Προβληματισμός σε σχέση με τους άλλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278

    Προβληματισμός σε σχέση με τους άλλους

    Το θέμα το έβαλα εδώ .. Έχω πολύ καιρό να γράψω συνειδητά όμως .. Και για διάφορους λόγους ..
    Σε αυτό το ποστ δεν θα αναφερθώ στην υπερφαγία που με βασανίζει χρόνια πια, αν και αυτό που θα αναπτύξω οδηγεί σε αυτήν .. Μάλλον και αυτό ..

    Ήθελα λοιπόν να καταγραψω τους προβληματισμούς μου και κάθε γνώμη δεκτή ..

    Έχοντας κάνει ψυχοθεραπεία και κατανοώντας πολλά περισσότερα πράγματα πλέον όχι μόνο για μένα αλλά δυστυχώς και για τους άλλους κάτι που εκανα ανέκαθεν βέβαια ,παρατηρω και προσπαθώ να εξηγώ συμπεριφορές και αντιδράσεις .. Όμως δεν μπορώ πλέον να δικαιολογώ , να βάζω τον εαυτό μου πάντα από κάτω η φταιχτη να γίνομαι θύμα, να με εκμεταλλεύονται, να σκύβω το κεφάλι .. Σε κάθε επαγγελματική ή διαπροσωπική σχέση .Αντιδραστική από κούνια φαίνεται και προφανώς με ιδιαίτερο τρόπο σκέψης ή έστω να το πω απλά ότι είμαι πολύ παράξενη ? Σίγουρα όμως διαφορετική ..
    Λέω σχεδόν πάντα αυτό που σκεφτομαι, λεω αλήθειες ,οπότε δεν είμαι αρεστή πολλές φορές κακια για τους άλλους και σκέφτομαι γιατί δεν μπορώ να το διαχειριστώ όλο αυτό ..Να κάνω και εγώ το θύμα και λυπηθείτε με και να κλαίγομαι, να το παίζω χαζή και να μη δίνω σημασία .. ή ακόμα καλύτερα να είμαι βολεμενη να μου έρχονται όλα στη ζωή μου καλά ή έστω τα περισσότερα οπότε γιατί να με νοιάζει κι όλας
    Γιατί έστω και λίγο να μην βλέπουν οι άλλοι εμένα όπως εγώ εκείνους .. Να σκέφτονται και να αναλύουν ...Ναι δεν μπορεί να είμαστε όλοι ίδιοι και αυτό που μας κάνει ξεχωριστούς είναι η διαφορετικότητα όμως έχουμε ξεχάσει πολλά στις ανθρώπινες σχέσεις ..
    Εγώ γιατί να επεξεργάζομαι όλες τις πληροφορίες,συζητήσεις , καταστάσεις, χαρακτήρες ? Γιατί να βλέπω συχνά αδικίες και ανθρώπους που δεν το αξίζουν να βρίσκονται ψηλά εργασιακά ,φιλικά η ερωτικά ..

    Δεχομαι ότι ασχολούμαι μάλλον υπερβολικά ή ότι μάλλον δεν πρέπει να με νοιάζει αν και εγώ αλλιώς έβλεπα τις ανθρώπινες σχέσεις...Πολυ το ψάχνω και μου κάνει κακό ..Δεν μπορώ όμως να μείνω αδιάφορη η αμέτοχη κάποιες φορές
    Δεν μπορώ όμως άλλο να με κατηγορώ ούτε να με υποβιβαζω .. Άρα καταλήγω σε προβληματικές η μη υπαρκτές σχέσεις γιατί αν άφηνα τους άλλους να με πατήσουν τότε ναι θα είχα πολλές κοινωνικές επαφες ..
    Και ναι η επιλογή οδηγεί στη μοναξιά .. Και ναι όλες αυτές οι σκέψεις είναι ένα μονοπάτι προς την υπερφαγία ..
    Ψάχνω απαντήσεις που δεν ξέρω αν θα τις βρω .. Έτσι είναι πια ο κόσμος και μάλλον θα έπρεπε να ζω σε κάποια άλλη εποχή ..
    Το δουλεύω και ελπίζω κάποτε να βρω απαντήσεις και κυρίως να πάψω να ασχολούμαι !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλησπέρα, Μαρία!
    Στη σφαίρα της επιρροής μας είναι μόνο η δική μας δράση κι η αντίδρασή μας στη δράση των άλλων.
    Από κει και πέρα, τα υπόλοιπα που φαίνεται να σε προβληματίζουν είναι θέμα επιλογών, οριοθέτησης,
    καθώς και ζύγισμα κόστους και οφέλους. Αναρρωτήσου λοιπόν τον λόγο για τον οποίο ανέχεσαι
    συμπεριφορές, που δε σε βρίσκουν σύμφωνη. Στρέψε δηλ. τον προβολέα σε σένα αντί για τους άλλους,
    που δε λειτουργούν όπως εσύ ή όπως θα ήθελες εσύ. Εξάλλου αν επιθυμείς αλλαγή, μόνο από σένα θα έρθει.
    Γιατί να χάνεις λοιπόν το χρόνο σου, εστιάζοντας στους μη έχοντες (κατά το "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος") ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Καλησπέρα Ναdine .. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τις συμβουλές ..
    Τον εαυτό μου το δουλεύω πολύ , πάρα πολύ και αυτό αποτελεί και ένα ας πούμε πρόβλημα σε σχέση με τους "αδουλευτους " άλλους .. Δεν ξέρω ίσως φαίνεται εγωιστικό έτσι όπως το έγραψα .. έτσι το νιώθω και το ένιωθα από πάντα ..
    Όμως δεν μπορώ να υπολογίζω στους άλλους γιατί μόνοι μας δεν μπορούμε να είμαστε ...
    Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι πρέπει να εστιάσω στον εαυτό μου και το προσπαθώ δύσκολο αλλά κάποια στιγμή ελπίζω να τα καταφέρω .. Σημαντικό επίσης για μένα είναι να πάψω να ασχολούμαι και να βλέπω τα πράγματα πιο "χαλαρά " η και καθόλου !!! ...
    Γενικά όμως Η αλλαγή σε όλα είναι το δύσκολο κομμάτι .. Η αλλαγή και η εφαρμογή της ..Όπως και οι επιλογές μας ...
    Εμένα με τρομάζουν οι αλλαγές και ενώ τα πράγματα τα έχω στο μυαλό τα σκέφτομαι δεν μπορώ μάλλον φοβάμαι να προχωρήσω .. Βολεύομαι στα σίγουρα ,σε αυτά που γνωρίζω στα καθημερινά μου .. και αν με ρωτήσεις γιατί, έχω και την απάντηση ..

    Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •