ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105

    ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ!

    Μιας που σημερα εχω την ανεση,ειπα να κανω ενα new topic και ελπιζω να με υποστηριξετε με τα λογια σας..Λοιπον, εχω ενα μονιμο προβλημα:αναβαλω συνεχως πραγματα και δικαιολογω τον εαυτο μου στον εαυτο μου με το να λεω οτι δεν ειναι η καταλληλη στιγμη,εχω ωρες,μερες, μηνες κ,τ.λ μπροστα μου..Εκ πρωτης οψεως ακουγεται σαν βαρεμαρα που ολους μας ας μη λεμε ψευτιες μαστιζει..Ομως εγω συνεχεια φτιαχνω στο μυαλο μου σεναρια δηθεν αμα παω τοτε,θα γινει αυτο ή αυτο που ειναι χειροτερο κ.τ.λ..Με λιγα λογια ειμαι σε ενα συνεχες αγχος.Θελω να κανω πραγματα και ζηλευω οταν αλλοι ή αλλες που δεν τους "φαινεται" ή δεν τους "κοβει" τα καταφερνουν κι εμενα παντα με πηγαινει πισω το ανυποφορο αγχος μου και τα καταστροφικα μου σεναρια..Θελω να ζησω το ΤΩΡΑ οχι το ΜΕΛΛΟΝ μεσα απο την φαντασια μου..Και να ηταν και ευχαρισταω σεναρια,να παει στο καλο!αλλα δεν ειναι και ολο αυτο με κουραζει και με εμποδιζει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    καποιο λογο εχουν αυτα τα σεναρια για να υπαρχουν. σε κατι εξυπηρετουν, το πιο κοινο ειναι οτι φοβασαι. Τωρα τι ακριβως φοβασαι, μπορεις να το βρεις μονη σου.. Αμα το ανακαλυψεις, και το ξεπερασεις, τα σεναρια θα σταματησουν να υπαρχουν...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Αν προσπαθουσες να κανεις κατι απο αυτα που φοβασαι, κατι οχι και πολυ δυσκολο, ισως και με λιγη πιεση στον εαυτο σου, θα εβλεπες οτι μπορεις να τα καταφερεις, θα επαιρνες θαρρος, και θα εβλεπες οτι τιποτα κακο δεν θα συμβει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    καλημερα.... θα συμφωνησω με την zinovia. ενα μικρο παιδι ξεκιναει τα βηματα του σιγα-σιγα, δειλα-δειλα..... ετσι ισως να ειμαστε και εμεις που εχουμε \"φαει\" την κατραπακια μας (απο ολα αυτα που \"δουλευονται\" στο μυαλο μας) και θελουμε λοιπον σιγα-σιγα παλι να επανελθουμε στο \"στιβο\" της ζωης.

    Αλλα και απο την αλλη πλευρα το \"δογμα\" λεει οτι: \"η αρχη ειναι το ημισυ του παντος\"!!!! Αρα λοιπον πρεπει να πατησεις γερα παλι στα ποδια σου, να ριξεις γροθια στο μαχαιρι και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....
    να δραστηριοποιηθεις ρε αδερφε.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εμενα παντως με βοηθησε και η ψυχοθεραπεια.Ηρεμησα, μαλακωσαν καπως οι φοβοι μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    zinovia.... και ποιοι ειναι οι φοβοι σου εσενα???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Καθε μερα που βγαινω απο το σπιτι νιωθω εκτεθημενη στην βια του κοσμου.Νιωθω οτι ολα τα στραβα μπορει να τυχουν και δεν μπορω να αντιδρασω..Δεν μπορω να υπερασπιστω τον εαυτο μου απεναντι στις διεκδικησεις των αλλων..Θα ηθελα να καθομαι στο σπιτι μου και να μην βγαινω εξω για να μην ερχομαι αντιμετωπη με τη ζωη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    τωρα αρχισα να πηγαινω στον ψυχολογο και οντως με βοηθαει..απλα εχω καταλαβει οτι οσα ξερω,δεν τα κανω πραξη..φερνω συνεχεια στο νου μου το χειροτερο και φοβαμαι οτι και το παραμικρο θα με λυγισει και θα με κανει χειροτερα..αυτο που με φοβιζει ειναι το απροβλεπτο και το απροσδοκητο..χρειαζομαι την ασφαλεια και την συμπαρασταση..τις πιο πολλες φορες πεισμωνω αλλα το πεισμα μου δεν επιμενει και μολις δω τα \"δυσκολα\"(κατα τη γνωμη μου δυσκολα)λυγιζω και κανω πισω..με το παραμικρο που θα μου πει καποιος θα νιωσω αποτυχημενη και αδυναμη..μηπως αυτο που φοβαμαι ειναι τελικα να αντιμετωπισω τον εαυτο μου και τις φοβιες μου;ζηλευω πραγματικα οσους ρισκαρουν,οσους δε φοβουνται την απόρριψη,τις δυσκολιες και εστω κι αν αποτυχουν με τον εαυτο τους,δεν το σκεφτονται και δεν το υπολογιζουν...τι να κανω για να δεχτω τον εαυτο μου οπως ειμαι;υπαρχει καποια συνταγη;καποιο μυστικο;δε νομιζω να υπαρχει αλλη λυση..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πρέπει να επιβραβεύουμε τον εαυτό μας όχι επειδή σκαρφαλώσαμε στην κορυφή του έβερεστ αλλά επειδή κάνουμε μικρά ανοδικά βήματα. Πρέπει να εντοπίσεις αυτά που σε ανεβάζουν..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αλικη να κανω καποιες ερωτησεις αν δεν σε πειραζει.
    -πιστευεις πως οι αλλοι θα καναν κατι καλυτερα απο σενα?
    -υπηρξε ποτε περιπτωση να πιστευεις πως αλλοι θα κανουν κατι καλυτερα απο σενα και τελικα να αποδειχθει λαθος?
    -φοβασαι στην περιπτωση που αποτυχεις τι θα πει ο περιγυρος.γιατι εχει για σενα τοση μεγαλη σημασια τι θα πει ο κοσμος?
    ολοι μεσα μας εχουμε εσωτερικη δυναμη,πρεπει να μαθουμε να την χρησιμοποιουμε.Χρειαζεται εξασκηση ομως.αν ενας αθλητης σταματησει να τρεχει χανει τις επιδοσεις του.μηπως πρεπει να ξεκινησεις να πιεσεις τον εαυτο σου να \"τρεξει\" λιγακι?δεν θα γινει απο μονο του,εσυ πρεπει να δωσεις την εντολη.βεβαια αυτο το ξερεις ηδη.ξεκινησε διαφορετικα αυριο τη μερα σου,καντο για σενα,και μην ξεχνας να επιβραβευεις τον εαυτο σου για τα καλα που κανεις και οχι μονο να τον τιμωρεις για τα ασχημα.η επανασταση θα ξεκινησει απο εσενα,να το σκεφτεσαι καθημερινα,να γινει αυτη η σκεψη ενα με σενα.πιστεψε στην αλικη και θα δεις ποσα μπορει να κανει η αλικη για σενα .....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •