αδερφος να σου πετυχει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    αδερφος να σου πετυχει..

    καλησπερα παιδια

    αποψε εμαθα πως πριν λιγο καιρο οτι ο αδερφος μου χτηπησε τη μανα μου..
    παντα την εβριζε και της χρεωνε οτι στραβο γινοταν.της συμπεριφεροταν σαν το χειροτερο του εχθρο.
    και με εμενα ειχαμε πολλα προβληματα και μου σηκωνε χερι μεχρι που του το εκοψα λεγοντας στον πατερα μου πως αν ξανασηκωσει κανεις χερι πανω μου ο αδερφος μου ή οποιος αλλος θα φυγω απο το σπιτι
    και ο παπαρας ο πατερας μου αποψε στο τηλ το μονο που του ειπε οτι απλα δεν ηταν σωστη η συμπεριφορα του αντι να τον ξεχεσει και να υποστηριξει τη μανα μου.αλλα ειναι κοτα
    τα εχω παρει πολυ ασχημα και η μανα μου εκλαιγε και τοτε και τωρα που δεν την υποστηριξε και θυμηθηκε οτι εγινε.οχι οτι θα το ξεχασει και ποτε.και η καημενη προσπαθει να κανει οτι της ζηταγε να τον βοηθαει.
    του λεει του πατερα μου οτι εχει πρεοβκλημα διαχειρισης θυμου και οτι χρειαζεται ψυχολογο αλλα ο πατερας μου κοτευει να του το πει
    θυμος, νευρα, στεναχωρια.τον σιχαινομαι.και την τριτη θα ερθει στο χωριο να φαμε μαζι με τη γυναικα του και το σοι της.
    ειναι παραλογο που δε θελω να παραβρεθω μαζι τους? αμα τον πετυχω θα τον κυνηγαω με το κουζινομαχαιρο. ναι το εχω ξανακανει αυτο
    νευρα.τρεμω απο τα νευρα μου
    τον σιχαθηκα ηταν το κερασακι στην τουρτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Οχι δεν είναι παράλογο που δεν θες να είσαι μαζί τους μπου. Αν συνεχίσεις να νιώθεις έτσι, απέφυγε το, μην βάλεις τον εαυτό σου σε αυτή τη διαδικασία.

    Εφόσον λες πως ο αδερφός σου είχε ξανά τέτοια δείγματα παλιότερα, προφανώς έχει πρόβλημα με τον θυμό του. Δεν έχει ζητήσει ποτέ βοήθεια από ειδικό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι δεν εχει παει ποτε σε ειδικο.θεωρει οτι ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα του.... τι να πω. αηδιασα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Μήπως τον βάζει λόγια η γυναίκα του??
    Παντός όπως και να έχει απαράδεκτη η συμπεριφορά του και απέναντι σου αλλά κυρίως απέναντι στη μητέρα σας..κάνε παιδιά σου λέει να δεις καλό..κάτι τέτοια όταν ακούω λέω τελικά μήπως είναι για το καλό μου που δεν μου δίνει παιδιά ο Θεός?
    Από μια σταλιά το έχεις το προσέχεις ξημερώνεις πάνω απτό κεφάλι του όταν είναι άρρωστο τρέμεις στην ιδέα μην πάθει κάτι..δεν του στερείς τίποτα προσεύχεστε πάντα να είναι καλά..και ερχετε μια μέρα που σου σηκώνει χέρι..άντε να το ξεχάσεις ποτέ αυτό..τι να πεις..τελικά αρχίζω και αναθεωρώντας μήπως καλύτερα να μην έχει κάποιος παιδιά???ιδού η μεγάλη απορια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μήπως τον βάζει λόγια η γυναίκα του??
    Παντός όπως και να έχει απαράδεκτη η συμπεριφορά του και απέναντι σου αλλά κυρίως απέναντι στη μητέρα σας..κάνε παιδιά σου λέει να δεις καλό..κάτι τέτοια όταν ακούω λέω τελικά μήπως είναι για το καλό μου που δεν μου δίνει παιδιά ο Θεός?
    Από μια σταλιά το έχεις το προσέχεις ξημερώνεις πάνω απτό κεφάλι του όταν είναι άρρωστο τρέμεις στην ιδέα μην πάθει κάτι..δεν του στερείς τίποτα προσεύχεστε πάντα να είναι καλά..και ερχετε μια μέρα που σου σηκώνει χέρι..άντε να το ξεχάσεις ποτέ αυτό..τι να πεις..τελικά αρχίζω και αναθεωρώντας μήπως καλύτερα να μην έχει κάποιος παιδιά???ιδού η μεγάλη απορια
    Δεν ειναι ακριβώς έτσι. Δεν ξυπνάει κανένα παιδί ένα πρωί και λέει "ας δείρω την μάνα μου σήμερα" εκτός κι αν μιλάμε για πρόβλημα ψυχολογικό που οκ...είναι ασθενεία και θέλει συγκεκριμένη αντιμετώπιση. Διαφορετικά σημαίνει πως κάτι πήγε ποοοολυ λάθος στην ανατροφή του. Κι αυτό είναι ευθύνη του γονιού.

    Μπου ήταν κάποιος από τους γονείς σου βίαιος μαζί σας ως παιδιά; Ο αδερφός σου φαίνεται να έχει πολύ μαζεμένο θυμό για να φτάσει να σηκώσει χέρι στην μάνα σου, είναι κρίμα που δεν το ψάχνει και δεν προσπαθεί να βοηθηθεί αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό πέρα από το να απομακρυνθείς όσο μπορείς. Εσύ οφείλεις να προστατεύεις τον εαυτό σου από περιττές εντάσεις και άγχος, σκέψου πως κι εκείνος έχει τα δικά του προβλήματα για να φέρεται έτσι, ας βρει το θάρρος να τα αντιμετωπίσει όπως το βρήκες κι εσύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οχι δεν εχει παει ποτε σε ειδικο.θεωρει οτι ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα του.... τι να πω. αηδιασα
    μηπως σηκωνε χερι κι ο πατερας σας?
    διοτι το να ειναι τρελος ο αδεφος και να σηκωνει χερι, το καταλαβαινω, αλλα το να μην γινεται εξαλλος ο πατερας, δεν εξηγειται διαφορετικα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    τα χω παρει τωρα βρε μπου.
    σηκωσε χερι και του κανει και το τραπεζι?
    εκεινη τον ενθαρυνει, λοιπον!!!
    αφου παντρευτηκε κι εχει το σπιτι του να τον στειλει στα τσακιδια αν δεν δει πως θα θεραπευσει το απαραδεκτο αυτο χαρακτηριστικο, οπου κι αν οφειλεται!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    εσυ, φυσικα μην εμφανιστεις.
    καποιος πρεπει να του δειξει οτι δεν ειναι ολα καλα μετα, οταν κανει τετοια απαραδεκτα πραγματα.
    παω στοιχημα οτι σηκωνε χερι ο πατερας, αφου του φαινεται και φυσιολογικο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα χω παρει τωρα βρε μπου.
    σηκωσε χερι και του κανει και το τραπεζι?
    εκεινη τον ενθαρυνει, λοιπον!!!
    αφου παντρευτηκε κι εχει το σπιτι του να τον στειλει στα τσακιδια αν δεν δει πως θα θεραπευσει το απαραδεκτο αυτο χαρακτηριστικο, οπου κι αν οφειλεται!
    Και κοίτα τώρα ειρωνεία. Η μπου υποτίθεται πως έχει το πρόβλημα μέσα στην οικογένεια και τελικά είναι η μόνη που φέρεται λογικά! Οι υπόλοιποι "υγιείς" μόνο λογικά δεν φέρονται. Είναι εντελώς σουρεαλ κάποιος να φέρεται έτσι κι οι άλλοι να του κάνουν το τραπέζι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα χω παρει τωρα βρε μπου.
    σηκωσε χερι και του κανει και το τραπεζι?
    εκεινη τον ενθαρυνει, λοιπον!!!
    αφου παντρευτηκε κι εχει το σπιτι του να τον στειλει στα τσακιδια αν δεν δει πως θα θεραπευσει το απαραδεκτο αυτο χαρακτηριστικο, οπου κι αν οφειλεται!
    Μηπως αυτοι οι γονεις εχουν ΠΟΛΥ λερωμενη τη φωλια τους?

    Μπου, εχει κακοπερασει ο αδελφος σου απο τους γονεις σας? Γιατι και εσυ εχεις αναφερει κατα καιρους οτι εχεις υποστει πολυ μεγαλη καταπιεση.
    Δεν το δικαιολογω να σηκωνει χερι, αλλα μηπως μεταξυ τους υπαρχει μεγαλο υποβαθρο και ξεσπαει ετσι ο αδελφος σου? Μηπως τους θεωρει κι αυτους και εσενα μαζι κλικα εναντιον του?

    Συμφωνω με την ελισαβετ, εσυ για το καλο το δικο σου να απεχεις. Κρατα αποσταση και διαφυλαξε τη δικη σου ηρεμια, δεν ειναι δικος σου ρολος να προστατευεις τη μανα σου, αλλα ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια

    αποψε εμαθα πως πριν λιγο καιρο οτι ο αδερφος μου χτηπησε τη μανα μου..
    παντα την εβριζε και της χρεωνε οτι στραβο γινοταν.της συμπεριφεροταν σαν το χειροτερο του εχθρο.
    και με εμενα ειχαμε πολλα προβληματα και μου σηκωνε χερι μεχρι που του το εκοψα λεγοντας στον πατερα μου πως αν ξανασηκωσει κανεις χερι πανω μου ο αδερφος μου ή οποιος αλλος θα φυγω απο το σπιτι
    και ο παπαρας ο πατερας μου αποψε στο τηλ το μονο που του ειπε οτι απλα δεν ηταν σωστη η συμπεριφορα του αντι να τον ξεχεσει και να υποστηριξει τη μανα μου.αλλα ειναι κοτα
    τα εχω παρει πολυ ασχημα και η μανα μου εκλαιγε και τοτε και τωρα που δεν την υποστηριξε και θυμηθηκε οτι εγινε.οχι οτι θα το ξεχασει και ποτε.και η καημενη προσπαθει να κανει οτι της ζηταγε να τον βοηθαει.
    του λεει του πατερα μου οτι εχει πρεοβκλημα διαχειρισης θυμου και οτι χρειαζεται ψυχολογο αλλα ο πατερας μου κοτευει να του το πει
    θυμος, νευρα, στεναχωρια.τον σιχαινομαι.και την τριτη θα ερθει στο χωριο να φαμε μαζι με τη γυναικα του και το σοι της.
    ειναι παραλογο που δε θελω να παραβρεθω μαζι τους? αμα τον πετυχω θα τον κυνηγαω με το κουζινομαχαιρο. ναι το εχω ξανακανει αυτο
    νευρα.τρεμω απο τα νευρα μου
    τον σιχαθηκα ηταν το κερασακι στην τουρτα
    Ο αδερφός σου εχει σοβαρό πρόβλημα και χρειάζεται επείγοντος μια επίσκεψη σε εναν ειδικό .Αλλα απο οτι κατάλαβα για αυτο ευθύνεται και ο πατερας σου ο οποιος δεν τοποθετείτε για την συμπεριφορά του αδερφού σου. Αν λοιπον θέλεις να ξανα δεις την μητερα σου να χαμογελά καλύτερα ανελαβε μονή σου δράση και βρες εναν ειδικο πάρε τον αδερφό σου με το ζόρι η και με κάποιο ψέμα και πηγαίνετε .Επιπλεον προσπαθήσει να συζήτησης με τον πάτερα σου και να των πεισεις να βοηθήσει την κατάσταση .Οσον άφορα την μητερα σου απλα στασου στο πλευρό της δεν μπορείς να κάνεις και κατι αλλο .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα παιδια

    οσον αφορα την ανατροφη μας μεγαλωσαμε αρκετα συντηρητικα.γονεις παλαιων αρχων.
    αλλα με περισσοτερες ελευθεριες απο εμενα ο αδερφος μου μιας και ηταν το αγορι της οικογενειας.

    οσον αφορα το ξυλο απο τους γονεις μου..εμενα δε με εχουν χτυπησει εκτος με τη μυγοσκοτοστρα στα ποδια

    στο παρελθον ο πατερας μου ειχε παστει στα χερια με το αδερφο μου μια δυο φορες και τον ειχε πεταξει εξω απο το σπιτι για το λογο οτι παλι επιτεθοταν λεκτικα στη μανα μου.
    τη δευτερη φορα που πιαστηκαν στα χερια ειχε προηγηθει οτι εγω τον κυνηγαγα με το κουζινομαχαιρο και η αδερφη μου του πετουσε πραγματα.

    μενει αθηνα με τη γυναικα του και εγω επαρχια δε μπορω να τον παω καπου εγω.πιστευει οτι δεν εχει προβλημα.
    ασε που δεν εχουμε επαφες περα απο τα τυπικα γιατι ποτε δεν ειχαμε καλες σχεσεις
    οπως σας ειπα με χτυπαγε.
    με ζηλευε χωρις προφανη λογο

    ο πατερας μου μας φοβεριζε οτι θα μας χτυπησει αλλα μονο 2 φορες πιαστηκε στα χερια με τον αδερφο μου.ολο μας φοβεριζε οτι θα μας χτυπησει και φωναζε πολυ.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Την μητερα σας την χτυπησε ποτε ο πατέρας;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι ποτε δεν την χτυπησε ο πατερας μου.απλα τσακωνονται ως εκει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Εσυ μην ανακατευτεις μαζι του.
    Κρατα την ψυχικη σου γαλήνη.
    Να παραπονεθεις μονο στην μανα σου που τον τραπεζωνει ενω της φέρθηκε ετσι

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο αδερφός μου
    By anewuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 08:56
  2. Έφυγε ο αδερφός μου απο το σπιτι
    By Kaba in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2012, 03:43
  3. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 04:22
  4. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 00:44
  5. Ο αδερφός μου είναι μανιοκαταθλιπτικός
    By frantonis in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2007, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •