μακροχρόνια λήψη ladose επιφέρει προβλήματα υγείας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288

    μακροχρόνια λήψη ladose επιφέρει προβλήματα υγείας?

    Καλημέρα. θα ήθελα την άποψη ατόμων που παίρνουν για πολλά χρόνια ladose να μου πουν αν έχει επιφέρει κάποια προβλήματα υγείας ή κάτι άλλο που παρατήρησαν. μιλάμε για λήψη 10, 20 ετών ή και περισσότερο. ο γιατρός μου είπε ότι ίσως πρέπει να τα παίρνω εφ όρου ζωής κάτι που με προβληματίζει πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Και μενα ετσι μου ειπε. Οτι στην υποτροπιαζουσα καταθλιψη πρεπει να παιρνεις για παντα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω υστερα απο μια περιοδο 4-5 χρονων που παιρνω αντικαταθλιπτικα και υστερα απο μια 9 μηνη περιοδο αποχης απο αυτα, δεν ξερω γιατι ξανακυλησα σε αυτα, απλα ναι θεωρω οτι αυτα τα φαρμακα δεν ειναι απλο για να τα κοψεις για παντα, οποτε πολλοι που τα ξεκινουν αναγκαζονται να τα παιρνουν για χρονια ή ισως και για εφορου ζωης... ναι ειναι τρομαχτικο αυτο, αλλα για μενα το γεγονος οτι υστερα αποο 9 μηνες ξανακυλησα και τα ξαναπηρα αυτα τα χαπια, ισως δειχνει οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να απεξαρτηθεις δια παντος... δεν θελω να σε τρομαζω, αλλα ρωτα εδω μεσα, ποσοι απο εσας πηρατε αντικαταθλιπτικα και τα διακοψατε για παντα? σχεδον κανεις δεν καταφερε να τα διακοψει, ειναι η απαντηση... δεν καμαρωνω που τα εχω ξεκινησει αλλα ημουν σε μια περιοδο που απλα εψαχνα βοηθεια απο καπου ή απο κατι... αυτα τοτε εμοιασαν να ειναι η λυση, αν και στην ουσια δεν ειναι λυση, αλλα μια πολυ ελαχιστη μικρη βοηθεια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν ειναι θεμα εξαρτησης, στην υποτροπιαζουσα συστηνουν να γινεται ληψη εφορου ζωης επειδη αν δε γινεται ο ασθενης πεφτει ξανα και ξανα σε επεισοδια και ολο και πιο σοβαρα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν ειναι θεμα εξαρτησης, στην υποτροπιαζουσα συστηνουν να γινεται ληψη εφορου ζωης επειδη αν δε γινεται ο ασθενης πεφτει ξανα και ξανα σε επεισοδια και ολο και πιο σοβαρα.
    δεν εχω την ιδια αποψη με εσενα... και μονο που θα πας να τα διακοψεις αυτα τα χαπια, η καταθλιψη υποτροπιαζει.. εγω οταν τα διεκοψα ηθελα να πηδηξω απο το 5ο οροφο της πολυκατοικιας... οποτε και να θες να τα διακοψεις, μολις δεις οτι γινεσαι χειροτερα, απλα τα ξαναπαιρνεις... δεν ειναι για εμενα τοσο αθωα αυτα τα χαπια και ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο, για το ποσο οφελουν ή οχι... μπορει καποιοι εδω μεσα να αναφερουν οτι εγιναν καλα και βρηκαν την ψυχικη τους υγεια και υπαρχουν και ατομα που θα σε πουν τα εχουν δοκιμασει ολα, και δεν πηραν βοηθεια... δεν μπορω να κατακρινω κανεναν, ουτε θελω να τρομαξω κανεναν, αλλα ο καθενας πρεπει να ειναι πολυ ενημερωμενος για αυτα τα χαπια πριν τα ξεκινησει, αλλα δυστυχως ακομα και οι γιατροι καταφευγουν στην ευκολη λυση! ηρθες στο ιατρειο μου? ναι απο εκει μεσα θα φυγεις σιγουρα με μια συνταγη για φαρμακα... λιγοι γιατροι ειναι αυτοι που θα σε πουν, κανε λιγο υπομονη, δεν θελω να σε δωσω αντικαταθλιπτικα... παρε λιγο βαλεριανα να ηρεμησεις καπως...δυστυχως ή ευτυχως σπαζουν τα νευρα μου, οταν διαπιστωνω οτι φαρμακοβιομηχανιες με πωλησεις αντικαταθλιπτικων εχουν κανει τεραστιο οικονομικο τζιρο.... βρηκαν εναν τροπο να γινουν πλουσιοτεροι... αυτην ειναι η αποψη μου, και αυτην την στιγμη δεν καμαρωνω και πολυ που δηλωνω οτι παιρνω αντικαταθλιπτικα... εκανα μια πολυ καλη προσπαθεια διακοπης αλλα δεν απεδωσε οσο θα ηθελα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν εχω την ιδια αποψη με εσενα... και μονο που θα πας να τα διακοψεις αυτα τα χαπια, η καταθλιψη υποτροπιαζει.. εγω οταν τα διεκοψα ηθελα να πηδηξω απο το 5ο οροφο της πολυκατοικιας... οποτε και να θες να τα διακοψεις, μολις δεις οτι γινεσαι χειροτερα, απλα τα ξαναπαιρνεις... δεν ειναι για εμενα τοσο αθωα αυτα τα χαπια και ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο, για το ποσο οφελουν ή οχι... μπορει καποιοι εδω μεσα να αναφερουν οτι εγιναν καλα και βρηκαν την ψυχικη τους υγεια και υπαρχουν και ατομα που θα σε πουν τα εχουν δοκιμασει ολα, και δεν πηραν βοηθεια... δεν μπορω να κατακρινω κανεναν, ουτε θελω να τρομαξω κανεναν, αλλα ο καθενας πρεπει να ειναι πολυ ενημερωμενος για αυτα τα χαπια πριν τα ξεκινησει, αλλα δυστυχως ακομα και οι γιατροι καταφευγουν στην ευκολη λυση! ηρθες στο ιατρειο μου? ναι απο εκει μεσα θα φυγεις σιγουρα με μια συνταγη για φαρμακα... λιγοι γιατροι ειναι αυτοι που θα σε πουν, κανε λιγο υπομονη, δεν θελω να σε δωσω αντικαταθλιπτικα... παρε λιγο βαλεριανα να ηρεμησεις καπως...δυστυχως ή ευτυχως σπαζουν τα νευρα μου, οταν διαπιστωνω οτι φαρμακοβιομηχανιες με πωλησεις αντικαταθλιπτικων εχουν κανει τεραστιο οικονομικο τζιρο.... βρηκαν εναν τροπο να γινουν πλουσιοτεροι... αυτην ειναι η αποψη μου, και αυτην την στιγμη δεν καμαρωνω και πολυ που δηλωνω οτι παιρνω αντικαταθλιπτικα... εκανα μια πολυ καλη προσπαθεια διακοπης αλλα δεν απεδωσε οσο θα ηθελα
    Δεν μπορεις να ξερεις την απαντηση. Για να παρει καποιος αντικαταθλιπτικα για 1η φορα σημαινει ενδεχομενως οτι ειχε ηδη ενα επεισοδιο. Αυτο το επεισοδιο ΔΕΝ του το προκαλεσε καμμια διακοπη αντικαταθλιπτικου, αφου δεν ειχε ξαναπαρει.
    Αρα για τα επομενα επεισοδια δεν μπορεις να ξερεις αν προκυπτουν επειδη θα προεκυπταν ουτως ή αλλως ή αν προκυπτουν επειδη ο οργανισμος εμαθε να λειτουργει με αντικαταθλιπτικα και δεν μπορει να κανει αλλιώς.
    Το ενδεχομενο ορισμενοι οργανισμοι να εχουν καποιο προβλημα νευρολογικο και ΜΟΝΙΜΑ να μην παραγουν την απαραιτητη ποσοτητα σεροτονινης, ειναι ακομα ανοιχτο.
    Ουτε οι ιδιοι οι επιστημονες δεν ξερουν την απαντηση.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φιλε μου μπερδευτηκες, εγω ηθελα να σε πω το εξης: εφοσον καποιος ''υποτιθεται'' οτι εχει ενα επεισοδιο ή οντως εχει κανονικα επεισοδιο,γιατι να παρει αντικαταθλιτπικα για να το ξεπερασει? που στην ουσια ξερεις οτι πολλες φορες τα παιρνουμε και χωρις να το πολυσκεφτουμε... απλα παμε στο γιατρο, του λεμε τι εχουμε, νομιζουμε οτι θα μας δωσει καποιο ηρεμιστικο για να ηρεμησουμε καπως απο την ενταση και φευγουμε απο εκει με καποια συνταγη που ουτε καν ξερουμε τι περιλαμβανει... εγω απο εκει εφυγα την πρωτη φορα συνταγη με αντιψυχωτικα και επαιρνα για αρκετο καιρο αυτα τα φαρμακα, μαζι με τα αντικαταθλιπτικα, γιατι απλα ετσι οπως ημουν νομισα οτι τα χρειαζομουν... μολις ασχοληθηκα και εψαξα σε ποιες περιπτωσεις αυτα πρεπει να χορηγουνται, στην ουσια ανακαλυψα δεν κανουν τιποτα περισσοτερο, και δεν ειναι για μενα τα εκοψα οικειοθελως...

    εγω αυτο που θελω να τονισω, ειναι την επιπολαιοτητα των γιατρων που δινουν συνταγες αβερτα με αντικαταθλιπτικα, ηρεμιστικα και αντιψυχωτικα, χωρις καν να ειναι σε θεση να εξετασουν αν ενα ατομο τα χρειαζεται ή οχι... απο την στιγμη ομως που θα τον μπλεξεις τον ανθρωπο με αυτα τα χαπια, κινδυνευει να τα παιρνει για παντα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    φιλε μου μπερδευτηκες, εγω ηθελα να σε πω το εξης: εφοσον καποιος ''υποτιθεται'' οτι εχει ενα επεισοδιο ή οντως εχει κανονικα επεισοδιο,γιατι να παρει αντικαταθλιτπικα για να το ξεπερασει? που στην ουσια ξερεις οτι πολλες φορες τα παιρνουμε και χωρις να το πολυσκεφτουμε... απλα παμε στο γιατρο, του λεμε τι εχουμε, νομιζουμε οτι θα μας δωσει καποιο ηρεμιστικο για να ηρεμησουμε καπως απο την ενταση και φευγουμε απο εκει με καποια συνταγη που ουτε καν ξερουμε τι περιλαμβανει... εγω απο εκει εφυγα την πρωτη φορα συνταγη με αντιψυχωτικα και επαιρνα για αρκετο καιρο αυτα τα φαρμακα, μαζι με τα αντικαταθλιπτικα, γιατι απλα ετσι οπως ημουν νομισα οτι τα χρειαζομουν... μολις ασχοληθηκα και εψαξα σε ποιες περιπτωσεις αυτα πρεπει να χορηγουνται, στην ουσια ανακαλυψα δεν κανουν τιποτα περισσοτερο, και δεν ειναι για μενα τα εκοψα οικειοθελως...

    εγω αυτο που θελω να τονισω, ειναι την επιπολαιοτητα των γιατρων που δινουν συνταγες αβερτα με αντικαταθλιπτικα, ηρεμιστικα και αντιψυχωτικα, χωρις καν να ειναι σε θεση να εξετασουν αν ενα ατομο τα χρειαζεται ή οχι... απο την στιγμη ομως που θα τον μπλεξεις τον ανθρωπο με αυτα τα χαπια, κινδυνευει να τα παιρνει για παντα...
    Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες.
    Ωστοσο, εγω αναφερομαι στο αλλο σεναριο, οταν ο ασθενης βουλιαζει για μηνες, που σημαινει οτι δεν καταφερνει να βγει απο τη θλιψη ή το πενθος μεσα στο επομενο 2μηνο οπως ενας μη-καταθλιπτικος ανθρωπος και αρα αυτο κατι σημαινει, κατι που οι ερευνητες ακομα δεν εχουν βρει, αλλα κανουν ορισμενα υποθετικα σεναρια.
    Αν δηλαδη εγω χωρισα χτες και σε 1 βδομαδα παω στο νευρολογο ή στον ψυχιατρο και μου γραψει ηρεμιστικα και αντικαταθλιπτικα, ο γιατρος ειναι παντελως ασυνειδητος και ενδεχομενως να με πεταξει σε πολυ πιο σοβαρα και μονιμα προβληματα.
    ΑΝ ομως παρουσιαζω σχεδον μονιμα συμπτωματα αγχους και βουλιαζω στην καταθλιψη για μηνες με μηδαμινη λειτουργικοτητα, τοτε οντως μπορει να υπαρχει αναγκαιοτητα για αντικαταθλιπτικο.
    Και αν αυτο συμβαινει ξανα και ξανα, οπως στην υποτροπιαζουσα καταθλιψη, τοτε ΙΣΩΣ για αυτο το λογο να χρειαζεται μονιμα καποια δοση συντηρησης αντικαταθλιπτικου.
    Ολα αυτα ομως ειναι εικασιες οπως ξαναειπα, ουτε οι ιδιοι οι επιστημονες δεν ξερουν τι ακριβως συμβαινει και τι χρειαζεται σαν αγωγη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    κι εγώ δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. οι δικοί μου επιμένουν να τα παίρνω όσο με κάνουν να νιώθω καλά , σαν κάτι που λείπει από τον οργανισμό μου και δεν μπορώ να το πάρω με άλλο τρόπο. έχω και φίλους που είναι τελείως αρνητικοί. κι εγώ κατά βάθος αρνητική είμαι, αλλά πείστηκα ότι πρέπει να τα παίρνω γιατί όταν τα έκοβα όντως μετά από κάποιον καιρό όλο με κάτι αγχωνόμουνα και δε μπορούσα να λειτουργήσω από κακές σκέψεις και εμμονές. δε θέλω όμως ρε παιδιά να παίρνω για μια ζωή. τα φοβάμαι. που ξέρω τι προβλήματα άλλα μπορεί να δημιουργήσουν στο μέλλον? γιαυτό ρωτάω, αν υπάρχει κανείς που έπαιρνε πολλά χρόνια να μας πεί

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Πάλεψε το, αν και θα έπρεπε να μας πεις τι ακριβώς σου συνεβηκε ή σου συμβαίνει ή για πόσο χρονικό διάστημα τα έχεις, απο εκεί πέρα η γνώμη μου είναι να κάνεις λίγο υπομονή πριν πέσεις σε αυτά, που μπορεί να σε βοηθήσουν αλλά μπορεί και όχι

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλημέρα. θα ήθελα την άποψη ατόμων που παίρνουν για πολλά χρόνια ladose να μου πουν αν έχει επιφέρει κάποια προβλήματα υγείας ή κάτι άλλο που παρατήρησαν. μιλάμε για λήψη 10, 20 ετών ή και περισσότερο. ο γιατρός μου είπε ότι ίσως πρέπει να τα παίρνω εφ όρου ζωής κάτι που με προβληματίζει πολύ.
    Γειά σου,
    Έπαιρνα το seropram, 10 mg on / off για 13 χρόνια λόγω ενός εργασιακού burn out που με καθήλωσε. Με έκανε να συνέλθω, αλλά οπότε προσπαθούσα να το διακόψω, μου προξενουσε πολλά σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα, και αναγκαζόμουν να τ το ξαναρχίσω.
    Τελικά τα κατάφερα στην τρίτη προσπάθεια, με πολύ σταδιακή διακοπή που διήρκεσε 6 χρόνια.
    Τώρα πια τα έχω διακόψει εδώ και 5 χρόνια και έχω λίγα μόνο σωματικά συμπτώματα, όντας 90% λειτουργικός.
    Όσο τα έπαιρνα ήμουν καλά, αλλά μου είχαν ρίξει σημαντικά τα λευκά αιμοσφαίρια, και μου επηρέασαν και τα ηπατικα ένζυμα, γιαυτό έπρεπε να τα σταματήσω.

    Τώρα μου έχουν αφήσει κάποια μυϊκά σύμπτωματα που σιγά σιγά φτιάχνουν, και ελπίζω να μην μου εμφανιστεί κάτι άλλο!
    Καλή τύχη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλημέρα. θα ήθελα την άποψη ατόμων που παίρνουν για πολλά χρόνια ladose να μου πουν αν έχει επιφέρει κάποια προβλήματα υγείας ή κάτι άλλο που παρατήρησαν. μιλάμε για λήψη 10, 20 ετών ή και περισσότερο. ο γιατρός μου είπε ότι ίσως πρέπει να τα παίρνω εφ όρου ζωής κάτι που με προβληματίζει πολύ.
    na μην σε προβληματιζει..θα εχεις μια ποιοτητα ζωης...
    σκεψου πως εφορου ζωης παιρνουν χαπια και αυτοι με τον θυροειδη..και οι διαβητικοι..και οι καρδιοπαθεις..και παρα πολλοι αλλοι...

    ωστοσο, εαν σ εβγαζε προβληματα υγειας το λαντοζ δεν νομιζω να στο εδινε ο γιατρος εφ ορου ζωης..βεβαια ολα τα χαπια κατι σ κανουν ..αλλα δν νομιζω κατι σοβαρο..και φανταζομαι πως θα το παιρνεις και σ μικρη δοση συντηρησης..οποτε ολα οκ...μην σ κομπλαρει το ζητημα...εφοσον σ εσωσε απο την καταθλιψη η οτι αλλο ειχες μια χαρα εισαι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Έπαιρνα το seropram, 10 mg on / off για 13 χρόνια λόγω ενός εργασιακού burn out που με καθήλωσε. Με έκανε να συνέλθω, αλλά οπότε προσπαθούσα να το διακόψω, μου προξενουσε πολλά σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα, και αναγκαζόμουν να τ το ξαναρχίσω.
    Τελικά τα κατάφερα στην τρίτη προσπάθεια, με πολύ σταδιακή διακοπή που διήρκεσε 6 χρόνια.
    Τώρα πια τα έχω διακόψει εδώ και 5 χρόνια και έχω λίγα μόνο σωματικά συμπτώματα, όντας 90% λειτουργικός.
    Όσο τα έπαιρνα ήμουν καλά, αλλά μου είχαν ρίξει σημαντικά τα λευκά αιμοσφαίρια, και μου επηρέασαν και τα ηπατικα ένζυμα, γιαυτό έπρεπε να τα σταματήσω.

    Τώρα μου έχουν αφήσει κάποια μυϊκά σύμπτωματα που σιγά σιγά φτιάχνουν, και ελπίζω να μην μου εμφανιστεί κάτι άλλο!
    Καλή τύχη.
    Φίλε μου ψάχνω άτομα αυτήν την στιγμή που ειχαν επιτυχημένη διακοπή από τα αντικαταθλιπτικα, εγώ δυστυχώς δεν μου ήταν τόσο εύκολο αφού τα διεκοψα, θα ήθελες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες; έστω με πμ;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες.
    Ωστοσο, εγω αναφερομαι στο αλλο σεναριο, οταν ο ασθενης βουλιαζει για μηνες, που σημαινει οτι δεν καταφερνει να βγει απο τη θλιψη ή το πενθος μεσα στο επομενο 2μηνο οπως ενας μη-καταθλιπτικος ανθρωπος και αρα αυτο κατι σημαινει, κατι που οι ερευνητες ακομα δεν εχουν βρει, αλλα κανουν ορισμενα υποθετικα σεναρια.
    Αν δηλαδη εγω χωρισα χτες και σε 1 βδομαδα παω στο νευρολογο ή στον ψυχιατρο και μου γραψει ηρεμιστικα και αντικαταθλιπτικα, ο γιατρος ειναι παντελως ασυνειδητος και ενδεχομενως να με πεταξει σε πολυ πιο σοβαρα και μονιμα προβληματα.
    ΑΝ ομως παρουσιαζω σχεδον μονιμα συμπτωματα αγχους και βουλιαζω στην καταθλιψη για μηνες με μηδαμινη λειτουργικοτητα, τοτε οντως μπορει να υπαρχει αναγκαιοτητα για αντικαταθλιπτικο.
    Και αν αυτο συμβαινει ξανα και ξανα, οπως στην υποτροπιαζουσα καταθλιψη, τοτε ΙΣΩΣ για αυτο το λογο να χρειαζεται μονιμα καποια δοση συντηρησης αντικαταθλιπτικου.
    Ολα αυτα ομως ειναι εικασιες οπως ξαναειπα, ουτε οι ιδιοι οι επιστημονες δεν ξερουν τι ακριβως συμβαινει και τι χρειαζεται σαν αγωγη.
    Τώρα το συμπέρασμα. Αν έχεις παροδικό πρόβλημα, δεν πρέπει να πάρεις χημικά φάρμακα, διότι θα δυσκολευτείς πολύ να τα κόψεις.Εχω λάθος; Αν πάλι έχεις υποτροπές ή μόνιμα κατάθλιψη, τότε είναι πια που πρέπει οπωσδήποτε να αποφεύγεις εντελώς τα χημικά διότι μετά από χρόνια χρήση, αφενός μεν είναι αδύνατο να τα κόψεις αν χρειαστεί, αφετέρου δεν ξέρεις τι παρενέργειες μπορεί να σου βγάλουν σε βάθος χρόνου, διότι είναι διαφορετική σε κάθε οργανισμό, τότε όμως, δεν θα μπορείς να τα κόψεις....
    Και στις δύο περιπτώσεις είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς ένα φυτικό σκεύασμα όπως το hyperiforce, rodiola κτλ.η ακόμα καλύτερα απ' ευθείας τρυπτοφάνη η οποία απορροφάται σε άδειο στομάχι με μέλι και μετατρέπεται σε σεροτονίνη που είναι και αντικαταθλιπτικό και υπναγωγο.Aυτα τα σκευάσματα ενώνονται με απλούς ασθενεις χημικούς δεσμούς στον εγκέφαλο και εύκολα χάνουν την δράση τους μετά από μερικές ώρες οπότε απομακρύνονται ή αποδομουνται. Αντίθετα τ α χημικά είναι συνήθως σε μορφή ετεροπολικη και συνδέονται 100 φορές ������ πιο σταθερά. Οπότε το γενικό συμπέρασμα είναι προσοχή.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ο μοναδικός λόγος που τα αντικαταθλιπτικά είναι πιο ενδεδειγμένη λύση είναι σε περιπτώσεις αυτοκτονίας και τέτοια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Όμορφη και μακροχρόνια σχέση, αλλά με σεξουαλικά προβλήματα
    By fractal11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 26-10-2016, 11:29
  2. Ληψη υπηρεσιων ψυχικης υγειας και απορρητο.
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 28-09-2014, 15:44
  3. Replies: 2
    Last Post: 13-07-2014, 17:49
  4. Άγχος, σχέσεις και προβλήματα Υγείας..
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2011, 21:28
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •