Αλλαγη ζωησ με την ψυχικη ασθενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698

    Αλλαγη ζωησ με την ψυχικη ασθενεια

    Η ζωη με την ψυχικη ασθενεια αλλαζει μασ απομονωνουν με τα φαρμακα γινομαστε ηλιθιοι κ γενικα ζουμε ζωη δευτερησ κατηγοριασ πωσ καταφερνουμε να πετυχουμε προσωπικα η επαγγελματικα εχωντασ ψυχικη ασθενεια;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τα συμπτωματα μπορει να απομακρυνουν τους ανθρωπους, οχι η ταμπελα της ασθενειας.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,753
    Quote Originally Posted by elis View Post
    μασ απομονωνουν με τα φαρμακα γινομαστε ηλιθιοι ;
    ο ιδιος ο ασθενεις απομονωνεται, δεν το κανουν οι αλλοι.
    εχω συγγενη που ειχε απο τα 27 ψυχωση και κατι αλλα ψιλα. δεν επερνε τα φαρμακα του γιατι ελεγε οτι ειναι καλα, σταματησε να μιλα ενω αυτος κανονικα ηταν πολυλογας, δεν εργαζεται γιατι του φταινε ολοι και ολα. ετσι ουτε λεφτα εχει ενω παλιοτερα ειχε αρκετα ως πολλα για την ηλικια του. το εχει ριξει στο φαγητο με αποτελεσμα να παχυνει πολυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,753
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τα συμπτωματα μπορει να απομακρυνουν τους ανθρωπους, οχι η ταμπελα της ασθενειας.
    η ταμπελα εχει την μεγαλυτερη σημασια. γιατι ταμπλελα= στερεοτυπα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    η ταμπελα εχει την μεγαλυτερη σημασια. γιατι ταμπλελα= στερεοτυπα
    Ετσι νομιζεις. Αν πιανεις τους ανθρωπους εξω και τους λες συνεχως για συνομωσιες και παρακολουθησεις και σχεδια εξοντωσης θα σε κανουν περα. Οχι λογω της διαγνωσης σου, λογω του συμπτωματος.
    Αν εισαι κουρελι ολη μερα απο κοπωση, υπνηλια, ατονια και πας με μιση ωρα καθυστερηση στη δουλεια και κανεις και 800 λαθη, θα σε διωξουν λογω συμπτωματων, οχι λογω διαγνωσης.
    Αν στη δουλεια σου χανεις το μισο σου χρονο βαζοντας σε ταξη αντικειμενα και επιπλα και ο,τι δεις μπροστα σου και πηγαινεις να πλενεις τα χερια σου 800 φορες και καθε τοσο τρως φρικες, θα σε διωξουν επειδη δεν εισαι συγκεντρωμενος και αποδοτικος, οχι λογω διαγνωσης.
    Αν γνωριζεις ανθρωπους και τους συμπεριφερεσαι με καχυποψια, δυσπιστια, φθονο και δε θελεις να μοιραστεις τιποτα μαζι τους παρα μονο να σου λενε τα δικα τους και να σε φροντιζουν σα να ειναι αναγκασμενοι, λογω συμπτωματων θα σε κανουν περα, οχι λογω διαγνωσης.
    Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, παραπανω αναφερομαι σε 4-5 διαφορετικες διαγνωσεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    favvel
    Guest
    Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ έλις και να φανταστείς ότι ο γιατρός και όλοι γύρω μου θεωρούν πως έχω θεραπευτεί..
    Αλήθεια υπάρχει ολοκληρωτική θεραπεία σε κάτι που σε έχει σημαδέψει τόσο πολύ, όπως το ψυχικό ανακάτεμα; το χάσιμο του εαυτού; η μανία; η παραποίηση της πραγματικότητας;;
    Κάθε φορά για την υπόλοιπη ζωή σου θα επανέρχονται στιγμιότυπα της περιόδου που δεν ήσουν καλά, στη μνήμη σου, σαν εφιάλτης..
    Θα είσαι μια ζωή σημαδεμένος από "εκείνη την περίοδο"..
    Πώς να ζήσεις φυσιολογικά;;
    Είναι στο μυαλό μου τώρα αυτό που λέω; είναι ιδέα μου μόνο; είναι απλά μια σκέψη;
    ή είναι μια πραγματική δυσκολία που όντως υφίσταται;

    Εγώ 12 χρόνια μετά από εκείνη την περίοδο και το αποτέλεσμα είναι πως είμαι στο μηδέν επαγγελματικά, οικονομικά και στα προσωπικά..
    Μετράω χρόνια αποτυχίας.. Μόνο που εγώ τα βλέπω και μάταια όλα οπότε κάπου θα πει κανείς πως υπάρχει λόγος που είμαι αποτυχημένη..
    Προσωπικά, επειδή δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να αφοσιωθώ σε κανένα έργο, πάντα τα παρατάω ό, τι και να πιάσω ό, τι και να ξεκινήσω, γι' αυτό έχω πειστεί πια πως έχω γίνει άχρηστη..
    Πάω να ασχοληθώ με κάτι και το μυαλό μου θα πάει πώς να φάω κάτι ή να κοιμηθώ ή να αφεθώ στο τίποτα και στη βαρεμάρα, στο φύσημα-ξεφύσημα και στο πήγαινε έλα στο σπίτι λες και είμαι φυλακισμένη..

    Πάλι θα αναφερθώ στο Θεό αν και δεν ξέρω αν πρέπει ύστερα από άλλα σχετικά που έχω γράψει για αυτό το θέμα.. πως εύχομαι να υπάρχει ανώτερη δύναμη όχι για να πιστέψω σε αυτήν και να με σώσει αλλά μόνο και μόνο για να έχω μια ελπίδα ότι κάποιος ανώτερος με ακούει, με βλέπει και με συμπονάει.. Το έχω ανάγκη πραγματικά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,753
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ετσι νομιζεις. Αν πιανεις τους ανθρωπους εξω και τους λες συνεχως για συνομωσιες και παρακολουθησεις και σχεδια εξοντωσης θα σε κανουν περα. Οχι λογω της διαγνωσης σου, λογω του συμπτωματος.
    Αν εισαι κουρελι ολη μερα απο κοπωση, υπνηλια, ατονια και πας με μιση ωρα καθυστερηση στη δουλεια και κανεις και 800 λαθη, θα σε διωξουν λογω συμπτωματων, οχι λογω διαγνωσης.
    Αν στη δουλεια σου χανεις το μισο σου χρονο βαζοντας σε ταξη αντικειμενα και επιπλα και ο,τι δεις μπροστα σου και πηγαινεις να πλενεις τα χερια σου 800 φορες και καθε τοσο τρως φρικες, θα σε διωξουν επειδη δεν εισαι συγκεντρωμενος και αποδοτικος, οχι λογω διαγνωσης.
    Αν γνωριζεις ανθρωπους και τους συμπεριφερεσαι με καχυποψια, δυσπιστια, φθονο και δε θελεις να μοιραστεις τιποτα μαζι τους παρα μονο να σου λενε τα δικα τους και να σε φροντιζουν σα να ειναι αναγκασμενοι, λογω συμπτωματων θα σε κανουν περα, οχι λογω διαγνωσης.
    Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, παραπανω αναφερομαι σε 4-5 διαφορετικες διαγνωσεις.
    το καταλαβα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    εμενα τσακιστηκε η αυτοπεποιθηση μου, γενικος μου πηρε μια τετραετια να συνελθο απο το ψυχωτικο επισοδειο και να αρχισω να ζω σχεδον κανονικα, το ψυχωτικο επισοδειο ειναι τραυματικη εμπειρια... βασικα νοιωθεις πολυ ευαλωτος μετα..... καταλαβαινεις ποσο αδυναμη ειμαστε και ποσο ευκολα μπωρει να χαθει ο κοσμος κατω απο τα ποδια μας. εμενα μου αλαξε τη ζωη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    Εγώ έμαθα να εκτιμάω κάθε μέρα που είμαι πάνω από το χώμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τα συμπτωματα μπορει να απομακρυνουν τους ανθρωπους, οχι η ταμπελα της ασθενειας.
    Kαι η ταμπέλα της ασθένειας πολλές φορές περικλείει ότι στερεότυπο και στίγμα είναι συνυφασμένο με ορισμένες παθήσεις.
    Καταλαβαίνω πως το λες. Νομίζω εννοείς ότι μετράει το ποιόν σου σαν άτομο για το αν σε αποδεχτούν και κατά πόσο ξεπέρασες το πρόβλημα ώστε να μη σε ορίζει. Πολλές φορές όμως αν πεις σε κάποιον ότι έχεις πρόβλημα σοβαρό όπως η ψύχωση αλλάζει η αντίληψη που έχουν για σένα. Τους δημιουργεί ανασφάλεια και αμηχανία.

    Δεν γνωρίζω να απαντήσω στο ερώτημα σου elis.
    Είμαι στην αρχή του χτισίματος. Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που τα κατάφεραν αλλά υπάρχουν αμέτρητοι παράγοντες που συνετέλεσαν σ'αυτό οπότε είναι μια δύσκολη ερώτηση. Δεν υπάρχει συνταγή στην επιτυχία όπως κ για τον κάθε άνθρωπο. Για τους ψυχικά ασθενείς απλά γίνεται τρομερά δύσκολο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Kαι η ταμπέλα της ασθένειας πολλές φορές περικλείει ότι στερεότυπο και στίγμα είναι συνυφασμένο με ορισμένες παθήσεις.
    Καταλαβαίνω πως το λες. Νομίζω εννοείς ότι μετράει το ποιόν σου σαν άτομο για το αν σε αποδεχτούν και κατά πόσο ξεπέρασες το πρόβλημα ώστε να μη σε ορίζει. Πολλές φορές όμως αν πεις σε κάποιον ότι έχεις πρόβλημα σοβαρό όπως η ψύχωση αλλάζει η αντίληψη που έχουν για σένα. Τους δημιουργεί ανασφάλεια και αμηχανία.
    Οντως μετραει παντα και το ποιον του καθε ατομου, αλλα στη συγκεκριμενη φραση εννοουσα κυριολεκτικα τα συμπτωματα μονο.
    Δηλαδη ενας ανθρωπος και καλοψυχος και καλοπροαιρετος να ειναι αν με το που γνωριζει εναν ανθρωπο τον βομβαρδιζει με συνομωσιολογιες, ο αλλος θα κουμπωθει.
    Οντως μπορει να κουμπωθει αν ακουσει τη διαγνωση, ΑΛΛΑ αυτοι που δεν κολλανε σε αυτο, θα απομακρυνθουν αν η ασθενεια κανει το ατομο δυσαρεστο ενδεχομενως.
    Αν εγω ειμαι σε επεισοδιο καταθλιψης, μπορει να εχω 10 ατομα στο περιβαλλον μου που δε φοβουνται την ταμπελα, ΑΛΛΑ σε εκεινη την περιοδο πιθανοτατα θα ειμαι αγελαστη, θα μιλαω ελαχιστα, δε θα μπορω να σκεφτω λογικα και αισιοδοξα και ειμαι εντελως "needy" το οποιο μπορει καλλιστα να μεταφραστει σε "φορτικη". Οποτε θα απομακρυνθουν(Αν δεν απομακρυνθω εγω, που παντα αυτο κανω χοχοχο) απο μενα λογω συμπτωματων, οχι λογω της ταμπελας.

    Θα μου πεις η ταμπελα της σχιζοφρενειας ειναι πιο τρομακτικη. Ισχυει. Αν ομως δεν την ανακοινωσεις με το καλημερα σας και δεν εισαι δυσαρεστος, δε θα σε κανουν περα οι σκεπτομενοι ανθρωποι.
    Αλλα δυστυχως οι ψυχικες ασθενειες επηρεαζουν πολυ τη συμπεριφορα και τον τροπο σκεψης.

    Αν ο αλλος εχει και συμπτωματα απο την ασθενεια και ειναι και κακιασμενος, ενταξει εκει μιλαμε για προβλημα στο ποιον του ατομου ετσι κι αλλιως.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Καπου στη μεση ειναι η αληθεια για μενα για το αν φταιει η ταμπελα ή τα συμπτωματα. Εξαρταται απο διαφορες παραμετρους,οπως σε ποιον απευθυνεσαι και του λες το προβλημα σου,το κοινωνικομορφωτικο του επιπεδο, ακομα και το μερος,χωρα που ζεις. Καλο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι τι λεμε και σε ποιον

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγώ έμαθα να εκτιμάω κάθε μέρα που είμαι πάνω από το χώμα


    Εγω elis εμαθα να εκτιμω την υγεια μου , που την θεωρουσα δεδομενη , και τις μικροχαρες που κι αυτες θεωρουσα δεδομενες , αυτο ειναι το μονο καλο της κτθλψης ......κατα τα αλλα , εχω αλλαξει σαν προσωπικοτητα , εχω γινει μοναχικος , απο πολυ κοινωνικος , και δεν εχω ορεξη να δημιουργησω κατι , ενω υπηρξα πολυ δημιουργικος εργασιακα , και απο κει που ειχα πολλα χομπυ/σπορτς , παρα πολλα , τωρα δεν εχω ορεξη για τιποτα , με το ζορι κανω λιγα βαρη καθε μερα ........ δλδ καταστροφικη ασθενεια η κτθλψη , αυτο εχω μονο να πω ........

    η αυτοπεποιθηση μου δεν εχει επηρρεαστει , παραδοξως ........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    Εμενα ολα πηγαν κουβα για να νιωσω καλα πρεπει να περπατησω πεντε χιλιομευρα κ να πιω τρεισ καφεδεσ πωσ το κανεισ αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εμενα ολα πηγαν κουβα για να νιωσω καλα πρεπει να περπατησω πεντε χιλιομευρα κ να πιω τρεισ καφεδεσ πωσ το κανεισ αυτο
    Ο Ελληνικος καφες , που πινω κανα δυο /μερα , μου φτιαχνει καπως την διαθεση και μου δινει ενεργεια ...... πραματι , πρεπει να γυμναζεσαι πολυ για να εχεις αποτελεσμα στην διαθεση σου , εγω γυμναζομαι στοιχειωδως , για να μην χασω τους μυς που με τοσο κοπο απεκτησα ( ελλειψει διαθεσης ) , και για να επιταχυνω τον μεταβολισμο μου μιας και θελω να χασω βαρος ............ το περπατημα ποτε δεν μαρεσε , μονο τα βαρη ...... 5 χλμ ειναι πολυ βαρετο να περπατας .... ειναι και πολλα ..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχική ασθένεια και συγκατοίκηση...
    By psy me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-12-2015, 20:02
  2. Μήπως πάσχω από σοβαρότερη ψυχική ασθένεια;
    By giwrgopanos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 01:51
  3. Άλλος διάσημος με ψυχική ασθένεια
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-10-2012, 11:50
  4. ψυχική ασθένεια και σύνταξη ή επίδομα
    By mboumbou in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2007, 02:45
  5. Ψυχική ασθένεια και κοινωνικο-οικονομικό επίπεδο.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 02-06-2007, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •