Θα μείνω μόνη στο σπίτι απόψε κι ανησυχώ λίγο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Θα μείνω μόνη στο σπίτι απόψε κι ανησυχώ λίγο...

    Καλησπέρα...

    Είμαι λίγο φορτισμένη συναισθηματικά τις τελευταίες μέρες (θα εξηγήσω παρακάτω γιατί) και τώρα επίσης λιγάκι... Αλλά ας τα πάρω με τη σειρά...

    Τα παλιά μέλη ξέρετε ότι έχει πεθάνει ο θείος μου και δίδυμος αδελφός της μαμάς μου αρκετά νέος από καρκίνο... Έχει τρία χρόνια συνεπώς πριν μια εβδομάδα περίπου έγινε η εκταφή και σήμερα οι γονείς μου έφυγαν για το χωριό γιατί θέλουν να πάνε εκεί τα οστά του μιας κι η γιαγιά μου και μητέρα του είναι επίσης θαμμένη εκεί... Παρόλο που δεν παρευρέθηκα στην εκταφή με τάραξε όλο αυτό κι ένας λόγος ήταν ότι η μαμά μου είναι χάλια ψυχολογικά από τότε... Και σήμερα δεν ένιωθα καλά που την έβλεπα που έκλαιγε...

    Και σαν να μην έφτανε αυτή η αναστάτωση απόψε θα μείνω όλη τη νύχτα μόνη μου κι έχω αγχωθεί λίγο... Μέχρι στιγμής καμία σχέση με το παρελθόν που πανικοβαλλόμουν αλλά δεν ξέρω για όταν νυχτώσει... Θα σας κάνω μερικές ερωτήσεις λοιπόν...

    1ον Αν κλειδώσω (έχουμε πόρτα ασφαλείας) θα είμαι όντως ασφαλής;

    2ον Αν -ω μη γένοιτο- μπει κάποιος στο σπίτι ποια είναι η καλύτερη στάση για να φύγει χωρίς να μου κάνει κακό; Δεν με νοιάζει και τόσο αν κλέψει αρκεί να μην πάθω εγώ τίποτα...

    Έχω και ένα άλλο θέμα που θέλω να θίξω αλλά ας ξεκινήσουμε απ' αυτό που είναι το βιαστικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Υπαρχει περιπτωση να μην εισαι ασφαλησ η πορτα ασφαλειασ ανοιγει εγω ξερω δυο τροπουσ αμα εισαι σε πολυκατοικια κ εισαι μεσα δεν ερχονται ξερουν αυτοι αν εισαι μεσα η οχι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Υπαρχει περιπτωση να μην εισαι ασφαλησ η πορτα ασφαλειασ ανοιγει εγω ξερω δυο τροπουσ αμα εισαι σε πολυκατοικια κ εισαι μεσα δεν ερχονται ξερουν αυτοι αν εισαι μεσα η οχι
    Ναι, σε πολυκατοικία είμαι ευτυχώς αν κρίνω απ' αυτά που μου λες... Μέσα θα μείνω, δεν έχω όρεξη να βγω απόψε...
    Πάντως ότι μπορώ να κάνω το κάνω, 1ον έχω δίπλα μου τηλέφωνο αν χρειαστεί να ειδοποιήσω την αστυνομία και 2ον έχω σχέδια για χαλάρωση το βράδυ έστω και στο σπίτι, δηλαδή θα προσπαθήσω να μην φρικάρω αλλά πρέπει να είμαι λίγο προσεχτική...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Παρε την αστυνομια απο τωρα κ πεσ τουσ να κανουν περιπολια εκει κοντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εαν εχεις καμια φιλη, πες της να ερθει για παρεα εαν μπορει βεβαια!! Αλλη λυση κανε αισθητη την παρουσια σου στο σπιτι, βαλε δηλαδη δυνατα την τηλεοραση (οχι τοσο οσο να ενοχλεις τους γειτονες) ή εαν γινεται κλεισου στο δωματιο σου, βαλε την ντουλαπα στην πορτα μπροστα και παρε μαζι σου το τηλεφωνο, νερο και μαχαιρι, ακραιο αλλα ειναι μια λυση!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    OCD Alert!!!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Κλείδωσε την πόρτα, βάλε σύρτη, πάρε το τηλέφωνο κοντά σου (ωστόσο μη τηλεφώνησεις ακόμα και αν προσπαθεί να μπει, διότι αν τελικά μπει θα τον εκνευρίσει ακόμα περισσότερο.. Προτίμησε αφού μπει να κλειδωθείς κάπου/τρέξεις και μετά να πάρεις τηλέφωνο), άνοιξε την τηλεόραση και όλα θα πάνε καλά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Βάλε την βουλή στην τηλεόραση και δυνατά, μόλις ακούσει ο κλέφτης θα τρομάξει και θα φύγει!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παρε την αστυνομια απο τωρα κ πεσ τουσ να κανουν περιπολια εκει κοντα
    Χαχαχα!

    Πλακα πλακα το καλοκαιρι που αδειαζει η Αθηνα κι εγω αγριευομαι λιγο το βραδυ. Να δω τι θα κλεψουν βεβαια. Θα χει κανα φαγητο στο ψυγειο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παρε την αστυνομια απο τωρα κ πεσ τουσ να κανουν περιπολια εκει κοντα
    Χα χα, elis, πλάκα έχεις... Φαντάζεσαι; "Ναι, παρακαλώ, άμεση δράση; Είμαι 40 χρονών γαϊδούρα αλλά η μαμά κι ο μπαμπάς λείπουν απ' το σπίτι, μπορείτε να είστε εδώ κοντά μπας και γίνει τίποτα κακό;"

    Πάντως τώρα που ξύπνησα προς στιγμήν ξέχασα ότι λείπουν οι δικοί μου και πρόσεχα να μην κάνω φασαρία και τους ξυπνήσω... Καλό αυτό που δεν με έπιασε πανικός...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εαν εχεις καμια φιλη, πες της να ερθει για παρεα εαν μπορει βεβαια!! Αλλη λυση κανε αισθητη την παρουσια σου στο σπιτι, βαλε δηλαδη δυνατα την τηλεοραση (οχι τοσο οσο να ενοχλεις τους γειτονες) ή εαν γινεται κλεισου στο δωματιο σου, βαλε την ντουλαπα στην πορτα μπροστα και παρε μαζι σου το τηλεφωνο, νερο και μαχαιρι, ακραιο αλλα ειναι μια λυση!!
    Έχω αλλά μένει στην άλλη άκρη... Μαχαίρι, ε; Έχω κάτι καλύτερο, ένα σπαθί που είχα αγοράσει από ένα ταξίδι στην Ισπανία και το έχουμε κρεμασμένο στον τοίχο μιας κι είναι σουβενίρ... Αστειεύομαι, δεν θα σκότωνα για ψύλλου πήδημα... Ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα εξελίσσονται ομαλά, έχω αφήσει αναμμένα και φώτα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Κλείδωσε την πόρτα, βάλε σύρτη, πάρε το τηλέφωνο κοντά σου (ωστόσο μη τηλεφώνησεις ακόμα και αν προσπαθεί να μπει, διότι αν τελικά μπει θα τον εκνευρίσει ακόμα περισσότερο.. Προτίμησε αφού μπει να κλειδωθείς κάπου/τρέξεις και μετά να πάρεις τηλέφωνο), άνοιξε την τηλεόραση και όλα θα πάνε καλά!
    Σ' ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Την είχα ανάγκη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τσαμπα η ανησυχια ........ εγω εχω 4 καραμπινες στο δωματιο , και μια στο προσκεφαλο του κρεββατιου , κοιμαμαι ησυχος ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τσαμπα η ανησυχια ........ εγω εχω 4 καραμπινες στο δωματιο , και μια στο προσκεφαλο του κρεββατιου , κοιμαμαι ησυχος ....
    Καλημέρα...

    Στο ότι θα εξουδετερώσεις τον εισβολέα έχεις σίγουρα δίκιο αλλά μετά μ' αυτά που ακούμε μπορεί να έχεις μπλεξίματα...
    Άκουσες για τον 80χρόνο που τον έβαλαν φυλακή επειδή τραυμάτισε έναν ληστή που μπήκε στο σπίτι του; Εξωφρενικά πράγματα... Δηλαδή κατά τη γνώμη μερικών (ένας της κυβέρνησης είχε βγει και στην τηλεόραση και μιλούσε, δεν συγκράτησα το όνομα) να τους αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν χωρίς ν' αμυνόμαστε...

    Πάντως τελικά όντως τσάμπα η ανησυχία, ούτε απρόσκλητο κουνούπι δεν μπήκε... Ελπίζω να το θυμάμαι την επόμενη φορά και να μην ανησυχήσω καθόλου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Kι εγω ευχομαι να μην ξανανησυχησεις , οσο για τα μπλεξιματα , εχω βρει που θα ξεφορτωθω το πτωμα , σενα πολυυυυ βαθυ πηγαδι ....... δεν βγαζεις ακρη εδω με την αυτοαμυνα , δεν αναγνωριζεται .........

    οταν βρεις δεσμο , φροντισε εκτος απο καλος , ναναι και γεροδεμενος ........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος να μείνω μόνη μου
    By maya1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2015, 09:58
  2. Φοβαμαι να μεινω μονη μου
    By katerina18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 12-09-2014, 23:45
  3. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου!
    By Freya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2014, 19:51
  4. φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου?
    By sonia_21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 05-09-2013, 14:42
  5. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •