Ψυχιατρικη κλινική - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 96
  1. #31
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ε, τότε βρε Γρηγόρη, να μην πηγαίνουμε στον γιατρό άμα σπάσουμε το πόδι μας, άμα πάθουμε τα νεφρά μας, άμα μία πιάσει κρίση σκωληκοειδήτιδος, να περιμένουμε να μας κάνει καλά ο Θεός, χωρίς να κάνουμε τίποτα!
    Ο ´Αγιος Λουκάς, ο επίσκοπος Κριμαίας, χειρούργος δεν ήταν; Δεν χειρουργούσε, δεν έδινε φάρμακα στους ασθενείς του; Και ο ίδιος είχε προβλήματα υγείας και έπαιρνε φάρμακα!
    Ο Θεός βοηθάει κατά περίπτωση και θαύματα γίνονται, αλλά να κάνουμε κι εμείς αυτό που πρέπει.
    Αδερφε-η για ολλες τις αλλες παθησης να πηγαινουμε και να συμβουλευόμαστε και να ακολουθουμε τις οδηγιες των ιατρων.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αγαπητή μου αδερφη, θα πρεπει να γνωριζεις οτι ορος Εκκλησία-ιες ανηκει μονο στην Ορθόδοξη Εκκλησία.Οσον αφορα για τα φαρμακα και προτροπη μου να μην τα παρουν ειναι οτι πρωτον τα ποσοστα ιασεων ασθενων που τους εχουν χορηγηθει ψυχοφαρμακα τους διαψευδουν,διοτι ειναι τραγικα και παρα πολυ συνανθρωποι μας γινανε αυτοχειρες και κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ευθυνοντουσαν τα ψυχοφαρμακα αυτα, δευτερον οτι εγω ιδιος θεραπευτικα χωρις αυτα με την βοηθεια του Χριστου μας, τριτο και πιο σημαντικος λογος ορι ο ιδιος ο Χριστος ειπε οτι αυτος ειναι ο ΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΩΝ. Τα ψυχοφαρμακα δεν λυνουν το προβλημα,απλα καταστέλλουν τον οργανισμο,η θεραπεια της ψυχης και κατεπεκταση του σωματος ειναι να ερθουμε κοντα στον Χριστο και στην Ορθοδοξη Εκκλησια του. Ο κυριος Ημων Ιησους Χριστος μας ας μας ελεει.
    Aφου ο Χριστός είπε πως αυτός είναι ο γιατρός των ψυχών και των σωμάτων άρα προτείνεις ούτε στον παθολόγο να μην πηγαίνουμε; Αν έχω καρδιολογικό πρόβλημα να πάω στον παπά για εξομολόγηση αντί να πάρω τα φάρμακα που μου προτείνει ο καρδιολόγος; Αν μου πουν ότι πρέπει να κάνω επέμβαση, να προτιμήσω τον παπά;

    Επίσης εσύ από τι θεραπεύτηκες; Με τι ακριβώς είχες διαγνωστεί;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αγαπητή μου αδερφη, θα πρεπει να γνωριζεις οτι ορος Εκκλησία-ιες ανηκει μονο στην Ορθόδοξη Εκκλησία.Οσον αφορα για τα φαρμακα και προτροπη μου να μην τα παρουν ειναι οτι πρωτον τα ποσοστα ιασεων ασθενων που τους εχουν χορηγηθει ψυχοφαρμακα τους διαψευδουν,διοτι ειναι τραγικα και παρα πολυ συνανθρωποι μας γινανε αυτοχειρες και κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ευθυνοντουσαν τα ψυχοφαρμακα αυτα, δευτερον οτι εγω ιδιος θεραπευτικα χωρις αυτα με την βοηθεια του Χριστου μας, τριτο και πιο σημαντικος λογος ορι ο ιδιος ο Χριστος ειπε οτι αυτος ειναι ο ΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΩΝ. Τα ψυχοφαρμακα δεν λυνουν το προβλημα,απλα καταστέλλουν τον οργανισμο,η θεραπεια της ψυχης και κατεπεκταση του σωματος ειναι να ερθουμε κοντα στον Χριστο και στην Ορθοδοξη Εκκλησια του. Ο κυριος Ημων Ιησους Χριστος μας ας μας ελεει.
    Επίσης σε ρώτησα κάτι ακόμα που δεν απαντάς.
    Γνωρίζεις οτι αυτό που κάνεις απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ το οποίο σε φιλοξενεί;
    Κι επιπλέον χαλάς το θέμα της κοπέλας που έχει την αγωνία για τον άντρα της με άσχετες παπαδοιστορίες.
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 12:24.

  4. #34
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Aφου ο Χριστός είπε πως αυτός είναι ο γιατρός των ψυχών και των σωμάτων άρα προτείνεις ούτε στον παθολόγο να μην πηγαίνουμε; Αν έχω καρδιολογικό πρόβλημα να πάω στον παπά για εξομολόγηση αντί να πάρω τα φάρμακα που μου προτείνει ο καρδιολόγος; Αν μου πουν ότι πρέπει να κάνω επέμβαση, να προτιμήσω τον παπά;

    Επίσης εσύ από τι θεραπεύτηκες; Με τι ακριβώς είχες διαγνωστεί;
    Εχω απαντηση ποιο πανω στο ερωτημα σου, οι πιο πολλες ασθενειες προκαλουνται απο την ψυχη και κατ επεκταση στο σωμα. Αν πραγματικα θέλετε να μάθετε καλο θα ηταν για αρχή να βρειτε εναν πνευματικο γέροντα. Καλη Σαρακοστη ο κυριος ημων Ιησους Χριστος ας μας φωτιζει

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αδερφε μου με εκανες και χαμογελασα, διοτι η αληθεια εχει δυναμη απο μονη της. Ο κυριος ημων Ιησους Χριστός ας μας φωτιζει.
    Έ μην υπερβάλουμε κιόλας γέροντα. Δεν έχει δύναμη σαν τα μηδενικά του τραπεζικού λογαριασμού ενός αρχιεπίσκοπου ...ή τις ειδήσεις των 20:00.

    Κάποιοι μπερδέψανε την φώτιση στην οποία αναφέρεσαι με ότι γυαλίζει προς το χρυσαφί χρώμα και μάλλον θα πρέπει να αναζητηθούν τα όποια παραδείγματα σε ανθρώπους ταπεινότερους και λιγότερο προσκολλημένους στον υλισμό ε;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Καλησπερα evag_2018, θα ηθελα να σου πω οτι ολλες αυτες οι καταστασεις που βιωνει ο άντρας σου αλλα και πολυ συναθρωποι μας ειναι κυριος διοτι δεν ειμαστε κοντα στον Κυριο Ημων Ιησου Χριστο. Ισως τωρα αρχικα οι γιατροι θα δωσουν καποια φαρμακα για να τον καταστηλουν, αλλα θα πρεπει να γνωρζουμε οτι τα φαρμακα αυτα προς το παρον ισως δωσουν μια λυση αλλα δεν κανουν τιποτα απολυτως σε βαθος χρονου, μονο καταστελνουν τον οργανισμο και τιποτα αλλο, η Σωτηρια για ολλα τα ψυχοσωματικά ειναι μονο η ορθοδοξη πιστη που διδάσκει ο κύριος ημων Ιησούς Χριστός, θα σας προετρεπα να έχετε πνευματικο να εξομολογεισται τακτικα και ολλα τα ψυχοσωματικα θα φυγουν με την χαρη του κυριου μας ο οποιος ειπε οτι αυτος ειναι Ο ΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ!!! Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστός μας αγαπά και μας περιμενει στην μετανοια,δοκιμαστε το και δεν θα απογοητευθειτε.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από την διαχείρηση λόγω παραβίασης των όρων χρήσης του Forum.
    Τελευταία επεξεργασία από rmult; 26-02-2018 στις 16:19

    Νεος διαχειριστης? ΑΜΗΝ! (εδω κολλαει)
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 12:35.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #37
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Έ μην υπερβάλουμε κιόλας γέροντα. Δεν έχει δύναμη σαν τα μηδενικά του τραπεζικού λογαριασμού ενός αρχιεπίσκοπου.

    Κάποιοι μπερδέψανε την φώτιση στην οποία αναφέρεσαι με ότι γυαλίζει προς το χρυσαφί χρώμα και μάλλον θα πρέπει να αναζητηθούν τα όποια παραδείγματα σε ανθρώπους ταπεινότερους και λιγότερο προσκολλημένους στον υλισμό ε;
    Αγαπητέ εν Χριστό αδερφέ δεν ειμαι γεροντας,ενας απλος ανθρωπος οπως ολλοι μας με τα παθη και τα λαθη μας. Ο μονος σκοπος ειναι η βοηθεια στους αδελφους μας που υποφερουν. Υ.Γ. Παντα υπηρχαν και υπαρχουν οι γραμματείς και οι φαρισαίοι, τοτε και τωρα, εμεις θα εχουμε ως προτυπο τον Χριστο μας. Με συγχωρείτε

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    γρηγορη τη προβλημα ειχαι και θεραπευτικες απο το θεο, γιατι δεν μας λες?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αγαπητέ εν Χριστό αδερφέ δεν ειμαι γεροντας,ενας απλος ανθρωπος οπως ολλοι μας με τα παθη και τα λαθη μας. Ο μονος σκοπος ειναι η βοηθεια στους αδελφους μας που υποφερουν. Υ.Γ. Παντα υπηρχαν και υπαρχουν οι γραμματείς και οι φαρισαίοι, τοτε και τωρα, εμεις θα εχουμε ως προτυπο τον Χριστο μας. Με συγχωρείτε
    Πόσο χρονών είσαι;

  10. #40
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γρηγορη τη προβλημα ειχαι και θεραπευτικες απο το θεο, γιατι δεν μας λες?
    Βαρεια μορφη καταθλιψεις με αυτοκτονικες τασεις και πολλα αλλα συμπτωτα, εχω απαντηση και σε αλλες αναρτησεις.

  11. #41
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Πόσο χρονών είσαι;
    34 ετων αδερφε μου

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Εχω απαντηση ποιο πανω στο ερωτημα σου, οι πιο πολλες ασθενειες προκαλουνται απο την ψυχη και κατ επεκταση στο σωμα. Αν πραγματικα θέλετε να μάθετε καλο θα ηταν για αρχή να βρειτε εναν πνευματικο γέροντα. Καλη Σαρακοστη ο κυριος ημων Ιησους Χριστος ας μας φωτιζει
    Ο Χριστος δεν σε πολυφωτιζει βλεπω γιατι γραφεις επικινδυνα πραγματα. Θα τα δει κανα ευπιστο μελος σε κρισιμη και ευαισθητη κατασταση με αναγκη ιατροφαρμακευτικης αγωγης και θα κανει κακο στον εαυτο του παραλειποντας την. Το απευχομαι, πιστευω και ελπιζω πως αυτο που λεω ειναι τραβηγμενο σεναριο, αλλα δεν παυεις να εισαι επικινδυνος με τις προτροπες σου.
    Να ελεγες για προσευχες και δεν ξερω τι εστω σε συνδιασμο με ουσιαστικη ψυχιατρικη και φαρμακευτικη βοηθεια οπου αυτο απαιτειται παει κι ερχεται, δεν θα ηταν τραγικο...αλλα εσυ το πας στα ακρα.
    Βλεπω αγνοια ως προς τις ψυχικες ασθενειες οποτε θα επιχειρησω μια φορα να στο εξηγησω:
    Ωραια η θεωρια σου οτι οι πιο πολλες ασθενειες ξεκινουν απο τη ψυχη και επεκτεινονται στο σωμα, αλλα αμα παθεις τιποτα με τα νεφρα σου θα πας στον γιατρο, δεν θα αρκεστεις στις προσευχες και το ξερεις πολυ καλα. Αντιστοιχα αρκετες ψυχικες ασθενειες οφειλονται σε οργανικα αιτια, η υπαρχει καποιος οργανικος παραγοντας...που ειναι και ο λογος γιατι λειτουργουν τα φαρμακα, διορθωνουν, εξωμαλυνουν, διευκολυνουν τους οργανικους παραγοντες, που ειναι συνηθως ορμονικες ανισορροπιες στη χημεια του εγκεφαλου. Ειναι σε καποιες περιπτωσεις εξισου απτο προβλημα με το να σπασεις το ποδι σου, δεν εχει σχεση καμια ψυχη, καμια μαγεια, τιποτα το αϋλο, απλα εσπασες το ποδι σου. Ειναι υποκρισια στη μια περιπτωση να αποδεχεσαι τους γιατρους και στην αλλη οχι. Και δογματικα αμα γουσταρεις να στο παω με τα νερα σου χωρις το σωμα η ψυχη δεν φτουραει τιποτα, διαφορετικα τι νοημα εχει η ανασταση νεκρών σαν ιδεα; ...το ιδιο το δογμα λεει πως χωρις το σώμα δεν υπάρχει ζωή. Οποτε μη σου πω οτι η εστιαση στο αυλο μονο που προτεινεις ειναι και αιρετικο...σταματα να προτρεπεις στον κοσμο να μην γιατρευει το σωμα του.
    Δεν ξερω τι περασες εσυ αλλα δεν ειναι ολα ενας αγχος η μια στενοχωρια, υπαρχουν ψυχολογικες καταστασεις στις οποιες το ατομο δεν ειναι σε θεση να κρινει τιποτα και αποτελει κινδυνο για τους αλλους και τον εαυτο του γιατι εχει τελειως διαστρεβλωμενη πραγματικοτητα. Και το εχω βιωσει, σε κοντινο προσωοο, χωρις φαρμακα δεν βελτιωνεται μια τετοια κατασταση, οχι η σχιζοφρενεια τουλαχιστον στην οποια αναφερομαι. Ξεκαθαρα ο ασυγκριτα πιο σημαντικος παραγοντας βελτιωσης σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η φαρμακευτικη αγωγη και δεν γινεται χωρις αυτην. Ασε που σε μια κατασταση οπου καποιος δεν εχει επαφη με τη πραγματικοτητα το να του πιπιλισεις τα αυτια σχετικα με το υπερφυσικο παιζει να τον κανει χειροτερα. Σταματα να σκορπιζεις την επικινδυνη αγνοια σου λοιπον.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γρηγορη τη προβλημα ειχαι και θεραπευτικες απο το θεο, γιατι δεν μας λες?
    Στον ΕΟΦ πήγες ρε Pavlosla; Μην κάθεσαι γιατί ο εργοδότης θα σε κάνει ντα αν σε τσακώσει να λουφάρεις στα forum αντί να κλείνεις ντίλια.

  14. #44
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ο Χριστος δεν σε πολυφωτιζει βλεπω γιατι γραφεις επικινδυνα πραγματα. Θα τα δει κανα ευπιστο μελος σε κρισιμη και ευαισθητη κατασταση με αναγκη ιατροφαρμακευτικης αγωγης και θα κανει κακο στον εαυτο του παραλειποντας την. Το απευχομαι, πιστευω και ελπιζω πως αυτο που λεω ειναι τραβηγμενο σεναριο, αλλα δεν παυεις να εισαι επικινδυνος με τις προτροπες σου.
    Να ελεγες για προσευχες και δεν ξερω τι εστω σε συνδιασμο με ουσιαστικη ψυχιατρικη και φαρμακευτικη βοηθεια οπου αυτο απαιτειται παει κι ερχεται, δεν θα ηταν τραγικο...αλλα εσυ το πας στα ακρα.
    Βλεπω αγνοια ως προς τις ψυχικες ασθενειες οποτε θα επιχειρησω μια φορα να στο εξηγησω:
    Ωραια η θεωρια σου οτι οι πιο πολλες ασθενειες ξεκινουν απο τη ψυχη και επεκτεινονται στο σωμα, αλλα αμα παθεις τιποτα με τα νεφρα σου θα πας στον γιατρο, δεν θα αρκεστεις στις προσευχες και το ξερεις πολυ καλα. Αντιστοιχα αρκετες ψυχικες ασθενειες οφειλονται σε οργανικα αιτια, η υπαρχει καποιος οργανικος παραγοντας...που ειναι και ο λογος γιατι λειτουργουν τα φαρμακα, διορθωνουν, εξωμαλυνουν, διευκολυνουν τους οργανικους παραγοντες, που ειναι συνηθως ορμονικες ανισορροπιες στη χημεια του εγκεφαλου. Ειναι σε καποιες περιπτωσεις εξισου απτο προβλημα με το να σπασεις το ποδι σου, δεν εχει σχεση καμια ψυχη, καμια μαγεια, τιποτα το αϋλο, απλα εσπασες το ποδι σου. Ειναι υποκρισια στη μια περιπτωση να αποδεχεσαι τους γιατρους και στην αλλη οχι. Και δογματικα αμα γουσταρεις να στο παω με τα νερα σου χωρις το σωμα η ψυχη δεν φτουραει τιποτα, διαφορετικα τι νοημα εχει η ανασταση νεκρών σαν ιδεα; ...το ιδιο το δογμα λεει πως χωρις το σώμα δεν υπάρχει ζωή. Οποτε μη σου πω οτι η εστιαση στο αυλο μονο που προτεινεις ειναι και αιρετικο...σταματα να προτρεπεις στον κοσμο να μην γιατρευει το σωμα του.
    Δεν ξερω τι περασες εσυ αλλα δεν ειναι ολα ενας αγχος η μια στενοχωρια, υπαρχουν ψυχολογικες καταστασεις στις οποιες το ατομο δεν ειναι σε θεση να κρινει τιποτα και αποτελει κινδυνο για τους αλλους και τον εαυτο του γιατι εχει τελειως διαστρεβλωμενη πραγματικοτητα. Και το εχω βιωσει, σε κοντινο προσωοο, χωρις φαρμακα δεν βελτιωνεται μια τετοια κατασταση, οχι η σχιζοφρενεια τουλαχιστον στην οποια αναφερομαι. Ξεκαθαρα ο ασυγκριτα πιο σημαντικος παραγοντας βελτιωσης σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η φαρμακευτικη αγωγη και δεν γινεται χωρις αυτην. Σταματα να σκορπιζεις την επικινδυνη αγνοια σου λοιπον.
    Σε διαψευδουν οι θεραπευμενοι ψυχικα ασθενεις χωρις φαρμακα κοντα στον Χριστο μας, ενας εκ των οποιον ειμαι και εγω. Οι ιδιες η ενδειξεις των ψυχοφαρμακων μας πληροφορουν πολύ καλά κατα το ποσό θεραπευουν. Οσο για την επικινδυνοτητα τον λεγομενων μου καλυτερα να ρωτησεις τον εαυτο σου αν εσυ προτρεπεις στο σωστο. Υ.Γ. ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ για αυτους που τα εχουν ξεκινησει πρεπει σιγα σιγα να ελλατωνουν την δοση τους παντα με τις οδηγιες του ιατρου.Η προτροπη μου ηταν-ειναι να ερθουμε κοντα στον Χριστο για μια μονιμη λυση και οχι προσκερη.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    γρηγορη, συγκρινεις καταθλιψη με ψυχωση, και σχιζοφρενεια?, καταλαβαινεις τη διαφορα τον συγκεκριμενων ασθενειων? για λιγο αγχολακι και καμια καταθλιψουλα σε ειχα, οχι τιποτα σοβαρο......

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταγγελια για την ψυχιατρικη κλινικη Γεννηματα
    By xaka10 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2018, 12:24
  2. Ψυχιατρικη κλινικη
    By xristoforos28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2017, 22:51
  3. Νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη
    By Vicky M in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2017, 10:03
  4. Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
    By Anonymos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2012, 21:32
  5. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 20-10-2009, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •