Θερινή ωρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592

    Θερινή ωρα

    Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε για αυτό το θέμα! Εγώ δεν χαίρομαι πολύ με αυτό γιατί μ'αρέσει να νυχτώνει αργά..
    Εσείς συμφώνησε με την απόφαση της κατάργησης της θερινής ώρας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Όχι διαφωνώ..είμαι της γνώμης να αλλάζει η ώρα.πιο ωραία ειναι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Όχι διαφωνώ..είμαι της γνώμης να αλλάζει η ώρα.πιο ωραία ειναι
    Δεν θέλω να νυχτώνει νωρίς... Είναι ψυχοπλακωτικο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Η χωρα μας κανονικα λογω τουρισμου θελει ΜΟΝΙΜΗ θερινη ωρα.Νομιζω η Τουρκια το εχει κανει ηδη απο περσι,αφησε την θερινη ωρα και το χειμωνα.

    Οι Γερμανοι θελουν μονιμη χειμερινη ωρα.Θα το περασουν στις Βρυξελλες και μετα θα το επιβαλλουν και σε μας.Γενικα τι μας συμφερει και τι δε μας συμφερει σ αυτη τη χωρα δεν εχει σημασια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Η χωρα μας κανονικα λογω τουρισμου θελει ΜΟΝΙΜΗ θερινη ωρα.Νομιζω η Τουρκια το εχει κανει ηδη απο περσι,αφησε την θερινη ωρα και το χειμωνα.

    Οι Γερμανοι θελουν μονιμη χειμερινη ωρα.Θα το περασουν στις Βρυξελλες και μετα θα το επιβαλλουν και σε μας.Γενικα τι μας συμφερει και τι δε μας συμφερει σ αυτη τη χωρα δεν εχει σημασια.
    Έτσι ακριβώς!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    και γω θερινη ωρα προτιμαω, εχω χρονο αρκετο, για να κανω ποδηλασια τρεξιμο και κολυμπι το απογευμα.....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμ.. στο κοσμο μου η ωρα βρισκεται καπου στο 11 και το 12 οποτε δε βλεπω διαφορα θερινο η χειμερινο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χμ.. στο κοσμο μου η ωρα βρισκεται καπου στο 11 και το 12 οποτε δε βλεπω διαφορα θερινο η χειμερινο
    Γιατί στον κόσμο σου έχει μόνο νύχτα? Η εννοείς το μεσημέρι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Η κανονική ώρα ειναι η χειμερινή για ποιο λόγω να την αλλάζουμε λοιπόν;
    Επίσης πιο λογικό ειναι αν χρειαζόταν κάποια αλλαγή να συνέβαινε τον χειμώνα που απο τις 5 ειναι νυχτα παρά να αλλάζουν την ώρα το καλοκαίρι. Ελπιζω να γινει και κατι σωστό σε αυτήν την χώρα λοιπόν και κακώς τόσα χρονια ειχαμε υιοθετήσει την θερινή επειδή μας το επέβαλαν.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Γιατί στον κόσμο σου έχει μόνο νύχτα? Η εννοείς το μεσημέρι?
    νυχτα η μεσημερι πανε μαζι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by little View Post
    Η κανονική ώρα ειναι η χειμερινή για ποιο λόγω να την αλλάζουμε λοιπόν;
    Επίσης πιο λογικό ειναι αν χρειαζόταν κάποια αλλαγή να συνέβαινε τον χειμώνα που απο τις 5 ειναι νυχτα παρά να αλλάζουν την ώρα το καλοκαίρι. Ελπιζω να γινει και κατι σωστό σε αυτήν την χώρα λοιπόν και κακώς τόσα χρονια ειχαμε υιοθετήσει την θερινή επειδή μας το επέβαλαν.
    Η αλλαγή της ώρας γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας. Στην Ελλάδα έχουμε ευτυχώς μπόλικο ήλιο άρα είναι πολύ λογικό να αλλάζουμε στη θερινή ώρα. Έτσι κερδίζουμε πχ μια ώρα παραπάνω το πρωί τα καλοκαίρια χωρίς να χρειαζόμαστε κλιματισμό ή το βράδυ χωρίς να χρειαζόμαστε φώτα.
    Το παράλογο είναι να έχουμε μόνιμα την χειμερινή ώρα σε μια χώρα με τόση ηλιοφάνεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Βλακείες ειναι αυτά για μένα. Αν ειναι δυνατον ο ηλιος την ιδια ωρα θα βγει οπως και να χει ανεξαρτήτως του ρολογιού και την ιδια ενέργεια θα χρειαζόμαστε πάνω κάτω. Εγω δεν θα κοιτάξω το ρολόι για να αναψω το κλιματιστικό όταν ζεσταίνομαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by little View Post
    Βλακείες ειναι αυτά για μένα. Αν ειναι δυνατον ο ηλιος την ιδια ωρα θα βγει οπως και να χει ανεξαρτήτως του ρολογιού και την ιδια ενέργεια θα χρειαζόμαστε πάνω κάτω. Εγω δεν θα κοιτάξω το ρολόι για να αναψω το κλιματιστικό όταν ζεσταίνομαι.
    Για σένα μπορεί να είναι το ίδιο, για το κράτος όμως όχι.
    Είναι το ίδιο ο υπάλληλος να πηγαίνει στην δουλειά του στις 9 χειμερινή ώρα το καλοκαίρι που έχει ήδη ζέστη και θα ανοίξει κλιματισμό και το ίδιο με την αλλαγή σε θερινή που θα πηγαίνει στις 8;
    Είναι το ίδιο μια επιχείρηση να μένει ανοιχτή ως τις 9 το βράδυ με χειμερινή ώρα που θα χρειάζεται φωτισμό και το ίδιο να κλείνει στις 8 που έχει ακόμα ήλιο;
    Η αλλαγή σε θερινή ώρα δεν γίνεται για πλάκα ή έτσι επειδή μας ήρθε, γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας και εκμετάλλευση του ηλιακού φωτός! Και όχι δεν χρειαζόμαστε την ίδια ενέργεια πάνω κάτω, εξοικονομούμε αρκετή ενέργεια όταν αλλάζουμε τα ρολόγια μας. Αυτοί που χρησιμοποιούν την ίδια ενέργεια πάνω κάτω είναι χώρες όπως η Γερμανία, Ολλανδία κτλ που δεν φημίζονται για την ηλιοφάνεια τους οπότε γιαυτό και θέλουν μόνιμα την χειμερινή ώρα.
    Τώρα αν για σένα η εξοικονόμηση ενέργειας είναι βλακεία...οοοκ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Σιγα λες και στις 8 δεν θα αναψουν αυτοι κλιματιστικο! Ειδικά αμα ειναι σε δημοσια υπηρεσια και πληρωνει το κρατος δεν νομίζω να τους νοιαξει.
    Εδω στο σχολειο η μανα της κολλητης μου που δουλευε στο δημοσιο επαιρνε την μανα μου απο το τηλεφωνο του γραφειου και μιλαγαν με τις ωρες σε ΚΙΝΗΤΟ.
    Μετα η ώρα μας πείραξε.
    Επισης η σωστή ώρα ειναι η χειμερινή που πάει σύμφωνα με τον ήλιο. Και προφανώς δεν ειναι ωραίο ούτε και το καλύτερο για την υγεια του ανθρωπου να την αλλάζουμε και εγώ έχω μεγάλα προβλήματα στην υγεία μου από την αλλαγή της ώρας.
    Ας δουμε τι κάνουμε με τα απορρίμματα που πάνω απο το 80% πάει στα ΧΥΤΑ και έχουμε φάει και πρόστιμο για μη τήρηση του νόμου! Που ειμαστε η μόνη χώρα στην ευρωπαϊκή ένωση που δεν τον τηρεί!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •