Εμβοες ωτων 2018
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    7

    Εμβοες ωτων 2018

    Καλησπέρα σας ! Ανοίγω καινούριο θέμα για εμβοες γιατί τα υπόλοιπα είναι παλιότερα .
    Εγώ προσωπικά έχω εδώ και 2 μηνες εμβοες .χωρίς να βρίσκω παθολογικά αιτία , έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς Ορλ ,νευρολόγους ,ακουολογο , έχω κάνει τυμπανογραμα ,ακουογραμμα εξετάσεις αιματογολικες για τα πάντα ! Μαγνητική εγκεφάλου και λιθοειδων , και δυστυχώς δεν βρίσκω καμία αιτία .. έτσι ξαφνικά ξεκίνησε χωρίς πτώση ακοής η πόνο σε αυτι κάτι .. πραγματικά μου έχει βασανίσει τη ζωή όλο αυτό το διάστημα , στην αρχή τις πρώτες εβδομάδες δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ τώρα εντάξει συνήθισα ευτυχώς ! Κάποιες μέρες που παλεύονται είμαι καλά !κάποιες όμως εντελώς χάλια που βαράω κόκκινο συνεγγερμο και αναγκαστικά παίρνω αγχολυτικά..
    Ο ήχος που ακούω είναι συνεχείς σαν της τηλεόρασης που δεν πιάνει σήμα ( παλιές τηλεόρασης ) φυσιμα και όταν κορυφώνεται λες και είμαι σε αεροπλάνο που είναι έτοιμο για απογείωση , άλλοτε χαμηλός άλλοτε δυνατός .
    Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο η διάθεση και αν έχεις άγχος για την ένταση του . Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι φταίει το Στρες για κάτι τέτοιο σίγουρα συμβάλει αλλά όχι ότι η αιτία είναι καθαρά και μόνο το στρες και δημιουργείται εμβοη .. τέλος πάντων θα ήθελα συμβουλές από παλιούς η νέους χρήστες του φορουμ που το ξεπέρασαν η ακόμα το παλεύουν.

    παντως Μέχρι στιγμής από πόλυ λίγους έχω διαβάσει κάτι θετικό,πχ περάσε μόνο του μετα από καιρό η κάποιο φάρμακο βοήθησε .
    η αλήθεια είναι ότι θα ανέβαζε την ψυχολογία όποιον παθόντων διάβαζαν ένα καλό νέο !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πασχω και εγω απο εμβοες απο το Σεπτεμβριο. Μου εκαναν μονο ακοογραμμα τυμπανογραμμα στο Ιπποκρατειο και μου ειπαν να παρω καποιο συμπληρωμα διατροφης που δεν εκανε τιποτα. Δε μου εδωσαν ηρεμιστικα παροτι εφτασα ενα χιλιοστο απ την αυτοκτονια. Εχω προσεξει οτι ο ηχος ειναι πιο δυνατος οταν ειμαι ξαπλωμενος.

    Σε ενοχλουν κι εσενα οι δυνατοι θορυβοι; Φορας ωτασπιδες; Διαβασα για την υπερβαρικη ιατρικη. Οτι μπορει να δωσει βελτιωση ειδικα αν κανεις τις θεραπειες νωρις αλλα δεν ηξερα ποιον να εμπιστευθω.

    Εσυ που πηγες για τη μαγνητικη;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    7
    Εννοείτε και έμενα στην ησυχία περισοτερο και όταν ξαπλώνω , άλλα μπορεί να το ακούω και εκτός Σπιτιού κάποιες μέρες . Ο νευρολογος μου έγραψε την μαγνητική εγκεφάλου και ορλ τη λιθοειδων ,Όχι δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα , αν είναι δυνατοί πολύ εντάξει ναι αλλα και πριν τις εμβοες θα με ενοχλούσαν. Τώρα αποφεύγω έτσι και αλλιώς τους θορύβους και τα κλαμπ . Ωτωασπιδες όχι ίσα ίσα που θα ακούω περισοτερο την εμβοη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Πασχω και γω ακριβως απο το ιδιο προβλημα, ακουω εναν ηχο πολυ υψηλης εντασης οπως ο ηχος που κανουνε οι παλιες τηλεορασεις CRT, δεν ειναι παρα πολυ δυνατος, τον ακουω μονο σε απολυτη ησυχια αλλα ειναι ενοχλητικο. Ειμαι 2 χρονια σαυτη την κατασταση ισως και περισσοτερο. Εχει μειωθει καπως τον τελευταιο χρονο. Ο ηχος αυξομειωνεται σα να ανεβαζει η κατεβαζει συχνοτητα ταχυτατα. Δεν ξερω αν συνδεεται μαυτο, αλλα οταν μιλαω δυνατα ή ακουστει καποιος δυνατος θορυβος ακουω ενα κλικ/woosh μεσα στο αυτι μου μολις τελειωσει ο θορυβος ή σταματαω να μιλαω δυνατα.

    Δεν πηγα σε κανενα ιατρο, συνηθως διαβασα οτι προτεινουν καθαρισμο ακουστικου πορου κατι το οποιο μπορει να επιδεινωσει την κατασταση.
    Μεχρι στιγμης η μονη θεραπεια που ακολουθησα μονος ειναι φυσικη, τσαι απο δεντρολιβανο, γιατι οξυγονωνει τον εγκεφαλο και επιταχυνει την αποκασταση της βλαβης. Αλλες εναλλακτικες που σκεφτηκα ηταν μεταξυ αλλων ο βελονισμος ή θεραπεια σε υπερβαρικο θαλαμο. Το τονιζω, απλα μου περασαν απο το μυαλο δεν το ψαξα παραπανω, για τον υπερβαρικο θαλαμο το ανακαλυψα τυχαια ψαχνοντας για πιθανες λυσεις εκτος απο τις κλασσικες και αρκετοι πασχοντες φαινεται να θεραπευτηκαν ή τουλαχιστο να εμφανισαν μεγαλη βελτιωση. Υπερβαρικος θαλαμος νομιζω υπαρχει μονο στο ναυτικο νοσοκομειο αθηνων οσον αφορα το δημοσιο, αλλα δεν γνωριζω ποιος ιατρος μπορει να κρινει και να δωσε παραπεμτπικο για τετοιου ειδους θεραπεια.

    Παντως μπορει να οφειλεται στο στρες. Σε πολυ στρεσογονες μερες ή υστερα απο εξαιρετικα αγχωτικες καταστασεις παρατηρησα πως ο ηχος γινεται πολυ πιο ενοχλητικος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Και γω το εχω αυτο.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Υπαρχουν ιδιωτικες κλινικες που κανουν υπερωαρικες θεραπειες. Καντε ενα γκουγλαρισμα αλλα δεν υπαρχουν εγγυησεις.

    Εγβ δυστυχως εχω αναπτυξει ευαισθησια σε θορυβους οπως απο την κινηση στο δρομο ή μετριας εντασης μουσικη που παιζουν σε εμπορικα καταστηματα. Οχι μονο νιωθω ενοχληση ή πονο οταν εκτιθεμαι σε τετοιο περιβαλλον αλλα μετα αυξανεται πολυ η ενταση των εμβοων για 3 εικοσιτετραωρα. Ο μονος τροπος να το ελεγχ.ω και να μη βασανιζομαι ειναι να μη βγαινω απο το σπιτι καθολου ή εστω να πηγαινω καποιο περιπατο απο συγκεκριμενες διαδρομες. Δεν ξερω τι εργασια θα μπορουσα να κανω με αυτο το προβλημα.

    Silverun πηγες σε ιδιωτες και σου εγραψαν μαγνητικες ή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομειο και αν ναι σε ποιο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειχα κι εγω εμβοη στο ενα αυτι , εκανα ακουογραμμα , μου ειπαν οτι εχει ζημια το ακουστικο νευρο ....μπουρδες , μετα απο 2 χρονια μου περασε ......
    εχω παρατηρησει οτιοταν ειμαι αγχωμενος , αργα το βραδυ , ακουω μια εμβοη , σαν ναχει μεινει μια τηλεοραση ανοιχτη , αλα δεν δινω σημασια , ......

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    7
    Ορεστη Σε ιδιότητες πήγα σε ιατρείο και μου τις έγραψαν αλλλιως είναι πανάκριβη η μαγνητική με συμμετοχή πλήρωσα φαντάσου 40 ευρώ περίπου τη μια

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειχα κι εγω εμβοη στο ενα αυτι , εκανα ακουογραμμα , μου ειπαν οτι εχει ζημια το ακουστικο νευρο ....μπουρδες , μετα απο 2 χρονια μου περασε ......
    εχω παρατηρησει οτιοταν ειμαι αγχωμενος , αργα το βραδυ , ακουω μια εμβοη , σαν ναχει μεινει μια τηλεοραση ανοιχτη , αλα δεν δινω σημασια , ......
    Άν το ακούς μόνο βράδυ η οταν είσαι άγχομενος πάλι καλα!
    Εγώ χώρις κανένα παθολικο και το ακούω 24 ωρες , άντε βγάλε άκρη τώρα .. μερικές στιγμες δεν του δίνω και εγώ σημασία αλλά υπάρχουν και ώρες που λυγίζω από τα νεύρα μου λόγο αυτού .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Silverun View Post
    Άν το ακούς μόνο βράδυ η οταν είσαι άγχομενος πάλι καλα!
    Εγώ χώρις κανένα παθολικο και το ακούω 24 ωρες , άντε βγάλε άκρη τώρα .. μερικές στιγμες δεν του δίνω και εγώ σημασία αλλά υπάρχουν και ώρες που λυγίζω από τα νεύρα μου λόγο αυτού .
    Αμα εχεις υπερενταση , μπορει να εχεις εμβοες ........ η αμα εκτιθεσαι τακτικα σε δυνατο θορυβο , πχ. σε μπαρ .......

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    13
    Καλησπέρα. ..εμβοων συνέχεια. ..μετά το 2012 που είχα επεισόδιο εμβοων με επισκέφτηκε και φέτος. ...μέχρι στιγμής 3 ώρλ και 1 ομοιοπαθητικος. ...δεν τις ακούω στη διάρκεια της μέρας μερικές φορές αισθάνομαι και τα 2 αυτιά βουλωμενα πόνο στο αυτί και στη γναθο. ...ξεκίνησε σας σφύριγμα τώρα έγινε παράσιτο τηλεόρασης η κτ σα φυσημα που μου έχει στερησει πολλές μέρες ύπνου. ..ο πρώτος ωρλ συνέστησε μαγνησίου που δεν πήρα καθώς είχα κάνει πρόσφατα αιματολογικες και δεν είχα έλλειψη. ..ήμουν ήδη σε θεραπεία με β12 και φεριτινη όταν ξεκίνησαν. ..ο δεύτερος ώρλ γνωματευσε σύνδρομο κροταφογναθικης μου έδωσε αντιφλεγμονωδη 3 φορές τη μέρα τα οποία μου προκάλεσαν εντονοτατο πονοκέφαλο και μουδιασμα. ..ο τρίτος ωρλ μου έδωσε ήπια αντικαταθλιπτικα τα οποία ευτυχώς με κοιμιζουν....ακουογραμματα υπέροχα με φοβερή ακοη τυμπανογραμματα Οκ..αλλά το βουητο εκεί. ..όταν μου ξεκίνησε πριν 1.5 μήνα περίπου ήμουν σε πολύ έντονη ψυχολογικά κατάσταση και μαζί με κάποιες κρίσεις πανικού. ..από τον ομοιοπαθητικο δεν έχω αγωγή ακόμη αν και μου πρότεινε memovigor για το οποίο έχω ακούσει διθυραμβικα σχόλια. ...υπάρχουν μέρες που με μουρλαινει και απελπιζομαι άλλες πάλι όχι. ..και όλοι λένε ότι αφού έφυγε τότε το 2012 θα φύγει και τώρα. ..δε θυμάμαι ούτε πόσο κράτησε ούτε πως έφυγε....μήπως αυτή τη φορά ήρθε για να μείνει. ..σε σχέση με τον πρώτο καιρό το γενικό ζουζουνισμα σε όλο το κεφάλι έχει περιοριστει μόνο στα αυτιά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Silverun View Post
    Ορεστη Σε ιδιότητες πήγα σε ιατρείο και μου τις έγραψαν αλλλιως είναι πανάκριβη η μαγνητική με συμμετοχή πλήρωσα φαντάσου 40 ευρώ περίπου τη μια
    Δεν εχω ασφαλεια αλλα θα πληρωσω αν μπορει να με βοηθησει. Γενικα το μονο που φαινεται να εχει ςνδειξεις αποτελεσματικοτητας ειναι ο υπερβαρικος θαλαμος. Εχω αφησει ενα δοντι να σαπισει και να σπασει γιατι φοβαμαι οτι οτροχος θα κανει τις εμβοες μονιμα πιο δυνατες...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν εχω ασφαλεια αλλα θα πληρωσω αν μπορει να με βοηθησει. Γενικα το μονο που φαινεται να εχει ςνδειξεις αποτελεσματικοτητας ειναι ο υπερβαρικος θαλαμος. Εχω αφησει ενα δοντι να σαπισει και να σπασει γιατι φοβαμαι οτι οτροχος θα κανει τις εμβοες μονιμα πιο δυνατες...
    Μπορείς να κανείς και
    ακουστικα προκλητα δυναμικα εγκεφαλικου στελεχους Σε εξιδεικευμενο ορλ ομως , πριν πας για μαγνητική . και εκεί θα δεις αν υπάρχουν διαταραχές στο νευρικό σύστημα η απώλειας ακοής ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Λογικα θα εχουν στο Ιπποκρατειο αλλα θα πρεπει να κλεισω ραντεβου απογευματινο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    2
    Καλημέρα παιδιά,

    Να καταθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τη δυσάρεστη εμπειρία μου με τις εμβοές..

    Ξεκίνησαν τον Αύγουστο του 2016 μετά από ένα ξενύχτι σε κλαμπάκι κι από τότε τρέχω. Ξεκίνησαν απ'το αριστερό αυτί για 4-5 μήνες περίπου και από τον Γενάρη του 17 και στα δύο αυτιά.
    Να σημειώσω ότι εδώ και χρόνια (ίσως και από τη γέννηση μου) πάσχω από δυσλειτουργία της ευσταχιανής σάλπιγγας.
    Πήγα σε 2 με 3 ΩΡΛ χωρίς να δω κάποιο απτό αποτέλεσμα. Ενώ στην αρχή ήμουν σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση, έμαθα να το αντιμετωπίζω και κάπως προσαρμόστηκα. Στην καθημερινότητά μου, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα εκτός από τον ύπνο.
    Δυστυχώς από μωρό παιδί έχω αϋπνίες και δυσκολεύομαι στον ύπνο, πόσο μάλλον τώρα με τις εμβοές..
    Προσωπικά, με ενοχλεί πολύ η υγρασία και το νερό στα αυτιά, γι'αυτό και τα αποφεύγω. Για την υγιεινή των αυτιών, χρησιμοποιώ υγρά μαντηλάκια.

    Αφού δεν είδα αποτέλεσμα με τους ΩΡΛ (οι οποίοι πραγματικά είναι άσχετοι με τις εμβοές), απευθύνθηκα ίσως στον πιο γνωστό ακοολόγο-νευροωτολόγο στην Ελλάδα (όποιος θέλει το ονοματεπώνυμό του σε pm, αν και είναι τσουχτερός). Μου είπε ότι στο αριστερό αυτί, οι εμβοές είναι 10-15 ντεσιμπέλ ενώ στο δεξί 5 ντεσιμπέλ. Να σημειώσω πως το βράδυ της εξέτασης είχαν ψιλοεξαφανιστεί ως δια μαγείας οι εμβοές.. Το καλό είναι ότι δεν έχω πτώση ακοής σύμφωνα με το ακοόγραμμα και το τυμπανόγραμμα.

    Δυστυχώς, τις τελευταίες 15 μέρες, μετά από ένα δυσάρεστο και αγχώδες γεγονός, οι εμβοές μου έχουν ενταθεί αρκετά..Ελπίζω να είναι κάτι παροδικό και να επιστρέψω στις κανονικές μου εμβοές..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εμβοές ώτων
    By ZNF577 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 10-09-2020, 12:38
  2. Νεος πίνακας με ποσοστά αναπηρίας 2018
    By mihalis in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-10-2018, 22:24
  3. 2018!
    By PositiveWave in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 01-01-2018, 19:45
  4. Δέκατα, εμβοές και τσιμπήματα (αρρωστοφοβία?)
    By mondy in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 25-04-2012, 16:15
  5. Εμβοές, δυσκαμψία αυχένος κα
    By ΒΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 21-01-2009, 22:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •