Αγχος για την φοιτιτικη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27

    Αγχος για την φοιτιτικη ζωη

    Γεια σας. Απο σεπτεμβρη θα ειμαι φοιτητης. Ειμαι απο Χανια και θελω να σπουδασω Θεσσαλονικη καθως ειναι η αγαπημενη μου πολη. Το θεμα μου ειναι ομως οτι εκει δεν θελει να παει κανενας απο τους λιγους φιλους που εχω και ετσι δεν θα ξερω κανενα. Αγχωνομαι πολυ για το πως και το αν θα κανω νεους φιλους εκει. Δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι οτι θα μεινω μονος χωρις φιλους γιατι δεν εχω και πολλα ενδιαφεροντα για να ταιριαξω με καποιον. Με ολα αυτα λοιπον με θελω να με συμβουλεψετε για το αν ειναι να παω θεσσαλονικη και να ρισκαρω το αν θα βρω νεους φιλους στην σχολη η να κατσω εδω στα χανια;; Επισης εχω συνδρομο asperger. Απαντηστε μου σας παρακαλω!
    0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    . Δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι οτι θα μεινω μονος χωρις φιλους γιατι δεν εχω και πολλα ενδιαφεροντα για να ταιριαξω με καποιον.
    Σου παρουσιαζεται η ευκαιρια να το πολεμησεις αυτο οποτε ΝΑΙ να πας.Εχει πολυ φοιτητοκοσμο η Θεσσαλονικη,θα βρεις σιγουρα παρεες.Θα βγαινεις για καφε θα μιλατε για μαθηματα γκομενες κτλ θα δεις ειναι χαλαρα,δε χρειαζεται να εχεις πολλα ενδιαφεροντα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Αν υπαρχει η σχολη που θες και στα χανια γτ να μη μεινεις? Αλλωστε ειναι παραπανω εξοδα και δυσκολια προσαρμογης ειδικα αν εχεις asperger.επιπλεον θεωρω οτι μια πολη δεν ειναι απο μονη της ομορφη αλλα οι ανθρωποι την κανουν.φιλικα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27
    Ιωαννα οχι δεν υπαρχει στα χανια αγγλικη φιλολογια π θελω. Υπαρχει ομως κ στην αθηνα. Θα μου προτεινατε αθηνα ή θεσσαλονικη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Θεσσαλονικη.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Επειδη εισαι ακομα στην αρχη , θα ελεγα οτι το αγχος ειναι κακος συμβουλος.εμενα με εχει καταστρεψει.προχωρα βημα βημα και ξεφορτωσου το οσο ειναι καιρος.κανε οτι νιωθεις πιο ασφαλες για σενα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Γεια σας. Απο σεπτεμβρη θα ειμαι φοιτητης. Ειμαι απο Χανια και θελω να σπουδασω Θεσσαλονικη καθως ειναι η αγαπημενη μου πολη. Το θεμα μου ειναι ομως οτι εκει δεν θελει να παει κανενας απο τους λιγους φιλους που εχω και ετσι δεν θα ξερω κανενα. Αγχωνομαι πολυ για το πως και το αν θα κανω νεους φιλους εκει. Δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι οτι θα μεινω μονος χωρις φιλους γιατι δεν εχω και πολλα ενδιαφεροντα για να ταιριαξω με καποιον. Με ολα αυτα λοιπον με θελω να με συμβουλεψετε για το αν ειναι να παω θεσσαλονικη και να ρισκαρω το αν θα βρω νεους φιλους στην σχολη η να κατσω εδω στα χανια;; Επισης εχω συνδρομο asperger. Απαντηστε μου σας παρακαλω!
    0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
    Μην μασάς ρε μεγάλε.οι Θεσσαλονικείς είμαστε πολύ ζέστη άνθρωποι .ένα σωρό φοιτητές εχει θεογκομενες έχει.δεν θα θέλεις να φύγεις.ειναι πολύ ωραία πόλη με πολύ κοινωνικούς ανθρώπους.
    Θεσσαλονίκη και πάλι Θεσσαλονίκη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλησπερα μαρντομ.
    Σε καθε σχολη υπαρχουν παρεες εξωστρεφων ατομων που ψαχνονται για παρτυ κλπ
    και υπαρχουν και παρεες ατομων εσωστρεφων. Το να εισαι εσωστρεφης δε σημαινει οτι δε θα μπορεις να βρεις κανεναν να κανεις παρεα, αλλα με καποιο ειδος ατομων μπορει οντως να μην κολλατε με τιποτα.
    Big bang theory εχεις δει? Ξερεις ποσες παρεες συμπασχουν και ταυτιζονται με τη φαση που δειχνει η σειρα? Νερντ ξενερντ, εχουν την παρεα τους!
    Τωρα στην επιλογη Αθηνα ή Θεσσαλονικη...? Χμμμμ εχω ζησει και στις 2, η καθεμια εχει τα καλα και τα κακα της. Εχει και η Θεσσαλονικη πολλα στραβα, παροτι ακουγονται περισσοτερα για την Αθηνα. Στη θεση σου θα διαλεγα με βαση τη σχολη, οχι με βαση την πολη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Similar Threads

  1. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  2. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 11:39
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •