Υποτίμηση νοημοσύνης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Γιώργο απο την στιγμή που αυτοί δεν σε ήθελαν τελικά στην παρέα τους,εσύ γιατί να τους θέλεις? Και αφου λες ότι δεν ξέμεινες ποτέ από φίλους, γιατί ασχολείσαι με τον κάθε συνάδελφο που λέει και ξε-λεει? Εχεις τους φίλους σου,έχεις την γυναίκα σου,γονείς και αδέρφια δε ξέρω αν έχεις και ποια η σχέση σου μαζί τους και κάθεσαι και ασχολείσαι με τον κάθε συνάδελφο και χαλιέσαι? Πήγαινε φίλε κάνε την δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς και μετά σπίτι σου και στην ζωή σου.
    @mila
    Πόσο δίκιο έχεις σχετικά με τα περιουσιακά στις οικογένειες...Το πέρασα στην οικογένεια μου με τον πατέρα μου (που ήταν ο ριγμένος επειδή αν και ο μεγαλύτερος απο τα 3 αδέλφια παντρεύτηκε τελευταίος) που ο αδερφός και η αδερφή του,κοιταξαν πως να μας πετάξουν στο δρόμο και να μοιράσουν στα 2 την περιουσία των γονιων τους.
    Φίλε kozchr δεν ασχολούμαι με κανέναν έχω τους 4 κολλιτους μου εκ των οποίων. 3 είναι 30 χρόνια φίλοι μου από μωρά παιδιά...και ούτε με νοιάζει για τους συναδέλφους απλά αισθάνθηκα ότι με είχαν για χαζό και πειραχτικα αλλά τους αποδειξα ότι δεν είμαι.. τελοσπαντων ο τι θέλουν ας κανουν... σας ευχαριστώ πολύ ολους σας αισθάνομαι ήδη πολύ καλύτερα.
    Ήταν οι στιγμές που με έπιασε το παράπονο όσο αφορά την κουτοπονηρια ορισμενον άνθρωπον ...και ειδικότερα αυτών που επενδύουν στο χρήμα....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Γιώργο μια χαρά σε βρίσκω. Απλά στο συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες,δεν κατάλαβα που κολλάει το χρήμα.Δε σε ήθελαν στην παρέα τους,επειδή απο την δουλειά σου βγάζεις περισσότερα ή λιγότερα χρήματα από εκείνους?
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εμένα συμπεριφορές στο εργασιακό τομέα παλαιότερα με έχουν στιγματίσει σε μεγάλο βαθμό, έχουν αλλάξει το πώς σκέφτομαι για τον εαυτό μου και τον συνάνθρωπο μου! Δύσκολα πια αισθάνομαι άνετα με άλλους ανθρώπους!

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τις συμπεριφορές που αναφέρεις προσωπικά στο επαγγελματικό επίπεδο τις έζησα για λίγο καιρό απο τα 18 μου ως τα 19 όταν έκανα κάποιες δουλειές του "ποδαριού" όπως οικοδομή και λάντζα σε ξενοδοχείο (και στο σχολείο αλλά και στον στρατό) αλλά τα 2 τελευταία δεν είναι εργασιακά περιβάλλοντα..
    Στην εργασία που είμαι τώρα,ισα-ισα θα έλεγα το αντίθετο. Εγώ ήμουν αυτός που τον πρώτο καιρό μου βγήκαν ηλίθιες συμπεριφορές απέναντι σε έναν συνάδελφο που ειχε όλη την καλή πρόθεση να μου μάθει. Και αυτός (καλώς για εμένα) αντι να με παρεξηγήσει και να πει ότι είμαι εντελώς μαλάκας (που όντως φερόμουν έτσι γιατί πίστευα ότι και εδώ θα με κοροϊδευουν) είχε όλη την καλή διάθεση να με ρωτήσει γιατί φέρομαι έτσι και να με βοηθήσει να ηρεμήσω. Το παιδί αυτός είναι αλβανός και όταν είχε έρθει Ελλάδα ως έφηβος τότε το 1993 αντιμετώπισε παρόμοιες συμπεριφορές απο ελληνες και όταν τον γνώρισα εγώ το 1998 ήταν και αυτός ήδη μια χαρά απο αυτά. Του χρωστάω πολλά αυτού του ανθρώπου που με βοήθησε τότε να δω ότι δε θέλουν όλοι να με κοροϊδεύουν.. Τώρα έχει φύγει πάλι στην Αλβανία αλλά όταν έρχεται Ελλάδα και έχει χρόνο ένα καφέ θα πάμε να τον πιούμε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Παιδιά, ιδίως για τους συναδέλφους σας, μην δίνετε καμία σημασία. Σήμερα είμαστε στην μια εταιρεία, αύριο στην άλλη... Κι εκτός από το πόσο εφήμερο είναι όλο αυτό με τον επαγγελματικό χώρο, είναι αυτονόητο ότι κάποιοι θα το βλέπουν πολύ ανταγωνιστικά και θα σας βγάζουν όλα τα ψυχολογικά τους.

    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    @mila
    Πόσο δίκιο έχεις σχετικά με τα περιουσιακά στις οικογένειες...Το πέρασα στην οικογένεια μου με τον πατέρα μου (που ήταν ο ριγμένος επειδή αν και ο μεγαλύτερος απο τα 3 αδέλφια παντρεύτηκε τελευταίος) που ο αδερφός και η αδερφή του,κοιταξαν πως να μας πετάξουν στο δρόμο και να μοιράσουν στα 2 την περιουσία των γονιων τους.
    Δεν είστε οι μόνοι. Και ο σύντροφός μου τα ίδια από την πλευρά του πατέρα του. Πάντως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις φταίνε οι γονείς... Είναι δυνατόν να μην προνοούν να είναι δίκαιοι για να αφήσουν αυτόν τον κόσμο χωρίς να προκαλούν καυγάδες;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Γιώργο μια χαρά σε βρίσκω. Απλά στο συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες,δεν κατάλαβα που κολλάει το χρήμα.Δε σε ήθελαν στην παρέα τους,επειδή απο την δουλειά σου βγάζεις περισσότερα ή λιγότερα χρήματα από εκείνους?

    Τις συμπεριφορές που αναφέρεις προσωπικά στο επαγγελματικό επίπεδο τις έζησα για λίγο καιρό απο τα 18 μου ως τα 19 όταν έκανα κάποιες δουλειές του "ποδαριού" όπως οικοδομή και λάντζα σε ξενοδοχείο (και στο σχολείο αλλά και στον στρατό) αλλά τα 2 τελευταία δεν είναι εργασιακά περιβάλλοντα..
    Στην εργασία που είμαι τώρα,ισα-ισα θα έλεγα το αντίθετο. Εγώ ήμουν αυτός που τον πρώτο καιρό μου βγήκαν ηλίθιες συμπεριφορές απέναντι σε έναν συνάδελφο που ειχε όλη την καλή πρόθεση να μου μάθει. Και αυτός (καλώς για εμένα) αντι να με παρεξηγήσει και να πει ότι είμαι εντελώς μαλάκας (που όντως φερόμουν έτσι γιατί πίστευα ότι και εδώ θα με κοροϊδευουν) είχε όλη την καλή διάθεση να με ρωτήσει γιατί φέρομαι έτσι και να με βοηθήσει να ηρεμήσω. Το παιδί αυτός είναι αλβανός και όταν είχε έρθει Ελλάδα ως έφηβος τότε το 1993 αντιμετώπισε παρόμοιες συμπεριφορές απο ελληνες και όταν τον γνώρισα εγώ το 1998 ήταν και αυτός ήδη μια χαρά απο αυτά. Του χρωστάω πολλά αυτού του ανθρώπου που με βοήθησε τότε να δω ότι δε θέλουν όλοι να με κοροϊδεύουν.. Τώρα έχει φύγει πάλι στην Αλβανία αλλά όταν έρχεται Ελλάδα και έχει χρόνο ένα καφέ θα πάμε να τον πιούμε.
    Όχι όχι.το χρήμα δεν κολλάει με τους συναδέλφους μου.το χρήμα κολλάει με την οικογένειά μου και πιο συγκεκριμένα με τα αδέρφια μου..θα σου δώσω ένα παράδειγμα
    το πώς το βλέπω εγώ..
    Π.χ πρέπει να μοιραστω 200 ευρώ με τον αδερφό μου λέμε τώρα 200/2=100.
    Αλλά μου λέει ο αδερφός μου Γιώργο γίνετε να τα κρατήσω και τα δικά σου τα 100?? Δικιά μου απαντήσει..
    Φυσικά και το ρωτάς αφού τα έχεις ανάγκη κράτησε τα τι δικά μου τι δικά σου.σιγα τώρα Άπτον αδερφο μου πολλά είναι??δεν γαμιετε αυτός να είναι καλά..
    Αντίθετα
    Εγώ λέω μπορώ να κρατήσω και τα δικά σου τα 100??
    ΓΙΑΤΊ???άσε της εξυπναδες..

    Και δεν πρόκειται για τα χρήματα στα αρ....δια μου κι ολας...η απάντηση είναι πού με πληγώνει..
    Αλλά για να είμαι και ειλικρινής πολλές φορές με έχει βοηθήσει κι όλας..αλλά πολλές φορές μου έχει δώσει και αυτή η παρόμοιες απαντήσεις..τα δε 2 τελευταία χρόνια με αντιμετωπίζει κάπως έτσι που αναφέρω παραπάνω...
    Αν τον βοηθάω το κάνω γιατί θέλω να το κάνω και όχι γιατί είμαι χαζός.
    Χαζός δεν είναι κανείς σήμερον ημέρα..
    Αλλά και πάλι δεν πειράζει δεν βαριέσαι..
    Αλλά με έχει βοηθήσει και πολλές και αυτό είναι αλήθεια..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΟΣ..πως να πω ψέματα??

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Που μπορώ να κάνω τέστ νοημοσύνης;
    By nonono in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 27
    Last Post: 26-02-2015, 16:39
  2. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 21:47
  3. μπορει κάποιος χαμηλής νοημοσύνης να περάσει στο πανεμιστήμιο ή στο τει;
    By Calin in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2010, 21:08
  4. μία άλλη άποψη για τα τεστ νοημοσύνης
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2009, 12:41
  5. Προσβολή της νοημοσύνης μας
    By nature in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 22-05-2009, 12:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •