νομιζω οτι εχω γινει ευεσθητος στο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505

    νομιζω οτι εχω γινει ευεσθητος στο αγχος

    Για σας παιδια...... εχω κανει ενα ψυχωτικο επισοδειο πριν 4 χρονια και ειμαι σε αγωγη με σολιαν τωρα παιρνω 1000μγ και θα το κανουμε παλι την αλλη βδομαδα 600 μγ
    πριν ενα μηνα ειχα το πατερα μου στην εντατικη το πρωτο βραδυ αγχοθηκα επαθα πανικο και πηρα το γιατρο τηλεφωνο και πηρα νοζιναν.......
    προχθες παλη αγχωθηκα για γελοιο λογο, νομιζα οτι δεν ειχα κλισει καλα τη κανουλα στο βαρελι το μελι στο χωριο, αγχωθηκα και επεσα σε πανικο.....
    φυσικα ολλα ηταν του μυαλου μου και εγω θημομουν οτι την ειχα κλεισει αλλα οι σκεψεις οτι μπορει να εκανα λαθος ερχονταν συνεχως και δεν μπορουσα να ηρεμισο....
    πηρα νοζιναν ξανα κοιμηθηκα και το επομενο πρωι που πηγα χωριο φυσικα ολλα ηταν καλα......
    εχει τυχη σε κανενα σας παρομοια ευεσθησια στο αγχος, γινεται απο τη ψυχωση να γινεις ευεσθητος στο αγχος
    να μεταλαχθεις και να παθαινεις πανικο για ψιλου πηδημα? γενικος πριν την αρωστια δεν ειμουν ο τυπος που αγχονοταν για ψιλου πηδημα....
    λετε να αλλαζει ο χαρακτηρας μου φταιει η αρρωστια? τα φαρμακα 4 χρονια τωρα εχουν αλλαξει τον εγκεφαλο μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Mετά την ψύχωση γινόμαστε πιο ευαίσθητοι στο άγχος, αυτό είναι γεγονός.
    Κάθε ένας αντιδρά διαφορετικά στις διάφορες καταστάσεις που αντιμετωπίζει και σε έναν τομέα που κάποιος με ψύχωση έχει άγχος άλλος μπορεί να είναι πιο άνετος. Πχ οι κοινωνικές καταστάσεις με πολύ κόσμο λίγο πολύ όσοι έχουν ψύχωση έχουν τα θέματα τους.

    Νομίζω είναι αποτέλεσμα καθαρά της πάθησης γιατί μας κάνει να έχουμε την αίσθηση ότι δεν τα έχουμε 400. Μας βάζει στο τρυπάκι της αυτοαμφισβήτησης, της αυστηρής κριτικής, σύγκρισης και χάνουμε τελείως την αυτοπεποίθηση και την σιγουριά μας. Μας διακατέχει ανασφάλεια για το παρόν και το μέλλον και όταν είναι να διεκπεραιώσουμε κάτι που θέλει υπευθυνότητα πελαγώνουμε.
    Αυτά παρατήρησα τουλάχιστον σε μένα.
    Οπότε αν με κάποιον τρόπο βελτιώσεις την αυτοπεποίθηση σου θα ανέβουν οι αντοχές και στο άγχος. Αλλά νομίζω τα θέματα μας με αυτό πάντα θα τα έχουμε. Χρειάζονται τρόποι διαχείρισης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. αγχος..νομιζω οτι χανω τον εαυτο μου
    By Μαργαριτα 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2015, 20:52
  2. Τι θα γίνει πια...?
    By haniel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 21-02-2014, 17:52
  3. τι πρεπει να γινει;
    By tsami in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 06-01-2014, 02:09
  4. τι έχει γίνει????????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 18-06-2013, 21:57
  5. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΑΤ?
    By mixalakis in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 21-08-2006, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •