Γαστρικό μανίκι-Διατήρηση κιλών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    2

    Γαστρικό μανίκι-Διατήρηση κιλών

    Καλημέρα σας,με λένε Εφη εχω γαστρικο δακτυλιο εδω και πολλα χρονια και δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα,σκεφτομαι για καποια αλλη επεμβαση,οπως μανικι,ηθελα να ρωτησω ποσα χρονια διατηρειται το βαρος; υπάρχει καποιος που εχει κανει την επεμβαση αρκετα χρονια πριν να με βοηθησει
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    Γεια σου εφη. Καλως ηρθες!
    Εγω εχω κανει γαστρικο μανικι πριν δυομιση μηνες οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σχετικα με τα μακροχρονια αποτελεσματα.

    Πως εισαι τοσο σιγουρη οτι η περιπτωση σου ενδεικνυται για μανικι; Πολλες φορες οταν καποιος εχει κανει ηδη περιοριστικη εγχειριση η δευτερη πιο πιθανο να ειναι δυσσαποροφητικου τυπου ωστε να υπαρχουν καλα αποτελεσματα. Επίςης παιζουν ρολο και οι διατροφικες συνηθειες σου. Π.χ Αν τρως πολλα γλυκα δεν κανεις για μανικι. Εγω θα σου προτεινα αν μπορεις να περιμενεις, να πας σε καποιο δημοσιο νοσοκομιο, πχ στο πανεπιστημιακο του Ριο ή το ιπποκρατειο μιας και ειναι πολυ εμπειροι σε αυτο το κομματι και θα αποφασισουν αυτοι ποια επεμβαση κανει καλυτερα για εσένα.
    Ενδεικτικα σου λεω για τη κλασσικη γαστρικη παράκαμψη. Ο πατερας μου ειναι 12 χρονια χειρουργημένος. Απο 180 ειναι στα 100 εδω και χρονια και τρωει καθημερινα γλυκά (αλλά ασκειται πολύ).
    Οσο για το μανικι ξερω διαφορες περιπτωσεις. Οι μισοι τα εχουν καταφερει καλα εδω και 7 χρονια ενω αλλοι χρειαστηκε να χειρουργηθουν ξανά!

    Σε ευχομαι οτι καλύτερο!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    2
    Καλησπερα κ σ'ευχαριστω!
    Δεν ειμαι ακομη σιγουρη για τιποτα απλα ηθελα πληροφοριες απο καποιον που το εχει κανει εδω κ χρονια για να ξερω κ τις μετεπειτα επιπτωσεις.Εχω κανονισει ηδη να δω γιατρο στο νοσοκομειο παπαγεωργιου!θα δειξει λοιπον

    Να σαι καλα κ σου ευχομαι να φτάσεις στον στόχο σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •