Φίλοι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: Φίλοι...

  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    athens
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, με έκαναν να σκεφτώ πολλά...

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Μετά από αρκετή σκέψη και διαβάζοντας όλα αυτά που εχουν γραφτει,νομιζω οτι ναι μεν συμμεριζομαι αυτα που εχουν αναφερθει αλλα απο τον καθημερινο τροπο ζωης δεν πιστευω οτι η κοπελα δεν εχει φιλους επειδη ειναι παχουλη!Προσφατα την πατησα 4η φορα με τις φιλες μου...οχι επειδη ειμαι παχουλη ή αντικοινωνικη ή οτιδηποτε αλλο..απλα επειδη πλεον ο καθενας κοιταει τον εαυτο του και το συμφερον του!Οσαααα και αν δωσει καποιος στην φιλια,οοοσο χαλι να γινει για να πατησουν πανω οι φιλοι του καποια στιγμη που θα εχει αναγκη δεν προκειται να παρει σαν ανταλλαγμα την αντιμετωπιση που θα περιμενε...Η φιλια στην εποχη που ζουμε και με τον τροπο που ζουμε...απλα εχει παει περιπατο...!Δεν βλεπω πλεον γυρω μου ατομα που να σεβονται την αξια της φιλιας,με την πρωτη ευκαιρια η φιλια αλλαζει σε συναγωνισμο,σε κουτσομπολιο και μερικες φορες σε μισος και ποσο μαλλον μεταξυ γυναικων!Το ξερω οτι το γενικευω αλλα σαν παρατηρητικος ανθρωπος,το αποτελεσμα που βλεπω γυρω μου ειναι αυτο...οσο ομορφη/ος και να σαι,οοοσο δοτικη/ος και να σαι παντα καποια στιγμη θα μεινεις στον αερα..οταν ομως μεινεις στον αερα πρεπει να πιστεψεις στον εαυτο σου και ή να ξεκινησεις απο την αρχη ή να κανεις εναν διαλογο με τους φιλους σου!!Ολοι την εχουμε πατησει,ολοι εχουμε περασει περιοδο χωρις φιλους(οχι γνωστους,γνωστοι παντα υπαρχουν)...μην στεναχωριεσαι λοιπον..πιστεψε σε εσενα και συνεχισε...για μενα δεν φταιει το οτι εισαι παχουλη...φταινε οι ανθρωπινες σχεσεις που πλεον εχουν χασει την αξια τους.....

  3. #18
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    63
    όσο και αν προσπαθούμε να κρύψουμε τις ανασφάλειές μας, όσο και αν μεταλλασόμαστε για να ταιριάξουμε με τους άλλους, ποτέ δεν πρόκειται να είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Γιατί απλά όταν εμείς πρώτοι δεν αποδεχτούμε αυτό που είμαστε, ειλικρινά και συνειδητοποιημένα, πώς έχουμε την απαίτηση να το κάνουν οι άλλοι για εμάς...; Είναι κάτι αντίστοιχο με την θεωρία της έλξης των θετικών καταστάσεων όταν κυριαρχούμαστε από θετική σκέψη.
    Κι εγώ δεν μπορώ να πω ότι η αντζέντα μου σφίζει από ζωή και κίνηση κι ας είμαι 57 κιλά...Προτιμώ όμως να βγω με κάποιον που θα έχει κάτι να πει ή ακόμα και μόνη μου,παρά να κυκλοφορώ με πολύβουες επιφανειακές παρέες. Βρες χόμπι, προσπάθησε να αισθανθείς καλύτερα με τον εαυτό σου και να είσαι σίγουρη ότι όλα τα υπόλοιπα θα είναι δεδομένα. Υπάρχουν και χώροι που εξυπηρετούν τις κοινωνικές επαφές,όπως τα γυμναστήρια ή οι σχολές χορού...και μην παραμυθιάζεσαι ότι η εμφάνισή σου είναι τροχοπέδι στις επαφές σου...δεν ξέρεις πόσοι είναι αυτοί (μιλάμε για άνδρες και γυναίκες) που ψάχνουν μανιωδώς πνευματώδη και ευχάριστα άτομα για παρέα...τί να σου πει η δίμετρη μοντέλα (δεν συγκαταλέγονται όλες σε αυτοί την κατηγορία,αλλά μιλάμε για μεγάλο ποσοστό)...; άντε να πει για κανένα μανικιούρ, για κανένα σπα, για τις τάσεις της μόδας και τέλος...ππφφφ!! σκέτη βαρεμάρα δηλαδή....

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    έχω γνωρίσει παχούλα άτομα πολυ χαρούμενα και ευχάριστα στις παρέες και για να πω την αλήθεια τα περισσότερα που
    έχω γνωρίσει έχουν αυτόν τον χαρακτήρα, μόνο σε μια περίπτωση δεν είχα κάλη εμπειρία γιατί η κοπέλα η συγκεκριμένη με υποτιμούσε συνέχεια, έβγαζε μια επιθετικότητα, ζήλια και μιζέρια που με αποθούσε απο την πάρεα της. τώρα κάνουμε παρέα άλλα δεν έχουμε πολλά πολλά σαν φίλες. δέν λέω οτι είσαι έτσι αλλά για μένα ο χαρακτήρας παίζει σημαντίκο ρόλο για να κάνω παρεα με κάποιον.
    ελπιζω να βρεις σωστούς και αληθίνους φίλους.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    32
    να υποθεσω οτι εισαι μολις 24 ετων.... να ξερεις οτι οντως η φιλια ειναι μια δυσκολη υποθεση στην εποχη μας, δε ξερω που μενεις... αν μενεις αθηνα ειναι ακομα πιο δυσκολη υποθεση. μια τοσο μεγαλη πολη, με εκατομμυρια κατοικους που τοσο κοντα μενουν αλλα ειναι τοσο μακρια μεταξυ τους. Δε θα σου γραψω τιποτα επιπλεον, εκτος απο το εξης: συμφωνω με αυτο που σου εγραψε ο Phil_85 :)

  6. #21
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    Originally posted by MANTHES
    Originally posted by Tinks24
    Πιστεύω οτι οι άνθρωποι με απορρίπτουν λόγω της εμφάνισης μου, καθότι είμαι παχουλή...
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΠΑΧΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΧΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ.
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΑΜΥΝΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΩΝ
    μπα .εγω ειμαι παχουλος αλλα και ταυτοχρονα προσπαθω να ειμαι κοινωνικος και ευχαριστος χωρις να σημαινει αυτο οτι το κάνω για να ξεχάσω το προβλημα με τα κιλα μου

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •