Μήπως τελικά ισχύει το ¨μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ?" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αγαπητε Sabb,

    καλως ηρθες....

    πλεον δεν πιστεύω πώς το μορφωτικο, κοινωνικο, οικονομικο επιπεδο καθοριζει το αν θα αναπτυξουμε ή οχι καποιο ψυχολογικο προβλημα. Ο τροπος που θα αντιμετωπιστει ισως ναι....αλλα οχι αν θα εμφανιστει ή οχι.Ολοι ερχομαστε καποια στιγμη αντιμετωποι με δυσκολες καταστασεις ή θεματα που μας φτανουν σε ενα οριακο επιπεδο. Αλλα άλλοι αντεχουμε κ αλλοι οχι να τα δουμε, να τα ψαξουμε, να τα διαχειριστουμε κ άλλοι οχι. Αυτο δεν εχει να κανει απαραιτητα με το επιπεδο που αναφερεις.

    Δεν θεωρω πώς ο ανθρωπος χαμηλοτερου πνευματικου ή μορφωτικου επιπεδου ποναει λιγοτερο ή αφηνει τα γεγονοτα να τον διαπερνουν λιγοτερο σε σχεση με καποιον που εχει υψηλοτερο επιπεδο μορφωσης. Ή ακομα ακομα ψαχνεται λιγοτερο...Ακομα κ το αισθημα πιστης στο Θεο μπορει να δινει μια παρηγορια, οχι ομως κ εναν τροπο λιγοτερης ή κατωτερης επαφης με τον πονο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Έπειτα να υπογραμμίσω πως διαφοροποιώ ευθύς εξ αρχής εκείνους που έχουν νοσήσει από καταστάσεις που άπτονται της συνειδητότητας από τους \"τρελούς του χωριού\", για να μην παρεξηγιόμαστε...
    Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο...πρεπει να ορισεις τι εννοεις με τον ορο συνειδητοτητα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ισως οταν βλεπει καποιος τον διπλα του να ειναι μες την τρελλη χαρα ενω αυτος ειναι μες την μιζερια να λεει σε μια εκρηξη ζηλιας...τουλαχιστον εγω ειμαι εξυπνος,για αυτο τα παθαινω ενω ο αλλος ειναι μες την τρελλη χαρα γιατι ειναι χαζος.

    Εχουμε ισως μια εκφραση του λαου που υποδηλωνει καθαρα την ζηλια προς τον αλλο,και μια προσπαθεια εξισοροπισης της \"αδικιας\" που διαπρατεται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω αναρωτιεμαι,ποιος μπορει να αντεξει το πλουσιο εν πνευματι....η γνωση δεν ειναι παιχνιδι ουτε επιδειξη ισχυος.Απαιτει γερα θεμελια και πολυ καλη ψυχολογια για να την αντιμετωπισεις,γιατι θα γνωριζεις οχι μονο αυτα που θα θελες να ξερεις,αλλα και αυτα που δεν θα θελες.και κατι ακομα περιεργο,πολλες φορες για να αντιμετωπισουμε κατι βλεπουμε εναν συνανθρωπο που βρισκεται σε χειροτερη μοιρα απο μας για να παρουμε κουραγιο.καποτε φτανουμε σε ατομα που ειναι πραγματικα ασχημα,και αναμεσα σε αυτους υπαρχουν μερικοι που ειναι σε καλυτερη ψυχολογια απο μας ως δια μαγειας.λογω χαζομαρας;δεν το πιστευω,ισως γιατι εχουν φιλοσοφισει την ζωη.οι περισοτεροι που το αντιμετωπιζουν θετικα ειναι λογω θρησκειας,γιατι σου δινει σιγουρια αλλα θα ανοιξω μεγαλο θεμα και δεν ξερω αν πρεπει να κανουμε ενα αλλο τοπικ για αυτο.παντως την πιο τρελη που ξερω ειναι η μαμα της μαργαριτας μαργαρως οπως λεει και το ασμα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by sabb
    Έπειτα να υπογραμμίσω πως διαφοροποιώ ευθύς εξ αρχής εκείνους που έχουν νοσήσει από καταστάσεις που άπτονται της συνειδητότητας από τους \"τρελούς του χωριού\", για να μην παρεξηγιόμαστε...
    Πρέπει να γινόμαστε κατανοητοί όταν μιλάμε περί βερύκοκου. Νομίζω πως αυτό είναι και το ζητούμενο όταν γράφουμε σε φόρα ψυχολογίας, πόσο μάλον όταν αναφέρεσαι σε \"τρελό του χωριου\" ή αλλιώς την σχιζοφρένεια, ένα απο τα θέματα του φόρουμ.
    Απο τα ασαφές που λές κατανοώ πως διαφοροποιείς τους σχιζοφρενείς απο τους υπόλοιπους ψυχικά πάχοντες. Επειδή μάλον υπάρχουν περιθώρια λάθους σε αυτό που αναφέρεις θα σου πώ ενα πολύ απλό παράδειγμα. Ένας άνθρωπος που είναι φουλ ερωτευμένος συμπεριφέρεται και αντιδρά σαν ψυχωσικός. Η ψύχωση με τον έρωτα έχουν μια περίεργη σχέση. Ένας άνθρωπος που χωρίζει απο τον έρωτα του παρουσιάζει συμπτώματα κατάθλιψης. Έχουμε δύο ψυχικές ασθένειες και ένα χαρακτηριστικό της συμπεριφοράς, τον έρωτα. Η συσχέτιση μεταξύ ψυχικών ασθενειών είναι πιο σαφής απο τα χαρακτηριστικά τους.
    Προσωπικά δεν μου αρέσει η διαχώρηση που κάνεις. Δίνεις την εντύπωση της προκατάληψης. Η σχιζοφρένεια είναι όμως πράγματι μια κατάσταση ακραίας αναπηρείας της ψυχικής υγείας. Απο την άλλη μεριά τα ποσοστά βελτίωσης, θεραπείας για τους σχιζοφρενείς είναι αρκετά υψηλά, όπως και η μή αναγνωρισμένη συνεισφορά τους στην κοινωνία. Μην υποτιμάς ένα πληγωμένο μυαλό. Μια ασθένεια μπορεί να μετατραπεί σε δίοδο επικοινωνίας μεταξύ στερεών αποριών και πρωτότυπης (ιδεολογίας) -> προσσέγισης αυτών.
    Μπορείς να έχεις έναν θεότρελο με πρωτοπορειακές προσεγγίσεις αλλά και έναν άλλο που δεν έχει να πεί απολύτως τίποτα. Το πτωχό πνεύμα δεν αποτελεί απαραίτητα υπαίτιο ευτυχίας. Μπορεί απλά να σημαίνει τρόπος ζωής, μπορεί να σημαίνει αποχή. Έχεις προσέξει οτι ζώα χαμηλής ευφυίας όπως ο σκύλος μπορούν να δυστυχήσουν περισσότερο κι απο τον άνθρωπο. Το μυαλό έχει όρια, ό άνθρωπος μπορεί να το ποτίζει επ\'άπειρον με την ψευδαίσθηση οτι θα φυτρώσουν περισσότερα παρακλάδεια. Το μόνο που συμβάινει είναι συνεργία. Η ισχύς εν τη ένωση.

    Ίσως βέβαια και να μην αναφερόσουν σε αυτό που υπέθεσα, αλλά τροφή για σκέψη μπορεί να υπάρξει και απο μια λάθος υπόθεση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ακόμα θέλω να πιστεύω πως το \"μακάριοι οι πτωχοί των πνεύματι\" ειπώθηκε περισσότερο για ανθρώπους που θεωρούν τα πάντα δεδομένα.

  7. #22
    Originally posted by vince


    Μπορείς να έχεις έναν θεότρελο με πρωτοπορειακές προσεγγίσεις αλλά και έναν άλλο που δεν έχει να πεί απολύτως τίποτα. Το πτωχό πνεύμα δεν αποτελεί απαραίτητα υπαίτιο ευτυχίας. Μπορεί απλά να σημαίνει τρόπος ζωής, μπορεί να σημαίνει αποχή.
    Συμφωνω απόλυτα μαζί σου, καθώς οι ταμπέλες είναι γι αυτούς που είναι ανίκανοι να εντρυφησουν στη μοναδικότητα του καθενός.
    Επί του προκειμένου: ο καθένας από μας μπορεί να είναι φτωχός στο πνεύμα απέναντι σε κάποιον άλλο, και πάει λέγοντας.
    Είναι τόσο σχετικό όσο και το σύμπαν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Originally posted by vince
    Δηλαδή keep θεωρείς τον εαυτό σου πτωχό στο πνεύμα?
    Εγώ πάντως θεωρώ τον keep \"γάτα\"... τώρα δεν ξέρω αν έχει και \"πέταλα\" ή οχι...:PP

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by vince
    Η σχιζοφρένεια είναι όμως πράγματι μια κατάσταση ακραίας αναπηρείας της ψυχικής υγείας. Απο την άλλη μεριά τα ποσοστά βελτίωσης, θεραπείας για τους σχιζοφρενείς είναι αρκετά υψηλά, όπως και η μή αναγνωρισμένη συνεισφορά τους στην κοινωνία. Μην υποτιμάς ένα πληγωμένο μυαλό. Μια ασθένεια μπορεί να μετατραπεί σε δίοδο επικοινωνίας μεταξύ στερεών αποριών και πρωτότυπης (ιδεολογίας) -> προσσέγισης αυτών.
    Μπορείς να έχεις έναν θεότρελο με πρωτοπορειακές προσεγγίσεις αλλά και έναν άλλο που δεν έχει να πεί απολύτως τίποτα. Το πτωχό πνεύμα δεν αποτελεί απαραίτητα υπαίτιο ευτυχίας. Μπορεί απλά να σημαίνει τρόπος ζωής, μπορεί να σημαίνει αποχή. Έχεις προσέξει οτι ζώα χαμηλής ευφυίας όπως ο σκύλος μπορούν να δυστυχήσουν περισσότερο κι απο τον άνθρωπο. Το μυαλό έχει όρια, ό άνθρωπος μπορεί να το ποτίζει επ\'άπειρον με την ψευδαίσθηση οτι θα φυτρώσουν περισσότερα παρακλάδεια. Το μόνο που συμβάινει είναι συνεργία. Η ισχύς εν τη ένωση.
    Πολυ δυνατά λογια....βγαλμενα κατευθειαν απο την καρδια...έτσι αισθανομαι.Vince καιρο ειχα να διαβασω κατι τοσο δυνατο....σ ευχαριστω για τη διαθεση σου να γραψεις ολα αυτα εδω...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by vince
    Ακόμα θέλω να πιστεύω πως το \"μακάριοι οι πτωχοί των πνεύματι\" ειπώθηκε περισσότερο για ανθρώπους που θεωρούν τα πάντα δεδομένα.
    ..Πιστεύω πως μάλλον για όλους τους υπόλοιπους δεν έγινα κατανοητός - οι \"πτωχοί τω πνεύματι\" είναι ακριβώς αυτό που λές , δηλ. εκείνοι που θεωρούν τα πάντα δεδομένα, καλώς καμωμένα και άρα δεν υπάρχει τίποτε να αμφισβητήσουμε...Αυτό δεν σημαίνει πως απαξιώνω αυτή την κατηγορία ανθρώπων , ίσα ίσα που αυτοί έχουν αντιληφθεί πως η ζωή είναι όμορφη μέσ\' απ\'την απλότητα της και την χαίρονται, σε αντίθεση με εκείνους που το μυαλό τους προσπαθεί να αναλύσει το παραμικρό.. Όσον αφορά την σχέση της επιστημονικής κοινότητας με το θείο, να διευκρινήσουμε πως όσοι ασχολούνται με την οποιαδήποτε επιστημονική έρευνα δεν νομίζω πως είναι φονταμενταλιστές οποιουδήποτε δόγματος και η αναζήτηση του υπερφυσικού απαιτεί ανοιχτά μυαλά κι όχι προσηλωμένα σε οποιαδήποτε πίστη αυτή καθ\' εαυτή.. Το \"πίστευε και μη ερεύνα\" δεν έχει θέση στην επιστημονική κοινότητα γιατί έρχεται σε ευθεία αντιπαράθεση με το αντικείμενο της, δηλαδή την έρευνα....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    3 πουλακια παν ψηλα και το να κατεβαινει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Θυμάμαι πριν απο πολύ καιρό ο ψυχ. με διάθεση να ανεβάσει το ηθικό μου και να στρφώ σε πιθανόν θετικά στοιχεία που να έχω μου αναφέρει τη λέξη \"εξυπνη\" εκεί τα πήρα και γυρνάω αυτόματα με την απάντηση \"αν ήμουν έξυπνη δεν θα πνιγόμουν σε μια κουταλιά νερό\"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by keep_walking
    Έπειτα να υπογραμμίσω πως διαφοροποιώ ευθύς εξ αρχής εκείνους που έχουν νοσήσει από καταστάσεις που άπτονται της συνειδητότητας από τους \"τρελούς του χωριού\", για να μην παρεξηγιόμαστε...
    Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο...πρεπει να ορισεις τι εννοεις με τον ορο συνειδητοτητα.
    Συνειδητότητα είναι η κατάσταση της συνείδησης. Και όπως φαντάζομαι γνωρίζεις είναι αποκλειστικό προνόμιο της ανθρώπινης υπόστασης κι εκείνο που διαχωρίζει την ύπαρξη μας από τα ζώα. Τα ζώα λειτουργούν αποκλειστικά με το ένστικτο, το οποίο υπάρχει βέβαια και στον άνθρωπο, αλλά όχι στην έκταση που αναπτύσσεται στα ζώα . Την συνείδηση δεν την έχουμε όταν γεννιόμαστε. Την αποκτάμε μετά την προσχολική ηλικία, όταν μέσω της νόησης, της ομιλίας και της γραφής, αρχίζουμε να αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα γύρω μας και να τα αξιολογούμε, να τα αποθηκεύουμε στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μας και να τα ανακαλούμε επιλεκτικά κατά το δοκούν. Αυτό σημαίνει πως δεν αναφέρομαι με κανένα τρόπο στις ασθένειες που έχουν νευρολογικά αίτια, γιατί η εγκεφαλική δυσλειτουργία είναι κάτι που απλά συμβαίνει...Δεν είναι μια ασθένεια που ωριμάζει μέσα από τις συνθήκες διαβίωσης του ατόμου, τον τρόπο που αντιμετωπίζει πράγματα και καταστάσεις, τα ερεθίσματα του, εν τέλει αυτό που διαχωρίζει τον ψυχικό κόσμο του καθένα από την καθαρά εγκεφαλική δυσλειτουργία...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by carrie
    3 πουλακια παν ψηλα και το να κατεβαινει
    Μπορείς να γίνεις πιο σαφής σε ποιον και τι αναφέρεσαι ?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by vince
    Originally posted by sabb
    Έπειτα να υπογραμμίσω πως διαφοροποιώ ευθύς εξ αρχής εκείνους που έχουν νοσήσει από καταστάσεις που άπτονται της συνειδητότητας από τους \"τρελούς του χωριού\", για να μην παρεξηγιόμαστε...
    Πρέπει να γινόμαστε κατανοητοί όταν μιλάμε περί βερύκοκου. Νομίζω πως αυτό είναι και το ζητούμενο όταν γράφουμε σε φόρα ψυχολογίας, πόσο μάλον όταν αναφέρεσαι σε \"τρελό του χωριου\" ή αλλιώς την σχιζοφρένεια, ένα απο τα θέματα του φόρουμ.
    Απο τα ασαφές που λές κατανοώ πως διαφοροποιείς τους σχιζοφρενείς απο τους υπόλοιπους ψυχικά πάχοντες. Επειδή μάλον υπάρχουν περιθώρια λάθους σε αυτό που αναφέρεις θα σου πώ ενα πολύ απλό παράδειγμα. Ένας άνθρωπος που είναι φουλ ερωτευμένος συμπεριφέρεται και αντιδρά σαν ψυχωσικός. Η ψύχωση με τον έρωτα έχουν μια περίεργη σχέση. Ένας άνθρωπος που χωρίζει απο τον έρωτα του παρουσιάζει συμπτώματα κατάθλιψης. Έχουμε δύο ψυχικές ασθένειες και ένα χαρακτηριστικό της συμπεριφοράς, τον έρωτα. Η συσχέτιση μεταξύ ψυχικών ασθενειών είναι πιο σαφής απο τα χαρακτηριστικά τους.
    Προσωπικά δεν μου αρέσει η διαχώρηση που κάνεις. Δίνεις την εντύπωση της προκατάληψης. Η σχιζοφρένεια είναι όμως πράγματι μια κατάσταση ακραίας αναπηρείας της ψυχικής υγείας. Απο την άλλη μεριά τα ποσοστά βελτίωσης, θεραπείας για τους σχιζοφρενείς είναι αρκετά υψηλά, όπως και η μή αναγνωρισμένη συνεισφορά τους στην κοινωνία. Μην υποτιμάς ένα πληγωμένο μυαλό. Μια ασθένεια μπορεί να μετατραπεί σε δίοδο επικοινωνίας μεταξύ στερεών αποριών και πρωτότυπης (ιδεολογίας) -> προσσέγισης αυτών.
    Μπορείς να έχεις έναν θεότρελο με πρωτοπορειακές προσεγγίσεις αλλά και έναν άλλο που δεν έχει να πεί απολύτως τίποτα. Το πτωχό πνεύμα δεν αποτελεί απαραίτητα υπαίτιο ευτυχίας. Μπορεί απλά να σημαίνει τρόπος ζωής, μπορεί να σημαίνει αποχή. Έχεις προσέξει οτι ζώα χαμηλής ευφυίας όπως ο σκύλος μπορούν να δυστυχήσουν περισσότερο κι απο τον άνθρωπο. Το μυαλό έχει όρια, ό άνθρωπος μπορεί να το ποτίζει επ\'άπειρον με την ψευδαίσθηση οτι θα φυτρώσουν περισσότερα παρακλάδεια. Το μόνο που συμβάινει είναι συνεργία. Η ισχύς εν τη ένωση.

    Ίσως βέβαια και να μην αναφερόσουν σε αυτό που υπέθεσα, αλλά τροφή για σκέψη μπορεί να υπάρξει και απο μια λάθος υπόθεση.

    Ο σκύλος κι οποιοδήποτε άλλο ζώο χαμηλής ευφυίιας δεν δυστυχεί από κατάθλιψη, αγχώδεις διαταραχές, δεν διακατέχεται από κρίσεις πανικού, δεν μπορεί να αντιληφθεί τι είναι ο θάνατος, οι φόβοι του αφορούν καθαρά την επιβίωση του, όχι την μετεξέλιξη του. Δεν μπορεί να αξιολογήσει αυτό που συμβαίνει κι η δυστυχία του (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι ) ασφαλώς και δεν είναι προιόν ψυχικής κατάπτωσης...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •