Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311

    Question Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;

    Παιδιά ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση δύσπνοια και πόνος στο στήθος να έρθει από τον οισοφάγο; και όχι από κρίσης πανικού η απο άγχος η καριαδκα θέματα;
    Έχει πάει κάνεις σε τέτοιο γιατρό ; επειδή είχατε τέτοια συμπτώματα;
    Και αν ναι Πως ήταν η εμπειρία και τι έγινε
    Εδώ και μερικές μέρα περνω βαθιές Ανάσες συνέχια και δεν της χορταίνω όταν αθλουμε
    Με αφήνει για ένα διάστημα και με ξαναπιανει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ναι αν εχεις γαστροοισοφγικη παλινδρομηση μπορει να σου κανει και πονο στο στηθος αλλα θα εχεις και αλλα συμπτωματα καουρες ρεψιματα φουσκωμα...

    Η εμπειρια νε το γιατρο δεν ηταν καλη γιατι ηταν μαλακας και γιατι μου εκανε γαστροσκοπηση με αναισθησια και αργησα να ξυπνησω και μετα ειχα για κανα μηνα αδυναμια συγκεντρωσης. Ειχα κανει τοτε μια ιδιωτικη ασφαλεια και επεφτα σε γιατρους τετοιους.

    Αν κανεις γαστροσκοπηση κανε χωρις αναισθησια. 10 λεπτα υποθεση ειναι. Μη βαζεις ομως συνεχεια αρρωστιες στο μυαλο σου και σε πιανει αγχος. Σκεψου ευχαριστα και αισιοδοξα πραγματα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ναι αν εχεις γαστροοισοφγικη παλινδρομηση μπορει να σου κανει και πονο στο στηθος αλλα θα εχεις και αλλα συμπτωματα καουρες ρεψιματα φουσκωμα...

    Η εμπειρια νε το γιατρο δεν ηταν καλη γιατι ηταν μαλακας και γιατι μου εκανε γαστροσκοπηση με αναισθησια και αργησα να ξυπνησω και μετα ειχα για κανα μηνα αδυναμια συγκεντρωσης. Ειχα κανει τοτε μια ιδιωτικη ασφαλεια και επεφτα σε γιατρους τετοιους.

    Αν κανεις γαστροσκοπηση κανε χωρις αναισθησια. 10 λεπτα υποθεση ειναι. Μη βαζεις ομως συνεχεια αρρωστιες στο μυαλο σου και σε πιανει αγχος. Σκεψου ευχαριστα και αισιοδοξα πραγματα
    Νομίζεις μπορώ να σκεφτώ έτσι;
    Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι άνα πασά στιγμή θα πάθω κάτι

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Επειδή αυτό με τις ανάσες το παθαίνω και γω τελευταία και έχω ψαχτει για διάφορα για διάφορους λόγους σου λέω πως μου μοιάζει να προέρχεται όλο αυτό που αναφέρεις μόνο και μόνο λόγω άγχους.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Επίσης μιας και αναφέρθηκε πολλές φορές συμπτώματα της γοπ εμφανίζονται σε άτομα με υπερβολικό άγχος, με αποτέλεσμα να πιστεύουν ότι πάσχουν από γοπ χωρίς να πάσχουν βεβαίως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by disillusioned View Post
    Επειδή αυτό με τις ανάσες το παθαίνω και γω τελευταία και έχω ψαχτει για διάφορα για διάφορους λόγους σου λέω πως μου μοιάζει να προέρχεται όλο αυτό που αναφέρεις μόνο και μόνο λόγω άγχους.
    Θα σου πω πήγα το Πάσχα όλα καλά σε ένα κλαμπ και ήπια αρκετά έφτασα σπίτι κατά της 7 ...σηκώθηκα κατά της 10 χάλια . ...πήγα σε κάτι φίλους και αραξαμε ...ύστερα πήγαμε σε έναν βουνό για βόλτα χαλαρα με μηχανάκια...Εγώ δεν οδηγούσα....όμως ήμουν τόσο χάλια και νυστάζω πολύ...Όταν φτάσαμε πανό στο βουνό με έπιασε πολύ άγχος και δύσπνοια και ζαλάδα...ήθελα να φύγουμε γρήγορα όμως τα φιλαράκια είχαν αλλά σχέδια....Και ανεβήκαμε και πιο πανό...Εγω αγχοθηκα μην πάθω κάτι επειδή ήμασταν μακριά από νοσοκομείο κτλπ.....αργότερα με έπιασε μούδιασμα στην παλάμες και τα πόδια πολύ ζαλάδα και πολύ δύσπνοια... Μέχρι να κατεβούμε από εκεί μετά από 1μιση ώρα...υπέφερα....
    Μήπως μου έμεινε από τότε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    .............

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by disillusioned View Post
    Επίσης μιας και αναφέρθηκε πολλές φορές συμπτώματα της γοπ εμφανίζονται σε άτομα με υπερβολικό άγχος, με αποτέλεσμα να πιστεύουν ότι πάσχουν από γοπ χωρίς να πάσχουν βεβαίως.
    Επίσης μετράω συνέχια τους παλμούς....σε ότι και να κάνω δεν μπορώ να ηρεμήσω νομίζω ότι έχω θέματα με την καρδιά μου κι ανάσα πασά στιγμή θα πάθω κάτι κακο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Νομίζεις μπορώ να σκεφτώ έτσι;
    Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι άνα πασά στιγμή θα πάθω κάτι
    Αν γκουγκλαρεις συνεχεια συμπτωματα κ ασθενειες σταματα. Δεν χρειαζεται. Εγω θα φοβομουν να ανεβω σε μηχανη. Γινονται τοσα ατυχηματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αν γκουγκλαρεις συνεχεια συμπτωματα κ ασθενειες σταματα. Δεν χρειαζεται. Εγω θα φοβομουν να ανεβω σε μηχανη. Γινονται τοσα ατυχηματα.
    Άστα μόνο τα χειρότερα σκέφτομαι και αυτο με τρομάζει περισσότερο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Άστα μόνο τα χειρότερα σκέφτομαι και αυτο με τρομάζει περισσότερο
    Σταματα τα ολα αυτα και ασχολησου με κατι αλλο. Και αν αρχισεις να νιωθεις περιεργα κανε τις ασκησεις αναπνοης που ειπαμε και πες στον στον εαυτο σου, δε με νοιαζει τι θα παθω, χεστηκα κι αν πεθανω, αη στο διαολο θα κανω ο,τι γουσταρω! Δηλαδη αν γινοταν πολεμος και σε χτυπαγε σφαιρα τι θα εκανες; Θα ελεγες ποναω δε μπορω ή θα εσφιγγες τα δοντια και θα συνεχιζες; Αναπνοες και λεγε στον εαυτο σου δεν παθαινω τιποτα, δε με νοιαζει τιποτα, στον πουτσ.. μου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Σταματα τα ολα αυτα και ασχολησου με κατι αλλο. Και αν αρχισεις να νιωθεις περιεργα κανε τις ασκησεις αναπνοης που ειπαμε και πες στον στον εαυτο σου, δε με νοιαζει τι θα παθω, χεστηκα κι αν πεθανω, αη στο διαολο θα κανω ο,τι γουσταρω! Δηλαδη αν γινοταν πολεμος και σε χτυπαγε σφαιρα τι θα εκανες; Θα ελεγες ποναω δε μπορω ή θα εσφιγγες τα δοντια και θα συνεχιζες; Αναπνοες και λεγε στον εαυτο σου δεν παθαινω τιποτα, δε με νοιαζει τιποτα, στον πουτσ.. μου!
    Θα σου στείλω σε private μήνυμα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Πιστεύω στο παράδειγμα που περιγράφεις όλα συνέβησαν επειδή ήσουν κουρασμένος. Δεν έχει να κάνει με το ότι έχεις κάποιο θέμα. Μετά αγχωθηκες και ακολούθησαν όλα τα άλλα. Τώρα σχετικά με τους παλμους. Λένε πως το κανονικό είναι κάτι του στυλ 60-80. Εγώ σε ήρεμη κατάσταση έχω πάνω από 85 χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Υπάρχει μια υποψία ότι το έχω γιατί παλιά έπαιρνα φάρμακα για το άσθμα. Το σύνηθες σε παλμους όμως για μένα είναι γύρω στους 90-95 και σπάνια πάνω από 100. Αυτό φαντάζει κάπως προβληματικό. Έχω πάει σε πόσους καρδιολογους και μου λένε ότι είναι όλα καλά και ίσως είναι λόγω της αγωγής που έπαιρνα ή επειδή αγχωνομαι και πως η λύση είναι να περπατάς και να κάνεις αερόβια άσκηση. Αυτό κάνω, χωρίς ορατό αποτέλεσμα για την ώρα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by disillusioned View Post
    Πιστεύω στο παράδειγμα που περιγράφεις όλα συνέβησαν επειδή ήσουν κουρασμένος. Δεν έχει να κάνει με το ότι έχεις κάποιο θέμα. Μετά αγχωθηκες και ακολούθησαν όλα τα άλλα. Τώρα σχετικά με τους παλμους. Λένε πως το κανονικό είναι κάτι του στυλ 60-80. Εγώ σε ήρεμη κατάσταση έχω πάνω από 85 χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Υπάρχει μια υποψία ότι το έχω γιατί παλιά έπαιρνα φάρμακα για το άσθμα. Το σύνηθες σε παλμους όμως για μένα είναι γύρω στους 90-95 και σπάνια πάνω από 100. Αυτό φαντάζει κάπως προβληματικό. Έχω πάει σε πόσους καρδιολογους και μου λένε ότι είναι όλα καλά και ίσως είναι λόγω της αγωγής που έπαιρνα ή επειδή αγχωνομαι και πως η λύση είναι να περπατάς και να κάνεις αερόβια άσκηση. Αυτό κάνω, χωρίς ορατό αποτέλεσμα για την ώρα.
    Μα άμα κάνω και αερόβια Πόσο ακόμα θα πέσουν η παλμοί μου ; σε κατάσταση ηρεμίας δλδ πριν κοιμηθώ είναι 60 60κατι ...Τώρα μέσα στο σπίτι δεν ξέρω μπορεί 70κατι η80κατι
    Ρε παιδιά ΈΧΩ ΤΌΣΕΣ ΜΈΡΕΣ ΔΎΣΠΝΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΩ ΓΙΑΤΊ

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Και εγώ το ίδιο επι 4-5 εβδομάδες .. ένα βάρος στο στήθος που μου προκαλεί δυσφορία.. δεν ευχαριστιέμαι την ανάσα μου.
    Τώρα κυρίως "βαρυ" κεφάλι , αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά στον οισοφάγο η το στομάχι και μερικες φορες πηχτό σάλιο που κολλάει και είναι απίστευτα ενοχλητικό .
    Ο παθολόγος είπε ότι είμαι οκ έκανα Γενική αίματος θυρεοειδή κτλ και όλα φυσιολογικά.
    Τι φάση ρε παιδιά;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ολη μερα ταχυκαρδιες και πονος στο στηθος !
    By μοιρα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-03-2016, 15:25
  2. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 28-12-2011, 12:55
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 13:04
  4. πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.
    By pas75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2011, 18:24
  5. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 11:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •