Δήθεν Φίλοι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by tsiftis
    Συχνό φαινόμενο Manos_19... Σε άτομα κυρίως που έχουν καλες προθέσεις γενικότερα. Η κοινωνία είναι κρύα, απρόσωπη, σκληρή, ανταγωνιστική. Χωρίς να υπάρχει λόγος αν το καλοσκεφτεί κανείς. Ο κόσμος κοιτά την πάρτη του. Δύσκολα καταλαβαίνεις ποιος είναι φίλος και ποιος σκύλος. Έχω μαλώσει άσχημα με άτομα που μεγαλώσαμε μαζί, που καθόμασταν στο ίδιο θρανίο στο σχολείο, που τα είχα σαν αδέρφια μου.. Εκμεταλλεύονται όποτε βρούν ευκαιρία. Είσαι καλός και σε πατάνε. Το παίρνουν ως αδυναμία! Κάνε παρέα με άτομα που έχουν ήθος και αγνή καρδιά.
    Πραγματικα, αρκετοι το θεωρουν αδυναμια καποιος να μην ειναι μαγκας, να ειναι αγαθος, καλος..
    Τον πατανε. Γι αυτο χρειαζονται τα ορια.
    Το ηθος και η αγνη καρδια σπανιζουνν αλλα υπαρχουν. Αρκει να εχουμε υπομονη και ανοιχτα τα ματια μας.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by weird
    Αναμεσα στο να εισαι μονος και να κανεις παρεα με αυτα τα παιδια, υπαρχει και μια τριτη λυση, εναλλακτικη.
    Θεωρεις τον ευατο σου ικανο να ψαξει για νεες παρεες?
    Υπαρχει και η λυση να ψαξει για νεες παρεες που θα μπορει να ανοιχτει αλλα να διατηρησει τις υπαρχουσες για πιο χαλαρη παρεα αν περναει καλα μαζι τους
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    23
    Εγώ θα έλεγα να μην βλέπουμε τους άλλους καχύποπτα.

    Δεν υπάρχει αληθινή φιλία, κι αν υπάρχει είναι σπάνια. Η εποχή μας στηρίζεται σε δύο πόδια στο συμφέρον και το κουτσουμπολιό.

    Αν αναζητάς την αληθινή φιλία μπορεί και να την βρεις κάποτε. Αλλά κι αν δεν τη βρεις δεν τρέχει και τίποτα.

    Όλοι σχολιάζουν όλους. Αν κάποιος θέλει να βρει να πει πίσω από την πλάτη μας πράγματα, θα τα βρει.

    Γιατί να μην τους γράφουμε στο φινάλε?

    Πόσα θα μπορούσαμε να πούμε κι εμείς αν είχαμε τέτοια μικρονοηκή προσωπικότητα.

    Κοίτα ποίοι είναι δημοφιλείς!!! Οι φλύαροι φελλοί-τώρα τους λένε επικοινωνιακούς- και οι ψευτόμαγκες.

    Οι χαζογκόμενες και οι βλαμμένες που η πιο σοβαρή συζήτησή τους είναι τί ψωνίσανε από τον Χόντο.

    Να μου λείπει το σπορ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Μάρλα μην είσαι τόσο υπεραρνητική. Υπάρχει αληθινή φιλία και μερικοί την έχουν. Εγώ έχω φίλο από την 1η δημοτικού και είμαι τώρα 22 κοντά.
    Με την δική σου λογική κανένας ποτέ δεν θα επδιώξει να κάνει σοβαρές φιλίες. Τουλάχιστον να είσαι ανοιχτή στο ενδεχόμενο γιατί νομίζω οι παιδικοί φίλοι είναι ότι καλύτερο μπορείς να χεις. Τους έχεις και σε έχουν δει σε όλες τις φάσεις τις ζωής σου και έχετε περάσει πιο πολλά από ότι έχεις περάσει με τους γονείς σου. Πολύ καλό συναίσθημα και αξίζει να το βιώσεις. Είχα και εγώ βεβαίως φίλους που ήταν σάπιοι αλλά αυτό δεν θα το κάνω κανόνα και θα κλειστώ στους 4 τοίχους λέγοντας είναι όλοι συμφεροντολόγοι και κουτσομπόλιδες. Έχει και καλούς ανθρώπους πίστεψε με, αρκεί να ΘΕΣ να τους ψάξεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν νομιζω πως ειναι αρνητικη η μαρλα,απλα βλεπει την πραγματικοτητα ....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    23
    Όχι δεν είμαι αρνητική και έχω φίλους, λίγους και καλούς.

    Απλά λέω ότι η φιλία όπως και η σχέση ή έρχεται ή δεν έρχεται, κάποια στιγμή μπορεί να έρθει, αλλά η πλειονότητα κινείται με γνώμονα το συμφέρον και είναι εύκολο κάποιος να κρίνει και να χλευάζει γιατί έτσι νιώθει ότι αποκτά αξία.

    Οπότε αυτό που ήθελα να τονίσω στον θεματοθέτη, είναι ότι δεν τρέχει και τίποτα αν δεν γίνεται αποδεκτός από τέτοιους ψευτόμαγκες φελλούς.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Συμφωνώ με τον Μάνο οτι πρέπει να είμαστε ανοιχτοί σε καινούριες γνωριμίες και φιλίες ώστε αν χτυπήσει τη πόρτα μας να την αφήσουμε να μπεί...
    Θεωρητικά το λέω αλλά πρακτικά δεν το κάνω μάλλον οπότε το λέω για να το ακούω και εγώ!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    Αυτό που βιώνεις εσυ υπάρχει σε μεγάλο βαθμό στις υακαδημαικες κοινωτητες.Αν είσαι καλός στις σπουδές σου
    εμφανίζονται πολλοί δήθεν φίλοι προκειμένου να τους βοηθησεις στις σπουδες τους.
    Εγω το βίωνα σε μικρότερο βαθμό ήδη απο το σχολείο.
    Τους πήρα χαμπάρι και τους την έφερα όμως.
    Τους έδωσα λάθος απαντήσεις.
    Με συναντησαν με νεύρα μετά που κατάλαβαν ότι
    δεν έγραψαν καλα και εγώ έκανα οτι δεν είχα καταλάβει καλα.
    Οπότε σαν μην αξιοπιστη πηγη δεν με ξαναενοχλησαν.
    Κάτι παρόμοιο μου συνέβη στο στρατό.
    Επειδή πήγα σε μεγάλη ηλικία στα 25 μου λογο αναβολής σπουδων είχα μια σχετική οικονομική άνεση και κινητό.
    Εκεί λογο κατανοησης μου για το προβλημα τους κάπου
    τους άφησα να με εκμεταλευτουν εισ γνωση μου.
    Δεν μιλάω για κάποιους που είχαν πραγματικα αναγκη.
    Αλλα και οι μεν και οι δε με το που απολυθηκαμε εξαφανιστικαν.
    Επίσης το ίδιο συναντάω και στην δουλειά μου.
    Είμαι σε μια μεγάλη εταιρία λογισμικου και με στέλνουν έξω σε πελάτες να φτιαχνω πράγματα.
    Είμαι ο μόνος αυτόνομος.
    Οι άλλοι σε παίρνουν τηλ ανα πασα στιγμη γιατι αυτα που δηλώνουν στο βιογραφικο τους δεν ισχυουν και θέλουν την βοηθεια σου.Όταν τους χρειαζεσαι εσυ δεν σηκωνουν καν το τηλεφωνο.

    Που θέλω να καταληξω:
    Σε όλες τις πτυχες τις ζωης μου και σε όλες τις φάσεις τους υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να σε εκμεταλευτουν και κάποιοι ξέρουν και το κανουν πολυ καλα γιατι μονο ετσι ξέρουν να επιβιωνουν επειδη κατα τα άλλα δεν αξιζουν μια.
    Πρέπει να βρείς την δυναμη να είσαι καλός απο μόνος σου και να μην έχεις αναγκη κανένα.Οι φίλοι κάποια στιγμή θα έρθουν.


    Originally posted by Manos_19
    Είμαι Φοιτητής Ηλεκτρονικής.Από το πρώτο εξάμηνο και γενικά στη ζωή μου νιώθω και το βιώνω καθημερινά,να με κοροιδεύουνε οι άλλοι συμφοιτητές μου και γενικά όλοι.
    Γνώρισα κάποια άτομα,ως φίλους,και κάναμε παρέα αλλά εγώ κατάλαβα τον σκοπό της παρέας τους.Δηλαδή,να με εκμεταλεύονται και πίσω από την πλάτη μου να με καρφώνουν.Έχω γνωρίσει ένα παιδί που μου φαίρεται σωστά.Με το παιδί αυτό κάνουμε καλή παρέα,βγαίνουμε έξω,μιλάμε και γενικά μου φαίρεται στα ίσα.Δεν με προδήδει πισώπλατα,όπως όλοι οι άλλοι.Σήμερα μου είπε να βγούμε έξω,γιατί θα φύγει την Δευτέρα και μπορεί να μην ξανάρθει.Δηλαδή,ένα άτομο που εμπιστεύομαι με αφήνει και αυτό.Δεν βγήκα έξω,καθώς ψυχολογικά σήμερα ήμουνα χάλια για πολλούς λόγους και ήρθε έλλο ένα κτύπημα(της αναχώρησης του φίλου μου).Αυτά τα παιδιά που είπα προηγουμένως,με εκμεταλεύονται,απ\'ότι φαίνεται,για να κάνουμε τις αναφορές και να διαβάζουμε μαζί και να τους βοηθάω ,αλλά τίποτα παραπάνω.Σκέφτόμουνα όλο το καλοκαίρι,γιατί όλα αυτά να συμβαίνουν σε εμένα και γιατί τόσες αναποδιές.Τι έχω κάνει.Αποφάσισα λοιπόν να μην ξαναμιλήσω σε αυτα τα παιδιά και τώρα πρέπει να βρώ το θάρρος,που δεν έχω,να τους το πω κατάμουτρα.Σκέφτομαι,δεν πάει άλλο.Από την μία πλευρά,χίλλιες φορές μόνος μου αλλά όταν πάω σπίτι θυμάμαι όλα τα παιδιά να έχουν φίλους,να γελάνε και εγώ να κλαίω.Κάθε μέρα τα ίδια και όλο αναποδιές.
    Τι με συμβουλεύεται να κάνω;
    Παρακαλώ θα ηθελα μία απάντηση μας.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    1

    filoi..

    eimai proti lykeiou kai egw dithen kollitous filous oi opoioi ,kuriws o enas sunithos me koroideuei stous allous kai me xleuazei ypotithete gia plaka mprosta mou..O allos filos einai pio normal alla ton exei skulaki o prwtos Deuteron otan eimaste mazi lene oti toys erthei sto mualo kai den tairiazoun toso polu ta meroi p mas aresei na pername tin wra mas..THelw na tous apofygw ti na kanw??

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Manos181 View Post
    eimai proti lykeiou kai egw dithen kollitous filous oi opoioi ,kuriws o enas sunithos me koroideuei stous allous kai me xleuazei ypotithete gia plaka mprosta mou..O allos filos einai pio normal alla ton exei skulaki o prwtos Deuteron otan eimaste mazi lene oti toys erthei sto mualo kai den tairiazoun toso polu ta meroi p mas aresei na pername tin wra mas..THelw na tous apofygw ti na kanw??
    Απομακρυνσου και αγνοησε τους. Οταν σου μιλανε λεγε ενα ξερo γεια και φυγε..θα το πιασουν το νοημα καποια στιγμη ;) Μπραβο σου που παρολο σε μικρη ηλικια επιλεγεις να απομακρυνθεις απο ατομα που δεν σου αξιζουν..καλη τυχη :)
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •