αναζήτηση καλού ψυχολόγου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Φυσικα και πρεπει να υπαρχει αυτο το οριο και ΕΙΔΙΚΑ σε τετοιες σελιδες. Πολυ ευκολα μπορει καποιος με κρυφο λογαριασμο που δεν εχει συμμετασχει ποτέ στις δημοσιες συζητησεις, να στελνει πριβε για να ψαρευει αφελεις πελατες οπως εσυ.
    Κριμα που δε σεβεσαι εναν τοσο βασικο κανονισμο του φορουμ που δημιουργηθηκε για να σε προστατευσει και πεταξες τοσα σπαμ... ελληναριστικη νοοτροπια
    μαγος εισαι? εχει συμβει στο παρελθον.


    οι συστασεις απο "καποιον που βοηθηθηκε" εχουν νοημα οταν γνωριζεις καπως τον "καποιον που βοηθηθηκε".

    διαφορετικα, μπορει να προκειται για λαθος συστασεις η για καποια ψυχολογο που εχει αναδουλειες και ψαρευει πελατεια μεσα απο το φορουμ του ι-ψυ... μαθανε πως μαμιομαστε πλακωσανε κι οι γυφτισες.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    6
    Καλησπέρα Πέτρο, υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι και ειδικοί εκεί έξω όπως σε όλους τους κλάδους καλοί και κακοί. Το να αναζητήσεις ψυχολόγο απο το ανάλογο πόρταλ εδώ είναι μια λύση. Προσωπικά όμως σου συνιστώ να ψάξεις γενικά στο διαδίκτυο η στον κύκλο σου καθώς οι συστάσεις παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτή την περίπτωση. Μπορέις ακόμα να βάλεις και αγγελία οτι ζητάς ψυχολόγο με ενα e-mail για να σου στείλουν πληροφορίες και να κρίνεις εσυ και κυρίως ανώνυμα ποιός πιστεύεις οτι σου ταιριάζει. Έχω δει κατα καιρούς τέτοιου είδους αγγελίες και προσφοράς και ζήτησης γι αυτό το αναφέρω. Επίσης θεωρώ το ότι κάποιος πληρώνει ετήσια συνδρομή για να είναι μέλος-ειδικός δεν σημαίνει ότι είναι και καλός επαγγελματίας. Δεν μπορώ να σου προτείνω ειδικό για ευνόητους λόγους καθώς είναι ενάντια στο φόρουμ και στους κανονες του. Φιλικα πάντα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by patsouka View Post
    Καλησπέρα Πέτρο, υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι και ειδικοί εκεί έξω όπως σε όλους τους κλάδους καλοί και κακοί. Το να αναζητήσεις ψυχολόγο απο το ανάλογο πόρταλ εδώ είναι μια λύση. Προσωπικά όμως σου συνιστώ να ψάξεις γενικά στο διαδίκτυο η στον κύκλο σου καθώς οι συστάσεις παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτή την περίπτωση. Μπορέις ακόμα να βάλεις και αγγελία οτι ζητάς ψυχολόγο με ενα e-mail για να σου στείλουν πληροφορίες και να κρίνεις εσυ και κυρίως ανώνυμα ποιός πιστεύεις οτι σου ταιριάζει. Έχω δει κατα καιρούς τέτοιου είδους αγγελίες και προσφοράς και ζήτησης γι αυτό το αναφέρω. Επίσης θεωρώ το ότι κάποιος πληρώνει ετήσια συνδρομή για να είναι μέλος-ειδικός δεν σημαίνει ότι είναι και καλός επαγγελματίας. Δεν μπορώ να σου προτείνω ειδικό για ευνόητους λόγους καθώς είναι ενάντια στο φόρουμ και στους κανονες του. Φιλικα πάντα.
    ουτε και το να μην ειναι μελος ομως, ειναι καποια ενδειξη οτι ειναι ειτε καλος επαγγελατιας, ειτε αδειουχος ψυχοθεραπευτης (κι οχι συμβουλος η ψυχολογος, γενικως και αοριστως).
    .

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    6
    Προφανώς, γι'αυτο άλλωστε έγραψα ότι χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο απ'ότι θεωρεί ο Πέτρος που λέει απλά προτείνετε μου κάποιον. Επίσης αυτό που λές με το αδειούχος ψυχοθεραπευτής είναι άλλο μεγάλο θέμα. Ψυχοθεραπευτής πιστοποιημένος μπορεί να προέρχεται απο διάφορους κλάδους ψυχολογία ψυχιατρική κλπ. Το πόστ που έκανε αναφέρετε σε ψυχολόγο, ο οποίος δεν είναι απαραίτητα ψυχοθεραπευτής.

  5. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    383
    Quote Originally Posted by patsouka View Post
    Επίσης θεωρώ το ότι κάποιος πληρώνει ετήσια συνδρομή για να είναι μέλος-ειδικός δεν σημαίνει ότι είναι και καλός επαγγελματίας. Δεν μπορώ να σου προτείνω ειδικό για ευνόητους λόγους καθώς είναι ενάντια στο φόρουμ και στους κανονες του. Φιλικα πάντα.
    Καλησπέρα patsouka.
    Υποθέτω ότι θα συμφωνήσουμε στο εξής: η σύσταση παραμένει σε όλα τα επαγγέλματα παροχής υπηρεσιών, η καλύτερη μέθοδος.
    Είτε αναζητώ ψυχολόγο, είτε υδραυλικό, είτε μηχανικό αυτοκινήτων είτε όποιον ειδικό, το να απευθυνθώ κάπου κατόπιν σύστασης από δικό μου άνθρωπο που έχει προηγούμενη εμπερία με τον συγκεκριμένο ειδικό, είναι ότι καλύτερο για αρχή.

    Σε ότι αφορά τους ειδικούς που είναι καταχωρημένοι στο Portal μας. Θα σου απαντήσω σε αυτό, διότι αφενός νομίζω ότι προσέγγισες το θέμα επιφανειακά, αφετέρου, έχω σαφή άποψη, μιας και συμμετείχα στο στήσιμο και στην οργάνωση αυτής της "ιδέας":

    Είτε προσεγγίζω κάποιον ειδικό μέσω σύστασης, είτε τον βρίσκω χωρίς σύσταση σε έναν επαγγελματικό οδηγό, σε κάθε περίπτωση, προσωπικά, θέλω να δω αναλυτικές πληροφορίες γι αυτόν. Πχ θέλω να δω ένα καλά δομημένο βιογραφικό παρεχόμενων υπηρεσιών, εμπειρίας, κόστους συνεδρίας, ψυχοθεραπευτική προσέγγιση που ακολουθεί κτλ.
    Προσωπικά, δεν θα επέλεγα έναν ειδικό που έχει χαοτικές και ασαφείς πληροφορίες, ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο κείμενο του κτλ.
    Επιπλέον, στον κατάλογο του Portal μας, προσπαθούμε να δίνουμε και διάφορες πρακτικές πληροφορίες. Πχ, αν ο ειδικός παρέχει δωρεάν 1η συνεδρία.

    Επιπλέον, οι περισσότεροι ειδικοί του οδηγού μας, αρθρογραφούν για το E-Psychology και αυτό εμφανίζεται αναλυτικά στην καταχώρηση τους. Μου είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο για να σχηματίσω γνώμη για τον ειδικό και τον τρόπο που δουλεύει, να διαβάσω μερικά άρθρα του.

    Κλείνω με τούτο: προσπαθώντας να παρέχουμε ποιοτικές πληροφορίες στους επισκέπτες, κάνουμε επαλήθευση των στοιχείων που δηλώνει ο ειδικός. Ότι αναφέρει, το επιβεβαιώνουμε. (Πχ, την άδεια άσκησης επαγγέλματος, τις σπουδές του αλλά ακόμη τα πεδία στα οποία έχει εξεδικευθεί). Ότι προβάλλει στην καταχώρηση του, ζητούμε επαλήθευση.
    Ακολούθως, τοποθετούμε μια σήμανση στην καταχώρηση του, ότι "τα στοιχεία που αναφέρει ο ειδικός, έχουν επαληθευθεί από το E-Psychology.
    Με αυτόν τον τρόπο, διασφαλίζουμε σε ένα μίνιμουμ βαθμό, ότι οι καταχωρήσεις είναι έγκυρες.

    ...και για να μην γίνει παρερμηνεία: υπάρχουν στον οδηγό μας και ειδικοί που δεν έχουν κάνει τη διαδικασία επαλήθευσης. Αυτό δεν σημαίνει πως όσα αναφέρουν είναι ψεύτικα. Απλώς σημαίνει πως δεν επιθύμησαν ή δεν δέχτηκαν ή δεν πρόλαβαν ή βαρέθηκαν ή αμέλησαν να κάνουν τη διαδικασία επαλήθευσης.

    Με τα παραπάνω, προσωπικά είμαι περήφανος που συμμετείχα στο στήσιμο ενός πραγματικά ποιοτικού επαγγελματικού οδηγού που ξεχωρίζει από τον σωρό.
    Τα δε feedback που έχουμε λάβει επιβεβαιώνουν ότι ο οδηγός είναι στη σωστή κατεύθυνση και παρέχει όντως ουσιαστικές πληροφορίες.

    Αυτά... διότι ένιωσα την ανάγκη να φροντίσω για την αποκατάσταση της "τάξης".

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    6
    Καλησπέρα καλά κάνεις και τα αναφέρεις όλα αυτά τα οποία γνωρίζουμε και οι 3 που συμμετείχαμε στην συζήτηση. Ωστόσο δεν νομίζω οτι χρειάζεται επαναφορά της τάξης δεν ειπώθηκε τίποτα περίεργο ούτε κατηγόρησε κανείς για οτιδήποτε. Άλλωστε θεωρώ πως αν σε κάποιον δεν αρέσει ο τρόπος που δουλεύει η συγκεκριμένη σελίδα και το φόρουμ κλπ δεν θα ήταν εδώ. Το θέμα ήταν (άσχετα που ξέφυγε η θεματολογία) πως θα βοηθηθεί ο άνθρωπος που έκανε το ποστ και ο λόγος που έγραψα ήταν για να του τονίσω με δυο λόγια ότι δεν είναι τόσο εύκολη η επιλογή κάποιου ειδικού ψυχολόγου κλπ, τίποτα περαιτέρω. Συμφώνησα και με τον remedy που έγραψε ότι το να του πει κάποιος έναν ή μια ψυχολόγο δεν σημαίνει και πολλά αν δεν ξέρεις αυτόν τον κάποιον έιτε καλόβουλα το δεις είτε κακόβουλα. Το ότι έγραψα 2 λόγια παραπάνω και δεν νομίζω οτι είναι λάθος προσέγγιση ούτε επιθετική-προσβλητική αποσκοπούν στην ανάλυση πως βρίσκει κάποιος τελος πάντων έναν ψυχολόγο θεραπευτή, σύμβουλο κλπ στην Ελληνική πραγματικότητα. Προφανώς και ένας επαγγελματικός κατάλογος είναι χρήσιμος γι αυτό και το ανέφερα ως πρώτο κιόλας αυτόν που υπάρχει εδώ. Ομως πρέπει να ξέρεις να αναλύσεις τι σημαίνουν όλα αυτά και ο άνθρωπος μου φάνηκε λίγο χαμένος αναζητώντας απλά βοήθεια με τον τρόπο και την μορφή που την εκδήλωσε. Τι να του πούμε δηλαδή τράβα βρες έναν απο τον κατάλογο και είσαι οκ; Δεν νομίζω οτι θα έχεις τέτοια άποψη ούτε και κανείς άλλος. Άλλωστε για να βοηθάμε και να βοηθιόμαστε είμαστε εδώ οι περισσότεροι νομίζω.
    Φιλικά

  7. #22
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    383
    Patsouka,

    δε νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι.
    Την τάξη την έβαλα σε εισαγωγικά. Προφανώς και δεν κυριολεκτούσα.
    Μπήκα στον κόπο να γράψω δυο λόγια, διότι μου φάνηκε κάπως... "passive-aggresive" το σχόλιο σου για το ότι οι κατάλογοι είναι απλώς λίστες επί πληρωμή.

    Από κει και πέρα, στο μήνυμα μου, ξεκίνησα την τοποθέτηση μου γράφοντας ότι χωρίς αμφιβολία, ο καλύτερος τρόπος, είναι η σύσταση και οι κατάλογοι και τα υπόλοιπα, έπονται ή αν θέλεις, συμπληρώνουν την έρευνα αυτού που αναζητά.

    Επιμένω όμως ότι ουσιαστικά συμφωνούμε σχεδόν σε όλα.
    Την καλημέρα μου!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    6
    Ναι αυτό βλέπω και εγώ δεν διαφωνούμε κάπου. Εν τω μεταξύ ο άλλος που έγραψε το πόστ ούτε φωνή ούτε ακρόαση οπότε άδικα γράφαμε νομίζω!
    Καλή συνέχεια!

  9. #24
    και αποτελεσμα μηδεν...να ειστε καλα

  10. #25
    η ελαχιστη βοηθεια ηταν μια μηχανη αναζητησης αναλογα με τα θεματα που σε απασχολουν...παω λοιπον εκει τσεκαρω και τα αποτελεσματα ηταν να μου βγουν κατι ψυχολογοι που μολις εχουν τελειωσει το πανεπιστημιο...οκ τρομερα πραγματα..κ λεω εγω τωρα απαγορευεται και καλα να στελνει ο αλλος μηνυμα για να προτεινει ψυχολογο αλλα ειναι οκ να προτεινετε μεσω του πορταλ ψυχολογοι που δεν εχουν την παραμικρη εμπειρια..οκ τι να πω...οαεδ της ψυχολογιας

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    "passive-aggresive". ??? μου φαίνεται οτι κολλάτε πολύ εύκολα αυτό το ψυχολογικό ορο. Οι διαγνωσεις δεν είπαμε οτι δεν επιτρέπονται;
    Καλά κάνεις Aeon και είσαι περηφανος και προωθείς τον επαγγελματικό κατάλογο σας. Ούτως ή άλλως είσαστε και εμπορικό site. Και καπου εδώ μπαίνουμε και στη συζήτηση περί ψυχολόγων, τιμοκαταλόγων, ενσυναιθησης κλπ. αλλά αυτά τα συζητησαμε αλλού, υποθέτω καποια στιγμή θα επανελθουμε στο θεμα αυτο

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αναζήτησή ψυχολόγου
    By Ranina in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 23-11-2017, 20:05
  2. Αναζήτηση ψυχολόγου
    By Be_brave in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 02-09-2014, 17:42
  3. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    By Aris91 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2014, 01:16
  4. αναζήτηση ψυχολόγου
    By evaclooney1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 07-04-2012, 23:52
  5. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •