Μια γνωμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1

    Μια γνωμη

    Γεια σας και παλι!! Ειπα και γω με τη σειρα μου να σας πω τον πονο μου να μου πειτε μια γνωμη.
    Γενικα η ζωη μου δεν ηταν στρωμενη με ροδοπεταλα ειχα εναν αδερφο με σπαστικη τετραπληγια εναν πατερα μεθυσο(δεν μας χτυπησε ποτε, αλλα πολυ βρισυδι). Ο αδερφος μου πεθανε 15 χρονων το 2001 και ο πατερας μου απο καρκινο το 2009.
    Εγω απο μικρη παντα ειχα στο μυαλο μου να μεγαλωσω για να κανω οικογενεια. Ηθελα να φτιαξω μια οικογενεια με αγαπη στοργη ηρεμια κατι που δεν ειχα στα παιδικα μου χρονια.
    Ειμαι λοιπον με ενα παιδι απο το 2005 συγκατοικουμε εδω και 6 χρονια και το θεμα μου ειναι οτι ολοι γυρω μου εχουν κανει οικογενεια εκτως απο μενα!!!! Ενω μου δινει ελπιδες μου τις περνει πισω!! Βρισκει μια δικαιολογια και τα αλλαζει. Την πρωτη κριση πανικου την επαθα λιγο μετα που γεννησε η τελευταια μου φιλη και ενω οσο ηταν εγκυος μου ελεγε ο δικος μου οτι θα κανουμε προσπαθειες μετα μου ελεγε αλλα. Περασα 4 μηνες κολαση γιατρους εξετασεις κτλ πηγα σε ψυχιατρο πηρα αγωγη και τη σταματησα γιατι μου τα αλλαξε παλι κ ελεγε για παιδι!!!! Και οπως φυσικα κ εννοειτε ακομα τιποτα. Και ρωτω εγω.... τι να κανω;;;; να φυγω να βρω την ηρεμια μου; ααα και ξεχασα να πω πως το ανχος και οι κρισεις εχουν επανελθει σε μικροτερο βαθμο

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Να προσθεσω οτι ειμαι σχεδων 30 χρονων και απο το γυμνασιο ημουν τρομερα ανχωδης μετα τον θανατο του αδερφου μου εγινα κατα φαντασια ασθενης. Το ξεπερασα μετα απο χρονια αλλα επανηλθε με τον θανατο του πατερα μου

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    αμα εσυ θελεις παιδια και αυτος οχι, τοτε η ενας πρεπει να κανει πισω η να το διαλυσετε. αν αλλα σου λεει τη μια και αλλα την αλλη..ε δεν ακουγεται και πολυ σταθερος, και σε αυτα τα πραματα πρεπει νασαι αποφασιστικος, φαντασου να κανετε παιδια και να λεει μια το ενα μια το αλλο...

  4. #4
    Quote Originally Posted by teras View Post
    αμα εσυ θελεις παιδια και αυτος οχι, τοτε η ενας πρεπει να κανει πισω η να το διαλυσετε. αν αλλα σου λεει τη μια και αλλα την αλλη..ε δεν ακουγεται και πολυ σταθερος, και σε αυτα τα πραματα πρεπει νασαι αποφασιστικος, φαντασου να κανετε παιδια και να λεει μια το ενα μια το αλλο...
    Γεια!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! Γενικα δεν εχουμε θεματα αλλα.. μονο αυτο!!! Ο ψυχιατρος μου ειπε οτι σε αυτο ευθυνεται η ανχωδης διαταραχη μου!!! Θα περιμενω λιγους μηνες ακομα και θα φυγω!!! Ελπιζω να μην γινω χειρωτερα [emoji4]

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ειναι ομως πολυ σημαντικο θεμα ε. εγω πχ ακομα δεν θελω παιδια. αν ειχα συντροφο που θα θελε θα του ελεγα πως αν ειναι σημαντικο γιαυτον τοτε ας βρει αλλη. βασικα τωρα π το σκεφτομαι και η μαμα μου αυτο εκανε. λολ. αλλα μην αγχωνεσαι. απλα να ξερεις τι θελεις εσυ ως χαρα και για τοσο σημαντικα πραματα να διεκδικεις απαντηση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    δεν θα θελει ποτε παιδι εφόσον δεν ηθελε τοσα χρονια...εάν εχεις σχεδια να κανεις οικογενεια καλυτερα να χωρισεις τωρα που είναι νωρις και δεν σε εχουν παρει τα χρονια...γιατι αλλιως βλεπω στα 38 σου να σ παραταει όταν δεν θα μπορεις να κανεις παιδι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ισως φοβαται επειδη εχεις ακομα καποιες ψυχικες διαταραχες, οτι ακομη δεν εισαι ετοιμη να αναλαβεις την ισοβια ευθυνη μιας μητερας. Μπορει γι'αυτο ο ανθρωπος να μη θελει ακομη να προχωρησετε.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    παρ;αμυθια αυτό το ισως φοβαται την ξερει σχεδόν από ότι λεει 12 χρονια

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    δεκα χρονια ειβαι μαζι.αν σκεφτοταν τις ψυχικες διαταραχες θαχε φυγει. επισης..ολοι εχουμε διαταραχες..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    δεκα χρονια ειβαι μαζι.αν σκεφτοταν τις ψυχικες διαταραχες θαχε φυγει. επισης..ολοι εχουμε διαταραχες..
    Μπορει να μη θελει να φυγει ο ανθρωπος, απλα να μη θελει να κανει παιδι μαζι της (ακομα)
    Την πρωτη κριση πανικου την επαθα λιγο μετα που γεννησε η τελευταια μου φιλη και ενω οσο ηταν εγκυος μου ελεγε ο δικος μου οτι θα κανουμε προσπαθειες μετα μου ελεγε αλλα. Περασα 4 μηνες κολαση γιατρους εξετασεις κτλ πηγα σε ψυχιατρο πηρα αγωγη και τη σταματησα γιατι μου τα αλλαξε παλι κ ελεγε για παιδι!!!!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    αν δεν θελει ακομα παιδι ισως δεν θα θελει ποτε

  12. #12
    Αυτός δεν θα φύγει απ τη σχέση. Ή δεν θα φύγει γρήγορα.
    Γιατί έχει βρει τη βολή του. Ζει σ' ένα σπίτι που το φροντίζει μια γυναίκα, που πάνω απ' όλα φροντίζει αυτόν τον ίδιο. Έχει αράξει. Κι άντρες που έχουν βρει ν' αράξουν τόσο βολικά δεν εγκαταλείπουν εύκολα "το λιμάνι τους".
    Αγαπά τις φροντίδες της κοπέλας του, δεν θέλει όμως σοβαρότερες δεσμέυσεις. Δεν θέλει ΤΑ ΖΟΡΙΑ που συνεπάγεται ένας γάμος και η δημιουργία οικογένειας. Δεν θέλει να πληρώσει αυτή τη λέζα και-έστω και μασημένα, το δηλώνει. Ξέρει τί δεν θέλει να φορτωθεί (ευθύνες) και τί δεν θέλει να χάσει (βολή και φροντίδα).

    Αν σου λάχει άντρας που δηλώνει κοφτά και ξάστερα οτι δεν θέλει γάμο και παιδιά ή έστω τα μασάει, δεν μπορείς να βάλεις στόχο ότι θα τον αλλάξεις ή ότι η κατάσταση θα πάει στο μέλλον όπως την έχεις ονειρευτεί. Οι άντρες που θέλουν να κάνουν οικογένεια κι έχουν αποφασίσει να κάνουν το βήμα γιατί βρήκαν την κατάλληλη γυναίκα δεν μασαν τα λόγια τους, προχωρούν.

    Αυτός είναι μια χαρα ετσι όπως είναι τώρα, δεν θα πνιγεί στις Υποχρεώσεις.

    Υπάρχει όμως κι ένα πράγμα που εαν πέρασε κάποια στιγμή απ το μυαλό σου, να το βγάλεις απ το μυαλό σου! Ότι μια πιθανή εγκυμοσύνη όπως είναι τώρα η κατάσταση κι ο ερχομός ενός παιδιού θα τονε κάνει ν' αλλάξει μυαλά ή συμπεριφορές, ότι θα σώσει τη σχέση. Όχι! Παιδιά που έρχονται έτσι στον κόσμο καταστρέφουν σχέσεις. Διαλύουν γάμους.
    Γι αυτό, πρόσεχε...

    Εφόσον εσύ είσαι γίγουρη γι αυτά που θες (το έχεις σκεφτεί πάρα πολύ καλά και είναι κάτι που εσύ το θες και το πήρες απόφαση, όχι η κοινωνία και τα σόγια και οι πλατείες που 'ναι τίγκα στα καρότσια με μωρά κι αισθάνεσαι πίεση κόντρα στο χρόνο), βάλτονε κάτω και κάνε του μια πολύ σοβαρή κουβέντα πάνω σ' αυτό. Δηλωσέ του τι θες και τι περιμένεις. Άκουσε τι έχει να σου πει και τι θέλει κι αυτός.
    Αν είναι αρνητικός ή τα μασάει, φτιάχτου ένα σάκο με καθαρές φανέλες και σώβρακα και στείλ' τονε πίσω στη μάνα του. Βολή και φροντίδα θα έχει κι εκεί...
    Θα πει ότι δεν θέλετε τα ίδια πράγματα.
    Και τα πάντα, όλες οι σχέσεις έρχεται κάποτε η στιγμή που τελειώνουν...

  13. #13
    Την ανχωδη διαταραχη την εχω τον τελευταιο 1 χρονο!!! Γενικα πριν απλα ανχωνομουν και για ασημαντα πραγματα!! Ειναι δεκτικος σε ενα παιδι αν ερθει "καταλαθος". Αυτος δεν θα με αφησει εχει βρει τη βολη του. Εμενα αυτο που με τρελαινει ειναι το σκοτσεζικο ντουζ. Μια ναι μια οχι.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ολοι ένα τετοιο "κοροιδο" ψάχνουμε :P ..απαιτησε περισσοτερα

  15. #15
    Quote Originally Posted by Repairer of Reputations View Post
    Αυτός δεν θα φύγει απ τη σχέση. Ή δεν θα φύγει γρήγορα.
    Γιατί έχει βρει τη βολή του. Ζει σ' ένα σπίτι που το φροντίζει μια γυναίκα, που πάνω απ' όλα φροντίζει αυτόν τον ίδιο. Έχει αράξει. Κι άντρες που έχουν βρει ν' αράξουν τόσο βολικά δεν εγκαταλείπουν εύκολα "το λιμάνι τους".
    Αγαπά τις φροντίδες της κοπέλας του, δεν θέλει όμως σοβαρότερες δεσμέυσεις. Δεν θέλει ΤΑ ΖΟΡΙΑ που συνεπάγεται ένας γάμος και η δημιουργία οικογένειας. Δεν θέλει να πληρώσει αυτή τη λέζα και-έστω και μασημένα, το δηλώνει. Ξέρει τί δεν θέλει να φορτωθεί (ευθύνες) και τί δεν θέλει να χάσει (βολή και φροντίδα).

    Αν σου λάχει άντρας που δηλώνει κοφτά και ξάστερα οτι δεν θέλει γάμο και παιδιά ή έστω τα μασάει, δεν μπορείς να βάλεις στόχο ότι θα τον αλλάξεις ή ότι η κατάσταση θα πάει στο μέλλον όπως την έχεις ονειρευτεί. Οι άντρες που θέλουν να κάνουν οικογένεια κι έχουν αποφασίσει να κάνουν το βήμα γιατί βρήκαν την κατάλληλη γυναίκα δεν μασαν τα λόγια τους, προχωρούν.

    Αυτός είναι μια χαρα ετσι όπως είναι τώρα, δεν θα πνιγεί στις Υποχρεώσεις.

    Υπάρχει όμως κι ένα πράγμα που εαν πέρασε κάποια στιγμή απ το μυαλό σου, να το βγάλεις απ το μυαλό σου! Ότι μια πιθανή εγκυμοσύνη όπως είναι τώρα η κατάσταση κι ο ερχομός ενός παιδιού θα τονε κάνει ν' αλλάξει μυαλά ή συμπεριφορές, ότι θα σώσει τη σχέση. Όχι! Παιδιά που έρχονται έτσι στον κόσμο καταστρέφουν σχέσεις. Διαλύουν γάμους.
    Γι αυτό, πρόσεχε...

    Εφόσον εσύ είσαι γίγουρη γι αυτά που θες (το έχεις σκεφτεί πάρα πολύ καλά και είναι κάτι που εσύ το θες και το πήρες απόφαση, όχι η κοινωνία και τα σόγια και οι πλατείες που 'ναι τίγκα στα καρότσια με μωρά κι αισθάνεσαι πίεση κόντρα στο χρόνο), βάλτονε κάτω και κάνε του μια πολύ σοβαρή κουβέντα πάνω σ' αυτό. Δηλωσέ του τι θες και τι περιμένεις. Άκουσε τι έχει να σου πει και τι θέλει κι αυτός.
    Αν είναι αρνητικός ή τα μασάει, φτιάχτου ένα σάκο με καθαρές φανέλες και σώβρακα και στείλ' τονε πίσω στη μάνα του. Βολή και φροντίδα θα έχει κι εκεί...
    Θα πει ότι δεν θέλετε τα ίδια πράγματα.
    Και τα πάντα, όλες οι σχέσεις έρχεται κάποτε η στιγμή που τελειώνουν...
    Ποσο δικιο εχετε!!!! Δεν το εχει ξεκωψει. Αλλα ακουω συνεχεια θα θα θα θα
    Του λεω οτι επρεπε να γινει πολιτικος!!


    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. τη γνωμη σας..
    By FreakOut in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-06-2014, 23:04
  2. Μια γνώμη...
    By detected in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 18-01-2013, 23:27
  3. Μια γνωμη, please!
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2013, 20:43
  4. Η γνωμη σας???
    By elafaki20_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 05-06-2011, 18:33
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •