αλκοολικος καταστρεφει την ζωη αυτου και της οικογενειας του.βοηθηστε!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1

    αλκοολικος καταστρεφει την ζωη αυτου και της οικογενειας του.βοηθηστε!

    καλως σας βρηκα!αποφασισα κι εγω να παραθεσω μια πραγματικοτητα προσωπων στενου οικογενειακου κυκλου που αγαπω πολυ...θα ηθελα τη θερμη συμμετοχη οσων μπορουν πραγματικα να βοηθησουν...λοιπον ειναι η πραγματικοτητα μιας ομορφης οικογενειας με καλα παιδια, καλους γονεις που ομως ο ενας απ αυτος(συζυγος) δεν ξεφυγε απο τη μαστιγα του ποτου....λοιπον,αυτοσ ο κυριος προερχεται απο μια οικογενεια οπου ο πατεας του ηταν αφημενος στα δεσμα του ποτου,ηταν μεθυσος και με μια μανα που...παραηταν αγαθη και δεν μπορουσε να παρει πρωτοβουλιες δραστκες για να τον αποτρεψει και να δωσει ενα φωτεινο παραδειγμα στα παιδια...ετσι μεγαλωσε ο κυριοσ αυτος και παντα ειχε μια προδιαθεση στο ποτο..ομωσ τωρα σε ηλικια 45 ετων εχει επιδεινωθει η κατασταση,χαρακτηριζεται πλεον ως αλκοολικος κι εξαρτημενος απ το ποτο.μετα τη δουλεια βρισκεται μονιμα σε καφενεια,ξεχνιεται εκει,γυριζει στο σπιτι του μεθυσμενος και σε κακη κατασταση...δεν φτανει στα ορια του να χτυπαει τη γυναικα του ή να κανει τπτ που να θεωρειται βιαιο αλλα οταν η γυναικα του (η οποια προσπαθει μονιμα να τον βοηθησει,εχει τρεξει σε ψυχολογους,γιατρους κτλ_) προσπαθει να του τονισει το προβλημα του, να του το υπενθυμισει, να τον πεισει να δεχτει ιατρικη βοηθεια τη βριζει και της επιτιθεται λεκτικα !!!!το αποτελεσμα ειναι τα τελευταια χρονια να ειναι μονιμα σε ασχημη οικογενειακη φαση,τσακωνονται συνεχως,επικρατει συγχυση μεσα στο σπιτι...η γυναικα του κανει υπομονη θελει να τον βοηθησει αλλα αυτος δεν συνεργαζεται και ειναι επιθετικος μαζι της...κι οχι μονο μαζι της αλλα με οποιονδηποτε του δωσει μια συμβουλη για να κοψει το ποτο,η με οποινδηποτε υπονοησει οτι ειναι αλκοολικος..δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα κι αυτος ειναι ο ποιο ανασταλτικος παραγοντας γιατι αν δεν παραδεχτει ο ιδιος το προβλημα του κι αν δεν κααλαβει ο ιδιος οτι σφαλλει κι οτι οι ανθρωποι γυρω του προσπαθουν για το καλο του δεν μπορει να γινει τπτ..το ερωτημα λοιπον ειναι πωσ θα τον ωθησει ο κυκλοσ του να παραδεχτει οτι εχει προβλημα και να το αντιμετωπισει????
    μερικεσ φορεσ βεβαια αναρωτιεμαι αξιζει τον κοπο να κανει περα καποιοσ τοσο πολυ την προσωπικη του ζωη(γυναικα του) για καποιον που δεν ειναι σε θεση να εκτιμησει τα οσα κανει γι αυτον?αυτη η γυναικα πραγματικα εχει αφιερωσει χρονο απο τη ζωη της γι αυτον τον ανθρωπο γιατι ενδιαφερεται πραγματικα να τον δει και παλι καλα..ομως φοβομαστε μην τρλαθει στο τελος μηπως τη βγαλει εκει το ολο ζητημα γιατι εχει τονμεγαλυτερο φόρτο απ ολους....πρεπει να κουμανταρει τα παιδια της,τη δουλεια της τον αντρα της και δεν ειναι τοσο ευκολο να ανταπεξελθει σε ολα αυτα!!!!αξιζει τον κοπο να τρελαθει καποιοσ για χατηρι κπου που δεν εκτιμα οτι εχει μια τοσο ομορφη οικογενεια που την καταστρεφει μερα με τη μερα?
    το αλλα ερωτημα τωρα ειναι οτι εχει δυο μικρα σε ηλικια παιδια (αγορια)πανω στην εφηβεια.τα παιδια αυταβρισκονται σε μια παραξενη φαση της ζωης τουσ κι παρολο που τωρα αντιλαμβανονται την σοβαροτητα της καταστασης καιποσο επικινδυνο ειναι να πινει κανεις μπορει εξαιτιας της κρισιμης ηλικιας τους να παρασυρθουν και να κανουν κατι ιδιο με τον πατερα τους..η μητερα τουσ φοβαται αρκετα το ενδεχομενο του αρνητικου παραδειγματισμου απο τον πατερα τους κι προσπαθει με καθε τροπο το προβλημα υατο να γινει φωτεινο παραδειγμα γι αυτα! ωστοσο παντα ο κινδυνος ελλοχευει!!!τι μπορει αυτη η μανα να κανει για τα παιδια της?ειναι μεγαλη η πιθανοτητα να ακολουθησουν τα χναρια του πατερα τους????πως μπορουμε εμεις που ειμαστε μεσα στην οικογενεια να βοηθησουμε για να παψουν να καταστρεφονται??

    η καλες απαντησεις ειναι μεγαλη αναγκη για την περιπτωση αυτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οι απαντησεις κυμαινονται απο το να χωρισει ως να κατσει και να ξεπερασει το προβλημα.νομιζω πως γυναικα αυτη ξερει καλυτερα και ειναι δικια της αποφαση,αφου αυτη θα δεχθει και τις επιπτωσεις οποιασδηποτε αποφασης για το μελλον της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    1.Tα παιδια τα εχει χτυπησει?αν οχι τι περιμενει η μητερα να ελθει η σειρα τους?2.Πιστευει οτι τα παιδια μεγαλωνουν σε ηρεμο περιβαλλον?Σιγουρα το ολο σκηνικο θα εχει συνεπειες στην αποδοση τους.3.Πιστευει οτι τα παιδια εχουν ανδρικο προτυπο?Βλεπετε η ιστορια επαναλαμβανεται .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Γεια σου Mexx,
    η δική μου γνώμη είναι η γυναίκα του να μην πέσει στην \"κοινωνική παγίδα\" του τύπου \"να σώσω την οικογένειά μου\".
    Όταν διατηρούμε μία χαλασμένη οικογένεια, το μήνυμα που περνάμε στα παιδιά είναι όταν κάνουν τη δική τους οικογένεια, να ανέχονται τα πάντα. Έτσι θα ανεχθούν πιθανόν κακοποίηση, εκμετάλευση, καταχρήσεις, απιστίες, κ.λ.π.
    Και αν το επεκτείνω αυτή η μοιρολατρία θα τα κάνει να ανεχτούν ενδεχομένως έναν πολύ κακό εργοδότη ή ένα φασιστικό καθεστώς.
    Πιστεύω λοιπόν αν αυτή η γυναίκα έχει δυνάμεις θα πρέπει να τις μαζέψει, να πάρει τα παιδιά της σύμφωνα με το νόμο και να τους δώσει τη δυνατότητα να έχουν στο μέλλον έναν πόλο υγειούς οικογένειας (τον δικό της) και έναν πόλο προβληματικού πατέρα που ναι μεν θα τον αγαπάνε αλλά δεν θα ζούνε μαζί του.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    23
    Η γνώμη μου είναι ότι κανένας δεν γίνεται αλκοολικός τυχαία.

    Κανένας -εκτός από την αρχή του προβλήματος- δεν πίνει από καλό!!!

    Είτε μιμείται το πρότυπο που του είναι πιο κοντινό -αυτό του αλκοολικού πατέρα- είτε πάσχει από μίας μορφής κατάθλιψη, και έχει ένα κενό που του το γεμίζει το ποτό.

    Αν από αυτόν τον άνθρωπο πάρεις το ποτό, .... θα αδειάσει ξαφνικά η ζωή του. Με τί θα ασχολείται αφού έχει μάθει να ζει έτσι?

    Τί θα γεμίσει όλες αυτές τις ώρες που πίνει? Πώς θα κοιμάται?

    Μόνο αν τον ίδιο ενοχλεί αυτή η κατάσταση θα ξεκολλήσει.

    Μόνο αν ο ίδιος αποφασίσει -και αν δεν φτάσει στον πάτο δεν θα το κάνει- ότι του καταστρέφει την ζωή και την οικογένεια θα απευθυνθεί στο να βοηθηθεί.

    Κατά τα άλλα το μέλλον είναι προδικασμένο και το πρότυπο που θα έχουν τα παιδιά του θα είναι το ίδιο που είχε από τον πατέρα του.

    Κατά την άποψή μου τα άτομα που κολλάνε στο ποτό έχουν πολλές πληγές, και πολλές ευαισθησίες που τους οδηγούν στο μονοπάτι αυτό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    3
    Καλησπερα.
    Εμαι 17 μηνες καθαρος απο το ναρκωτικο που ακουει στο κωδικο ονομα \"αλκοολ\",και αλκοολικος.Τα πιο πολλα απο τα παραπανω που διαβασα τα εχω βιωσει.Ο αλκοολισμος ειναι μια πολυδιαστατη ψυχολογικη νοσος,βαρια θα την χαρακτηριζα,και η απεξαρτηση ειναι αργη και δυσκολη.Με πατερα αλκοολικο και μανα που παλευε ΚΑΚΩΣ να συμμαζεψει τα ασυμμαζευτα στο σπιτι...Αποψη μου ειναι οτι το αλκοολ κοβεται μονο με συμμετοχη σε ομαδικα προγραμματα ΑΛΚΟΟΛΙΚΩΝ και παραλληλη ατομικη υποστηριχτικη ψυχοθεραπεια.Αλλοι \"φιλοι\" αλκοολικοι που κατεφυγαν σε αλλες μεθοδους,δεν βλεπω να τα καταφερνουν.Παγιδα κατα την αποψη μου και την εμπειρια μου παντα,ειναι το να προσπαθησει καποιος να διορθωσει τα ψυχολογικα του προβληματα πρωτα,και σαν κερασακι στην τουρτα να φυγει και το αλκοολ.Ο ευκολος τροπος,αλλα μαλλον ο ΜΗ τροπος...Ο τροπος που βλεπω εγω να λειτουργει ειναι:αποχη πρωτα και ταυτοχρονη θεραπεια.Πληρης αποχη ομως.Ο δυσκολος τροπος...Απαραιτητη προυποθεση η συνειδητη αποφαση και πιθανη το \"πιασιμο\" του προσωπικου μας \"πάτου\".Καλη τυχη σε οποιον παλευει μ αυτον τον δαιμονα...Ειναι πολυ υπουλο πραμμα.Το νομιμο!!
    ΥΓ:Αν καποιος ψαχνει ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ βοηθεια,ας μου στειλει mail.Το καλυτερο που εχει ομως να κανει,ειναι να ψαξει να δει τι του ταιριαζει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •