Ημερολόγιο/ανεμολόγιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486

    Ημερολόγιο/ανεμολόγιο

    Καλώς σας βρίσκω. Βρίσκομαι σε διαδικασία αναπροσαρμογής του τρόπου ζωής και διατροφής ώστε από τη μία να χάσω τα παραπάνω κιλά αλλά ίσως και να μάθω να τρέφομαι για να ζω και με πρόγραμμα που δεν το έχω καταφέρει χρόοοονια τώρα. Εδώ θα βάζω σκέψεις μου, τα σωστά και τα λάθη που κάνω και διαπιστώνω, τα καθημερινά θέματα, τα εμπόδια τα οποία ή στουκάρω πάνω τους ή τα υπερπηδώ, τα πάνω και τα κάτω μου στη διάθεση και το βάρος.
    Αυτά τα κιλά είναι τα βαρίδια που με κρατάνε ενάντιά μου σε στάσεις και πράγματα που δεν επιθυμώ πια. Ξεκίνησα στα 85 με ύψος 1,65 και βρίσκομαι στα 82, που σίγουρα είναι χάσιμο υγρών.

    Το πρόγραμμά μου είναι απλό, έχω εδώ και λίγο καιρό, κάνα μήνα, αρχίσει να γυμνάζομαι, αλλά δεν ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω τη διατροφή που ακολουθώ τώρα. Δεν βασίζομαι σε κανένα συγκεκριμένο πλάνο, έχω περιορίσει ή και κόψει όσα είναι ιδιαίτερα θερμιδοβόρα, έχω βάλει πολλές σαλάτες, λαχανικά, μετρημένο ελαιόλαδο, άπαχα γαλακτοκομικά, λίγα φρούτα, κυρίως μήλα, φράουλες, αχλάδια, και μερικά άλλα.

    Έκοψα τελείως τα ανθρακούχα, τους έτοιμους χυμούς, τα άσπρα ζυμαρικά και ψωμί, δίνω βάση σε ολικής άλεσης. Από αύριο θα ξεκινήσω βάζοντας και βρώμη στο μενού, που ως τώρα δεν την έχω δοκιμάσει, στο πρωινό για αρχή. Κατανάλωνα πολύ αλάτι, τώρα χρησιμοποιώ ένα υποκατάστατο νατρίου. Άλλο μου πρόβλημα ήταν η ζάχαρη, χρησιμοποιώ ένα υποκατάστατο επίσης. Τη μεγαλύτερη δυσκολία παρολ΄αυτά τη συναντώ στον περιορισμό του λαδιού, που όμως τηρώ.

    Βαρέθηκα να ορίζει το φαγητό τη μέρα μου και τα κιλά από το πώς θα ντυθώ μέχρι πού και πότε θα πάω οπουδήποτε, τη διάθεση, τις δραστηριότητές μου. Περπατάω αρκετά καθημερινά με μία την εβδομάδα άνευ. Επειδή έχω θέμα με υπερφαγικά και ένα μικρό ολίσθημα φτάνει να με καταβαραθρώσει, προτιμώ να μην τρώω καθόλου σοκολάτα πχ, γιατί το ένα κομματάκι δεν παίζει. Δεν αφήνω τον σύντροφό μου να με σαμποτάρει όπως άθελά του έκανε, με το τι γλυκό θα φάμε δυο φορές την ημέρα (τρελή εξάρτηση).
    Με τα μόνο πέντε κιλάκια που θα ήθελε να χάσει, τα γλυκά και μόνο που κόψαμε, ευκολάκι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Καλώς όρισες, wild honey! Αλληλοκαταλαβαινόμαστε σε αυτό το φόρουμ, νομίζω αρκετά, για να έχουμε μια ιδέα πόσο δύσκολο είναι να αλλάξει κάποιος ρότα σε σχέση με τις διατροφικές του επιλογές. Όλα όσα γράφεις μου αποπνέουν ελπίδα, ακούγεσαι δυναμική και έτοιμη. Σου εύχομαι να κρατήσεις τις επιλογές σου σε βάθος χρόνου και να αντλήσεις απόλαυση από το "ταξίδι" προς ένα ποιοτικότερο τρόπο διατροφής.
    :thumbup:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Mak! Δύσκολο, πράγματι! Είναι σημαντικό να έχεις ανθρώπους που κατανοούν τη δυσκολία και γι αυτό χαίρομαι που βρίσκομαι εδώ.
    Ένα παράδειγμα λάθους που προσπαθώ να διορθώσω, είναι να τρώω στην κουζίνα. Όσο κι αν ακούγεται τράτζικ, τις περισσότερες φορές τρώω στο καθιστικό, μπροστά στο p/c, είτε βλέποντας ταινία, είτε διαβάζοντας. Και πάντα έλεγα πως είναι διπλή η απόλαυση. Βέβαια έγινα και διπλή! χα χα Τώρα λοιπόν πρέπει να ξανακάνω ό,τι κάποτε είχα περάσει, χάνοντας ξανά από την αρχή τα περιττά κιλά. Όταν το φαγητό παίζει ρόλο ψυχαγωγίας πρέπει κάπως να γίνει...λιγότερο ψυχαγωγικό για μένα. Να ξαναβρεί το σωστό του ρόλο. Κι είναι γνωστό πως οι παλιές συνήθειες για να κοπούν φτύνεις αίμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Όμορφη μέρα σήμερα, λιακάδα, ούτε η πολλή ζέστη που δεν την υποφέρω, ούτε το κρύο, γλυκός καιρός. Για σήμερα το πρόγραμμα έχει γεμιστά και θα φροντίσω να έχω χώρια τη μερίδα μου με λιγότερο λάδι. Διαπιστώνω πως όταν από το πρωί προγραμματίζω τα γεύματα της ημέρας και τα προετοιμάζω έγκαιρα, οι πιθανότητες ενός υπερφαγικού μειώνονται κατά πολύ. Χτες το βράδυ πείναγα, όμως αντί να επιλέξω να βάλω στο στομάχι μου κάποια ποσότητα κακής ποιότητας λιχουδιάς, διάλεξα μοτσαρέλα και τρεις πηρουνιές από το σπαγγέτι ολικής που είχε παραμείνει. Το κράτησα δλδ.
    Το πρωί σήμερα δοκίμασα κρεμούλα βρώμης με μέλι και είναι τέλεια, σίγουρα θα γίνει αγαπημένο πρωινό. Θα τη δοκιμάσω και σε άλλες εκδοχές της. Το απόγευμα νωρίς θα πάω και για το περπάτημά μου. Αυτές τις μέρες δεν έχει γυμναστήριο, είναι και μία ευκαιρία να ξεκουραστεί το σώμα, δε θέλω παρολ' αυτά να σαπίσω στον καναπέ.

    Εύχομαι να περάσουμε όλες /οι τη μέρα μας ήρεμα, όμορφα και όπως επιθυμούμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Σήμερα έφαγα βρώμη με γάλα 1.5% και δυο κουταλάκια μέλι. Βγήκε ένα τσουπωτό μπωλάκι και πολύ μου άρεσε η γεύση της.
    Το μεσημέρι μία μερίδα γεμιστά με μετρημένο το λάδι, μανιτάρια ψητά με μπαλσάμικο και τυρί light και σαλάτα μαρούλι (τρώω σαλάτα σχεδόν με τα πάντα!).
    Το απόγευμα το καφεδάκι μου με υποκατάστατο.
    Βραδάκι κανονικά δε θα έπρεπε να φάω πάλι γεμιστά, αλλά το έκανα. χε χε

    Περπάτημα 4 χιλιόμετρα συν κάποιες μου βασικές καθημερινές ασκήσεις, όπως πάνω και κάτω κοιλιακοί.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Πόσο θαυμάζω που καταφέρνεις και περπατάς! Μπράβο σου! Είμαι σίγουρη πως εκτός από τα οφέλη στην απώλεια κιλών, θα σου κάνει καλό και στην ψυχολογία, καθώς περπατώντας έχουμε την ευκαιρία να νιώσουμε τη σύνδεση με το σώμα μας, η κίνηση είναι ένα από τα φυσικά παυσίπονα και της ψυχής! Δυστυχώς εγώ περνάω μεγάλη άρνηση στο να γυμναστώ. Όλο το επεξεργάζομαι , αλλά δεν κινητοποιούμαι. Αν εξαιρέσεις ένα δίωρο την εβδομάδα που κάνω Σωματική Έκφραση , δεν κουνιέμαι! Καρέκλα, κρεβάτι, καναπές..
    Καλή σου συνέχεια, η ΝΑDINE είναι σε διακοπές, την ειδοποίησα, με την πρώτη ευκαιρία θα τσεκάρει τα μηνύματά της.
    Φιλιά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου Mak! Μη νομίζεις, για να μου γίνει το κλικ πήρε τρία χρόνια, στα οποία ξαναπήρα τα κιλά που είχα χάσει, 12 παρακαλώ, συν κι άλλα για πεσκέσι. Είναι αλήθεια τελικά γι αυτή τη μνήμη ελέφαντα του σώματος, που ξαναγυρνάει στα ίδια συν κάτι. Αυτό είναι το θέμα, να μπορέσω αυτή τη φορά να διατηρήσω το αποτέλεσμα και ξέρω καλά πως αν κάνω τα ίδια, εγκαταλείψω δλδ την άσκηση και ξανακάτσω στον καναπέ και αρχίσω να συνδυάζω το φαγητό με διασκέδαση, απόλαυση και χαλάρωση, την πάτησα εξαρχής. Μακάρι να τα καταφέρω αυτή τη φορά. Το πιο εύκολο κομμάτι είναι το χάσιμο. Ειλικρινά αυτό πιστεύω! Θα πει κάποιος μα τι λες, εύκολο το χάσιμο των περιττών κιλών; Θετική απάντηση, καθώς υπάρχει το ισχυρό κίνητρο που σπρώχνει διατηρώντας τη θέληση (όταν ξεφύγουμε από την αδράνεια και αρχίσουμε με ένα κάποιο πρόγραμμα). Μετά όμως; Που βγαίνουν στη φόρα όλες οι δυσλειτουργίες, η απάθεια, το βόλεμα στις παλιές συνήθειες; Η ρουτίνα μου βγάζει το χειρότερο, ένα βούλιαγμα στα γνωστά και μη εξαιρετέα. Τα κιλά αυτά τα έχω χάσει τρεις φορές μέσα σε κάποια χρόνια και επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη, σαν ένα κολλημένο γραμμόφωνο.

    Μη σκιάζεσαι που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή σε μία ατονία της θέλησης, έχεις πίσω σου έναν αγώνα χρόνων και ίσως να σου βγήκε μία κούραση και προσπαθείς επίσης να επεξεργαστείς ίσως μία σχετική απογοήτευση με τα λίγα κιλά που πήρες. Δώσε λιγάκι χρόνο και θα ξαναβγεί στη φόρα η θέληση και το πείσμα και θα σηκωθείς και από τον καναπέ και θα κάνεις τα ωφέλιμα, τα στοιχειώδη και τα παραπάνω! Διάβασα για την Σωματική έκφραση σε ένα σου ποστ και θαύμασα! Πολύ μου άρεσε, δεν το είχα ακούσει ποτέ πριν! Όσο για την άρνηση να γυμναστείς, μήπως να ξεκινήσεις με κάτι που δε θα σου φανεί άθληση, δεν το έχεις στο μυαλό σου δεμένο με αυτό, πχ μία βόλτα στη φύση, ένα μπανάκι στη θάλασσα με περπάτημα στην παραλία, άλλαξε ο καιρός, κάποιες ξεκινάνε τα μπάνια νωρίς, βέβαια δεν είμαι μία απ' αυτές, χα χα, αλλά λέμε. Κρυώνω ακόμη. Και κάτι άλλο που σκεφτόμουν, μήπως η προδιαβητική τάση για την οποία έμαθες σε νταούνιασε λιγάκι; Εγώ πρόσφατα έκανα εξετάσεις και βγήκαν χάλια ως προς χοληστερίνη και τριγλυκερίδια λόγω αρρύθμιστου θυρεοειδή και πρέπει σύντομα να πάω ξανά στο γιατρό να ξεκινήσω τη ρύθμισή του. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στο να γίνει γρηγορότερος ο μεταβολισμός, αλλά υποθέτω και εύχομαι να το κάνει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε πολλά που γράφεις! Νιώθω κουρασμένη -ελαφρώς- από την υπερπροσπάθεια πολλών ετών και τώρα τεμπελιάζω.. Κάποια στιγμή ίσως κινητοποιηθώ. Όλοι οι γιατροί που με παρακολουθούν μου τονίζουν τα οφέλη της άθλησης για να αντιμετωπίσω και την προδιάθεση διαβήτη και την αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα..αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω...Ευτυχώς που ο σύντροφος μου είναι συνειδητοποιημένος και προσανατολισμένος προς τη σωστή κατεύθυνση και με βοηθάει με τις καλές του συνήθειες...
    Επίσης,πιστεύω ακριβώς τα ίδια όσον αφορά στη φάση της απώλειας. Είναι σχετικά απλή συγκριτικά με την ανηφόρα που λέγεται διατήρηση του επιθυμητού βάρους...τι ανηφόρα, Γολγοθάς!

    Για μένα το κλειδί που λειτουργεί θετικά για να ισορροπώ είναι να επιδιώκω την απόλαυση. "Επιτρέπω" στην ευχαρίστηση να έχει κυρίαρχο ρόλο στη μέρα μου. Έχεις δίκιο που λες πως το βούλιαγμα στα γνωστά και μη εξαιρετέα μας στρέφει σε "παρηγοριές". Όμως, έστω και μια μικρή απόλαυση να έχει η μέρα μας, μια αγκαλιά ζεστή, ένα χόμπυ που μας ανεβάζει (στη δική μου περίπτωση το διάβασμα, η ραπτική και οι κατασκευές), μια όμορφη συζήτηση με αγαπημένους ή ενδιαφέροντες ανθρώπους, ένας περίπατος κάπου που το μάτι έχει την ευκαιρία να αναπαυθεί ή να ονειροπολήσει.

    Δεν μπορεί όλα μα όλα να είναι δύσκολα, ζόρικα και απογοητευτικά, έχουμε και εμείς λόγο για το τι επιτρέπουμε και σε τι κλείνουμε τις πόρτες..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Η επιθυμία σου, διαταγή μου, Μουκάτσι! Η αγαπημένη σου ήρθε,
    φορά τη ρόμπα σου και σε περιμένει για συζητήσεις και βόλτες πολλές!
    Τρελόμελο, έχεις κι εσύ U2U κι αν το δεις εγκαίρως ίσως έχεις και συνάντηση!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    NADINE, ΜΟΥΤΣ!!!
    Εδώ είμαι καλά μου κορίτσια, αλλά με ένα κρύωμα, αυτός ο καιρός μία ζέστη μία...χειμώνας, την άρπαξα. Δεν είχα και πολύ κέφι ούτε για τη γυμναστική και σέρνομαι γενικώς. Αλλά έκανα το εβδομαδιαίο μου ζύγισμα και ω του θαύματος ο δείκτης ξεκόλλησε και κατέβηκα στα 81 μισό, πράγμα που με χαροποιεί.
    Συνεχίζω να τρέφομαι σωστά, δεν ξέρω πώς, αλλά το κάνω, χα χα. Δεν έχω κάνει επεισόδια υπερφαγικά, φτου φτου. Δεν πίνω σωστή ποσότητα υγρών, αυτή είναι το κακό και θα προσπαθήσω να το διορθώσω κρατώντας κοντά μου ένα μπουκαλάκι νερό και πίνοντας λίγο λίγο. Δεν τα πάω και πολύ καλά μαζί του και τώρα που έχω κόψει και τους χυμούς...
    Mak, πώς τα πας κοπέλα μου; Πώς είναι η ψυχολογία;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Wild honey dear, καλησπέρα! Υψηλό το ηθικό; Ελπίζω να ανάρρωσες..
    Η δικιά μου ψυχολογία είναι λίγο πεσμένη, όχι λόγω διατροφής, λόγω κάποιων δυσκολιών που ελπίζω να είναι περαστικές. Πάντως δεν το ρίχνω στα σκουπίδια μου για παρηγοριά παρόλο που- για να είμαι ειλικρινής- ο πειρασμός να στραφώ στο comfort food είναι απελπιστικά μεγάλος.
    Στο τσακίρ κέφι, τρώω ηλιόσπορους που είναι και μεγάλη μου αγάπη και ξεγελιέμαι..
    Εύχομαι να έχεις όρεξη για αγώνα και να συνεχίζεις να βρίσκεις νόημα. Φιλιά !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Καλημέρα Mak! Συνεχίζω, με αρκετά σκαμπανεβάσματα τόσο στην ψυχολογία όσο και στο πρόγραμμα. Το καλό είναι που κρατάω τη γυμναστική, θα ήθελα να το κάνω τρόπο ζωής αυτό και όχι τρόπο χασίματος βάρους, γιατί αλλιώς δε θα λειτουργήσει προς όφελός μου. Είχα δύο υπερφαγικά σε αυτό το διάστημα που δεν είχα μπει. Το ένα ήταν χτες και έφαγα σχεδόν μισό μπολ μαρμελάδα! Μα μαρμελάδα ρε συ;;;
    Η ζυγαριά είναι στο 81 έως 82, ούτε καλό ούτε κακό το λες. Δεν πίνω νερό. Πάλι.
    Εσύ κοπελιά πώς τα πας; Κι εγώ με ηλιόσπορους τη βγάζω όταν θέλω να ξεφύγω. Ζήτω οι ηλιόσποροι! Κάτω οι σεληνόσποροι! :P

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •