Γιατί δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής έλξη για το άλλο φύλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    11

    Γιατί δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής έλξη για το άλλο φύλο;

    Καλησπέρα σας, είμαι κοπέλα 21 χρονών και έχω πρόβλημα στον ερωτικό τομέα. Δεν έχω κάνει ποτέ μου σχέση, όσο και να έχω προσπαθήσει να έρθω κοντά με άλλα αγόρια. Δεν είμαι λεσβία ή κάτι άλλο. Ας τα πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή για να μου πείτε κι εσείς αν μπορείτε να εντοπίσετε την αιτία και φυσικά κάποια λύση.
    Μέχρι την ηλικία των 19 είχα αρκετά χαμηλή αυτοεκτίμηση. Όσο πήγαινα σχολείο είχα μεγάλο πρόβλημα με τις κοινωνικές συναναστροφές και δεν ήταν λίγες οι φορές που έπεσα θύμα bullying. Στο λύκειο έκανα κάποιες φιλίες κάπως πιο σταθερές και είχα το κλασσικό εφηβικό "κόλλημα" με ένα παιδί αλλά δεν προχώρησε. Τα δύο πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο ήταν αρκετά αγχωτικά για μένα αφού έψαχνα απελπισμένα για παρέες και εννοείται κάποια σχέση. Παρά το γεγονός ότι γνώρισα πάρα πολλά άτομα, με κανέναν δεν διατήρησα επαφή εκτός σχολής αλλά στην σχολή πάντα είχα κάποιους να μιλήσω. Ακόμα κάποια γνωριμία ερωτικού τύπου δεν είχα κάνει. Στο τρίτο έτος έφυγα στο εξωτερικό κι εκεί πραγματικά η ζωή μου άλλαξε ριζικά. Γνώρισα άτομα με τα οποία χτίσαμε μια πολύ βαθιά φιλία κι ένιωσα για πρώτη φορά ελεύθερη. Ήταν οι μόνοι 6 μήνες μέχρι στιγμής που ένιωθα ευτυχισμένη. Δεν είχα άγχος, κυριολεκτικά όλον αυτόν τον καιρό είχα κλάψει μόνο μια φορά κι ένιωθα ότι έβρισκα τον εαυτό μου. Αυτή η αλλαγή δεν πέρασε απαρατήρητη από τα αγόρια, αφού "ως δια μαγείας" άρχισαν να με φλερτάρουν αρκετοί. Και κάπου εδώ να κάνω μια μικρή παρένθεση. Όταν ήμουν τρίτη γυμνασίου επειδή η αυτοεκτίμησή μου βρισκόταν στον πάτο, είχα επισκεφτεί μια ψυχολόγο. Με τα πολλά με ρώτησε και για την σχέση μου με τον πατέρα μου. Ανύπαρκτη. Ποτέ δεν ασχολήθηκε μαζί μας, πάντα κοίταζε την ζωή του και δε θυμάμαι καμία στιγμή μπαμπά-κόρης. Παραδόξως, η μόνη περίοδος που ένιωσα πως κάτι υπάρχει ήταν όταν έλειπα στο εξωτερικό και επικοινωνούσαμε μέσω βιντεοκλήσεων. Πίσω στην ψυχολόγο τώρα, μου είχε πει πως ο λόγος που δεν έχω κάνει κάποια σχέση (ναι με απασχολούσε από το γυμνάσιο το θέμα!) ήταν επειδή έχω χτίσει τοίχους για το αντρικό φύλο, λόγω της προβληματικής σχέσης με τον πατέρα μου και ότι έχω πολλές άμυνες. Ο μόνος τρόπος σύμφωνα με εκείνη ήταν να αποκαταστήσω την σχέση με τον πατέρα μου...Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα, βέβαια ξαφνικά μια μέρα μας ανακοίνωσε πως αποφάσισε να αλλάξει και πως "ό,τι έγινε, έγινε". Πραγματικά δεν πιστεύετε πόσο με θύμωσε αυτή του η κουβέντα. Δεν μπορώ να ξεχάσω 20 χρόνια αδιαφορίας και πλέον δεν ξέρω αν θέλω να του δώσω την ευκαιρία να επανορθώσει, ειδικά όταν ξέρω πως υπάρχει λόγος πίσω από αυτή την αλλαγή (απειλή διαζυγίου). Στα δικά μας τώρα, όσα αγόρια με προσέγγισαν στο εξωτερικό έφαγαν Χ και με κανέναν δεν έκανα τίποτα απολύτως πέρα από κάποια ραντεβού. Γυρνώντας στην Ελλάδα γνώρισα κάποιον και αποφάσισα πως ήταν η ώρα να τον αφήσω να κάνει παραπάνω πράγματα. Με αυτόν ήταν που έδωσα και το πρώτο μου φιλί. Απογοήτευση. Δε μου άρεσε καθόλου και διέκοψα. Λίγους μήνες μετά γνώρισα κάποιον άλλον βγήκαμε και τον άφησα να κάνει κίνηση. Ένιωθα πιο άνετα αυτή την φορά αλλά και πάλι δεν ένιωσα κάτι πιο βαθύ. Από ατυχία και μόνο διεκόπηκε και αυτή η απόπειρα. Να σημειώσω πως όλο αυτό το διάστημα η αυτοεκτιμησή μου μόνο χαμηλή δεν είναι, αφού πλέον πιστεύω πως έχω απωθήσει το μεγαλύτερο μέρος των ανασφάλειών μου. Επιπλέον, έχω αρκετούς φίλους και δεν νιώθω πλέον την μοναξιά που ένιωθα. Το μόνο που παραμένει ίδιο είναι η απάθεια μου για όσους με έχουν φλερτάρει. Φέτος, έχω κάνει κι άλλες γνωριμίες, έχω βγει με άτομα με τα οποία έχουμε κάνει κάποια παραπάνω πράγματα (δεν έχω ολοκληρώσει βέβαια), δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα ηδονή ή κάτι παρόμοιο και κυρίως λόγω της στάσης κάποιων από αυτών (ωμό πέσιμο) ξενέρωσα και σταμάτησα την επικοινωνία. Δε ξέρω αν απλά είναι συγκυριακό το θέμα- δεν έχω γνωρίσει δηλαδή ακόμα τον κατάλληλο- ή κάτι πιο βαθύ. Όσο περνάει η καιρός μάλιστα αρχίζω να νιώθω ανασφάλεια και με το γεγονός ότι δεν έχω προχωρήσει σεξουαλικά. Γενικά έχω έναν φόβο και άγνοια σχετικά με αυτό το θέμα. Τι πιστεύετε; Υπάρχει σωτηρία ή να ψάξω για ράφι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Στον κοσμο των αγοριων κυκλοφορουν πολλα για τα κοριτσια στερεοτυπα κυριωσ κ κανενασ δε θα μαθει ποτε την αληθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,757
    Quote Originally Posted by girly14 View Post
    Υπάρχει σωτηρία ή να ψάξω για ράφι;

    πλακα πλακα παρε 2-3 γατες για συντροφια!!


    αλλα αφου σου εδωσε την λυση η ψυχολογος, και ειναι η βελτιωση των σχεσεων σου με τον πατερα σου και το ξερεις καλα αυτο να κανεις!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post

    αλλα αφου σου εδωσε την λυση η ψυχολογος, και ειναι η βελτιωση των σχεσεων σου με τον πατερα σου και το ξερεις καλα αυτο να κανεις!!
    αυτή την λύση την έχω απορρίψει...πιστεύω ότι έχει χαθεί πάρα πολύς χρόνος πια για να αποκατασταθεί το οτιδήποτε. Πιο πολύ χαλιέμαι που το σκέφτομαι παρά βοηθιέμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Βασικα ας μην κατηγορουμε για ολα τους γονεις.αλλοι δεν εχουν καθολου πατερα
    Ισως εισαι ασεξουαλ.εγω βλεπω οτι πιεζεσαι παρα πολυ.αν δε σου βγαινει και δεν το χρειαζεσαι ασχολησου με ο, τι αλλο σε ευχαριστει.γενικα και απο δικες μ εμπειριες χωρις βεβαια να ειμαστε το ιδιο γτ εμενα μου αρεσουν οι κοπελες πρεπει να αφεθεις ελευθερη.μην τα βαζεις με τους γονεις παντως.εχεις καμια αδερφη? Για να δεις πως συμπεριφερεται αυτη εννοω μετα την συμπεριφορα του πατερα.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Βασικα ας μην κατηγορουμε για ολα τους γονεις.αλλοι δεν εχουν καθολου πατερα
    Ισως εισαι ασεξουαλ.εγω βλεπω οτι πιεζεσαι παρα πολυ.αν δε σου βγαινει και δεν το χρειαζεσαι ασχολησου με ο, τι αλλο σε ευχαριστει.γενικα και απο δικες μ εμπειριες χωρις βεβαια να ειμαστε το ιδιο γτ εμενα μου αρεσουν οι κοπελες πρεπει να αφεθεις ελευθερη.μην τα βαζεις με τους γονεις παντως.εχεις καμια αδερφη? Για να δεις πως συμπεριφερεται αυτη εννοω μετα την συμπεριφορα του πατερα.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    δε θεωρώ ότι είμαι ασέξουαλ. Οι ασέξουαλ δεν ενδιαφέρονται για σχέσεις, εμένα αυτό το θέμα με απασχολεί και θέλω μία σχέση στην ζωή μου. Θεωρώ ότι ένας λόγος μπορεί να είναι το γεγονός ότι έχω πέσει σε λάθος άτομα, αφού έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που είμαι ερωτευμένη εγώ με κάποιον αλλά δεν ήταν αυτός μαζί μου ώστε να δω σε εκείνη την περίπτωση τι θα συνέβαινε. Τώρα αναφορικά με το θέμα του πατέρα, απλά παράθεσα την ερμηνεία της ψυχολόγου μου τότε. Δε πιστεύω βέβαια πως είναι εντελώς παράλογη. Επίσης το να υπονοείς πως είμαι αχάριστη που μιλάω με αυτόν τον τρόπο για εκείνον αφού κάποιοι δεν έχουν πατέρα δε το θεωρώ σωστό αφού ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα. Αδερφή δεν έχω, έχω όμως έναν μικρότερο αδερφό που εξίσου έχει παραμεληθεί κι αρχίζει να αναπτύσει σοβαρά θεματάκια στην ψυχολογία του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Καταρχην που κανεις τοσο ευκολα γνωριμίες; Απο κανένα μπαρ να υποθέσω;
    Ε μην περιμένεις να βρεις και καναν σοι από κλαμπ και μπαρ. Λογικο να μην νοιωθεις κατι πιο βαθύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μια χαρα απαντησες στον εαυτο σου μονη σου στην 1η παραγραφο. Εγραψες ολους τους λογους που δε σου προεκυψε ως τωρα.
    Μην ψαξεις για κανενα ραφι στα 21 σου! Αφου εχεις ζητηση, θα ερθει και το καλό αργα ή γρηγορα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Βασικα ας μην κατηγορουμε για ολα τους γονεις.αλλοι δεν εχουν καθολου πατερα
    Ισως εισαι ασεξουαλ.εγω βλεπω οτι πιεζεσαι παρα πολυ.αν δε σου βγαινει και δεν το χρειαζεσαι ασχολησου με ο, τι αλλο σε ευχαριστει.γενικα και απο δικες μ εμπειριες χωρις βεβαια να ειμαστε το ιδιο γτ εμενα μου αρεσουν οι κοπελες πρεπει να αφεθεις ελευθερη.μην τα βαζεις με τους γονεις παντως.εχεις καμια αδερφη? Για να δεις πως συμπεριφερεται αυτη εννοω μετα την συμπεριφορα του πατερα.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    εγω πιστευω οτι τα λεει πολυ καλα η ιωαννα και θα πρεπει να πραξεις οπως σου ειπε!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Έχω συναντήσει κι άλλα άτομα με παρόμοια θέματα όπως εσύ και πιστεύω ότι δεν είναι κάτι. Πιστεύω πως είναι να κάνεις την αρχή. Μετά είναι όλα διαφορετικά. Ίσως υποσυνείδητα πιεζεις τον εαυτό σου και εν τέλει δεν σου βγαίνει όλο αυτό. Έχεις βαλθεί ότι δεν κάνεις σχέση άρα κάπου έχεις πρόβλημα. Ίσως πρέπει να χαλαρωσεις και καλύτερα για πρώτη φορά να γνωρίσεις κάποιον από κοινη παρέα. Πχ φίλες δεν έχεις που να έχουν σχέση; κι ας μην σου αρέσει ο άλλος τόσο πολύ στην αρχή μετά αλλάζει ο τρόπος που βλέπεις πράγματα. Ίσως να φταίει κι αυτό. Να έχεις ψηλά τον πήχη και να αποκλείεις τους πάντες και στην τελική να μην κάνεις τίποτα με κανέναν.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by girly14 View Post
    δε θεωρώ ότι είμαι ασέξουαλ. Οι ασέξουαλ δεν ενδιαφέρονται για σχέσεις, εμένα αυτό το θέμα με απασχολεί και θέλω μία σχέση στην ζωή μου. Θεωρώ ότι ένας λόγος μπορεί να είναι το γεγονός ότι έχω πέσει σε λάθος άτομα, αφού έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που είμαι ερωτευμένη εγώ με κάποιον αλλά δεν ήταν αυτός μαζί μου ώστε να δω σε εκείνη την περίπτωση τι θα συνέβαινε. Τώρα αναφορικά με το θέμα του πατέρα, απλά παράθεσα την ερμηνεία της ψυχολόγου μου τότε. Δε πιστεύω βέβαια πως είναι εντελώς παράλογη. Επίσης το να υπονοείς πως είμαι αχάριστη που μιλάω με αυτόν τον τρόπο για εκείνον αφού κάποιοι δεν έχουν πατέρα δε το θεωρώ σωστό αφού ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα. Αδερφή δεν έχω, έχω όμως έναν μικρότερο αδερφό που εξίσου έχει παραμεληθεί κι αρχίζει να αναπτύσει σοβαρά θεματάκια στην ψυχολογία του.
    Eγω σε καταλαβαινω για αηυτα που λες οτι φταιει ο πατερας σου. Αλλα να ξερεις αυτος τωρα δεν αλλαζει. εσυ πρεπει να δεις τι θα κανεις.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    37
    παντως το μονο σιγουρο οτι για ραφι δεν εισαι. Εχεις ακομα χρονια να γνωρισεις ατομα για σχεσεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Quote Originally Posted by girly14 View Post
    Όσο περνάει η καιρός μάλιστα αρχίζω να νιώθω ανασφάλεια και με το γεγονός ότι δεν έχω προχωρήσει σεξουαλικά. Γενικά έχω έναν φόβο και άγνοια σχετικά με αυτό το θέμα. Τι πιστεύετε; Υπάρχει σωτηρία ή να ψάξω για ράφι;
    Μήπως ανήκεις στο φάσμα του υψηλής λειτουργικότητας αυτισμού?
    Άτομα σαν εμάς υπερεξιδανικεύουμε τις διαπροσωπικές σχέσεις και δεν βολευόμαστε με κάτι λιγότερο από το ιδανικό σενάριο σχέσης που έχουμε πλάσει με το μυαλό μας.Από μικρός είχα γίνει πολύ επιλεκτικός στην αναζήτηση συντρόφου,λόγω του ότι μου την πέφτανε συνέχεια κορίτσια και πίστευα πως υπάρχει μια αστείρευτη δεξαμενή και πως πάντα έτσι θα είναι...Λάθος...Τώρα στα 33 το μετάνιωσα...Άν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα κατέβαζα τον πήχυ και θα αφηνόμουν στις στιγμές...Wasted youth ένα πράγμα,η περίπτωσή μου.

    Πάντως,για να νοιώσεις λίγο καλύτερα και να σου φύγει το άγχος του ραφιού που έχεις στα 21,να σου πώ πως πέρα από φιλιά και χαιδολογήματα,δεν έχω ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις στα 33...και είμαι άντρας!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by girly14 View Post
    δε θεωρώ ότι είμαι ασέξουαλ. Οι ασέξουαλ δεν ενδιαφέρονται για σχέσεις, εμένα αυτό το θέμα με απασχολεί και θέλω μία σχέση στην ζωή μου. Θεωρώ ότι ένας λόγος μπορεί να είναι το γεγονός ότι έχω πέσει σε λάθος άτομα, αφού έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που είμαι ερωτευμένη εγώ με κάποιον αλλά δεν ήταν αυτός μαζί μου ώστε να δω σε εκείνη την περίπτωση τι θα συνέβαινε. Τώρα αναφορικά με το θέμα του πατέρα, απλά παράθεσα την ερμηνεία της ψυχολόγου μου τότε. Δε πιστεύω βέβαια πως είναι εντελώς παράλογη. Επίσης το να υπονοείς πως είμαι αχάριστη που μιλάω με αυτόν τον τρόπο για εκείνον αφού κάποιοι δεν έχουν πατέρα δε το θεωρώ σωστό αφού ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα. Αδερφή δεν έχω, έχω όμως έναν μικρότερο αδερφό που εξίσου έχει παραμεληθεί κι αρχίζει να αναπτύσει σοβαρά θεματάκια στην ψυχολογία του.
    Το οτι δε τα πηγαινες καλα με τον πατερα σου σημαινει οτι ισως να σου δημιουργουν αντιπαθεια καποια αγορια που εχουν κι αυτα καποια χαρακτηριστικα του.Αν πχ ο πατερας σου ηταν γκομενακιας κα ιτον αντιπαθησες γι αυτο τοτε μπορει και τα αγορια που γνωρισες μεχρις στιγμης να σου εβγαζαν κατι παρομοιο οποτε ασυναισθητα δε γουσταρες,δε τους ειχες εμπιστοσυνη.

    Δηλαδη η ψυχολογος μπορει οντως να επεσε μεσα αλλα μπορεις να παρακαμψεις την λυση που εδωσε απωθώντας αμεσως αγορια που εχουν καποια κοινα μ αυτον(για να μην παιδευεσαι και μη τα παιδευεις)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...
    By crystal_heart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-07-2022, 13:40
  2. ομοφυλόφιλοι με το άλλο φύλο?
    By neofermeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 05-05-2018, 08:13
  3. τι σας διεγειρει στο αλλο φυλο
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 67
    Last Post: 21-02-2016, 22:27
  4. Ελξη,τηλεπαθεια η κατι αλλο?!
    By stella1993 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2014, 19:21
  5. Δεν μπορώ να μιλήσω στο αλλο φύλο!
    By chopper_lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2013, 01:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •