Αποτυχημένο ( ; ) sleeve
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2

    Αποτυχημένο ( ; ) sleeve

    Καλησπέρα σας.
    Εχω χρονια πρόβλημα με το βάρος μου.
    Στα 27 μου έμεινα έγκυος στα 100 κιλα και έφτασα να γεννήσω 154.
    Αρχικά εχασα μερικά κιλα και στα 127 κιλα με ύψος 168 έβαλα δακτυλιο (πριν απο μια δεκαετία). Στο εξάμηνο γλίστρησε και επανέλαβα το χειρουργείο.
    Πέρασα επτα χρόνια με προσεκτική διατροφή και πολλές πολλές ωρες γυμναστικής και πλαστικών επεμβάσεων ώστε να φτάσω στα 62 κιλα.
    Διατήρησα τα κιλα για τέσσερα χρόνια (μείον 92 κιλα) μεχρι που άρχισαν να συμβαίνουν διαφορετικά άσχημα και αγχωτικά περιστατικα στη ζωη μου και σε διάστημα ενός χρόνου πηρα 40 κιλα.
    Ο δακτύλιος μου ειχε κανει ήδη μεγάλη ζημιά στον οισοφάγο.
    Μετα απο σκέψη και βλέποντας οτι δεν εχω το σθένος να προσπαθήσω μόνη να χάσω το βάρος, εκανα πριν απο 3,5 μηνες sleeve στα 103,5 κιλα.
    Οι πρώτες επτα μέρες με υγρά ηταν εύκολες, είχαμε αφαιρέσει και τον δακτυλιο και πια δεν υπήρχαν «κολλήματα».
    Εχασα επτα κιλα (τα περισσότερα υγρά απο οτι αντιλαμβάνεστε).
    Δυστυχώς, τρεις ολοκλήρους μηνες μετα εχω χάσει μονο αλλα 4 κιλα.
    Δυσκολεύομαι παρά πολυ να χάσω.
    Ο γιατρός μου είπε (μετα την επέμβαση και επειδή τον ενοχλούσε η γκρίνια μου γιατι δεν χάνω) οτι συνήθως αυτές που έχουν κανει γαστρικό μανίκι μπορούν να τρώνε τρεις κουταλιές, που δυστυχώς στη δίκη μου περίπτωση δεν Ισχυει.
    Τρώω άνετα ενα ολόκληρο μπούτι κοτόπουλο και δυο αγγούρια για μεσημεριανό.
    Λεει, οτι σταδιακά θα επανέλθει ο οισοφάγος αλλα δυστυχώς κατόπιν της επέμβασης και της κακής μου ψυχολογικής κατάστασης γιατι ειχα ποντάρει πολλα σε αυτη την επέμβαση, χωρια τα χρήματα που ηταν αρκετά για την περίοδο που ζούμε.
    Καθημερινά βουλιάζω, μαυρίζει η ψυχή μου, δεν θελω να βγω απο το σπίτι, τρώω τα νύχια μου, στεναχωριέμαι.
    Αυτη τη στιγμή ειμαι 92,6.
    Η αρχική εκτίμηση του γιατρού ηταν οτι θα εχανα τα 40 κιλα μεσα σε 8 μηνες. Δυστυχώς εχω διανύσει ήδη τους 3,5 και αν δεν μείνω με υγρά ή με ελάχιστες θερμίδες δεν χάνω.
    Έχετε ακούσει κατι αντίστοιχο; Πως μπορώ να βοηθήσω απο μια αποτυχημένη επέμβαση που ουτε καν ο γιατρός δεν παραδέχεται οτι έπεσε έξω;
    Σας ευζαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,755
    γεια σου, αφου τωρα εισαι 92,6 μια χαρα τα πας, συνεχισε ετσι και θα χασεις και αλλα!!
    παντως δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να ξανα φτασεις τα 62 κιλα . με το υψος που εχεις στα 70-75 να μεινεις μια χαρα θα εισαι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γεια σου, αφου τωρα εισαι 92,6 μια χαρα τα πας, συνεχισε ετσι και θα χασεις και αλλα!!
    παντως δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να ξανα φτασεις τα 62 κιλα . με το υψος που εχεις στα 70-75 να μεινεις μια χαρα θα εισαι

    Νικο σε ετχαριστω για την απάντηση.
    Δυστυχώς, εχω δυο ντουλάπες ρούχα σε αυτα τα κιλα, τα περισσότερα των οποίων με τα ταμπελάκια ακόμη. Αυτός ειναι ο λόγος που γελώ να φτάσω 65 γιατι ειναι αμαρτια να πάνε χαμένα.
    Χάνω πολυ αργά ομως, τρεις μηνες για τέσσερα κιλα, δεν ειναι λίγα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonia View Post
    Χάνω πολυ αργά ομως, τρεις μηνες για τέσσερα κιλα, δεν ειναι λίγα;
    Το max που μπορεις να χανεις ειναι 1% του βαρους σου / βδομαδα .........οτιδηποτε παραπανω ειναι υγρα , και παντα πινουμε πολυ νερο στην διαιτα ..........

Similar Threads

  1. Πως θα ορίζατε κάποιον ως "αποτυχημένο"
    By Palikaros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 42
    Last Post: 15-06-2012, 15:17
  2. sleeve
    By angi13 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 19-02-2011, 23:29
  3. sleeve
    By NADINE_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2010, 23:05
  4. ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ!!(sleeve kai super sleeve)
    By Maraki20 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 23-10-2010, 22:33
  5. Sleeve
    By sardanapalos in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 13-10-2010, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •