1η μέρα προσπαθειας διακοπής καπνίσματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    1η μέρα προσπαθειας διακοπής καπνίσματος

    Είπα να το κόψω όπως με παρότρυνανε ανδρολογοι.οι γνωστοί μου και τα μελοι του φόρουμ.
    Έπειτα έκατσα και τα λογαριασμό.ειναι πολλά λεφτά πάνω στο μήνα σχεδόν ένα ενοίκιο γιατί να τα δίνω στο τσιγάρο?
    Με το πείσμα μου κατάφερα να κάνω πολλά πράγματα ελπίζω να τα καταφέρω και με το κάπνισμα δίνω κίνητρα στον εαυτό μου.σημερα δεν αγόρασα πακέτο.και δεν έχω τσιγάρα..τα λεφτά εμειναν στη τσέπη μου.αλλιος δεν θα είχα λεφτά στη τσέπη πάλι σήμερα..είναι πολλά αυτά που λέω στον εαυτό μου να για τον πείσω να σταματήσει αυτή τη καταστροφική συνήθεια.οπως αν το σταματήσω μπορεί να δυναμώσει το σπέρμα μου.να φυγή η ασθενοσπερμια..αν το αφήσω μπορεί να καλυτερεψη η στύση μου..τρομερό κίνητρο για εμένα..να ξανά γίνω ο παλιός Γιώργος η μηχανή του σεξ.χαχαχα το διακομοδο και λίγο..να καλυτερεψουν τα οικονομικά μου..
    Όπως τα υπολόγισα αν δεν καπνίζω και τα κραταω.πανω στο μήνα έχω μαζέψει χρηματα για: εξετάσεις.γιατρους.θεραπει ες..
    Άντε να δω πως θα αντέξω..όταν δεν θα αντέχω η θα πέσω για ύπνο ή θα βγενω έξω να ξεχνιέμαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Καλη επιτυχια γιωργο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μπραβο ρε Γιωργο!!!!!!! Ετσι!! Να μιλαμε και με πραξεις! Διαβασαμε και κατι θετικο εδω μεσα! Καλη επιτυχια
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μπραβο ρε Γιωργο!!!!!!! Ετσι!! Να μιλαμε και με πραξεις! Διαβασαμε και κατι θετικο εδω μεσα! Καλη επιτυχια
    Πέρασαν δύο ώρες ηδη.αρχισα να το ζητάω έντονα..προσπαθώ να ξεκολησω το μυαλό μου θα τα καταφέρω..πείσμα πεισμα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καλη επιτυχια γιωργο
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου Έλις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Πέρασαν δύο ώρες ηδη.αρχισα να το ζητάω έντονα..προσπαθώ να ξεκολησω το μυαλό μου θα τα καταφέρω..πείσμα πεισμα
    Οι πρωτες 3 μερες ειναι οι πιο δυσκολες γιατι το ζηταει και το σωμα και σου κανει νευρα. Εγω τις πρωτες μερες απεφευγα ο,τι ειχα συνδιασει με το τσιγαρο. Ειχα κοψει τον καφε και δεν εβλεπα ατομα που ειχα συνηθισει να καπνιζουμε μαζι σα φουγαρα. Επισης, ελειπα συνεχεια απο το σπιτι. Μετα τις 3 μερες αρχιζεις και κουλαρεις. Μετα το μηνα μαθαινεις να πινεις καφε χωρις το βρωμερο τσιγαρο. Βελτιωνεται η γευση και η οσφρηση και φυσικα η αναπνοη.
    Στη δικη σου περιπτωση θελεις να βελτιωθει η στυση και το σπερμα.
    Κανε υπομονη 3 μερουλες, μετα θα νιωθεις ολο και καλυτερα και ολο και πιο περηφανος!
    Βαλε και την εφαρμογη στο κινητο σου για ενθαρρυνση!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Εγώ πάντως είμαι αντίθετος με την μέθοδο της ισχυρής θέλησης όσον αφορά το τσιγάρο. Πέρα από την σωματική εξάρτηση (που είναι υπόθεση 3 ημερών) το σημαντικό εμπόδιο είναι η συναισθηματική εξάρτηση, και ως γνωστό, τα συναισθήματά μας είναι δύσκολο να τα καταπιέσουμε ή να τα αλλάξουμε με το έτσι θέλω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εγώ πάντως είμαι αντίθετος με την μέθοδο της ισχυρής θέλησης όσον αφορά το τσιγάρο. Πέρα από την σωματική εξάρτηση (που είναι υπόθεση 3 ημερών) το σημαντικό εμπόδιο είναι η συναισθηματική εξάρτηση, και ως γνωστό, τα συναισθήματά μας είναι δύσκολο να τα καταπιέσουμε ή να τα αλλάξουμε με το έτσι θέλω.
    Τι εννοεις? Προτεινεις να γινεται η διακοπη χαλαρα?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    καλη επιτυχια. Γιωργο!
    η αποψη μου ειναι οτι οι εντονα εθισμενοι, εχουν καλυτερα αποτελεσματα με την απολυτη αποχη, ακριβως γιατι η συναισθηματικη εξαρτηση με το "λιγο- λιγο καπνισμα', τους ξαναριχνει στο τσιγαρο.
    βρες καμια απλη εναλλακτικη για το τι θα κανεις με το στομα σου, πχ τσιχλες χωρις ζαχαρη.

    οπως σου ειπαν ηδη, βαλε σαν πρωτο στοχο το τριημερο. μολις νοιωσεις καλυτερα σωματικα, θα ειναι πιο ευκολο να συνεχισεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Eγω ειχα καθιερωσει τα γλειφιτζουρια επειδη δε μου αρεσουν οι τσιχλες. Αλλα δε στο προτεινω για εξω, γιατι εισαι και μεγαλος αντρας και θα φανει λιγο καπως....... χαχαχαχααχ Αλλα για μεσα στο σπιτι μια χαρα ειναι, βγαινουν και με υποκαταστατα ζαχαρης και μολις τελειωσει μασας το ξυλακι(Αξια ανεκτιμητη!)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Eγω ειχα καθιερωσει τα γλειφιτζουρια επειδη δε μου αρεσουν οι τσιχλες. Αλλα δε στο προτεινω για εξω, γιατι εισαι και μεγαλος αντρας και θα φανει λιγο καπως....... χαχαχαχααχ Αλλα για μεσα στο σπιτι μια χαρα ειναι, βγαινουν και με υποκαταστατα ζαχαρης και μολις τελειωσει μασας το ξυλακι(Αξια ανεκτιμητη!)
    οταν το εκοψα εγω, δεν ειχε γλειφιτζουρια χωρις ζαχαρη, γι αυτο δεν ειπα γλειφιτζουρι. χαχαχαχαχαχα!

    ΜΑΚΡΙΑ απο το παραπανω και παχυντικο φαγητο. μην αποκτησεις αλλο προβλημα κοβοντας το τσιγαρο.
    αν θες να μασουλας, κοψε καροτακια, αγγουρακια σε στικς, μαρουλακια, τροφιμα χωρις θερμιδες, ριξε λιγο ξυδακι και μασουλα οσο θες. κι ολη μερα αν θες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Eγω ειχα καθιερωσει τα γλειφιτζουρια επειδη δε μου αρεσουν οι τσιχλες. Αλλα δε στο προτεινω για εξω, γιατι εισαι και μεγαλος αντρας και θα φανει λιγο καπως....... χαχαχαχααχ Αλλα για μεσα στο σπιτι μια χαρα ειναι, βγαινουν και με υποκαταστατα ζαχαρης και μολις τελειωσει μασας το ξυλακι(Αξια ανεκτιμητη!)
    Κάνω άσχημους συνηρμους με το γλιφυτζουρι.σιγα μην καθομε και βάλω στο στόμα μου γλιφιτζουρι και το γλυφό..μπλιαχ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Χκλια ευχαριστώ ρε παιδιά..αλλά έχω σαλταρεις θέλω τσιγάρο επειγόντως.αν κάνω ένα πειράζει??μετά όλη μέρα πάλι δεν θα καπνίζω υποσχομεν..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Άρχισε να με πονάει το κεφάλι ή μάλλον το μυαλό..κάτι τέτοιο σαν να ζαλίστηκα..
    Να είστε καλά ρε παιδιά πάλι καλά που είστε και εσείς και η γυναίκα μου..
    Θα ξαπλώσω λίγο μήπως μου πέραση..
    Η θέληση για το τσιγάρο κυριως

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι εννοεις? Προτεινεις να γινεται η διακοπη χαλαρα?
    Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω το ότι όταν μιλάω για διακοπή καπνίσματος δεν αναφέρομαι σε μία κατάσταση όπου ναι μεν δεν καπνίζω αλλά το μυαλό μου είναι συνέχεια εκεί. Το να είμαστε μη καπνιστές και δυστυχισμένοι δεν έχει νόημα, εξ' άλλου μία τέτοια κατάσταση είναι πιθανό να μας κάνει να ξανακυλίσουμε αργά ή γρήγορα. Όλοι μπορούν να πηδήξουν στον αέρα αλλά πόσοι μπορούν να μείνουν εκεί?
    Αν ρώτήσουμε έναν καπνιστή "γιατί καπνίζεις?" οι απαντήσεις που θα πάρουμε είναι προβλέψιμες και τετριμμένες π.χ. : "είναι μεγάλη απόλαυση, είναι συνήθεια, με χαλαρώνει, είναι παρέα-συντροφιά, έχει ωραία γεύση, με βοηθάει να μην πάρω κιλά κοκ". Τα παραπάνω οι καπνιστές τα πιστεύουν 100% παρόλο που δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά στην πραγματικότητα. Όμως, οι παραπάνω απαντήσεις αντανακλούν το συναισθηματικό δέσιμο που έχουμε με το τσιγάρο. Πως να μην αγαπάμε κάποιον που είναι καλή παρέα, μας κάνει να νοιώθουμε λιγότερη μοναξιά, μας δίνει απόλαυση, μας βοηθά να αντιμετωπίσουμε δύσκολες καταστάσεις? Και ερωτώ: Εάν αγαπάμε κάποιον πολύ είναι δυνατό να τον ξε-αγαπήσουμε με την βία? Όχι δεν είναι διότι απλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε το τι θα νοιώθουμε. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα συναισθήματά μας δεν αλλάζουν. Αλλάζουν όταν αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε τον άλλον. Εάν για παράδειγμα σας δώσω κάποιες πληροφορίες που δεν είναι δυνατόν να αμφισβητηθούν ότι κάποιος αγαπητός σας φίλος σας έθαβε με κάποιος άλλους και γελούσαν μαζί σας, προφανώς ο τρόπος που βλέπετε τον "φίλο" αυτόν θα αλλάξει και κατ' επέκταση και τα συναισθήματα που νοιώθετε για αυτόν. Αυτό θα συμβεί χωρίς καθόλου προσπάθεια. Για την ακρίβεια προσπάθεια στην περίπτωση αυτή θα χρειαστεί να καταβάλλετε για να διατηρήσετε τα θετικά σας συναισθήματα. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το κάπνισμα. Η ανακάλυψη του ποιος είναι στην πραγματικότητα ο καλός μας φίλος τσιγάρο θα αλλάξει θέλουμε δεν θέλουμε την οπτική μας και τα συναισθήματά μας γι αυτό για πάντα, θέλουμε δεν θέλουμε.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνέχεια προσπάθειας ή τελος φιλίας;
    By Bulldog101 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 13-10-2016, 14:20
  2. Μεθοδοι διακοπης καπνισματος
    By deleted-by-request-1305 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 30-03-2016, 00:17
  3. Τα αποτελεσματα της καλοκαιρινης προσπαθειας
    By maraki065 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 46
    Last Post: 10-09-2011, 16:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 15:22
  5. Τι εμαθα μετα απο αρκετα χρονια προσπαθειας αλλα και φαγουρας
    By Pou_Zoume in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-10-2010, 22:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •