ανεβαίνουμε, μια η δυο φορες τον μήνα, δεν υπαρχει λογος για συχνότερο ζύγισμα! Η σωστη διατροφή ειναι ο στόχος, οχι τα νούμερα στην ζυγαριά!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Θεωρείς ότι 10 σύκα είναι λάθος; Πού το γράφει αυτό; Πριν λίγες μέρες έφαγα 9 γι' απογευματινό, χωρίς τύψεις κι ενοχές!
    9 σύκα;!!!
    Για απογευματινό;!!!
    Χωρίς τύψεις κι ενοχές;!!!
    Απαπαπαπαπαπα
    Αηδία και νοσηρότις...! Δεν είναι ποτέ δυνατόν στο φόρουμ τούτο (των καλιγράμμων κορμάρων) να διαβάζουμε τέτοια αίσχη. Ντροπή σου ποταπή μαντζούρ!

    Ας πάω να φάω τώρα μισό πεπόνι γιατί η πρωινή μπουγάτσα μού έκατσε βαριά του λεπτεπίλεπτου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Νομιζω οτι τα φρούτα μπορει να φουσκώνουν, αλλα δεν παχαίνουν.. Εγω υπήρχαν φορες που σταδιακά έτρωγα ενα πεπόνι την ημερα, για δεκατιανό κ απογευματινό, αλλα συνέχιζα να χανω.. Τα γλυκα, το ψωμι, οι σάλτσες, κ το πολυ βραδινό φαγητο παχαίνουν.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    15
    ωραία τα λέτε παιδιά έτσι είναι!
    με τη ζυγαριά πρέπει να χωρίσω, με αγχώνει η μπαμπέσα!Σήμερα ανέβηκα κι έλεγε οτι ναναι, μάλλον συγκινήθηκε κ αυτή που επιτέλους έγραψε έστω 400 γραμμάρια κάτω απο τα 110.
    Πάμε καλα! μια Αντζελίνα Τζολί ακόμη έμεινε να βγάλω απο πάνω μου-39 κιλα λένε πήγε;!

    Παιδιά απο φρούτα τι προτιμάτε;Μη πείτε σύκα με έκαψαν τα άτιμα! :crazy: χτες έφαγα και φραγκόσυκα με τιμώρησαν όμως, με τσίμπησαν!Κανα φρούτο που δεν θα με κακοποιήσει έχουμε; :crazy:

    επίσης αν μπορει κανεις να με στειλει πμ με το απο που προμηθευεστε αποξηραμενα φρούτα και καρπούς, θα το παίξω σκιουράκι!Είναι χορταστικά και πεντανόστιμα τα άτιμα.

    rain όσο γι' αυτο που λες για το θέμα της ψυχολογίας, χμ ναι εχω καλη μετά απο 36 χρόνια κακής! :eureka:
    έτσι ξαφνικά συνειδητοποίησα οτι πρέπει να κάνω ειρήνη με όλεεεεες τις ατυχίες που μου συνέβησαν και να ΗΡΕΜΗΣΩ!Δεν μπορώ να κλαίγομαι που ανήκω στο 90% των ανθρώπων που δουλεύει σε μια άσχετη δουλειά σε μια χώρα που δεν επέλεξε που έχει προβλήματα υγείας κτλ
    Απλά πρέπει να δω πως μπορώ να εμποδίσω τα χειρότερα.
    Μεγαλεπίβολα τα σχέδια μου αλλά γίνονται... απόδειξη όσοι τα κατάφεραν!
    Το μόνο πρόβλημα είναι οτι τα 2 πράγματα που λατρεύωωωωωω στη ζωή είναι τα γλυκά και τα ταξίδια!μου είναι πολύ οδυνηρό να πρέπει να γυρίσω την πλάτη στα γλυκά!Τώρα θα πρέπει να περιοριστώ στο να κάνω γλυκά ταξίδια :eureka:
    εντάξει που και που θα τους ρίχνω κ κανα βλέμα αλλά μη μαφησετε να κατρακυλήσω σε πισίνες κακάο και σιροπιαστά!
    "με λένε Νενα και είμαι καλα" :smirk:
    εύχομαι σύντομα να αλλάξω όνομα, απο nena111 να γίνω nena70!
    αντε κ στα δικά σας οι καινούριοι!!!!

  14. #14
    Originally posted by baklavas
    9 σύκα;!!!
    Για απογευματινό;!!!
    Χωρίς τύψεις κι ενοχές;!!!
    Απαπαπαπαπαπα
    Αηδία και νοσηρότις...! Δεν είναι ποτέ δυνατόν στο φόρουμ τούτο (των καλιγράμμων κορμάρων) να διαβάζουμε τέτοια αίσχη. Ντροπή σου ποταπή μαντζούρ!

    Ας πάω να φάω τώρα μισό πεπόνι γιατί η πρωινή μπουγάτσα μού έκατσε βαριά του λεπτεπίλεπτου!
    Πωωωωω! Δούλεμα detected!
    Δεν πειράζει, σου το συγχωρώ γλυκέ Μπακλαβά μας, γιατί εκτιμώ το χιούμορ σου!
    :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Νένα μου οσο χάνουμε ειναι καλο, και 400 κ 200 κ 100 γραμμάρια ακομα.. Για εμενα ειναι χαρα οταν βλεπωνα ειμαι λιγότερο!! Μιλας πολυ ομορφα! Σου ευχομαι καλη συνεχεια απο καρδιάς!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •