Εκδήλωση συναισθημάτων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8

    Εκδήλωση συναισθημάτων

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που με απασχολεί τελευταία.
    Έχω μία σχέση τα τελευταία 2,5 χρόνια, σε γενικές γραμμές δεν έχουμε προβλήματα,
    Τους τελευταίους 3 μήνες συγκατοικούμε. Το πρόβλημα είναι ότι με κατηγορεί συνέχεια ότι δεν είμαι εκδηλωτικός άνθρωπος, ότι δεν είμαι τρυφερή ότι δεν λέω γλυκόλογα. Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν είμαι και πολύ εκδηλωτικός άνθρωπος όχι όμως επειδή δέν αισθάνομαι κάτι για τον άλλο, απλά ντρέπομαι να εκδηλώνω τα συναισθήματα μου,και όταν έχω κάνει προσπάθεια να πώ γλυκόλογα η αλήθεια είναι ότι ενώ θέλω να τα πω δεν μου βγαίνουν εύκολα, πιστεύω ότι είναι επειδή δεν έχω μάθει να εκφράζομαι έτσι στις μέχρι τώρα σχέσεις μου.
    Το αγόρι μου στην αρχή της σχέσης έκανε εκδηλώσεις αγάπης με γλυκόλογα, κινήσεις κλπ, κα επειδή εγώ δεν μπορούσα εδικά στην αρχή της σχέσης να εκδηλωθώ, μετά και απο συζητήσεις που είχαν γίνει σταμάτησε και ίδιος να δείχνεται, κράταγε και κρατάει μία εγωιστική στάση.
    Το πρόβλημα είναι ότι κατά καιρούς το επαναφέρει το θέμα και με κατηγορεί και σαν τελευταία κουβέντα αναφέρει ότι αυτός το έκοψε γιατί είδε απο μένα ότι δεν κάνω κινήσεις και ότι είμαστε πολύ διαφορετικοί άνθρωποι, ότι αυτός έχει μάθε να μην είναι έτσι στις σχέσεις του και ότι εγώ φταίω ότι δεν δείχνω την αγάπη μου με κινήσεις, γλυκόλογα.
    Κάποιες φορες που το προσπάθησα το μόνο που εισέπραξα ήταν ειρωνεία ότι το κάνω επειδή το έχουμε πει ή οτι πώς το λες έτσι, δεν σου βγαίνει και κάτι τέτοια.
    Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω?
    Μήπως φταίει κάτι άλλο? και τι μπορώ να κάνω εγώ για να γίνω λίγο πιο εκδηλωτική?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γιατί ντρέπεσαι να εκδηλώσεις τα συναισθήματα σου ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by mandyav
    Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν είμαι και πολύ εκδηλωτικός άνθρωπος όχι όμως επειδή δέν αισθάνομαι κάτι για τον άλλο, απλά ντρέπομαι να εκδηλώνω τα συναισθήματα μου
    ΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΛΑ.
    ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mandyav
    ..... Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν είμαι και πολύ εκδηλωτικός άνθρωπος όχι όμως επειδή δέν αισθάνομαι κάτι για τον άλλο, απλά ντρέπομαι να εκδηλώνω τα συναισθήματα μου,και όταν έχω κάνει προσπάθεια να πώ γλυκόλογα η αλήθεια είναι ότι ενώ θέλω να τα πω δεν μου βγαίνουν εύκολα, πιστεύω ότι είναι επειδή δεν έχω μάθει να εκφράζομαι έτσι...
    Γεια σου mandyav!Το πες κ μονη σου δεν εισαι πολυ εκδηλωτικη η μπορει εσυ να εκφραζεις τα συναισθηματα σου με καποιον αλλον τροπο.Δεν σημαινει ντε κ καλα οτι πρεπει να εκφραζεσαι με πολλα γλυκολογα κ.λ.π.Μπορει να ντρεπεσαι επειδη πας να κανεις κατι εξω απο σενα.Μην τον αφηνεις να σε κατηγορει συνεχεια γιατι εσυ ετσι εισαι οπως λες!εσενα σε ενοχλει ο εαυτος σου που δεν εκφραζεσαι με τους τροπους που θελει το αγορι σου?η θες να το κανεις επειδη σου το λεει συνεχεια?Με ποιους τροπους εκφραζεσαι στη σχεση σας?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ωραία ερώτηση και επειδή το έχω βιώσει έχω αρκετά να σου πω, καταρχάς το ότι είμαστε διαφορετικοί το ότι εκφραζόμαστε διαφορετικά το ότι … πάω πάσο και συμφωνώ με όλα , το ότι πρέπει να βρούμε έναν τρόπο ώστε αυτά που νιώθουμε για την / τον σύντροφο μας να μπορέσουμε να του τα μεταφέρουμε είναι ένα άλλο σημαντικό κομμάτι.
    Για να μπορέσουν σχέσεις με τόσο διαφορετικούς ανθρώπους να είναι λειτουργικές πρέπει να βρεθεί μια ισορροπία , δεν μπορεί ο άλλος να σου εκδηλώνεται συνέχεια , να έχει την ανάγκη να δίνει και να παίρνει και εσύ να είσαι απλά παθητικός αποδέκτης, επακόλουθο είναι ο άλλος αργά η γρήγορα θα σταματήσει αφού δεν βρίσκει καμία ανταπόκριση. Λοιπόν από την άλλη θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι με το ένα η το άλλο τρόπο εκφραζόμαστε απλά αλλάζει η συχνότητα και ο τρόπος . Όποτε δεν ξέρω ποιος είναι ο τρόπος σου, αλλά οφείλεις να πεις στον φίλο σου ότι εγώ εκφράζω την αγάπη και όλα τα συναισθήματα που έχω για σένα με αυτόν τον τρόπο…, εάν ακόμη δεν έχεις βρει ένα τρόπο καιρός είναι να καλλιεργήσεις αυτήν την όμορφη πτυχή του χαρακτήρα σου. Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα στον κόσμο να εκδηλώνεις αυτά που νιώθεις,τη στιγμή που τα νιώθεις για τους αγαπημένου σου ανθρώπους . Δοκίμασε το και ας φανείς ως «ατάλαντη ηθοποιός» στην αρχή , η τέχνη της επικοινωνίας όπως όλες οι τέχνες μαθαίνετε εξασκώντας τες.

    Άλλωστε αφού για αυτόν τον άνθρωπο νιώθεις κάποια πράγματα τι τα κρατάς μέσα και δεν του τα λες , φοβάσαι κάτι , φοβάσαι μην την ψωνίσει , η μήπως δεν θες να δήξεις ότι τον έχεις τόσο πολύ ανάγκη . Και επειδή πιστεύω ότι οι πράξεις καθρεφτίζουν τις σκέψεις μας ... θα με ενδιέφερε να ξέρω πια σκέψη είναι που τραβάει το χειρόφρενο . Εγώ προσωπικά έφτανα στο σημείο που είσαι εσύ όταν δεν με ενδιέφερε πλέον η σχέση , δεν ήθελα να εμβαθύνω άλλο. Όποτε ψαχουλέψου λίγο μπας και βρεις την πραγματική αιτία .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    mandyav, τραβαω το ιδιο ζορι που τραβαει ο φιλος σου! εγω ειμαι σαν την παιδκη χαρα, τραλαλα, ο αλλος ειναι στρειδι, δεν εκφραζεται, δε λεει τιποτα, τις σκεψεις του και τα συναισθηματα του. Καλα με τις σκεψεις κατι λεει, αλλα απο συναισθηματα... τιποτα! Πιστευω πολλες φορεσ οτι δε μιλαει γιατι φοβαται μην εκτεθει και μετα θελησει καποτε να τα παρει πισω σε περιπτωση χωρισμου.ειναι τρομερα εκνευριστικο,απογοητευτικ� �, αισθανομαι αρκετες φορες οτι δεν σημαινω τιποτα για αυτον, αλλα τις περισσοτερες φορες, οταν δηλαδη τα παραγραφω ολα αυτα, αισθανομαι μια χαρα!τελεια!! Μεγαλο μπερδεμα η σχεση μου! Εκδηλωνεται τελικα μονο οταν εχουμε τσακωθει επειδη δεν παει αλλο γιατι εγω αλλα καταλαβαινω, εκεινος αλλα εννοει αλλα δεν τα δειχνει και πως να τα καταλαβω?δεν εχω το κληρονομικο χαρισμα!! ειναι τρομερα εκνευριστικο, μπερδευομαι, παρεξηγουμαστε συνεχεια, αλλα συναμα.. ειναι και τρομερα επιμορφωτικο και εκπαιδευτικο το θεμα, και αρχισα να μαθαινω να εμπιστευομαι περισσοτερο το ενστικτο μου και να εχω πιστη στον αλλο και σε εμενα, και στη σχεση μας, γιατι αλλιως δε γινεται! Επισης, ενα αλλα καλο ειναι οτι δε βαριομαστε με αυτη την κατασταση, καθως δεν υπαρχει κινδυνος να παραγνωριστουμε και να μαθουμε ο ενας τον αλλο τοσο καλα ωστε να βαρεθουμε! εχει μυστηριο δηλαδη και αυτο ειναι που τονωνει τη σχεση, συν τα συαναιοσθηματα, που την κρατανε, ασχετα αν δε φαινονται απο τη μια μερια. Πρεπει επισης να σου πω πως κι εγω μως οπως ο φιλος σου εχω σταματησει να ειμαι τοσο εκδηλωτικη όσο ήμουν. Απλα νιωθεις ηλιθιος απο ενα σημειο και μετα. Και αφου ο αλλος δεν αλλαζει αναγκαζεσαι να αλλαξεις εσυ. Ειλικρινα, δεν εχω ιδεα ποσο θα τραβηξει η σχεση μου ετσι, ουτε και η δικη σου, απλα ηθελα να σου δωσω μιας γευση της \"αλλης μεριας\". Τον κανεις να νιωθει οτι μονο εκεινος σε αγαπαει, γιατι εσυ δεν εκδηλωνεσαι, τον κανεις να νιωθει κατωτερος \"γιατι εσυ εισαι κυρια και δεν εκδηλωνεσαι\" κτλ κτλ. Αλλα εχει και τις θετικες του πλευρες, αν τισ βλεπει ο συντροφος σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by carrie
    ...αλλα συναμα.. ειναι και τρομερα επιμορφωτικο και εκπαιδευτικο το θεμα, και αρχισα να μαθαινω να εμπιστευομαι περισσοτερο το ενστικτο μου και να εχω πιστη στον αλλο και σε εμενα, και στη σχεση μας, γιατι αλλιως δε γινεται!
    Επισης, ενα αλλα καλο ειναι οτι δε βαριομαστε με αυτη την κατασταση, καθως δεν υπαρχει κινδυνος να παραγνωριστουμε και να μαθουμε ο ενας τον αλλο τοσο καλα ωστε να βαρεθουμε! εχει μυστηριο δηλαδη και αυτο ειναι που τονωνει τη σχεση, συν τα συαναιοσθηματα, που την κρατανε, ασχετα αν δε φαινονται απο τη μια μερια.
    Συμφωνώ απόλυτα , το έχω ζήση πριν πολλά χρόνια με την Φρίντα . Έτσι όπως τα λες είναι Carrie

    Α μην ξεχάσω να πω η Φρίντα ήταν μαϊμού :P:P :P:P

    http://www.greektube.org/content/view/38672/2/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    αυτο ηταν ειρωνεια?δεν καταλαβα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Is funny baby :)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8
    Ευχαριστώ για την βοήθεια, απλά και εγώ έχω φτάσει σε σημέιο α)να μην ξέρω τι νιώθω και να μην ξέρω πώς να εκφραστώ και αν πρέπει να εκφραστώ, επίσης με έχει κουράσει αυτή η επικριτική συμπεριφορά και νομίζω ότι όταν έχω απέναντι μου αυτή τη συμπεριφορά όσο και ένα άνθρωπο πολύ εγωιστή αυτό είναι που με κάνει και τραβάω χειρόφρενο και δεν εκφράζομαι.
    Απλά αναρωτιέμαι μήπως η σχέση έχει λήξει τόσο από μέρους μου όσο και για τον ίδιο και απλά δεν το έχουμε καταλάβει.
    Εχω μπερδευτεί!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Εμμμμμ... εδώ αλλάζουν όλα, εδώ δεν μιλάμε για εκδήλωση εδώ μιλάμε για περικοπές ... στην αρχή δεν εκδηλώνεσαι, μετά δεν ανταποκρίνεσαι στο ερωτικό του κάλεσμα , μετά θες χρόνο να σκεφτείς ... δεν ξέρω τι κάνει ο άλλως το θέμα είναι τι νιώθεις εσύ... και που πας και συγκατοικείς με έναν άνθρωπο για τον οποίον δεν είσαι σίγουρη ;
    Ούτε καν για τον εαυτό σου είσαι σίγουρη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μαλιστα. Αυτη ειναι μια ωραια ιδέα, γιατι συνηθως δεν εκφραζουμε συναισθηματα οταν δεν υπαρχουν. Να το ξερω και για μενα :-P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Εεεε αυτή δεν είναι κουβέντα αυτή είναι ομαδική τελετή χωρισμού χαχαχαχ

    Γυναίκες σοβαρευτείτε :)

    Carrie όταν ευκαιρείς δεν μου στέλνεις το Ε1 και Ε9 έτσι για αρχή να γνωριστούμε :P :P :P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Thessalo δε μπορω να συντονιστω με το χιουμορ σου μου φαινεται

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by carrie
    Thessalo δε μπορω να συντονιστω με το χιουμορ σου μου φαινεται
    Γιατι αραγε :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •