Μία βοήθεια από κάποιον που θα καταλάβει και δε θα κρίνει - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 63 of 63
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ok αλλο το βαριεμαι και αλλο το δε σκαμπαζω. Κι εγω βαριεμαι να βαζω τόνους στο φορουμ, αλλα οταν γραφω επισημα για εργασιες, δουλειες, επικοινωνια κλπ μια χαρά τονιζω ολες τις λεξεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ειναι πολλα που σκεφτομαι γι αυτο τα λεω ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by SeaGull View Post
    Ξεκινάω ψυχοθεραπεία αυτή τη βδομάδα.
    Όταν πρωτοπήγα σε κάποιον ψυχολόγο δεν ήξερα ότι χρειαζόταν να τον αξιολογήσω και γι' αυτό την πάτησα.
    Οι ψυχολόγοι πληρώνονται για κάθε επίσκεψη ας πούμε 50€. Μπορεί να κυμαίνεται ας πούμε από 20€ ως 100€, αλλά δεν έχει πολλή σημασία. Έτσι, αν έχουν ένα ή δύο πελάτες τη μέρα μπορούν να βγάζουν ένα μισθό. Μπορεί βέβαια να έχουν και 10 πελάτες τη μέρα, αλλά παλι αυτό δεν έχει σημασία.
    Με έναν-δύο πελάτες τη μέρα χρειάζονται γύρω στους 15-20 πελάτες κάθε στιγμή ας πούμε. Και δεν είναι όλοι οι πελάτες σε σταθερή βάση, άλλοι πάνε για λίγο, άλλοι φεύγουν και έτσι θα πρέπει να ανανεώνει το πελατολόγιό του/της.

    Με αυτό το σκεπτικό είναι εξαιρετικά επιτακτική η ανάγκη να έχουν ευχαριστημένους πελάτες για να τους συστήνουν και σε άλλους πελάτες. Και επίσης να κυνηγάνε αρκετά με το "τουφέκι" νέους πελάτες. Υπάρχουν κάποιοι (δεν λέω όλοι, αλλά κάποιοι) που να θέλουν να κρατήσουν τους πελάτες τους με κάθε μέσο και τρόπο ακόμα και κάνοντάς τους κακό, ή παραπλανώντας τους, ή δημιουργώντας τους την ανάγκη, κλπ. Αυτό θα μπορέσεις να το διακρίνεις; Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

    Είναι σαν έναν Ωριλά που είχα πάει και μου είπε "θα έρχεσαι κάθε μήνα και θα κάνουμε [αυτό]. Και άλλος ένας πελάτης που έχει το ίδιο με εσένα έρχεται και εκείνος κάθε μήνα". (Δεν έχει σημασία να εξηγήσω τι είναι το [αυτό].
    Μετά από δύο χρόνια πήγα σε άλλον Ωριλά που μου είπε "Δεν θα ξανάρθεις σε εμένα, δεν το χρειάζεσαι, θα κάνεις μόνος σου [αυτό]. Το έχεις στο χέρι σου". Και πράγματι έτσι έγινε και είναι εντάξει. Στην ουσία μου είπε τι να κάνω μόνος μου και να μην χρειάζεται να πηγαίνω κάθε μήνα για να το κάνει αυτός.

    Η ανάγκη για εισόδημα, ειδικά αυτή την εποχή, κάνει πολλούς επαγγελματίες να γίνονται "κακοί". Μην το παραβλέψεις αυτό, το διαπιστώνω σχεδόν κάθε μέρα. Και όπως είπα, την πάτησα με κάποιον ή κάποιους ψυχολόγους, αρκετά χρόνια πριν. Γιατί και εγώ δεν ήμουνα ενήμερος, δεν πίστευα ότι μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο. Και εσύ που δεν έχεις "βγει" στο σκληρό κόσμο της επιβίωσης και της ανάγκης είναι σίγουρο ότι δεν το έχεις συναντήσει και δεν το γνωρίζεις. Τι κρίμα, δύσκολα οι άνθρωποι βλέπουμε πράγματα αν δεν τα ζήσουμε. Αναρωτιέμαι δεν θα γινόταν να τα γνωρίζουμε πριν τα ζήσουμε; Να, γι' αυτό την πατάμε, γιατί δεν θέλουμε να δούμε την πραγματικότητα γύρω μας. Δεν λέω να ήμαστε καχύποπτοι, κλπ, απλά να βλέπουμε με καθαρό μυαλό.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Η ασθένειά μας όπως την έχω καταλάβει
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 05-02-2017, 21:54
  2. απλα καποιος να καταλαβει...
    By xtina990 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 40
    Last Post: 26-02-2013, 16:25
  3. Replies: 37
    Last Post: 17-05-2012, 19:50
  4. Replies: 4
    Last Post: 08-04-2012, 14:57
  5. Πότε θα το καταλάβει?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-02-2011, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •