Τι κάνετε την ώρα του πανικού?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43

    Τι κάνετε την ώρα του πανικού?

    Είπα να ανοίξω ενα νέο θέμα για να ρωτήσω ολους εσας που έχετε κρίσεις πανικού τι κανετε εκεινη τη στιγμη για να το ξεπεράσετε. Ξερω οτι γενικότερα πρεπει να κάνουμε δουλεια με τον εαυτό μας, να προσπαθούμε να ξεπεράσουμε τις φοβίες μας αλλα πρακτικά την ώρα του πανικού ή λιγο πριν, οταν καταλαβένετε οτι θα σας πιάσει, τι κανετε, τι σκέφτεστε και ποσο πιεζετε τον εαυτό σας να παραμείνει σε μια κατασταση που δεν αντεχει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Πινω νερο και αν ειμαι σπιτι ξαπλωνω αν ειμαι εκτος το ριχνω στο περπατημα σαν τον forrest gamp!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    πινω πολυ νερο και κανω καποιες ανασες που μ μαθε η γιατρος μου.και σκευτομαι οτι ειμαι μια χαρα οτι δεν θα τρελαθω κ οτι δεν θα πεθανω.ακομα σκευτομαι οτι σε λιγο θα περασει κ θα ειμαι παλυ καλα .και αν ειναι οξεια κρηση οπως με πιανουν εμενα παιρνω μισο ζαναξ ,

  4. #4
    Όταν είμαι έξω με παρέα και με πιάσει προσπαθώ με νύχια και δόντια να μην φύγω.Μερικές φορές το καταφέρνω μερικές όχι.Εγώ προσωπικά προσπαθώ να παίρνω βαθιές ανάσες και περιμένω τον χρόνο να κάνει τη δουλειά του.Όταν είμαι σπίτι θέλω να πιω νερό(αυτό το κάνω και έξω πίνω πολύυυυυ νερό) και ξαπλώνω αμέσως.Γενικά επειδή οι κρίσεις μου είναι σχετικά αρκετής ισχύος περιμένω πάνω από μισάωρο για να ηρεμήσω.Μετά από 7 χρόνια και ακόμα με τρομοκρατούν.....

    Επίσης τώρα τελευταία κάνω κάτι που μου είπε η γιατρός μου σαν μια απλή συμβουλή.Όταν με πιάνει ρωτάω τον εαυτό μου από μέσα μου το εξής.Στράτο θα περάσει δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα ο πανικός.Είσαι πιο δυνατός από αυτόν.Έτσι τον προκαλώ του στυλ έλα μόνο αυτό έχεις να δώσεις?Δεν μπορείς να με νικήσεις.Βέβαια τρομοκρατούμαι πολύ αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι αυτά.

    Ελπίζω να βοήθησα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ico μπραβο σε βρισκω πολυ δυνατο αλλα εμενα η γιατρος μ ειπε εκεινη την ωρα να μην ξαπλονω να κινουμε η να κανω καπια εντονη δραστηριοτητα ωστε να οξυγονοθει ο εγκεφαλος μας .και ναι και γω τον προκαλω απο μεσα μ εκεινη την ωρα/του λεω \"ελα ρε δεν σε φοβαμαι δωσε!!!\" αλλα φοβαμαι πολυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    απο φιλοσοφικης σκοπιας,αν δεν υπαρχουμε εμεις δεν θα υπηρχε και ο πανικος μας.Αυτο σημαινει οτι ειναι απολυτα εξαρτωμενος απο μας....

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Εμένα επειδή ο πανικός με πιάνει οταν ειμαι εξω π.χ σε μια καφετέρια, προσπαθω να χαλαρώσω στην καρέκλα που κάθομαι. Ξαπλώνω πίσω, αφήνω όλο μου το βάρος και αναπνέω ήρεμα. Δε πιάνει παντα βέβαια αλλα τις περισσότερες φορές. Ακόμα όμως δεν έχω βρει τι να κάνω στις ουρές του σουπερ μαρκετ και στα αστικά..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    παιδια εσεις εχετε δυσπνια καπιες μερες?εγω π.χ εχω και συγκεκριμενα σημερα δυσκολευομαι να ανασανω πολυ μονο αυτο το συμπτωμα εμ ενοχλει σημερα.η γιατρος μ ειπε οτι ειναι απο το αγχος κ να περνω τετιες μερες μισο ζαναξ το βραδι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    -Μασάζ στις πατούσες (σούπερ-ντούπερ χαλαρωτικό)
    -Ζεστό μπάνιο

    Αν είμαι εκτός σπιτιού, τίποτα. Περιμένω να περάσει. Το πολύ-πολύ αν είναι εφικτό, κάνω μασάζ στους καρπούς και στις παλάμες. Βεβαίως και γω πίνω νερό διότι ξεραίνεται το στόμα μου και ο λαιμός μου κατά τη διάρκεια του πανικού.
    Με το νερό έχω γενικώς μια εμμονή. Παντού και πάντα (σχεδόν) κουβαλάω μαζί μου μπουκαλάκι. Απο τα μικράτα μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Και γω το ιδιο με το νερο.Με παριγορει πολυ την ωρα του πανικου κ γενικα πινω πολυ νερο.Αν και με τα φαρμακα σπανια να εμ πιασει πλεον πανικος κιαν με πιασει με πιανει πολυ ελαφρια.τελικα χθες δεν πιρα ζαναξ το πολεμισα μονη μου.Δεν θελω να περνω τετια συχνα αλλα σπανια οταν το εχω απολιτη αναγκη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    eimai xalia pira miso xanax den paei allo shmera.skata eimai eno kano 8erapeia me cipralex.giati den eimai kala loipon?h giatrow m eipe oti den 8a em piannoyn pia edones kriseis me 8erapeia me farmaka alla ekane la8os

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    maraki... εισαι καλυτερα τωρα ;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Κι εμένα με βοηθά πολύ το μασάζ όπως είπε η imagine. Ακόμα και στους ώμους μου κάνω εκείνη τη στιγμή, στον αυχένα...Επίσης σκέφτομαι συνέχεια ότι είμαι ένα πλάσμα του κόσμου τούτου...όπως όλοι...ότι όλος ο κόσμος είναι το σπίτι μου, επομένως βρίσκομαι στο σπίτι μου...και γι΄αυτό είμαι ασφαλής και δεν χρειάζεται να φοβάμαι...Κλείνω τα μάτια και παίρνω βαθιά ανάσα...
    Από τότε που το υιοθέτησα πιάνει...
    Επίσης μια γλυκιά καραμελίτσα μου κάνει καλό. Παίρνω αυτές με τη βελαριάνα αν και η ποσότητά της είναι αμελητέα, μάλλον η γλυκάδα είναι που βοηθά.

    Μαρία μου η δύσπνοια είναι καθαρά ψυχολογικό. Το πάθαινα κι εγώ κάποτε σε σημείο να τρομοκρατούμαι. Αν πείσεις τον εαυτό σου ότι είναι ψυχολογικό και ότι δεν πρόκειται να σταματήσεις να αναπνέεις αφού ΔΕΝ είναι οργανικό σιγά σιγά θα περάσει...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Μαρια σε ψυχολογο πας ή μόνο με τα φάρμακα το καταπολεμεις? Αλλη μια καλή ιδεα για την ώρα του πανικού πιστευω οτι είναι να δεις καμια καλή ταινια που να κραταει το ενδιαφερον για να φυγει το μυαλό σου απο σενα και τα συμπτώματα που εχεις. Και στο κατω κατω υπάρχει καμια περιπτωση να πεθάνεις? Καμια! Υπάρχει καμια περίπτωση να τρελάθεις? Καμία! Οσο και να μη μπορεις να αναπνεύσεις καποια στιγμη θα μπορεσεις. Σκεψου κατι αλλο. Κανε καμια δουλεια, σφουγγαρισε, ξεσκονισε..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Anwnimi τι καραμέλες είναι αυτές με βαλεριάνα και που τις βρίσκεις? Εγω καμια φορά παίρνω βαλεριάνα σε καψουλες όμως απο το φαρμακείο και με βοηθάνε πολύ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •