ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ

    Ένα πολύ δικό μου άτομο το τελευταίο διάστημα βιώνει μια κατάσταση άρνησης προς οτιδήποτε ενδιαφέρον.
    Για να γίνω πιο ακριβής δεν τον ενδιαφέρει να μιλήσει, είναι πολλές ώρες στο κινητό ή τον υπολογιστή χωρίς να κάνει ουσιαστικό (από όσο ξέρω τουλάχιστον), του αρέσει βέβαια ακόμη να βγαίνουμε για καφέ ή ποτό αλλά και πάλι είναι σκυθρωπός και λιγομίλητος. Φαίνεται ότι έχει το μυαλό του αλλού.
    Ξέρω ότι αντιμετωπίζει επαγγελματικά και οικονομικά προβλήματα εδώ και 4 χρόνια αλλά θα ήθελα να τον βοήθησω με κάποιο τρόπο.
    Γενικά θέλω κάπως να του δώσω τη ζωντάνια που έχει χάσει, να τον ιντριγκάρω να κάνει ένα καινούργιο ξεκίνημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kaiti85 View Post
    Ένα πολύ δικό μου άτομο το τελευταίο διάστημα βιώνει μια κατάσταση άρνησης προς οτιδήποτε ενδιαφέρον.
    Για να γίνω πιο ακριβής δεν τον ενδιαφέρει να μιλήσει, είναι πολλές ώρες στο κινητό ή τον υπολογιστή χωρίς να κάνει ουσιαστικό (από όσο ξέρω τουλάχιστον), του αρέσει βέβαια ακόμη να βγαίνουμε για καφέ ή ποτό αλλά και πάλι είναι σκυθρωπός και λιγομίλητος. Φαίνεται ότι έχει το μυαλό του αλλού.
    Ξέρω ότι αντιμετωπίζει επαγγελματικά και οικονομικά προβλήματα εδώ και 4 χρόνια αλλά θα ήθελα να τον βοήθησω με κάποιο τρόπο.
    Γενικά θέλω κάπως να του δώσω τη ζωντάνια που έχει χάσει, να τον ιντριγκάρω να κάνει ένα καινούργιο ξεκίνημα.
    ποσο καλα τον ξερεις?
    ειστε συγγενεις, η γνωστοι/φιλοι?
    το ρωταω γιατι δεν ξερω αν μπορεις να εισαι βεβαιη οτι φερεται ετσι σε ολους η μονο σε σενα...

  3. #3
    είναι συγγενής μου. πολύ πολύ δικός μου άνθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Αν εχει αντικειμενικα προβληματα οπως ειπες, προσπαθησε να του προτεινεις κατευθυνσεις/ λυσεις για να αρχίσει να βλεπει λιγο φως..

  5. #5
    δεν ξέρω ποια στάση πρέπει να κρατήσω, θεωρείς ότι το να πάρεις "κάποιον με το καλό" προτείνοντάς του λύσεις είναι καλύτερο από το να βάλεις κάτω τα μειονεκτηματά του και να συζητήσετε για αυτά; Είναι μια συζήτηση βέβαια που έχει ξαναγινει, αλλά μια επανάληψη δε βλάπτει;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kaiti85 View Post
    δεν ξέρω ποια στάση πρέπει να κρατήσω, θεωρείς ότι το να πάρεις "κάποιον με το καλό" προτείνοντάς του λύσεις είναι καλύτερο από το να βάλεις κάτω τα μειονεκτηματά του και να συζητήσετε για αυτά; Είναι μια συζήτηση βέβαια που έχει ξαναγινει, αλλά μια επανάληψη δε βλάπτει;;;
    οχι μειονεκτηματα βρε παιδι μου, οταν ειναι πεσμενος ο αλλος.
    σου προτεινω αυτο, γιατι λες οτι υπαρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ λογοι που ειναι πεσμενος ο ανθρωπος.
    δλδ, παραδειγμα, τι να του λες να τον εμψυχωνεις αν του παιρνει το σπιτι η εφορια?? "δεν πειραζει βρε, ριξτο εξω, και στα παγκακια ειναι ωραια η ζωη"???
    δεν εχει ψυχολογικο θεμα απο το πουθενα, εχει ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
    αυτο που αθ τον βοηθησει ειναι να λυθουν τα προβληματα.
    δεν λεω να του τα λυσεις εσυ, αλλα προσπαθησε να τον βοηθησεις να βλεπει λυσεις αντι για αδιεξοδα, μπας καιτ ο δει αλλιως και προσπαθησει να ξεφυγει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αν βεβαια τα προβληατα τα εχει γιατι σπαταλος, ΦΥΣΙΚΑ θα του πεις, οτι πρεπει να προσεξει να το σταματησει αυτο αν θελέι να περισσευουν λεφτα για τις υποχρεωσεις του.
    αλλ, τι μειονεκτηματα σκεφτεσαι να του πεις δλδ? οτι ειναι αχωνευτος?

Similar Threads

  1. Βοήθεια ως προς τη συμπεριφορά
    By Mikaelaj in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-12-2016, 18:25
  2. Πρόβλημα με άτομο της οικογένειας. Βοήθεια!!!
    By Hope89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 03-10-2015, 13:34
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ!δεν θελω να κανω πλεον σεξ με ατομο,μονο σολο.τι εχω παθει???
    By lila-lo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2014, 18:59
  4. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 22:19
  5. Βοήθεια με υποχόνδριο άτομο
    By Neronas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2006, 02:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •