Περίεργη Κατάσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16

    Περίεργη Κατάσταση

    Γεια σας θα ηθελα να σας διηγηθώ καπως την ιστορια μου.
    Ειμαι 20 χρονων και καπνίζω χορτο σχεδον 6 χρονια τωρα μεχρι εδω καλα.
    Τον Οκτώβρη αρχισα να παιρνω βουπρενορφινη ενδοφλέβια απο το πουθενα, καμια φορα κοκαινη και διαφορα χάπια κυρίως Βενζοδιαζεπινες.
    Το Νοέμβριο καπως ξέφυγε η κατασταση και αρχισα να παιρνω πολλες Βενζοδιαζεπινες μεχρι τη μερα που ηρθε η δοκιμή της ηρωίνης και εγινε ενα overdose απο το πουθενα απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχω ξαναπάρει ηρωινη αλλα μονο βουπρενορφινη μεχρι και 1,5 μηνα πριν περιπου, προσπαθω να ξεφύγω καπως απο ολα αυτα και το τελευταιο καιρο για καποιο λογο εχω παρα πολυ έντονη επιθιμια για ηρωινη απο το πουθενα και νομιζω αυξάνεται μερα με τη μερα. Δε ξερω τι να κανω προσπαθω να αποφύγω οποιαδήποτε ανάμειξη αλλα φοβαμαι οτι οπου την πετύχω μπροστα μου θα πεσω χωρις δευτερη σκέψη εχω φτασει στο σημειο μεχρ να τη βλεπω και ονειρο καμια φορα με τελευταια φορα σημερα το μεσιμερι.
    Καμια συμβουλή; Με τους γονείς μου δεν μπορω να μηλησω για κατι τετοιο ειδεικα με τον πατερα μου μπορει και να με σκωτοσει ειναι και λιγο αλκοολικός και με τη μάνα μου ειναι καπως περίεργα τα πραγματα και γενικα με την οικογένειά μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Φιλε τηλεφωνα σε μια γραμμη βοηθειας! Αυτοθ ειναι ειδικοι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    2
    Μονο εσυ μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου...Καποτε εβλεπα μια συνεντευξη της Ματουλας που ελεγε οτι 20 χρονια off μετα οταν εκανε μια μετακομιση σκεφτοταν να ειχε μια γραμμουλα...κι ελεγα ενταξει υπερβολες...κι ομως...Ειμαι 10 χρονια οφ απο ηρωινη και τα τελευταια χρονια εχω κοψει αλκοολ και τσιγαρο...και τον τελευταιο καιρο την ειδα στον υπνο μου ως τη λυση που θα με ηρεμουσε...τι να λεμε...αν σου ειναι εμμονη ιδεα και απλα δεν σου ειναι διαθεσιμη δυστυχως μολις την πετυχεις θα πεσεις νομιζω...πρεπει βαθια μεσα σου να βρεις το λογο που θα σε κανει να φυγεις μακρυα...αλλοι βοηθουνται απο προγραμματα..αλλοι πιανουν πατο για να αναγκαστουν να παρουν αποφαση νε ξεφυγουν...αλλοι δεν ξεμπλεκουν ποτε....Προσωπικα περα απο μια και μονο συναντηση που εκανα στο 18+ με δικη μου πρωτοβουλια και αφου ειχα κοψει...καταφερα να ξεφυγω μονη μου...η κινητηρια δυναμη ηταν οτι δεν μπορουσα να διαννοηθω οντας ανεξαρτητη και αυτονομη απο τα 17 μου ξαφνικα στα 29 μου να πεσω στην αναγκη αλλων να με στηριξουν-συντηρησουν κλπ κλπ...Επισης εκεινο το παληκαρι στα 18+ μου ειχε πει τοτε οτι κοβεις την ηρωινη κοβεις τα παντα τσιγαρα. αλκοολ τα παντα...Τοτε μου φαινοταν αδιανοητο αφου με το αλκοολ κρατιομουν να μην τρελλαθω..Εκ των υστερων θα σου πω οτι ειχε παρα πολυ δικιο κι οτι ολες οι εξαρτησεις εχουν κοινη βαση και δυστυχως καποιος που ειναι επιρρεπης να εξαρταται ευκολα μεταπηδαει απο τη μια στην αλλη...Βεβαια αν μου τα ελεγες αυτα οταν ημουν 20 μαλλον τζαμπα θα χαλαγες το σαλιο σου...Εν κατακλειδι οσο πιο νωρις τα παλεψεις τοσο λιγοτερο θα συσωρευτουν και τοσο λιγοτερα καταλοιπα θα σου αφησουν...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    Δεν ξερω τι να σου απαντήσω πραγματικα γιατι εδω και 2 μηνες περιπου προσπαθω να απέχω απέχω απο ολα εκτος το μαυρο που βοηθαει λιγο να ηρεμώ γιατι γενικα εχω μεγαλο προβλημα με τον υπνο και εχω και αγγυλοποιητικη σπονδυλοαρθρίτιδα απο τα 13 μου και ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα παντα αυτο που μου φενεται καπως παράλογο ειναι πως γινεται να εχω τοσο μεγαλη εμμονή με την ηρωινη ενω την δοκίμασα μια φορα το Νοέμβριο αυο ειναι που με προβληματίζει περισσοτερο γιατι μερα νυχτα αυτο σκεφτομαι ακομα και οταν ειμαι με παρεα που δεν εχει σχεση με αυτα και συζητάμε η κανουμε οτιδηποτε παντα ειναι σε μια άκρη του μυαλού και μου φωναζει μηπως αρχιζω να τρελαίνομαι;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    2
    Oχι την απαντηση την εδωσες μονος σου...Τη δοκιμασες μια φορα...δεν εχεις δει ουτε τα δυσκολα της..ουτε τα πραγματικα off της ,,ουτε το πραγματικο κοστος γιατι ενω φαινεται φτηνο ειναι στην πορεια ακριβο σπορ..ουτε καν εφτασες κοντα στον πατο...φιλικη συμβουλη παρτο σαν εμπειρια πες το δοκιμασα κι αυτο και μην ξανασχοληθεις...να ξερεις οτι καθε φορα θα ειναι και δυσκολοτερη κι αν τωρα νομιζεις οτι τρελλαινεσαι αν μπλεξεις πραγματικα τοτε θα δεις τρελλα που εχεις να περασεις για να ξεφυγεις...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    Δε ξερω πραγματικα ισως να το κανω μια φορα να μου περασει να μου φυγει και ολα καλα ετσι το σκεφτομαι αυτη τη στιγμη τι μπορει δηλαδη να συμβεί

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα φιλε μου! δεν θελω να περασω μεσα απο το μηνυμα αυτο οτι ειμαι ξερολας κι συγχωραμε εαν φανει κατις τετοιο!! ειμαι 37, κι πινω ηρωινη οσο χρονια βιωνεις εσυ το δωρο της ζωης! Βεβαια στις αρχες επινα κι τα ναρκωτικα οπου ηταν τωτες της μοδας (εξσταση, τρυπακια ,αλλα κι πιο κλασικα συροπια χαπια,κι αλλα "ομορφα" τετοια πραματα) ! δν εχω το χαρησμα της συμβουλης, εξαλου ενας αποτυχημενος τι συμβουλες να σου δωσει?? το μονο οπου καταφερα ηταν να ζησω γυρο στα 5-6 χρονια καθαρος απο τα 22-23 μου, κατα τα αλλα ειμαι στον "ψευτοκοσμο" ισως επειδη ειμουν αδυναμος να ζησω στον κοσμο των πολλων, στον κανωνικο κοσμο, εψαξα να βρω ρναν αλλο "πλανητη" μια αλλη κοινωνια μεσα απο τις ουσιες! ομως καταλαβα οτι οι ουσιες μου εκαναν "ανουσια" την ζωη!! κοντεψα να παιθανω καποιε φωρες! εμεινα σε κωμα για αρκετες ωρες κι εγω νομιζα οτι ειχαν περασει 1 λεπτο!! κι αλλα τετοια ομορφα!!
    Αυτο που θα ειχα να σου πω ειναι κατι οπου μπορει να μην ακουγετε ορθο κι υγειες ,αλλα θα στο πω! αποψη μου ειναι οτι εχεις 2 επυλογες!! και επειδη εισαι νεος ακομα προλαβαινεις να τις καμεις!
    Η πρωτη ειναι να βρεις νεους φιλους, καθαρους! ,να βρεις νεους οριζωντες στην ψυχουλα σου! να αλλαξεις τα χρωματα οπου συνοδευουν το ηλιοβασηλεμα της καρδουλας σου!! ισως μπορει να ειναι βαρετος αυτος ο τροπος ζωης!! να ειναι ενας μικροαστικος ! αλλα θα εισαι υγειες κι θα καμεις οικογενεια κι ολα θα πανε οπως θελει η μαμα !! κι η κοπελα σου αλλα και οπως θελει το "κατεστημενο"
    Ο αλλος τροπος ειναι να καμεις το αντιθετο!! ομως πρωτα να το φιλοσοφησεις!! διοτις οι επυλογες μας και ο τροπος οπου τις υλοποιουμε μας χαρακτηριζουν και ως ΑΝΔΡΕΣ!! εννοω οτι εαν πραγματικα θελεις να πινεις!! αν αποφασησεις να ακολουθησεις τον δρομο με τα αλλα "χρωματα" τα χρωματα οπου πλησιαζουν την δυση του ηλιου! τωτες φιλε μου θα πρεπει να εισαι ετοιμος κι για τις συνεπειες!! για την απαψιωση, τον εφτελισμο προς τους δικους σου!! την παρανομια!! κι την μικρη ζωη!!! αυτος ο δρομος θελει να μην εχεις τυψεις οταν "μαστουρωνεις" απεναντιας να μαστουρωνεις κι να λες" το καμω γιατι γουσταρω!! αυτο θελω κι τερμα!! αυτο το δρομο διαλεξα , και δεν ντρεπομαι!! αυτο θελω κι θα το παω μεχρι τερμα!! αν καμεις αυτο με πλυρη επιγνωση , κατα την αποψη μου θα εισαι το ιδιο μαγκας!! διοτις θα το καμεις χωρις να κλαις!! ομως αυτος ο δρομος εχει πολυ θανατο!! πολυ αδρεναληνη!! αλλα κι τρομερα συναισθηματα οπου δε θα τα βρεις αλλου!!
    Ξερω οτι ο δευτερος δρομος ειναι λαθος!! αυτο που θελω να σου πω κι καταληγω, ειναι οτι αυτο που καμεις θα πρεπει να το καμεις με αξιοπρεπεια!! να εισαι βεβαιως κι ξεκαθαρος μεσα σου!! διοτις δεν υπαρχει πιο ασχημα πραμα να μενεις καθαρος επειδη πρεπει κι οχι επειδη το θες!! οπως κι να πεινεις αλλα καθε ξενερομα να εχεις τυψεις για αυτο που εκανες!! αυτο ειναι οτι χειρωτερο!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    Δεν ξερω φιλε ειμαι αρκετα αναποφάσιστος εχω διαφορα προβληματα αλλα και ισως ενα καλο ισως οτι μοκις τελιωσα τη σχολη και θα εχω το πτυχειο μου γεναρη η Φλεβάρη απλα δε ξερω νομιζω πω τα βλεπω ολα μαύρα ενω ισως δεν ειναι αλλα ισως και να ειναι ειναι πολυ θωλομενος δε ξερω τι μου γινεται πια

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Red Leged View Post
    Δεν ξερω φιλε ειμαι αρκετα αναποφάσιστος εχω διαφορα προβληματα αλλα και ισως ενα καλο ισως οτι μοκις τελιωσα τη σχολη και θα εχω το πτυχειο μου γεναρη η Φλεβάρη απλα δε ξερω νομιζω πω τα βλεπω ολα μαύρα ενω ισως δεν ειναι αλλα ισως και να ειναι ειναι πολυ θωλομενος δε ξερω τι μου γινεται πια
    Το να παιρνεις μια σουμπο μι πρεζα ειναι οτι πιο λαθος!! θα σε φρικαρει!! ειναι αντιθετες ουσιες!! δεν ειναι σαν την μεθδωνη η βουπρε,,, παει σε αλλους υποδωχεις και εχει την ιδιωτιτα να ¨"κλειδωνει" τους υποδωχεις μολις γεμισουν, με αποτελλεσμα να μην μπαινει μεσα η ηρωιη! αρα βλαφτεις τα νεφρα κι το συκοτι σου!! εισαι νεο παιδι κι δεν θα το παθεις τωρα,αλλα αν συνεχησεις πιστεψεμε θα εχεις θεμα, Η φιλημου ειναι 6 χρονια στον ΟΚΑΝΑ, δυστυχως δεν καταφεε να κοψει την ηρωινη με αποτελλεσμα να παιρνει και τα 2 καθε μερα!! ενω τις το λεμε φιλοι και γιατροι οτι ειναι λαθος δε το πιστευει!! δυστυχως τα τελευταια χρονια μιαχει λες κι γερασε 10 χρονια!! αν επερνε μονο πρεζα θα ηταν καλητερα!!
    Θα σου ελεγα να πας σε εναν ψυχολογο, να σε παρατηρησει για λιγο δυαστημα κι να σου πει τι μπορει να καμεις!! καποια ατομα που πινουν οποιουχα το κανουν διοτις βρησκουν μια ανακουφηση στους πονους των συναισθηματων τους!! εαν αυτο ο πονος, εαν αυτη η βλαβη συναισθηματων οπου μπορει να εχεις γιατρευετε με ψυχιατρικο τροπο, με απλα φαρμακα πιτεψεμε δεν θα θες να ξανα πιεις ηρωινη η οτι αλλο οποιουχα!! προσπαθησε!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    Ισως μου εκανε καλο καποιος ψυχολόγος δε ξερω αλλα νομιζω πως το φοβαμαι κατα καποιο τροπο θελω να πω πολλα αλλα δε ξερω δυσκολεύομαι πολυ ακομα και να εκφραστών μέσο γραφής δε ξερω γιατι πολυ ευκολότερα θα τα ελεγα απο κοντα νομιζω δε ξερω πολλα συγνωμη για αυτα τα δε ξερω αλλα μονο υπό μου ερχεται στο μυαλο σαν απάντηση η δε μου ερχεται συγνωμη :(

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Red Leged View Post
    Ισως μου εκανε καλο καποιος ψυχολόγος δε ξερω αλλα νομιζω πως το φοβαμαι κατα καποιο τροπο θελω να πω πολλα αλλα δε ξερω δυσκολεύομαι πολυ ακομα και να εκφραστών μέσο γραφής δε ξερω γιατι πολυ ευκολότερα θα τα ελεγα απο κοντα νομιζω δε ξερω πολλα συγνωμη για αυτα τα δε ξερω αλλα μονο υπό μου ερχεται στο μυαλο σαν απάντηση η δε μου ερχεται συγνωμη :(
    αν ειναι καλος ο ψυχολογος θα σου ανοιξει αυτος την καρδια ,θα σε καμει να μηλησεις!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by escondido View Post
    Oχι την απαντηση την εδωσες μονος σου...Τη δοκιμασες μια φορα...δεν εχεις δει ουτε τα δυσκολα της..ουτε τα πραγματικα off της ,,ουτε το πραγματικο κοστος γιατι ενω φαινεται φτηνο ειναι στην πορεια ακριβο σπορ..ουτε καν εφτασες κοντα στον πατο...φιλικη συμβουλη παρτο σαν εμπειρια πες το δοκιμασα κι αυτο και μην ξανασχοληθεις...να ξερεις οτι καθε φορα θα ειναι και δυσκολοτερη κι αν τωρα νομιζεις οτι τρελλαινεσαι αν μπλεξεις πραγματικα τοτε θα δεις τρελλα που εχεις να περασεις για να ξεφυγεις...
    πολυ σωστα τα λες φιλε!! δυστυχως ,εχεις τοσο δικιο!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μεγαλη ******* η πρεζα. Σε βυθιζει στο βουρκο της πλατειας Θεατρου.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Θα σ προτινα ν πας σε εναν ψυχολόγο να ανοιχτεις και να σε βοηθήσει να το ξεπερασεις...να δεις απο που προήλθε η τάση σου προς αυτές τις ουσίες και θα προσπαθήσει να σ καλυψει αυτά τ κενά...είναι σίγουρη πως θα βοηθηθεις απο αυτό και το πιστεύω γτ και σε προγραμματα όπως το ΚΕΘΕΑ όλοι οι χρήστες παρακολουθουνται απο ψυχολόγους ψάξε και θα βρεις αυτον που θα σου ταιριάζει...καλο κουράγιο και Σκέψου η ζωή είναι ωραία είσαι μικρο παιδί μην το κανεις αυτό στον εαυτό σου....σε φιλώ!

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Περίεργη Θλίψη
    By venom in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 15-05-2016, 03:04
  2. Μια περιεργη κατασταση σχεσης (βοηθεια)
    By Deleted-member-010416 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 93
    Last Post: 02-04-2016, 01:38
  3. Περιεργη κατασταση
    By forsaken in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-04-2015, 00:26
  4. Περίεργη κατάσταση ...
    By brdsth in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-2014, 17:25
  5. Περίεργη κατάσταση..
    By TartanChris in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 15
    Last Post: 30-04-2008, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •