Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η οξεια φαση θα περασει πιστευω γιατι 1, 2, 3, 4, 5 θα πιστεψεις οτι οσο και να υποφερεις δεν προκειται να πεθανεις.

    Αλλο φυσικο χαλαρωτικο ειναι το μαγνησιο που μπορεις να παρεις σε συμπληρωμα ή σε αλατα μπανιου.

    Απο στομαχι πως πας;

    Οταν νιωσεις λιγο καλυτερα γραψου σε μια σχολη χορου για να χορευεις με κοριτσια. Η γυναικεια εγγυτητα μας χαλαρωνει.
    Τι εννοείς με το στομάχι;
    Πολλές φορές σε μια παρέα κοριτσιών νιώθω πολύ όμορφα και ήρεμα...και κάποιες φορές τρέλα αγχωμένος
    Όπως όταν μπαίνω κάπου σε έναν χώρο και με κοιτάνε η κοπέλες εκεί κοβοντε τα ποδια μου και σπάει η καρδιά μου και συνέχεια μου γίνετε αυτό (δεν θέλω να νομίζετε ότι είμαι και ψώνιο) πχ χθες βγήκε στο κλαμπ με κοίταξαν κάποιες κοπέλες και ανέβηκα 120 παλμούς !!!(τα μέτρησα στο μπανιο επειδή ένιωσα ότι πάλι με έπιασε αυτο)..η όταν μιλάω με μια κοπέλα μέσο κάμερας που δεν την ξέρω...μέχρι να την πάρω και να απάντηση έχω 130 παλμούς σίγουρα...
    Γενικά όταν είμαι έξω πολλές φορές κουνάω το πόδι μου συνέχεια η φτιάχνω συνέχεια το μαλι μου η πιανο τον λαιμό μου και γενικά τα κάνω όλα αυτά δεν μπορώ να κάτσω σαν άνθρωπος ...πολύ σπάνια να νιώθω κανονικός
    Τώρα είμαι και μόνος μου και στη φάση που ειμαι θέλω μια κοπέλα όσο γίνετε σωστή για να με ηρεμήσει..και να με κάνει να ξεχαστώ περνώντας όμορφα μαζί και γενικά νιώθω άντρας(νιώθω δυνατός και λέω όλα θα πάνε καλά και εισαι δυνατός και δεν έχεις τιποτα) όταν έχω μια κοπέλα δίπλα μου που αξίζει και ..Ναι πιστεύω πως όλα αυτά που έχω περνάνε σε έναν βαθμό....και επειδή νευριαζω εύκολα και δίνω πολύ βάση σε όλα δεν μπορώ και δεν θέλω να κάνω σχέσεις ενός μήνα με κοπέλες που ειναι μονο για...φάση γιατί αν χαλάσει και στην κατάσταση που ειμαι σίγουρα θα είναι κακο για εμένα...
    Αλλά που να βρεις μια καλή κοπέλα μου τέτοιες μερες;
    Με λεεςςςςς;;;;;;;;;;;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εννοω αν εχεις προβληματα οπως καουρες (ΓΟΧ). Προφανως οχι. Λοιπον ακου τι θα κανουμε. Εσυ θα μου στελνεις κοπελες για ενα μηνα και εγω θα σου στελνω κοπελες για σοβαρη σχεση. Ξεκινας πρωτος. :D

    Οι ταχυπαλμιες και τα αλλα μου ακουγονται φυσιολογικα. Και εγω τα παθαινω γιατι ειμαι ντροπαλος.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εννοω αν εχεις προβληματα οπως καουρες (ΓΟΧ). Προφανως οχι. Λοιπον ακου τι θα κανουμε. Εσυ θα μου στελνεις κοπελες για ενα μηνα και εγω θα σου στελνω κοπελες για σοβαρη σχεση. Ξεκινας πρωτος. :D

    Οι ταχυπαλμιες και τα αλλα μου ακουγονται φυσιολογικα. Και εγω τα παθαινω γιατι ειμαι ντροπαλος.
    Κάποιες φορές με ενοχλεί σαν ένα σφίξιμο η σουβλιμα πολλές φορές όταν είμαι ξαπλωμένος η και στο ακυρο...Αλλά δεν κρατάει ούτε δευτερόλεπτο
    Βρες μου εσύ μια καλή κοπέλα και σου βρίσκω 5 ΤΗΣ φάσης ...
    Και εγώ ντροπαλός από μικρός αλλά μέχρι που άρχισαν αυτά τα θέματα με της διαταραχές άγχος και κρίσις πανικου τουλάχιστον αυτο λενε οτι εχω ....μπορούσα να το χείριστο άνετα τώρα όμως δυσκολεύομαι πολύ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εάν δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας ή ας πούμε μία σημαντική έλλειψη βιταμίνης, κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου από τον εαυτό μου και άλλα άτομα, βιταμίνες, συμπληρώματα διατροφής, αφεψήματα κτλ χωρίς να κάνουν κακό, στην πραγματικότητα δρουν πιο πολύ σαν φαινόμενα πλασέμπο παρά σαν πραγματική βοήθεια. Έστω κι έτσι, αν κάτι σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα και είναι θετικό ή ουδέτερο για την υγεία σου, δοκίμασέ το.

    Μην κάθεσαι και μετράς παλμούς! Σε τι σε βοηθάει να ξέρεις ότι οι παλμοί σου την τάδε στιγμή ήταν 80 ή 100 ή 120; Που θα σου χρησιμεύσει αυτό;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Λες οτι δεν ξερεις τι να πιστεψεις, ομως δεν εχεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ αντικρουομενη διαγνωση. Ολοι οι γιατροι κι ολες οι εξετασεις σου ειπαν οτι ειναι ψυχολογικες οι ενοχλησεις.
    Οποτε, γιατι να πιστεψεις οτι τρεχει κατι αλλο;
    Επισης, τα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενα γι αυτο ακριβως που σου είπαν κι οι γιατροι.
    Αν συνεχιζονται τα συμπτωματα να πας σε κάποιον καλο ψυχοθεραπευτη να τα συζητησεις.
    Αν θες πες μας, τι το ιδιαιτερο ειχε εκεινος ο καυγας με τα οικογενειακα σου προσωπα, οταν ξεκινησαν τα συμπτωματα; δεν ειχες αλλες φορες παρόμοιους καυγαδες;
    Τι σε ταραξε τοσο πολυ εκεινη την φορα;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εάν δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας ή ας πούμε μία σημαντική έλλειψη βιταμίνης, κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου από τον εαυτό μου και άλλα άτομα, βιταμίνες, συμπληρώματα διατροφής, αφεψήματα κτλ χωρίς να κάνουν κακό, στην πραγματικότητα δρουν πιο πολύ σαν φαινόμενα πλασέμπο παρά σαν πραγματική βοήθεια. Έστω κι έτσι, αν κάτι σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα και είναι θετικό ή ουδέτερο για την υγεία σου, δοκίμασέ το.

    Μην κάθεσαι και μετράς παλμούς! Σε τι σε βοηθάει να ξέρεις ότι οι παλμοί σου την τάδε στιγμή ήταν 80 ή 100 ή 120; Που θα σου χρησιμεύσει αυτό;
    Καλημέρα sonia
    Δεν γίνετε....κάτι έχω πάθει με τους παλμούς που τους μετράω...πριν 1 μήνα δεν το έκανα αυτό...Τώρα όμως συνέχεια όπου και να είμαι απλά φοβάμαι δεν ξέρω τι να σου πω
    Θέλω να δω πόσο παλμούς έχω εκινει την στιγμή και πόσο την άλλη στιγμή που κάνω κάτι και πάει λέγοντας μετά....και ρωτάω και τους φίλους μου για τους παλμούς τους ακόμα και λιγότερο κοντά μου άτομα μόνο και μόνο να δω αν η παλμοί μου είναι κοντά στους δικούς τους ...Γιατί με αυτό που περνάω εδώ και καιρό φοβάμαι πολυ
    Πριν κοιμηθώ πάντα μετράω παλμούς εδώ και λίγο καιρο και Μόλις τώρα που ξυπνισα το έκανα...2..3 φορές
    Και επίσης πλέον μου δημιουργήθηκε μια φοβία με τον ύπνο...φοβάμαι να κοιμηθώ και δεν θα ξανα ξυπνήσω και πολλές φορές κοιμαμε ξημερώματα και γενικά χάλια φάση..
    Όλο αυτό που περνάω μου δημιούργησε πολλούς φόβους
    Όπως φόβος τρέλας...φόβος αρρώστιας...φόβος θανάτου...
    Επίσης κάθε φορά που κάνω την γυμναστική μου σε μέτρια ένταση όχι όπως παλιά γιατί τώρα φοβάμαι να ακούω την καρδιά μου να χτυπάει τρέλα η περπατάω με πιάνει δύσπνοια και τέτοια θέματα και νιώθω χάλια ...λογικά επειδή σκέφτομαι μόνο την υγεία μου μόνο το χειρότερο και ότι το ένα και το αλλο...
    #ITS NOT OVER UNTIL I WIN

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσπάθησε να περιορίσεις τον εαυτό σου σε αυτές τις κινήσεις. Μόλις πας να μετρηθείς πες "Και τι νόημα έχει αυτό τώρα; Θα μου περάσει" και κάνε κάτι άλλο. Βάλε να πιείς ένα ποτήρι νερό ή άλλαξε τραγούδι στο I-pod ξέρω 'γω. Απλά σου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Να ξέρεις ότι οι φόβοι σου είναι εντελώς αβάσιμοι. Δεν υπάρχει καμία απολύτως σχέση μεταξύ κρίσεων πανικού και "τρέλας" . Ούτε αρρώστιας όπως το εννοείς. Ούτε θανάτου. Ε, εντάξει, όλοι μας θα πεθάνουμε κάποτε, άλλο αυτό : )

    Ως τώρα νόμιζες ότι είχες καρδιά, πήγες σε καρδιολόγο. Αν σου έλεγε " Έχεις πρόβλημα στο στομάχι, δες γαστρεντερολόγο", δεν θα πήγαινες σε γαστρεντερολόγο; Έχεις πρόβλημα ψυχολογικό, αφού δεν μπορείς να το διαχειριστείς, γιατί δεν πας σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή; Κακό δεν θα σου κάνει σίγουρα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Λες οτι δεν ξερεις τι να πιστεψεις, ομως δεν εχεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ αντικρουομενη διαγνωση. Ολοι οι γιατροι κι ολες οι εξετασεις σου ειπαν οτι ειναι ψυχολογικες οι ενοχλησεις.
    Οποτε, γιατι να πιστεψεις οτι τρεχει κατι αλλο;
    Επισης, τα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενα γι αυτο ακριβως που σου είπαν κι οι γιατροι.
    Αν συνεχιζονται τα συμπτωματα να πας σε κάποιον καλο ψυχοθεραπευτη να τα συζητησεις.
    Αν θες πες μας, τι το ιδιαιτερο ειχε εκεινος ο καυγας με τα οικογενειακα σου προσωπα, οταν ξεκινησαν τα συμπτωματα; δεν ειχες αλλες φορες παρόμοιους καυγαδες;
    Τι σε ταραξε τοσο πολυ εκεινη την φορα;
    Καλημέρα remedy.
    Λοιπόν σίγουρα θα πρέπει να δω κάποιον αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
    Λοιπόν εγώ από μικρός ήμουν πολύ ντροπαλός..Όσο μεγάλωνα πέρναγε αυτό...
    Στα 18 μου έγινε κάτι που εγώ δεν το ξαναπερασα
    Η αδερφή μου γνώρισε έναν τύπο τέλος πάντων..Μετά από καιρό τον χώρισε για διάφορους λόγους....εκεί άρχισαν όλα.
    Πριν να κοιμηθώ...ημουν στο σπίτι με την αδελφή μου και την μάνα μου...
    Ξαφνικά στην πόρτα ήρθαν αυτά τα ποντίκια να κάνουν φασαρία....βέβαια φοβήθηκα αλλά επειδή μεγάλωσα με μια παρέα που ήμασταν συνηθισμένη σε τέτοια είχα τσαμπουκά μεσα μου από μικρός σε τέτοια θέματα...Ήταν να βγω έξω να τους αντιμετώπισω όμως εκείνη τησ στιγμή κόλλησα και σκεφτόμουν μόνο την οικογένεια μου και αν θα με κάνουν εμένα κακο η χτυπιθω άσχημα τι θα έχει στην συνέχεια στην οικογένεια μου ;(ο πατέρας μου ήταν εξωτερικό άρα εγώ έπρεπε να προστατέψω την αδερφή μου και την μάνα μου)
    Οπότε με τα νεύρα και όλη την ένταση επέλεξα να μην βγω έξω και να κρατήσω την πόρτα που προσπαθούσαν να της σπάσουν και που την έσπασαν τελικά αλλά δεν τους άφηνα να μπούνε μέσα σπρώχνοντας την σπασμένη πόρτα...από πολύ φασαρία και μετα φύγανε
    Από εκεί άρχισαν όλα
    Κάθε βράδυ απειλές την μάνα μου ...Όταν χτύπαγε το κινητό ήμουν τόσο αγχωμένος για το τι άλλο θα μας πουν..
    Μας επερναν ξημερώματα απειλές αμέτρητες με θάνατο και αλλά πολλά κάθε μέρα από 10 20 τηλέφωνα...
    Τα βράδυα κοιμόμουν χάλια μεσα στο άγχος πάντα ήμουν σε ετοιμότητα μην ξανάρθουν ότι και να ακουγόταν έξω πεταγομουν από το κρεβάτι με τρελή ταχυπαλμία και πιγενα να δω αν ήρθανε ξανά...αυτο γινόταν πολύ καιρό εφιάλτες είχα άγχος ταχυπαλμία κτλπ (μην μου πείτε για αστυνομία πραγματικά δεν έχει καμία σημασία να σας πω γι'αυτό απλά.. Δεν υπάρχει η κατάσταση )
    Τέλος πάντων βρήκαμε άκρη σε αυτό το θέμα μόνη μας και μετα απο 2 μήνες τελιωσε..
    Δεν είχα κάτι μετά χαλαρά όλα αλλά μετά ήρθε και ο χωρισμός με την κοπέλα μου μετά από 4 χρόνια και γκρεμίστηκαν όλα...ένιωθα ότι δεν υπάρχω άλλο...να φανταστείτε αν τσακονομασταν και την έβλεπα μετά από 2 ..3 μέρες κάπου έξω μου κοβοτουσαν τα πόδια μου η καρδιά μου πήγανε να σπασι...τόσο πολύ τησ αγαπούσα γιατί οσο να νε ειμασταν από μικρά μαζί και σε 4 χρόνια πέρασαμε αρκετά....
    αυτό το 2ο ηταν μια άσχημη φάση στην Ζωή μου ..Για 8 ..9 μήνες ήμουν άλλος άνθρωπος...Μόλις την έβλεπα και ήξερα πως δεν ήταν ποια δικιά μου ...ένιωθα πως δεν υπάρχει Αύριο
    Τεσπα αυτό πέρασε από τότε σχεδόν 2 χρόνια δεν θυμάμαι ακόμα και τώρα όμως αν την δω τυχαία ταρζομαι...
    Και τέλος...πιστεύω πως όλα αυτά ξεκίνησαν έτσι ....από αυτά τα 2....
    Σύγνωμη αν έχω κάνει λάθος πουθενά...και ευχαριστώ αυτός που θα το διαβάσει και ελπίζω να καταλάβατε τι έγραψα.
    Last edited by Den3erwGiatiSeEmena; 25-03-2018 at 13:33.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσπάθησε να περιορίσεις τον εαυτό σου σε αυτές τις κινήσεις. Μόλις πας να μετρηθείς πες "Και τι νόημα έχει αυτό τώρα; Θα μου περάσει" και κάνε κάτι άλλο. Βάλε να πιείς ένα ποτήρι νερό ή άλλαξε τραγούδι στο I-pod ξέρω 'γω. Απλά σου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Να ξέρεις ότι οι φόβοι σου είναι εντελώς αβάσιμοι. Δεν υπάρχει καμία απολύτως σχέση μεταξύ κρίσεων πανικού και "τρέλας" . Ούτε αρρώστιας όπως το εννοείς. Ούτε θανάτου. Ε, εντάξει, όλοι μας θα πεθάνουμε κάποτε, άλλο αυτό : )

    Ως τώρα νόμιζες ότι είχες καρδιά, πήγες σε καρδιολόγο. Αν σου έλεγε " Έχεις πρόβλημα στο στομάχι, δες γαστρεντερολόγο", δεν θα πήγαινες σε γαστρεντερολόγο; Έχεις πρόβλημα ψυχολογικό, αφού δεν μπορείς να το διαχειριστείς, γιατί δεν πας σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή; Κακό δεν θα σου κάνει σίγουρα.
    Αγαπητή sonia
    Καταρχάς σε ευχαριστώ που είσαι εδώ και μου γράφεις
    Ξέρεις και εγώ θέλω να αγνωισο καποια πράγματα και να είμαι όπως παλιά...όμως μου είναι δύσκολο Αλήθεια προσπαθώ να το παλέψω ειλικρινά αλλά...το μιαλω μου έχει θολώσει.
    Είμαι σε μια άσχημη φάση τησ ζωή μου εννοώ θά'πρεπε να είμαι στην πιο όμορφη φάση της ζωής μου γιατί είμαι 22 χρονον...σχεδόν ...θα γίνω τον Απρίλη.
    Κάθε μέρα δίνω μια μάχη με τον εαυτό μου και με ότι Μου συνέβη...
    Κάποιες φορές που τυχαίνει να είμαι μια μέρα φυσιολογικός όσο γίνετε νιώθω ότι ξανά ζω....
    Το παλεύω αλλά είμαι φοβισμένος και την κάθε μου κίνηση....
    Θα πάω και σε αυτούς τους γιατρούς σίγουρα...άλλωστε έχω ξαναπάει μια φορά...όμως πρέπει να πάω για λίγο πιο σοβαρά αυτή την φορά να βρούμε μια άκρη και να βρω τον εαυτό μου να μπορω να ζήσω να κάνω πράγματα που μου αρέσουν και να ζήσω ήρεμα και όμορφα
    Βλέπεις η οικογένεια μου δεν είναι κοντά μου γιατί λένε πως δεν έχω κάτι να κρίνουν και δεν μου δίνουν σημασία...Γιατί μου λένε έχεις κάνει τόσα και δεν έχεις τίποτα..
    ΛΟΙΠΌΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ
    Η ΑΔΕΡΦΉ ΤΟΥ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ ΈΧΕΙ ΣΧΙΖΟΦΡΈΝΕΙΑ
    ΌΤΑΝ ΠΉΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ....ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΡΊΣΗ ΆΓΧΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΊΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ ..ΑΥΤΟΣ ΆΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΚΡΊΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΈΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΈΧΩ ΤΊΠΟΤΑ ΚΑΙ ΌΤΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΊΣΩ ΈΤΣΙ ΘΑ ΦΤΆΣΩ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΉ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ...
    ΜΑΚΆΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΉΡΧΕ ΕΚΚΙΝΕΊ Η ΜΈΡΑ
    ΑΠΌ ΤΌΤΕ ΤΟ ΣΚΕΦΤΌΜΟΥΝ ΣΥΝΕΧΙΑ ΑΥΤΌ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΏ ΞΥΠΝΟΎΣΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΊΧΕ ΓΎΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΌΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΌΜΟΥΝ ΉΤΑΝ ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΤΈΡΑΣ ΜΟΥ......
    ΜΆΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΦΤΕΙ ΣΤΗΣ ΦΟΒΊΕΣ ΜΟΥ
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΈΦΤΑΝΑΝ ΤΑ ΆΛΛΑ ΜΕ ΔΙΈΛΥΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΈΡΑΣ ΜΟΥ ...ΓΙΑΤΊ ΉΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΡΊΣΗ ΠΟΥ ΉΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑ ΠΟΛΎ ΣΤΡΑΒΆ
    ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΌ ΉΜΟΥΝ ΧΆΛΙΑ ΣΚΕΦΤΌΜΟΥΝ ΜΌΝΟ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΉ ΤΟΥ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΌΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΏ ΘΑ ΓΊΝΩ ΈΤΣΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΌΜΟΥΝ ΠΩΣ ΑΝΤΡΙΔΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΉΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ....ΆΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΒΆΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΝΌΜΙΖΑ ΠΩΣ ΤΡΕΛΑΊΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΌ ΤΟ ΠΣΙΤΕΒΑ ...ΣΉΜΕΡΑ ΤΟ ΣΚΈΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΘΈΜΑ ΑΥΤΟ ΌΜΩΣ ΌΧΙ ΟΠΟΣ ΤΌΤΕ ΜΆΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΦΤΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΟΒΊΑ ΤΡΈΛΑΣ ΚΑΙ ΜΑΖΊ ΜΕ ΤΗΣ ΚΡΊΣΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΆΓΧΟΣ ΜΕ ΔΙΈΛΙΣΑΝ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λοιπόν, ακόμα και σήμερα υπάρχει μεγάλη άγνοια σε αυτά τα θέματα, οπότε μην δίνεις σημασία στην κάθε βλακεία που θα σου πει ο καθένας, ακόμα κι αν αυτός ο καθένας είναι συγγενικό σου πρόσωπο. Από την άλλη ο κόσμος έχει εξελιχθεί και δεν είναι όπως παλιά. Ευτυχώς!

    Δες το θετικά: Μέχρι πριν από λίγα χρόνια, οι διαταραχές άγχους και οι κρίσεις πανικού ήταν άγνωστες λέξεις. Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι μία σπάνια ειδικότητα που έψαχνες με το κιάλι και συνήθως εξειδικεύονταν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και βαριά περιστατικά, απλούστατα διότι μόνο τέτοια απευθύνονταν σε αυτούς. Αν κάποιος παρουσίαζε ας πούμε κρίσεις πανικού, πήγαινε σε παθολόγο που τον έστελνε σε καρδιολόγο κι αυτός σε ουρολόγο κι αυτός σε ΩΡΙΛΑ κι αυτός σπίτι του και κανείς δεν ήξερε να τον κατευθύνει σωστά και καθόταν και ταλαιπωριόταν για χρόνια χωρίς να ξέρει τι έχει και τι να κάνει. Τώρα κόβεις δρόμο. Οι άλλοι γιατροί σου είπαν αμέσως τι έχεις. Άγχος. Αφού σε λίγες βδομάδες δεν έχεις δει βελτίωση, υπάρχουν ένα σωρό ψυχοθεραπευτές να απευθυνθείς. Το κοινωνικό στίγμα σε σχέση με παλιότερα έχει μειωθεί κι εξάλλου δεν χρειάζεται να δώσεις αναφορά σε κανέναν τι έχεις και που πας. Οπότε μην το καθυστερείς.

    Πάντως νομίζω ότι έχεις αρκετή δουλειά να κάνεις με τον εαυτό σου και τους γύρω σου. από αυτά που λες, δεν βλέπω και πολύ υγιείς συμπεριφορές και πρότυπα στον περίγυρό σου-και δεν εννοώ την αδερφή του πατέρα σου!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Λοιπόν, ακόμα και σήμερα υπάρχει μεγάλη άγνοια σε αυτά τα θέματα, οπότε μην δίνεις σημασία στην κάθε βλακεία που θα σου πει ο καθένας, ακόμα κι αν αυτός ο καθένας είναι συγγενικό σου πρόσωπο. Από την άλλη ο κόσμος έχει εξελιχθεί και δεν είναι όπως παλιά. Ευτυχώς!

    Δες το θετικά: Μέχρι πριν από λίγα χρόνια, οι διαταραχές άγχους και οι κρίσεις πανικού ήταν άγνωστες λέξεις. Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι μία σπάνια ειδικότητα που έψαχνες με το κιάλι και συνήθως εξειδικεύονταν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και βαριά περιστατικά, απλούστατα διότι μόνο τέτοια απευθύνονταν σε αυτούς. Αν κάποιος παρουσίαζε ας πούμε κρίσεις πανικού, πήγαινε σε παθολόγο που τον έστελνε σε καρδιολόγο κι αυτός σε ουρολόγο κι αυτός σε ΩΡΙΛΑ κι αυτός σπίτι του και κανείς δεν ήξερε να τον κατευθύνει σωστά και καθόταν και ταλαιπωριόταν για χρόνια χωρίς να ξέρει τι έχει και τι να κάνει. Τώρα κόβεις δρόμο. Οι άλλοι γιατροί σου είπαν αμέσως τι έχεις. Άγχος. Αφού σε λίγες βδομάδες δεν έχεις δει βελτίωση, υπάρχουν ένα σωρό ψυχοθεραπευτές να απευθυνθείς. Το κοινωνικό στίγμα σε σχέση με παλιότερα έχει μειωθεί κι εξάλλου δεν χρειάζεται να δώσεις αναφορά σε κανέναν τι έχεις και που πας. Οπότε μην το καθυστερείς.

    Πάντως νομίζω ότι έχεις αρκετή δουλειά να κάνεις με τον εαυτό σου και τους γύρω σου. από αυτά που λες, δεν βλέπω και πολύ υγιείς συμπεριφορές και πρότυπα στον περίγυρό σου-και δεν εννοώ την αδερφή του πατέρα σου!
    Ναι έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες.
    Τι εννοείς με το τελευταίο πες μου πιο ξεκάθαρα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν αναλύεις πολλά πράγματα κι ούτε ειδική είμαι, αλλά υποπτεύομαι απουσία πατρικής φιγούρας στην καθημερινότητα κι ότι σε πολλά πράγματα έχετε μπερδέψει τους ρόλους στην οικογένεια με αποτέλεσμα να αναλαμβάνεις τον ρόλο προστάτη που κανονικά δεν σου αναλογεί. Κι ότι ενδεχομένως μάνα κι αδερφή χωρίς να το καταλαβαίνουν αποποιούνται τις δικές τους ευθύνες σε κάποια πράγματα και περιμένουν να έρθει το ιππικό. Επίσης βλέπω βίαιες καταστάσεις στο περιβάλλον που ποτέ δεν είναι καλό σημάδι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν αναλύεις πολλά πράγματα κι ούτε ειδική είμαι, αλλά υποπτεύομαι απουσία πατρικής φιγούρας στην καθημερινότητα κι ότι σε πολλά πράγματα έχετε μπερδέψει τους ρόλους στην οικογένεια με αποτέλεσμα να αναλαμβάνεις τον ρόλο προστάτη που κανονικά δεν σου αναλογεί. Κι ότι ενδεχομένως μάνα κι αδερφή χωρίς να το καταλαβαίνουν αποποιούνται τις δικές τους ευθύνες σε κάποια πράγματα και περιμένουν να έρθει το ιππικό. Επίσης βλέπω βίαιες καταστάσεις στο περιβάλλον που ποτέ δεν είναι καλό σημάδι.
    Σε κάθε οικογένεια sonia μπορεί να τύχει κάτι τέτοιο..το ότι έγινε Αυτό που έγινε δεν συμβαίνει συνέχεια
    Τι έννοιες βίαιες καταστάσεις ;με αυτό που περασα; έτσι έπρεπε να γίνει sonia από την αστυνομία δεν είχαμε καμία βοήθεια.. και να ξέρεις ουτε εμένα μου αρέσει η βία..Όπως είπα το ότι έγινε Αυτό το περιστατικό δεν σημάνει πως γίνετε συνέχεια...Ήταν μια άσχημη φάση της Ζωής..Δεν νομίζω ότι τέτοια θέματα έχω περασει μόνο εγώ
    Μην νομίζεις ότι είναι με το ρόπαλο στην τσέπη μου και ότι τέτοιες φασαρίες γίνονται συνεχόμενα...Είμαστε μια κανονική οικογένεια που έτυχε και να έχουμε και τα θέματα μας...Δεν ειμασταν εμείς που αρχίσαμε αυτή την κατάσταση που έγινε
    Δεν ξέρω αν αναλαμβάνω τον ρόλο του προστάτη όμως όταν αν χρειαστεί μπορώ να το κάνω είμαι 22 χρονον κοντά,δεν μπορώ να μην κάνω τίποτα για να βοηθήσω την οικογένεια μου sonia όταν πρέπει είμαι εκεί,όταν δεν πρέπει το αφήνω Πάνω τους να βρουν την άκρη....
    Ο πατερας μου είναι περίεργος τύπος επειδή γνωρίζει πολλά πράγματα και έχει περάσει πολλά είναι λίγο παράξενος.. βέβαια είναι πολύ απότομος και αυτό που δεν μου αρέσει σε αυτόν και είναι και πολύ κάθετος σε ότι πει.. και στην μητέρα μου είναι ότι δεν είναι δίπλα μου σε όλο αυτό επειδή πιστεύουν πως δεν έχω κάτι και ότι υπερβάλλω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Αδερφε ειμαι στρατονομοσ κατι στο στρατο ειναι αυτο κατι δεν πηγε καλα στην εκπαιδευση κι εβγαλα σχιζοφρενεια οποιοσ εχει σχιζοφρενεια καταλαναινει ποιοσ εχει προβλημα κ ποιοσ δεν εχει εγγυημενα σ λεω δεν εχεισ τιποτα ξεχνα τα ολα και κανε οτι θεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Το να θεσ κοπελεσ με προβλημα ειναι λαθοσ σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω πια................. Βοήθεια..... Χρειάζομαι απόψεις.......
    By GiannisNik3 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2017, 21:28
  2. ΓΑΔ και αρρωστοφοβια, χρειαζομαι καποιες αποψεις και βοηθεια!
    By Liberty23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-2017, 11:44
  3. Θελω γνωμες, αποψεις και συμβουλες!!!
    By optic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-02-2015, 12:15
  4. Δε θέλω πολλές επαφές!
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2012, 12:49
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •