ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 136 to 150 of 167
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φανταζεσαι οτι καποιος που καταληγει σε ενα κλειστο προγραμμα, δενε χει φαει πρωτα τα συκωτια του 100 φορες προσπαθωντας μονος του; λες να το κανει κανεις για διασκεδαση;
    Δε υπάρχει δεν μπορώ,υπάρχει δεν θέλω.
    Οι περισσότεροι αλκοολικοί ΔΕΝ θέλουν στην πραγματικότητα να το κόψουν γιατί τους φτιάχνει το μεθύσι,το γουστάρουν...Αν το κόψουν,θα χάσουν την σημαντικότερη απόλαυση/εκτόνωση της ζωής τους.
    Αν είσαι αποφασισμένος, δεν χρειάζεσαι κανένα δεκανίκι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #137
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Ο μονος τροπος να το κοψεις ειναι να καταλαβεις πως χρειαζεσαι καθαρο μυαλο για να μην νοιωθεις ασχημα. Οταν το καταλαβεις θα σιχαθεις και το ποτο, και το μαυρο, και τα παντα που σε εμποδιζουν να σκεφτεσαι.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δε υπάρχει δεν μπορώ,υπάρχει δεν θέλω.
    Οι περισσότεροι αλκοολικοί ΔΕΝ θέλουν στην πραγματικότητα να το κόψουν γιατί τους φτιάχνει το μεθύσι,το γουστάρουν...Αν το κόψουν,θα χάσουν την σημαντικότερη απόλαυση/εκτόνωση της ζωής τους.
    Αν είσαι αποφασισμένος, δεν χρειάζεσαι κανένα δεκανίκι.
    α τωρα μαλιστα... τα πιασαμε τα λεφτα μας...
    ΟΛΟΙ οι εθισμοι απο ουσιες γινονται γιατι ο αλλος νοιωθει καλυτερα με την ουσια... κι οχι μονο νοιωθει καλυτερα, αλλα δεν μπορει με τπτ να την παλεψει την πραγματικοτητα χωρις την ουσια... αυτο ειναι το handicap.. αν εσυ αυτο το μεταφραζεις "δεν θελω", εισαι λιγο πισω στην αιιτα του προβληματος αυτου...
    αλλα μπορεις και να το λες ετσι, αν αυτο σε κανει να νοιωθεις καλυτερα...

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    α τωρα μαλιστα... τα πιασαμε τα λεφτα μας...
    ΟΛΟΙ οι εθισμοι απο ουσιες γινονται γιατι ο αλλος νοιωθει καλυτερα με την ουσια... κι οχι μονο νοιωθει καλυτερα, αλλα δεν μπορει με τπτ να την παλεψει την πραγματικοτητα χωρις την ουσια... αυτο ειναι το handicap.. αν εσυ αυτο το μεταφραζεις "δεν θελω", εισαι λιγο πισω στην αιιτα του προβληματος αυτου...
    αλλα μπορεις και να το λες ετσι, αν αυτο σε κανει να νοιωθεις καλυτερα...
    Αν ο αλκοολικός δεν είναι αποφασισμένος να ''θυσιασει'' αυτήν του την απόλαυση,τότε απλά κοροιδεύει τον εαυτό του,ακόμα και αν λέει ότι προσπαθεί να το κόψει.
    Σε όσα προγράμματα απεξάρτησης και να μπει,μια τρύπα στο νερό θα κάνει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by user View Post
    λυπάμαι για την κακή αυτή εμπειρία.
    από έλεγχο τους εργαζόμενους δεν τους περνάει κανείς. μόνο στον ιδιωτικό τομέα αν φερθείς έτσι κόβουν κεφάλια..

    btw από προσωπική πείρα, αν ο άνθρωπος δεν έχει υποστήριξη από πουθενα, όντως δεν θα καταφέρει και πολλά ή και τίποτα, όχι μόνο δεν θα αργήσει να τελειώσει μια σχολή. και δεν νομίζω πια να είναι η ζωή του ζωή εισοδηματία. γιατί τέτοιες απόλυτες ιδέες, κομπλεξικές; είχε παιδικά τραύματα ο ψυχοθεραπευτής μου φαίνεται..
    Φυσικά και δεν τα κατάφερνε μόνος του ή θα τα κατάφερνε και θα του έβγαινε η ψυχή του παιδιού. Γιατί εφόσον μπορούμε να τον βοηθήσουμε χρηματικά να μην το κάνουμε ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ και να τον πετάξουμε στα σκουπίδια επειδή ο κύριος ψυχοθεραπευτής θέλει να κοιτάζω μόνο τον εαυτό μου. ¨Οπως λες κανείς δεν τα καταφέρνει μόνος του. Πώς θα δούλευε και θα διάβαζε ταυτόχρονα ε όντως θα τελείωνε την σχολή του σε 8 χρόνια ενώ τώρα έχει την υποστήριξη που χρειάζεται ωστε να την τελειώσει στα 4.

    Και από πού και ως πού έχει σχέση αυτό με το αλκοόλ. Εγώ νιώθω υπέροχα που τον βοηθάω τι σχέση έχει η χρηματική διακοπή με την διακοπή του αλκοόλ; Άλλες ήταν οι αιτίες που με οδήγησαν στο να πίνω.
    Και φτάνω στο συμπέρασμα σου πως όχι μόνο μπορεί να είχε απωθημένα ο ψυχοθεραπευτής αλλά πως ήταν και πολύ κακιασμένος.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ελπίζω να είσαι καλά και ας αποχωρησες από το big brother νωρίτερα..
    Αυτό με τη φροντίδα ενός ζώου δεν μου ακούγεται κακό. Μαθαίνεις να φροντίζεις ένα ζώο και στη συνέχεια τον εαυτό σου. Όπως και το να παίρνετε άδεια για να βγείτε έξω, να είχε να κάνει με τα όρια και τους κανόνες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα..
    Κόσμε μου!!! Μια χαρά είμαι αν και πολύ απογοητευμένη... Την φροντίδα των ζώων την θεωρούσα μείον από την αρχή γιατί δένεσαι με αυτά και μετά δεν μπορείς να τα αποχωριστείς... Tέλος πάντων δεν ήμουν καλή παίκτρια χα χα

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δε υπάρχει δεν μπορώ,υπάρχει δεν θέλω.
    Οι περισσότεροι αλκοολικοί ΔΕΝ θέλουν στην πραγματικότητα να το κόψουν γιατί τους φτιάχνει το μεθύσι,το γουστάρουν...Αν το κόψουν,θα χάσουν την σημαντικότερη απόλαυση/εκτόνωση της ζωής τους.
    Αν είσαι αποφασισμένος, δεν χρειάζεσαι κανένα δεκανίκι.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    α τωρα μαλιστα... τα πιασαμε τα λεφτα μας...
    ΟΛΟΙ οι εθισμοι απο ουσιες γινονται γιατι ο αλλος νοιωθει καλυτερα με την ουσια... κι οχι μονο νοιωθει καλυτερα, αλλα δεν μπορει με τπτ να την παλεψει την πραγματικοτητα χωρις την ουσια... αυτο ειναι το handicap.. αν εσυ αυτο το μεταφραζεις "δεν θελω", εισαι λιγο πισω στην αιιτα του προβληματος αυτου...
    αλλα μπορεις και να το λες ετσι, αν αυτο σε κανει να νοιωθεις καλυτερα...

    Η Remedy καταλαβαίνει τον εθισμό εσύ Γιόκοτσοκο όχι. Δεν υπάρχουν τυχαία κλινικές και ειδικά προγράμματα ώστε να απεξαρτηθείς.
    Για παράδειγμα εκεί που πήγαινα εγώ υπήρχε το κλειστό πρόγραμμα του 10ου συνολικά 8 μήνες, 6 μήνες κλειστό, υπήρχε το πρόγραμμα Δανάη που ήταν καθημερινό σε ομάδα για 2 χρόνια!! Υπήρχε το πρόγραμμα διπλής διάγνωσης δηλαδή άνθρωποι με ψυχολογικά συν το αλκοόλ..... Όλα αυτά λες να είναι τυχαία και αν μπορούσαμε μόνοι μας λες να έφτιαξαν όλο αυτό το σύστημα για κοροϊδια;
    Στο εξωτερικό πόσοι διάσημοι σταρ έχουν κλειστεί σε κλινικές για αποτοξίνωση!
    Αν ήταν τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις τότε οι περισσότεροι θα αποτοξινώνονταν και όχι το αντίθετο.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Ο μονος τροπος να το κοψεις ειναι να καταλαβεις πως χρειαζεσαι καθαρο μυαλο για να μην νοιωθεις ασχημα. Οταν το καταλαβεις θα σιχαθεις και το ποτο, και το μαυρο, και τα παντα που σε εμποδιζουν να σκεφτεσαι.
    Ευχαριστώ για την απάντηση... Και ουπς σόρι δεν κάνω μαύρο...

  9. #144
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση... Και ουπς σόρι δεν κάνω μαύρο...
    Κακως χαχαχα

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Αν καταλάβαινες τον εθισμό χάρλευ θα είχες απεξαρτηθεί από μόνη σου...Αλλά δεν θέλεις πραγματικά να απεξαρτηθείς, όσο και αν προσπαθείς να πείσεις τους άλλους αλλά και τον εαυτό σου για το αντίθετο.
    Είχα φίλους ηρωινομανείς που τους είχαμε τελειωμένους αλλά κατάφεραν και απεξαρτήθηκαν, οπότε έχω προσωπική εμπειρία.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Φίλη μου αλκοολική μπαινοέβγαινε χρόνια σε προγράμματα απεξάρτησης και δεν κατ'αφερνε τίποτα...Μέχρι που έμεινε έγκυος και το έκοψε μόνη της,γιατί απλά το πήρε απόφαση!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    εγώ θα πω πως είχε το σύνδρομο του σωτήρα ο κύριος, σώνει και ντε θα το βρει το πρόβλημα και θα σε σώσει. υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις στην ψυχοθεραπευτική κάστα. τέλος πάντων μακάρι να έχουν οι επόμενοι την ακαιρεότητα να το καταλάβουν.
    σε τί να ελπίζει κανείς αν δεν έχει ένα στήριγμα;

  13. #148
    Ένας πολύ δικός μου άνθρωπος, δεν θέλω να πω ποιος έφυγε από την ζωή πριν κάποια χρόνια, από αλκοόλ. Εγώ καταθέτω την δικιά μου εμπειρία όπως το έζησα και όπως το έζησα αφού έφυγε από την ζωή. Ήταν ένας πολύ ευαίσθητος άνθρωπος που δεν μπορούσε να προσαρμόσει τον εαυτό του στο περιβάλλον του. Γιατί; Γιατί είχε ψυχικά τραύματα. Χαιρετώ.

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Ένας πολύ δικός μου άνθρωπος, δεν θέλω να πω ποιος έφυγε από την ζωή πριν κάποια χρόνια, από αλκοόλ. Εγώ καταθέτω την δικιά μου εμπειρία όπως το έζησα και όπως το έζησα αφού έφυγε από την ζωή. Ήταν ένας πολύ ευαίσθητος άνθρωπος που δεν μπορούσε να προσαρμόσει τον εαυτό του στο περιβάλλον του. Γιατί; Γιατί είχε ψυχικά τραύματα. Χαιρετώ.
    Ευχαριστώ ΘέλωΝαΕίμαιΚαλά που μοιράστηκες την εμπειρία σου στο νήμα μου... Συλλυπητήρια.. Να τον θυμάσαι ... Καταλαβαίνω εγώ.

  15. #150
    Ευχαριστώ. Να έχεις καλή υγεία και συ.

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast

Similar Threads

  1. Τα 'χετε κανει ολα σκατα
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-11-2017, 21:46
  2. Ολα σκατα
    By xalaris28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2016, 20:58
  3. :( τα χω κανει σκατα
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 15:04
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 03:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •