Αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765

    Αντικαταθλιπτικά

    Λοιπόν λίγα λόγια για μένα. Μέσα σε 2ο χρόνια έχω αλλάξει 5 γιατρούς αλλά δεν πήρα ποτέ φάρμακα. Κλινική κατάθλιψη χωρίς αγωγή με τάσεις αυτοκτονίας, μου πήρε 1 χρόνο να το ξεπεράσω βέβαια μέχρι να σηκωθώ να κάνω πράγματα, γυμναστική-δουλειά-διατροφή-βιταμίνες-ταξίδι κτλ. Ιδεοψυχαναγκαστική από την μέρα που γεννήθηκα. Εξάρσεις και υφέσεις. Παραληρητικές ιδέες που φουντώνουν και αυξάνονται σε έντονο άγχος. Μου πρότειναν διάφορα φάρμακα αλλά δεν δέχτηκα ποτέ να πάρω, και λόγω των παρενεργειών που τις φοβόμουν, και λόγω εγωισμού, αλλά κυρίως επειδή ο αδερφός μου κόντεψε να μας σκοτώσει μες το σπίτι (ήταν ο λόγος που έπαθα βαριά κατάθλιψη πριν 2ο χρόνια).

    Είχα αποφασίσει επιτέλους να ξεκινήσω κυρίως από περίεργεια, για να δω πώς είναι να ζει κανείς χωρίς εμμονές. Το κύριο φάρμακο για την ιδψ είχα διαβάσει πως είναι το seroxat, αυτό μου είχε γράψει και επειδή "σφάχτηκα" με τους δικούς μου που δεν ήθελαν να ξεκινήσω θεραπεία, πείσμωσα και ίσα ίσα που πίστευα πως σε μένα όλα θα ήταν μια χαρά. Τόσο που ούτε καν διάβασα τα χαρτιά με τις παρενέργειες ή κάτι για το συγκεκριμένο φάρμακο. 2 μέρες το άντεξα... Αλλαγή αγωγής σε ζολοφτ. 16η μέρα σήμερα. Όοοολη μέρα απίστευτη υπνηλία, κόπωση, η ελαφριά κατάθλιψη που είχα τώρα γιγαντώθηκε σε σημείο να θυμηθώ πώς ήμουν πριν 2 χρόνια που ήθελα να πεθάνω, οι εμμονές και το παραλήρημα το ίδιο. Ξηροστομία, πολλά νεύρα, ζάλη, αύξηση όρεξης για φαγητό, τα αυτιά μου ανα φάσεις βουίζουν και ένα σωρό άλλα που ούτε τα θυμάμαι. Φάρμακα που τα παίρνεις για να σου δώσουν έστω ένα μπουστ και καταλήγεις χειρότερο. Απλά αναρωτιέμαι: ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ; Και γιατί να υπάρχουν όλες αυτές οι παρενέργειες; Πειραματίζεσαι και υποφέρεις χειρότερα, τουλάχιστον να έβρισκα κάτι που με πιάνει και μου ταιριάζει. Όταν αυξηθεί η δόση σε 2ο βδομάδες θα γίνω ακόμα χειρότερα δηλαδή; Επίσης αναρωτιέμαι αν θα πιάσει για τις ιδεοληψίες, γιατί για τις παραληρητικές δεν νομίζω να κάνει κάτι αλλά δεν ήθελα να πάρω αντιψυχωσικό. Ούτε εμπιστεύομαι την γιατρό με αυτά που μου είπε γιατί τα αρνιόταν όλα και με έβγαζε τρελή, ειδικά για το seroxat ενώ όντως όταν έπαθα ότι έπαθα ήταν που πήρα να διαβάσω το χαρτί και να ψάξω στο νετ. + ότι οδηγώ και στο ίδιο το χαρτί γράφει πως επηρεάζεται η ικανότητα οδήγησης και αυτή μου έλεγε κουλ τίποτα δεν συμβαίνει, ούτε παχαίνεις με αέρα και με έδιωξε.

    Έχω απογοητευτεί γιατί ήταν η τελευταία μου ελπίδα. Έστω για να νιώσω λίγο καλύτερα και επειδή είχα την περιέργεια να ζήσω χωρίς εμμονές. Αμφιβάλλω πλέον αν θα μπορέσω ποτέ να το ζήσω αυτό.

    Για πείτε λίγο πότε ξεκίνησε σε εσάς να λειτουργεί το φάρμακο, για τι διαταραχές κτλ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Μαζί με τα φάρμακα βιταμίνες διατροφή γυμναστική με σκέτα φάρμακα δεν έγινε καλά κανένας που είχε πρόβλημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Οι ιδεοληψίες και οι παραληρητικές ιδέες δεν φεύγουν με αυτά Έλις. (Τα έκανα και συνεχίζω να τα κάνω). Άλλα ρωτάω όμως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Μαζί με τα φάρμακα όλα μαζί μόνο του το καθένα λίγο βοηθάει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Για παρενέργειες ρωτάω και πότε ξεκινάει κανονικά η δράση τους. Γενικά τις δικές σας εμπειρίες/παρατηρήσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δοκιμασα 4 αντικαταθλιπτικα μεχρι καποιο να με πιασει οποτε μην σκας κι ευχομαι να σε πιασει το ζολοφτ να μην παιδευεσαι αλλο.θελουν λιγο υπομονη αυτα τα πραγματα παρολο που τα χρειαζομαστε σε στιγμες που δεν εχουμε αλλα ψυχικα αποθεματα για υπομονη.
    φιλικη συμβουλη...μην κοιτας τι λενε τα χαρτακια....
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    4; Ωχ Θεε μου... :Ρ
    Θυμάσαι πότε ξεκίνησαν να λειτουργούν μπου μου; Είναι νωρίς οι 16 μέρες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν ειναι απλο να σου το απαντησω αυτο.κι αυτο γιατι επεσα σε γιατρους που δε θελαν να μου αλλαξουν φαρμακα ενω δε με επιαναν.
    ξεκινησα ιουλιο του 14 με σεροξατ για 4 μηνες, μετα εντακτ για 4 μηνες μετα ζολοφτ για 15 μερες(δυστυχως μονο για τοσο γιατι μου το εδωσε λαθος η γιατρος) και μετα απο μηνες ξεκινσα το ρεμερον το οποιο ειχα διακοψει για καποιο διαστημα αλλα το παιρνω παλι πανω απο 1 χρονο τωρα.
    να σημειωσω οτι εμενα η διαγνωση μου ειναι αλλη αλλα περναω και πολυ ασχημες καταθλιψεις...περναγα τουλαχιστον
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το σεροξατ και το εντακτ δε με επιασαν ποτε.το ζολοφτ σε 10 μερες που μου το πηγε η ηλιθια η γιατρος μεσα σε 10 μερες απο 0μγ στα 200μγ εκανα υπομανια.με επιασε τουλαχιστον ομως :P το ρεμερον μεσα σε 15-20 μερες κομπλε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Δεν έχεις ιδεοληψίες όμως σωστά; Στα έγραφε λογικά μόνο για την κατάθλιψη και για την ψύχωση κανονικά αντιψυχωσικό. Η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ θα' θελα να αλλάξω φάρμακο. Ξανά από την αρχή, άλλες παρενέργειες και ΑΝ μου κάτσει και το επόμενο. Δεν ξέρω απελπίστηκα λίγο ενώ ξέρω πως πρέπει να κάνω υπομονή αλλά να αλλάξω και γιατρό γιατί με την συγκεκριμένη δεν συνεννοούμαι.

    Υπήρχαν φάρμακα που τα διέκοψες λόγω παρενεργειών και μόνο;
    (Καλά η αλήθεια είναι πως εδώ που έφτασα τα υπομένω όλα προκειμένου να με πιάσει ένα φάρμακο)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by boo View Post
    το σεροξατ και το εντακτ δε με επιασαν ποτε.το ζολοφτ σε 10 μερες που μου το πηγε η ηλιθια η γιατρος μεσα σε 10 μερες απο 0μγ στα 200μγ εκανα υπομανια.με επιασε τουλαχιστον ομως :P το ρεμερον μεσα σε 15-20 μερες κομπλε
    Μέσα σε 10 μέρες;! Ξεκίνησα με 25 mg για 5 μέρες (εγώ 4 το ήπια) και μετά 50 mg μέχρι τώρα. Στον μήνα θα ξαναπάω για να μου το αυξήσει, god δηλαδή, γιατί τόσο σύντομα; Άμα λέω εγώ πως γινόμαστε πειραματόζωα... -.-

    Α άρα κανονικά σε έπιασαν μετά τις 2ο βδομάδες! Οκ αρχίζω να ανησυχώ :Ρ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μα μου εδωσε σε 10 μερες 200μγ με εστειλε..ημουν πολυ ασχημα δε λεω αλλα υπηρχαν κι αλλοι τροποι που τελικα δεν απεφυγα.γιαιτ ημουν πολυ ασχημα πολυυυυυ ασχημα δοκιμαζα να κρεμαστω κοβομουν και αλλα τετοια ωραια και ειχε χεστει πανω της αυτη..
    το ρεμερον με πιασε σε 15-20 μερες αλλα να ξερεις ειναι απο τα πιο γρηγορα σε δραση.νομιζω το πο γρηγορο.ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.ολα τα αλλα αργουν οποτε εχε υπομονη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ωχ κατάλαβα... :/
    Τι να πω μακάρι να με πιάσει σύντομα και να μην χρειαστεί να αλλάξω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καταναγκασμους εχω οχι ιδεοληψιες.ναι για την καταθλιψη αυτα.για τα ψυχωτικα αλλα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    φαρμακα που να εχω σταματησει λογω παρενεργειων μονο σε αντιψυχωτικα.αλλα κι αυτο ειναι σχετικο.τωρα μπορει να σου βγαλει καποιες παρενεργιες ενα φαρμακο και αν το παρεις μετα απο καιρο παλι μποει να εισαι παλι αλλιως
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 17:18
  2. Αντικαταθλιπτικα...?????????ΤΙ??
    By katrinakat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-05-2017, 03:23
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  4. Αντικαταθλιπτικά.
    By Primrose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 04-05-2010, 17:48
  5. Αντικαταθλιπτικά
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-05-2007, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •