γαστρικό μπαλόνι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    2

    γαστρικό μπαλόνι

    Καλησπέρα σας.Ειμαι 29 χρονών 1.80 και 113 κιλά και θέλω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες από ανθρώπους που τοποθέτησαν γαστρικό μπαλόνι.Αποτελεσματικότητ� �-διατήρηση-ώθηση.Σας ευχαριστω εκ των προτέρων :smirk:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Γαστρικό μπαλόνι; Υπάρχει ακόμη αυτό; Το τοποθετούν;
    Θα σου πρότεινα αν ακόμη το τοποθετούν να το ξεχάσεις. Δικός μου άνθρωπος το είχε τοποθετήσει πριν χρόνια και υπέφερε από παλινδρομήσεις και εμετούς και κατέληξε στο νοσοκομείο. Βλέπεις είναι ξένο σώμα προς το στομάχι και προσπαθεί το έρμο να το χωνέψει! Μακριά λοιπόν από κάτι τέτοιο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Χωρις να ξερω καθολου απο αυτα , μου φαινεται οτι αν βρεις καποιον εμπιστο ειδικο, διατροφολογο, κατα προτιμηση ομως ενδοκρινολογο, και ξεκινησεις σταδιακα, εχεις δυνατοτητα να χασεις. Δηλαδη οκει εισαι 1,80 σου ειναι σχετικα πιο προσιτο να κανεις μια καλη αρχη σε σχεση με καποιον απο το μεσο ορο που διαλεγει χειρουργειο. Φυσικα και δεν λεω οτι ειναι ευκολο. Η ψυχη μου το ξερει τι εχω τραβηξει και τι τραβαω ακομα, σε πολλους τομεις επειδη μου εχει κολλησει στο μυαλο τα κιλα και ολα τα χαζοπρεπει της κοινωνιας. Βεβαια το κανω για εμενα, αλλα δεν παυεις να εχεις σκαμπανεβασματα κ στη ζυγαρια και στγ διαθεση πολλες φορες. Οποτε δεν μιλαω εκ του ασφαλους, αλλα πιστευω οτι αν το παρεις αποφαση σιγουρα μπορεις να κανεις μια καλη αρχη και μακροπροθεσμα να φτασεις και στα 80 κιλα του υψους σου και υστερα βλεπεις!!! Εγω στη θεση σου θα το προσπαθουσα ετσι! Μου φαινεται πολυ ταλαιπωρια το χειρουργειο γενικα και δεν συμφωνω ουτως η αλλως ποσο μαλλον στην δικη σου περιπτωση! Αλλα και παλι, δεν παυει να ειναι μια γνωμη, οποτε ειτε την κρατας ειτε την πετας!! Καλη συνεχεια σε ο,τι αποφασισεις Και να ξερεις, ποτε δεν ειναι αργα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Γεια, εισαι νεα κοπελα, ψηλη, εχεις καποιο προβλημα υγειας και επειγεσαι να χασεις τοσο γρηγορα κιλα? Γιατι το συγκεκριμενο χειρουργειο εχω ακουσει δημιουργει αλλα προβληματα, χωρις να θελω να σε τρομαξω.
    Οποτε αντι να κινδυνευσεις καλυτερα να τα χασεις μονη σου. Αν θες παρεα, μια πιο κοντη βεβαια, υπαρξη στα κιλα σου, τα ξαναλεμε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Η μόνη χρήση του είναι αν το αντέξεις, η προσωρινή απώλεια μέρους του βάρους ώστε να πας με μεγαλύτερη ασφάλεια στο ενδεδειγμενο χειρουργείο αν ο γιατρός δεν αναλαμβάνει την περίπτωση ως έχει για ιατρικους λόγους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τάσο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ!
    Ρομίνα, νομίζω δε θέλει πολλή έρευνα στο δίκτυο για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου...
    Εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση για σένα κι όλα να πάνε μια χαρά!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    2
    Σας ευχαριστω ολους καταρχας για τον κοπο που κανετε να μ απαντησετε με τοσες λεπτομερειες. Η αληθεια ειναι οτι το BMI μου οριακο στο νς μπορεσει να πει καποιος οτι μπορω με σκληρη διαιτα κσι γυμναστικη να τα καταφερω... Και μπορει να εχει δικιο... Αλλα δυστυχως εχω χασει 3 φορες 35 κιλα και τα ξαναπηρα πισω.καθε φορα ελεγα οτι θα τα διατηρησω κσι κσθε φορα τα ξαναεπαιρνα.πολυ αδυνατη βεβαια δεν υπηρξα ποτε ... Το βαρος μου ηταν "ανεκτο" . Τωρα πιστευω οτι ο μεταβολισμος μου εχει αλλαξει(φυσικα δεν χανω κιλα οπως παλια) οπως και η υπομονη μου και σκεφτομουν μια χειρουργικη παρεμβαση .Εγω προτεινα στον γιατρο το μπαλονι μου απαντησε οτι δεν εχει αποτελεσματα οπως τα περιμενω και οτι στην περιπτωση μου ενδεδειγμενη ειναι η πτυχωση. Βεβαια μπορει να ειναι ενα σπρωξιμο για μια τελυευταια προσπαθεια για διαιτα.Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι και επεμβαση να κανεις το θεμα της εγκεφαλικης πεινας ουσιαστικα πρεπει να αντιμετωπισεις γιατι παντα μποριες να τα "καταστρεψεις" ολα η καλυτερα να τα αναστρεψεις ολα και να ξαναξεχειλωσεις το στομαχι σου.και παλι απ την αρχη... Καλο κουραγιο σε ολους καλη συνεχεια και σας ευχαριστω πολυ και παλι !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •