Πως αντιλαμβανεστε το υποσυνειδητο.(θεμα απο Marley)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195

    Πως αντιλαμβανεστε το υποσυνειδητο.(θεμα απο Marley)

    Φιλε Μarley αφου τοσο καιρο δεν ποσταρεις την ιδεα σου θα το κανω εγω ;).Προσωπικη αποψη μου ειναι πως το υποσυνειδητο ειναι τα βαθια μας ενστικτα.Αυτη η μικρη φωνουλα μεσα μας που φωναζει συνηθως διαφορετικα απο αυτα που ο νους μας λεει.Η φωνουλα που παρολο που μπορει καποιος να "παθει" κατι καλο αυτη ευχεται το αντιθετο.κατα τη γνωμη μου παντα σκοπος ειναι να βελτιωσουμε αυτη την φωνουλα.να την κανουμε να χαιρεται με την χαρα του αλλου και να λυπαται με την λυπη του.και αυτο αποδεδειγμενα ειναι εφικτο,αν και δυσκολο,απαιτει εμπειριες και εσωτερικη δουλεια με τον εαυτο μας.συμπερασματικα λεω πως το υποσυνειδητο ειναι ενας καλος καθρεπτης για την ποιοτητα της ψυχης μας ανα πασα στιγμη.πολυ ευκολα με αυτο τον τροπο μπορουμε να καταλαβουμε που κυμαινομαστε και ποσο δρομο εχουμε ακομα για να γινουμε ανωτεροι ανθρωποι.(υποψιν πως ανωτερος ανθρωπος ειναι ο ταπεινος ανθρωπος παντα κατα την γνωμη μου,αυτος που γνωριζει ανα πασα στιγμη τις πραγματικες δυνατοτητες του χωρις να εθελοτυφλει).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    αυτό το υποσυνείδητο κάνει όλη τη ζημιά μου φαίνεται... ;)
    μακάρι να υπήρχε ένας τρόπος να μπορεί να ελεγχθεί και να κατανοηθεί αλλά μάλλον τότε θα έχανε όλη την ουσία του...
    κι εγώ έχω μία διάθεση να προσπαθώ να φέρω το υποσυνείδητο στα μέτρα της λογικής και να το αποκωδικοποιήσω αλλά αυτό μάλλον είναι άσκοπο και ανέφικτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν μπορει να ελεχθει,αλλα μπορει να αλλαξει.το κακο η το καλο ειναι πως αλλαζει με παρα πολυ αργους ρυθμους και μεσα απο εμπειριες,απογοητευσεις και πολυ σκεψη για τη ζωη ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Σωστό! κι εγώ βλέπω πως αλλάζει με πολύ αργούς ρυθμούς...
    βέβαια θα παίζει ρόλο και η θέληση του καθενός για την αλλαγή αυτή...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν το έχω μελετήσει το αντικείμενο ιδιαίτερα αλλά απο τα λίγα που ξέρω υποσυνείδητο είναι η δεδομένη πλευρά του χαρακτήρα μας. Τα συμπεράσματα ενός πειράματος έδειξαν πως εάν ο σερβιτόρος μας φέρει τον καφέ κρύο, αυτόματα θα πιστέψουμε οτι ο σερβιτόρος είναι ψυχρός άνθρωπος. Απο τέτοιες έρευνες μπορώ να υποθέσω πως το υποσυνείδητο εμπεριέχει γνώσεις που προκύπτουν απο τις πέντε μας αισθήσεις. Εάν βέβαια υποθέσουμε οτι υπάρχει και μία έκτη αίσθηση, μπορούμε να δικαιολογίσουμε και τα όποια κενά των βασικών. Έχουμε δηλαδή τις πέντε βασικές αισθήσεις, και μία έκτη, πιθανώς ψεύτικη, αποτέλεσμα μαθοφοβίας. Με τον όρο μαθοφοβία εννοώ την απόρριψη οποιασδήποτε πληροφορίας έρχεται σε σύγκρουση με τα πιστεύω μας. Βέβαια είναι αρκετά ασαφής ο συλλογισμός μου και δεν μπορώ να υποστηρίζω παρά οτι δεν γνωρίζω πολλά για κάτι που δεν αναδύεται με σαφή τρόπο στην επιφάνεια της αντίληψης μας..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Eγώ έχω την αίσθηση οτι δεν έχω καμία επαφή με το υποσυνείδητό μου, σαν να είναι εντελώς ξένο σε μένα... Ίσως επειδή δεν θέλω να νιώθω τα ελατώμματά μου και αυτά που θεωρώ \"αρνητικά\" όπως φόβοι και συνεχώς τα \"πετάω\" ώστε να έχω την αίσθηση οτι είμαι ένα είδος Θεού ή βασιλιά... Αλλά και αυτό υποσυνείδητα γίνεται κυρίως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    marley ολόκληρο θέμα άνοιξε για πάρτη σου ο εμπνευστής αλλά δεν βλέπω να συμμετέχεις :P ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Παιδια καλησπερα!
    Empneysth thanks man,καλα εκανες κ το ανοιξες γιατι καταλαβα οτι ειναι βαθια τα νερα,κ οι βουτιες ηθελαν λιγο προπονηση!

    Το υποσεινηδητο αποτι εχω καταλαβει εγω ειναι γεματο απο τα ενστικτα κ τα ψυχολογικα μας καταλειπα.Οτιδηποτε βιωσει καποιος το οποιο του δημιουργησει ψυχολογικο χρονο κ εδαφος μεσα του ,φιλτραρεται απο τον εαυτο που ταυτιζεται κ καταγραφεται κατα καποιο τροπο εκει πισω στο σημειωματαριο,αναλογα με την παθητικοτητα της αντιδρασης του,την ενταση(οσο πιο μεγαλης εντασης αντιδραση,δηλαδη οσο πιο μεγαλη δραση τοσο λιγοτερα φιλτραρισματα κ καταγραφες),κ αναλογα τους μηχανισμους αμυνας(που ριχνει το φταιξιμο ) ο καθενας.Ετσι ισως υπαρχει τροπος να μην προσθετουμε κιαλλα στο ασυνειδητο,κ να αρχισουμε τις αφαιρεσεις!

    Αυτο που λεει ο vince για την ερευνα του κρυου καφε κ της κρυας σερβιτορας δεν μπορω να το αντιληφθω κ πολυ διοτι σκεφτομαι οτι εαν η σερβιτορα ειναι superhawt δεν θα ισχυσει αρα ισως παιζει ρολο κ το συναισθηματης στιγμης της εμπειριας..?

    Προσωπικα εχω ενα προβλημα το οποιο παιζει να εχει γερες ριζες διοτι δεν το ελεγχω πλεον, νομιζω απλα βγαινει α-συνειδητα τη στιγμη που εβγαινε παντα,κ ενω εχει ξεθωριασει απο το συνειδητο μου σαν ιδεα η φοβος,παρολα αυτα εμφανιζεται απο πολυ βαθια(το καταλαβαινω) κ ειναι σαν να επηρεαζει ολη μου τη λειτουργια-ασυνειδητα(...) κ συνειδητα προσπαθω να το κοντραρω κ να το ελενξω αλλα οχι με επιτυχια μεγαλη.

    Για να αλλαξει αυτη η φωνουλα,απο αντιδραστικη κ φρικαλεα κ να να συγχρονιστει με τα τριγυρω κ να μην διχαζει τον εαυτο,οντως θα θα πρεπει να πεσει πολυ δουλεια κ ο καθενας πρεπει να κραταει δικο του κομπιουτερακι!Τωρα για να γινουμε ανωτεροι ανθρωποι νομιζω πως πρεπει να της δωσουμε και ενα οραμα......για να μπει κ αυτη στο πνευμα...

    GreenPeyote μολις ειδα το u2u θα σου απαντησω αυριο γιατι γραφω με τονα ματι κλειστο lol

    Ψαχνω κ για τεχνικες για να πεσει δουλεια!

    Καλο βραδυ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    για αυτο που σε απασχολει α-συνειδητα,ειναι θεμα χρονου το ενσυνειδητο να πεισει το υποσυνειδητο.(μην περιμενεις σε ενα μηνα γιατι πειθεται δυσκολα χεχεχε).υπομονη.εξαλλου ποσες φορες θελουμε κατι υποσυνηδητα και μολις το καταχτησουμε αναρωτιωμασταν αν τελικα αξιζε τον κοπο.ειναι ενας μικρος αγωνα του ποιος θα υπερισχυσει,ισως να παιζει ρολο και η ηλικια .... αυτα για την ωρα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Πως επηρεαζεται το ασυνειδητο?
    Προσπαθω να σκεφτω κατα ποσο επηρεαζεται το πνευμα που θα κινηθει το ασυνειδητο απο το συναισθημα του υποκειμενου.Δηλαδη εαν τονωθει το εγω ας πουμε κ αλλαξει το συναισθημα του υποκειμενου τοτε θα αλλαξει κ το πνευμα που κινειται το ασυνειδητο?Σαν πνευμα εννοω την ποιοτητα κ τα επιπεδα των πληροφοριων που πραγματευεται καθε φορα το ασυνειδητο.

    Κ οι πληροφοριες που υπηρχαν καποτε σαν επιθυμιες κ φοβοι,διαγραφονται?μετασχη ματιζονται? η θα υπαρχουν παντα καπου πισω στο μυαλο και ισως με την καταλληλες συνθηκες γιαυτες να επανελθουν?

    ΠΟυ ειναι οι κοπελες του ροομ,η φυλετικα διαφορετικη συναισθηση των πραγματων βοηθαει,
    σας επιτρεπουμε να γραψετε ελευθερα@

    Εμπνευστη η πειρα τι λεει δηλαδη??Οτι θα ξεπεραστει αυτη η υποσυνειδητη αποκρυσταλωση ολοκληρωτικα?Διοτι ενω το εχω ξεπερασει σαν φοβο κ δεν με ενδιαφερει,δηλαδη το αφηνω να εκδηλωνεται αυτο που βλεπω ειναι οτι οταν βρισκομαι σε ενταση κ κανω πραγματα που εκδηλωνεται το προβλημα μου,τοτε εμφανιζεται σαν μυγα που μπαινει μπροστα απο το ματι κ σε βαζει να την κοιτας χωρις να μπορεις να δεις τριγυρω,δηλαδη ερχεται σαν πλαστικο που βρισκεται μεσα ο αερας του εγκεφαλου κ οταν προσπαθω συνειδητα να το ελενξω ειναι σαν να βαραω σε τοιχοματα κ βαραω να τα σπασω αλλα αυτα υπαρχουν εκει δυνατα με αποτελεσμα να κοπανιεμαι μονος μου.αχαχα Παλι καλα που οι γονεις μου γελανε τωρα που με βλεπουν παλια στεναχωριοντουσαν:(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    το υποσυνειδητο ισως ειναι ημιδιαφανο μαυρο κουτι. Μαυρο κουτι γιατι δε γνωριζουμε πως δουλευει αλλα εχουμε μια εξηγηση για την εισοδο (βιωματα παρελθοντος) κ εξοδο του (πως βγαινουν αυτα στο παρον). Και ημιδιαφανο γιατι μεσω των ονειρων μας παιρνουμε μια γευση. Δλδ ισως ειναι μια χαοτικη αντιστοιχια αναμεσα στα βιωματα του παρελθοντος και του παροντος μας (λεω χαοτικη γιατι ενα πραμα δε συνεπαγεται παντα ενα συγκεκριμενο αλλο). Πιστευω οτι κανενα ονειρο δεν ειναι τυχαιο και οτι καθε λεπτομερεια εχει εξηγηση. Το προβλημα ερχεται στην εξηγηση και ετσι αμα θελεις να μαθεις για το ασυνειδητο σου πρεπει να ασχοληθεις με τα ονειρα σου. Ισως το ποσο ταυτιζεται το συνειδητο με το ασυνειδητο σου ειναι ενα απο τα μετρα του κατα ποσο κοντα εισαι στον εαυτο σου (δλδ αμα αισθανεσαι καλα αλλα βλεπεις τους πιο φριχτος εφιαλτες καθε βραδυ τοτε ισως κατι δε παει καλα) . Αυτη ειναι η δικια μου θεωρια !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Originally posted by Lef
    Δλδ ισως ειναι μια χαοτικη αντιστοιχια αναμεσα στα βιωματα του παρελθοντος και του παροντος μας (λεω χαοτικη γιατι ενα πραμα δε συνεπαγεται παντα ενα συγκεκριμενο αλλο).
    Δηλαδη εκει που συναντωνται τα δυο βιωματα ειναι ως προς το συναισθημα του υποκειμενου?Ενα βιωμα παλιο με ψυχολογικονοητικη προεκταση , θα εμφανιστει στο ονειρο και εκει που θα συναντηθει με το παρον,ειναι στο συναισθημα-διαθεση στο παρον κ οχι τοσο ως προς το νοημα του ονειρου?

    Δεν ξερω αν ειμαι κατανοητος?Μπορει κ να επαναλαμβανομαι κιολας αλλα προσπαθω να καταλαβω..!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν θα ξεπεραστει δια μαγειας.σιγα σιγα θα ξεθωριασει.που και που θα επανερχεται αλλα μεσα απο την συνηθεια και απο προσωπικη δουλεια του θα φυγει ολοκληρωτικα.αλλα θελει υπομονη το ατιμο ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    το υποσυνείδητο είναι μια πισίνα που ξαφνικά έχει σπάσει ένα πλακάκι και βλέπεις τους σωλήνες που έχουν μουχλιάσει και σκουριάσει
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μπορει και να ειναι γυαλισμενοι οι σωληνες και να καθρεπτιζεσαι,το νομισμα παντα εχει 2 οψεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •