Αυτοκτονικες τασεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176

    Αυτοκτονικες τασεις

    καλησπερα παιδια και απο εμενα.

    ειμια η βικυ 27 ετων και πασχω απο σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη. εχω νοσηλευτει 2 φορες και γενικα μπορω να πω πως με τα φαρμακα πηγαινω καλα. ομως, τις τελευταιες μερες εχω αυτοκτονικες τασεις. εχουν συμβει πολλα. πεθανε η γιαγια μου, η κορη μου -ειμαι ανυπαντρη μητερα- μου βγαζει την παναγια κυριολεκτικα, η μητερα μου εχει καταθλιψη και επι ενα μηνα ημουν στην τσιτα κυριολεκτικα μηοως η μητερα μου εχει καρδιοπαθεια. προχθες καναμε την εξεταση- ειναι καλα.εχω καταντησει να παιρνω και λεξοτανιλ και ταβορ με αλκοολ για να ηρεμω. αλλα πασχει απο αγχωδη διαταραχη. το προβλημα μου ειναι πως μονο στη σκεψη οτι μπορει να χασω τη μητερα μου θελω απο τωρα να αυτοκτονησω. δεν με ενδιαφερει και συγχωρεστεμε τι θα απογινει η μικρη, με ενδιαφερει μονο η μαμα μου. δεν εχω κανεναν αλλον στον κοσμο, μονο αυτη, αυτη ειναι για μενα τα παντα. ειναι παθολογικη αγαπη το καταννοω αλλα εχω ηδη κανει μια αποπειρα αυτοκτονιας και κατεληξα στο νοσοκομειο. δεν θελω να νοσηλευτω αλλα δεν ξερω και τι να κανω με τις αυτοκτονικες μου τασεις,.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν λες οτι σου βγαζει τη παναγια η κορη σου τι ενοεις μηπως εχει αντιρρισεις οτι και να πεις? (απο το μυαλο μου το εβγαλα αυτο)

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    καλησπερα παιδια και απο εμενα.

    ειμια η βικυ 27 ετων και πασχω απο σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη. εχω νοσηλευτει 2 φορες και γενικα μπορω να πω πως με τα φαρμακα πηγαινω καλα. ομως, τις τελευταιες μερες εχω αυτοκτονικες τασεις. εχουν συμβει πολλα. πεθανε η γιαγια μου, η κορη μου -ειμαι ανυπαντρη μητερα- μου βγαζει την παναγια κυριολεκτικα, η μητερα μου εχει καταθλιψη και επι ενα μηνα ημουν στην τσιτα κυριολεκτικα μηοως η μητερα μου εχει καρδιοπαθεια. προχθες καναμε την εξεταση- ειναι καλα.εχω καταντησει να παιρνω και λεξοτανιλ και ταβορ με αλκοολ για να ηρεμω. αλλα πασχει απο αγχωδη διαταραχη. το προβλημα μου ειναι πως μονο στη σκεψη οτι μπορει να χασω τη μητερα μου θελω απο τωρα να αυτοκτονησω. δεν με ενδιαφερει και συγχωρεστεμε τι θα απογινει η μικρη, με ενδιαφερει μονο η μαμα μου. δεν εχω κανεναν αλλον στον κοσμο, μονο αυτη, αυτη ειναι για μενα τα παντα. ειναι παθολογικη αγαπη το καταννοω αλλα εχω ηδη κανει μια αποπειρα αυτοκτονιας και κατεληξα στο νοσοκομειο. δεν θελω να νοσηλευτω αλλα δεν ξερω και τι να κανω με τις αυτοκτονικες μου τασεις,.
    κοιταξε Βικυ να το κοιταξεις με τις αυτοκτονικες τασεις και να ζητησεις επειγοντως βοηθεια αλλα να ξερεις τακτικη χρηση ηρεμιστικων και αλκοολ κανει την καταθλιψη και τις αυτοκτονικες τασεις χειροτερες.λεγεται πως η συστηματικη καταναλωση αλκοολ απο γυναικα σε μια τετραετια εχει ριξει τα επιπεδα σεροτονινης στα μισα απο κει που ηταν που καταλαβαινεις τι σημαινει εμφανιση καταθλιψης και αυτοκτονικων σκεψεων κατι που αποδεικνυεται απο τα υψηλα ποσοστα καταθλιψης αυτοκτονικων σκεψεων και πραξεων απο αλκοολικους.σεροτονινη αν δεν καταλαβες τι ειναι , ειναι η ουσια που υπαρχει στον εγκεφαλο και κανει τον ατομο να νιωθει χαρα και ευτυχια.ελλειψη της ισοδυναμει με χαμηλη διαθεση και καταθλιψη.οπως επισης και τα ηρεμιστικα μην τα καταναλωνεις για μεγαλο χρνικο διαστημα και καθημερινα για διαστημα μεγαλυτερα των δυο εβδομαδων γιατι κα αυτα ειναι κατασταλτικα και καταπραυντικα και ριχνουν κα αυτα τη διαθεση οπως και η συστηματικα καταναλωση αλκοολ.Καταλαβαινω το φοβο συ για τη μητερα σου ειναι απολυτα δικαιολογημενος και μακαρι να ξεπερασει τα 100 χρονια και πλεον σε καλη κατασταση αλλα οτι και κακο να γινει χτυπα ξυλο την αυτοκτονια μην την σκεφτεις ουτε να την πραγματοποιησεις γιατι οπως η θρησκεια μας την θεωρει ως το χειροτερο και κολασιμο αμαρτημα αλλα ακομα και χριστιανη να μην εισαι ολες οι θρησκειες πλην λιγω αιρεσεων θεωρουν την αυτοκτονια ως τη χειροτερη πραξη π.χ. ο ινδουισμος θεωρει την αυτοκτονια χειροτερη και απο φονο.αλλα ακομα και αν δεν πιστευεις σε καμια θρησκεια να ξερεις οτι εχεις ενα παιδι πισω που μπορει τωρα να ειναι κουραστικο λογω του μικρου της ηλικιας γιατι και η λεξη παιδι βγαινει απο το ρημα παιδευω και μπορε αυτο το παιδι οταν μεγαλωσει να σε φροντιζει και να σε βοηθαει σε οποιαδηποτε συνθηκη και εφοσον η μητερα σου δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας σωματικο εννοω να μην φοβασαι και τοσο να κανεις τα παραιτητα τσεκαπ για ελεγχο καρδιας που φοβασαι και αν ειναι ολα οκ να γινεις και πιο ηρεμη.και αν κανει καταχρησεις να τις κοψει ολες για το καλο της αν καπνιζει και δεν μπορει να το κοψει μονη της να την πας σε ιατρειο διακοπης καπνισματος ετσι ωστε να το κοψει γιati number 1 αιτια καρδιοπαθειας ειναι το καπνισμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας. οταν εννοω μου γαζει την παναγια την κυνηγαω ολη μερα, δεν με ακουει καθολου, ειναι η ηλικια της τετοια. ομως παιδια, η αυτοκτονια μου μοιαζει σαν την τελευταια λυση να ηρεμησω, να μη ζησω αυτα που πιστευω οτι θα μου συμβουν. το ξαναπα, δεν θελω να νοσηλευτω γιατι θα αφησω το παιδι με τη μητερα μου και φοβαμαι μηπως μου το παρουν. δε ξερω τι να κανω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας. οταν εννοω μου γαζει την παναγια την κυνηγαω ολη μερα, δεν με ακουει καθολου, ειναι η ηλικια της τετοια. ομως παιδια, η αυτοκτονια μου μοιαζει σαν την τελευταια λυση να ηρεμησω, να μη ζησω αυτα που πιστευω οτι θα μου συμβουν. το ξαναπα, δεν θελω να νοσηλευτω γιατι θα αφησω το παιδι με τη μητερα μου και φοβαμαι μηπως μου το παρουν. δε ξερω τι να κανω
    Ποιος να σου παρει το παιδι? Το διεκδικει καποιος?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    προσεχε αν ακουσει κατι για αυτοκτονιες θα καταγραφει για παντα στον εγκεφαλο της εκτος αν εχει συμβει οποτε μετα δε μπορεις να κανεις κατι.

    φωναξε καπια να σε βοηθησει που εχει περισσοτερη υπομονη τη μητερα σου πχ

    οποτε μπορεις καθεσε και οποτε δε μπορεις θα κανεις διαλημα και θα την αφηνεις στη μετερα σου καλυτερα να την αφηνεις στη μητερα σου παρα να κανεις καπιο λαθος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    φοβαμαι μηπως καλεσουν τη προνοια μενω μαζι με τον παπππου μου γιατι πεθανε η γιαγια μου και δεν ειναι καλος ανθρωπος. αλλιως θα πηγαινα για ακομα μια φορα ψυχιατρειο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τοτε μη τους δινεις πατηματα οταν εισαι καλα θα της μιλας εσυ και οταν δεν εισαι θα της μιλα η μανα σου

    καλυτερα να το αποφυγεις αυτο συγκρατησου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    φοβαμαι μηπως καλεσουν τη προνοια μενω μαζι με τον παπππου μου γιατι πεθανε η γιαγια μου και δεν ειναι καλος ανθρωπος. αλλιως θα πηγαινα για ακομα μια φορα ψυχιατρειο
    Τις προηγουμενες φορες που νοσηλευοσουν το παιδι το κρατουσε η μανα σου με τον παππου σου?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σου λεω αυτο το σκεπτικο γιατι ετσι δε μπορει να σου πει καπιος οτι δεν εισαι σωστη ακομα και αν διαβασει οσα λες..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Δεν μου φαινεται υγιες το περιβαλλον για να ζει ενα παιδι. Ποσο μαλλον οταν η μανα δειχνει να μη νοιαζεται τι θα απογινει, οπως λεει η ιδια. Καταλαβαινω οτι εχεις πολλα προβληματα αλλα πρεπει να βρεις μια λυση ωστε το παιδι σου να μεγαλωσει σωστα. Ειτε αυτο σημαινει κοντα σου ειτε μακρια σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Αυτο που λες δεν με ενδιαφερει το παιδι δεν μαρεσε καθολου, δεν ξερω τι περνας εσει τα ξερεις, εγω ειμαι εξω απο το χορο,και ουτε βεβαια θελω να σε κρινω να σε κατηγορησω (ποιος ειμαι εγω!) αλλα αυτο μου φανηκε αρκετα βαρυ! Και προσεξε πανω στο ζορι που τραβας μην πεις τιποτα τετοιο στο παιδι μπροστα, γιατι πολυ γονεις πανω στα νευρα τους λενε πραγματα που μετα το μετανιωνουν αλλα το κακο στην ψυχη του παιδιου εχει γινει, εχει λαβει το μηνυμα!!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα δεν ειναι αν ειναι υγιες ενα περιβαλον η οχι εσυ πχ μπορεις να πεις οτι εισαι απολυτα υγιης και ποιος μπορει να το πει αυτο?

    το θεμα ειναι αν πραττεις σωστα κατα τη κριση σου οστε να αποδειξεις στους αλλους οτι εκανες οτι καλυτερο μπορουσες με βαση τα δικα σου δεδομενα γιατι μετα αν σε κατηγορισουν μετα απο αυτο εσυ θα τους πεις οτι σκεφτονται ρατσιστικα και θα τους αποστωμωσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Δεν μου φαινεται υγιες το περιβαλλον για να ζει ενα παιδι. Ποσο μαλλον οταν η μανα δειχνει να μη νοιαζεται τι θα απογινει, οπως λεει η ιδια. Καταλαβαινω οτι εχεις πολλα προβληματα αλλα πρεπει να βρεις μια λυση ωστε το παιδι σου να μεγαλωσει σωστα. Ειτε αυτο σημαινει κοντα σου ειτε μακρια σου.
    Αυτό ακριβώς.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Το παιδι εεχει οση φροντιδα χρειαζεται ειτε ειμαι καλα ειτε οχι. οταν εχεις αυτοκτονικες τασεις -οσοι ξερετε- δεν σε ενδιαφερουν τι θα απογινουν οι υπολοιποι δυστυχως

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 14:08
  2. Αυτοκτονικές Τάσεις, μήπως..... ;
    By OuraniaK in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-04-2016, 16:39
  3. Κατάθλιψη και αυτοκτονικές τάσεις
    By Lonely Heart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 03-12-2015, 21:17
  4. Καμία ελπίδα και αυτοκτονικές τάσεις
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 27-12-2014, 20:19
  5. Καταθλιψη Αυτοκτονικες τάσεις
    By braveheart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2013, 18:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •