Για πείτε... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μιλιβα σαν τα χιόνια.... χαίρομαι που σε βλέπω :)

    Δεν φαίνεσαι αχάριστη με αυτά που γράφεις, οι άνθρωποι για να είμαστε καλά δεν χρειαζόμαστε μόνο την υγεία μας ή να έχουμε να φάμε. Είναι φανερό πως δεν είσαι ευχαριστημένη με την ζωή σου γενικότερα στην φάση που είσαι κι όσο ασήμαντο αν φαίνεται αυτό σε κάποιους, σημασία έχει το πόσο σε επηρεάζει εσένα μέσα σου. Και για να επανέρχεσαι ξανά και ξανά σε αυτό το θέμα είναι προφανές πως σε ενοχλεί.

    Αν μιλούσες μόνο για τις ερωτικές σχέσεις θα μπορούσα να σου πω ότι ίσως είναι και θέμα τύχης. Ειδικά σε άτομα που έχουν υψηλά στάνταρς, οκ μπορεί να συμβεί και μεγάλα διαστήματα να μην βρεθεί κάποιος/ α να τους συγκινήσει.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι το θέτεις γενικότερα και στις φιλικές/κοινωνικές σχέσεις σου. Δεν σου κρύβω πως μου φαίνεται παράξενο πως όντας φοιτήτρια δεν έχει τύχει να ταιριάξεις με κάποια άτομα από την σχόλη σου. Είναι κατ εξοχήν ο χώρος και η ηλικία που αναπτύσσονται κοινωνικές σχέσεις, φιλίες κτλ. Και δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον κλειστό σου χαρακτήρα αυτό. ΚΙ εγω κλειστός χαρακτήρας είμαι γενικά, αλλά όταν ήμουν φοιτήτρια δεν θυμάμαι ποτέ να ξέμεινα από παρέα γιατί είναι ο χώρος που βρίσκεσαι αποκλειστικά με άτομα που είναι στην ίδια φάση με σένα. Μακριά από τις οικογένειες τους οι περισσότεροι, με πολύ ελεύθερο χρόνο, δραστηριότητες, βόλτες, άραγμα, οπότε όλοι θέλουν παρέα.

    Αυτό με κάνει να σκεφτώ μήπως κάτι πάει λάθος από την πλευρά σου χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι. Κλεισμένη μέσα λες δεν είσαι, κάνεις διάφορες δραστηριότητες, γνωρίζεις κόσμο απλά δεν προχωράει ώστε να αποκτήσεις μια παραπάνω οικειότητα και να βρεις κι άλλα κοινά να σας δένουν πέρα από την συγκεκριμένη δραστηριότητα. ΓΕνικά σε συμπαθούν κιόλας λες. Παρόλα αυτά δεν γίνεται το επόμενο βήμα. Ίσως με κάποιο τρόπο δείχνεις απόμακρη στους άλλους. Πολλοί άνθρωποι απο άμυνα βάζουν έναν τοίχο και κρατάνε μια απόσταση ασφαλείας από τους άλλους κι έτσι ακόμα κι αν σου είναι συμπαθείς, δύσκολα θα πάρεις το θάρρος να τους προτείνεις να βγείτε πχ ή να ανοιχτείς παραπάνω. Εσύ προτείνεις γενικά στους άλλους; Στα άτομα πχ που λες από την δραστηριότητα που πηγαίνεις και σου φαίνονται οκ, θα μπορούσες να πάρεις ένα τηλέφωνο και να πεις απλά "σήμερα βαριέμαι δεν έχω τι να κάνω, θες να πάμε μια βόλτα;" Μήπως φοβάσαι να κάνεις κι εσύ βήματα σκεπτόμενη τι θα σκεφτούν για σένα και με αυτόν τον τρόπο "κόβεις" και τους άλλους;

  2. #17
    Miliva21
    Guest
    Υποθέτω...

  3. #18
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κατι φταιει στην δικη σου συμποεριφορα .......... δεν φταινε οι αλλοι , εσυ φταις ....
    Υποθέτω.........

  4. #19
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Πολλοί από εμάς αυτοεγκλωβιζόμαστε στην παγίδα του να υπερεξιδανικεύουμε τις διαπροσωπικές σχέσεις(φιλικές/ερωτικές),και νοιώθουμε άσχημα όταν τις βλέπουμε να κρασάρουν στην κοινοτυπία και στην μονοτονία.
    Βέβαια αυτό υποκρύπτει νευρωτισμό και τελειομανία...
    Απ'την άλλη ,το να κάνουμε εκπτώσεις στα στάνταρ μας(εμφανιση+χαρακτήρας) δεν είναι λύση,συμφωνώ.

    Μακάρι να μπορούσαμε να αφεθούμε στις στιγμές και να απολαύσουμε τα απλά πράγματα,χωρίς πολλές έγνοιες και υπεραναλύσεις.
    Νομίζω πως είναι το πιο εύστοχο σχόλιο αυτό...όντως ίσως έχω υπερεξιδανικευσει τις σχέσεις

  5. #20
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ισως φαινεσαι λιγο σνομπ αθελα σου..και γι αυτο δν παιρνουν πρωτοβουλια οι κοπελες απο την φιλη σου να σε καλεσουν..η ισως ακομα να μην σ εχουν γνωρισει αρκετα...
    συμφωνω οτι οι κοινωνικες επαφες ειναι κατι επιτακτικο για καθε ανθρωπος..ολοι χρειαζονται φιλους και συντροφους...
    το οτι εισαι κλειστο δεν ειναι καλο σιγουρα....για να τραβας τους αλλους πρεπει να βγαζεις θετικη ενεργεια.....προσπαθησε στην αρχη να βγαζεις με το "ζορι" θετικη ενεργεια.. και θα δεις που θα σε βλεπουν με αλλο ματι..

    πιο κατω γραφεις και για το ερωτικο κομματι...ναι ακομα και να μην βρισκεις μην ριξεις τα στανταρ σου..γτ και να βρεις καποιον αμα τα ριξεις δεν θα εισαι ευχαριστημενη και ισως ευτυχισμενη...και επιπλεον εσυ θα φορτωθεις τους τριτοτεταρτους..βεβαια αυτο προυποθετει οτι και εσυ θεωρεισαι κοπελα που θα σε προγγεσιγει καποιος με υψηλα στανταρ..γτ αμα δν προσφερεις υψηλα στανταρ τοτε μην τα ζητας....

    για να συνοψισω θα σου ελεγα να βγαζεις θετικη ενεργεια οσο πιο πολυ μπορεις..να χαμογελας..να μην γινεσαι φορτικη...να κανεις οσο πιο πολλες κοινωνικες δραστηριοτητες μπορεις και θα ερθουν ολα
    Όχι..έξω δεν είμαι καθόλου κατσουφα....και όταν τα σκέφτομαι αυτά ή μιζεριαζω δεν το περνάω αυτό έξω....

  6. #21
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    γεια σου μιλιβακι γλυκια τι κανεις??μαυρα ματια καναμε να σε δουμε βρε και σε σκεφτομουνα λεω που χαθηκε αυτη η ψυχουλα χερομε που εισαι καλα..
    στο τελευταιο σου θεμα ειχες αναφερει οτι γνωρισες ενα παιδι
    μεσα στο λεωφορειο και οτι ειχατε βγει για καφε..τι εγινε δεν εκατσε το θεμα??
    καλα κανεις και δεν ριζνεις α στανταρ σου μην συμβιβαζεσε με κατι λιγοτερο απο αυτο που σου αξιζει και τεριαζει..
    εσυ θελεις κατι δυνατο να τον γνωρισεις και να σε κατα ενθουσιαση...θα ερθει ομως αυτη η στιγμη...ισως ενα παιδι με πολυ μεγαλη αυτοπεποιηθεση..να μπορεις να σταθεις διπλα του και εκεινος το ιδιο..ομως τα καλα αργουνε λιγο να ερθουν στη ζωη μας..εισαι κια λιγο βιαστηκη...εισαι μικρη ακομα σιγα σιγα θα κανεις γνωριμιες θα βγεις θα ερθουν και τα καλα....
    Όχι δεν έκατσε κτ με αυτό....το είχα ξεχάσει κιόλας ....δεν με απασχολεί..δεν ε ενδιέφερε και τόσο αυτος

  7. #22
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μιλιβα σαν τα χιόνια.... χαίρομαι που σε βλέπω :)

    Δεν φαίνεσαι αχάριστη με αυτά που γράφεις, οι άνθρωποι για να είμαστε καλά δεν χρειαζόμαστε μόνο την υγεία μας ή να έχουμε να φάμε. Είναι φανερό πως δεν είσαι ευχαριστημένη με την ζωή σου γενικότερα στην φάση που είσαι κι όσο ασήμαντο αν φαίνεται αυτό σε κάποιους, σημασία έχει το πόσο σε επηρεάζει εσένα μέσα σου. Και για να επανέρχεσαι ξανά και ξανά σε αυτό το θέμα είναι προφανές πως σε ενοχλεί.

    Αν μιλούσες μόνο για τις ερωτικές σχέσεις θα μπορούσα να σου πω ότι ίσως είναι και θέμα τύχης. Ειδικά σε άτομα που έχουν υψηλά στάνταρς, οκ μπορεί να συμβεί και μεγάλα διαστήματα να μην βρεθεί κάποιος/ α να τους συγκινήσει.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι το θέτεις γενικότερα και στις φιλικές/κοινωνικές σχέσεις σου. Δεν σου κρύβω πως μου φαίνεται παράξενο πως όντας φοιτήτρια δεν έχει τύχει να ταιριάξεις με κάποια άτομα από την σχόλη σου. Είναι κατ εξοχήν ο χώρος και η ηλικία που αναπτύσσονται κοινωνικές σχέσεις, φιλίες κτλ. Και δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον κλειστό σου χαρακτήρα αυτό. ΚΙ εγω κλειστός χαρακτήρας είμαι γενικά, αλλά όταν ήμουν φοιτήτρια δεν θυμάμαι ποτέ να ξέμεινα από παρέα γιατί είναι ο χώρος που βρίσκεσαι αποκλειστικά με άτομα που είναι στην ίδια φάση με σένα. Μακριά από τις οικογένειες τους οι περισσότεροι, με πολύ ελεύθερο χρόνο, δραστηριότητες, βόλτες, άραγμα, οπότε όλοι θέλουν παρέα.

    Αυτό με κάνει να σκεφτώ μήπως κάτι πάει λάθος από την πλευρά σου χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι. Κλεισμένη μέσα λες δεν είσαι, κάνεις διάφορες δραστηριότητες, γνωρίζεις κόσμο απλά δεν προχωράει ώστε να αποκτήσεις μια παραπάνω οικειότητα και να βρεις κι άλλα κοινά να σας δένουν πέρα από την συγκεκριμένη δραστηριότητα. ΓΕνικά σε συμπαθούν κιόλας λες. Παρόλα αυτά δεν γίνεται το επόμενο βήμα. Ίσως με κάποιο τρόπο δείχνεις απόμακρη στους άλλους. Πολλοί άνθρωποι απο άμυνα βάζουν έναν τοίχο και κρατάνε μια απόσταση ασφαλείας από τους άλλους κι έτσι ακόμα κι αν σου είναι συμπαθείς, δύσκολα θα πάρεις το θάρρος να τους προτείνεις να βγείτε πχ ή να ανοιχτείς παραπάνω. Εσύ προτείνεις γενικά στους άλλους; Στα άτομα πχ που λες από την δραστηριότητα που πηγαίνεις και σου φαίνονται οκ, θα μπορούσες να πάρεις ένα τηλέφωνο και να πεις απλά "σήμερα βαριέμαι δεν έχω τι να κάνω, θες να πάμε μια βόλτα;" Μήπως φοβάσαι να κάνεις κι εσύ βήματα σκεπτόμενη τι θα σκεφτούν για σένα και με αυτόν τον τρόπο "κόβεις" και τους άλλους;
    Γενικά με εχουν συμπαθήσει τις λίγες φορές που έχω βγει με παρέες φίλων ή γνωστών μου ....και αυτό μου το έχουν πει δεν το λέω εγω..όμως δεν κινούμαστε στο ίδιο περιβάλλον καθημερινά για να με βλέπουν και να μιλάμε ούτε και μένουμε σε ίδιες περιοχές με τους φίλους των άλλων... δν μπορεί να κάτσει παρεα από εκει.....και είναι λογικο...μια δύο φορές να είμαι καλεσμένη κ γω στη παρέα μετά αν δεν με ξαναδούν γτ δεν είμαι καλεσμένη συνέχεια γτ να με επιζητησουν εφόσον αυτοί είναι μια παρέα...εγώ είμαι γκεστ που εμφανιζομαι καμιά φορά .....οι άνθρωποι ξεχνανε...έχω προσέξει ότι όλες οι παρέες σχηματίζονται μέσα από περιβάλλοντα που πας καθημερινά και με άτομα τα οποία αναγκάζεσαι να συναναστρφεσαι λόγω πχ σχολείου σχολής ή δουλειάς..τεσπα λαθάκια έχω κάνει σίγουρα ....έχω βάλει τοίχος ανάμεσα σε μένα κ στους άλλους και αυτό είναι κτ πολυ υποσυνείδητο που γντ κι δεν το καταλαβαίνω πρακτικά πως συμβαίνει αυτό στις συναναστροφές μου......
    Έχω γνωστες που βρισκόμαστε σπάνια και ήταν πάλι φίλες φίλων.....έχω προτείνει αλλά συνήθως κτ συ!βαίνει ή προτιμούν να βγουν με τους πιο στενούς τους φίλους κ έτσι πάλι χανόμαστε....

    Μια κοπέλα που είχα προσέγγισει κάποια στιγμή παλιότερα μέσα από χόμπι μου...μου είχε αναφέρει πως έχω ένα μοτίβο συμπεριφοράς που τους σπρώχνω τους άλλους μακριά....δεν τη ρώτησα παραπάνω ....το είχα σκεφτεί αυτό και το μόνο που μου περνάει από το μυαλό είναι ίσως ότι προσεγγίσω πολύ αποφασιστικά κ ίσως με λάθος τροπο και προσπαθώ να ανοιχτω αλλά σύντομα άμα δν δω την ανταπόκριση που θέλω από τον άλλο κλεινομαι και πάλι και αδιαφορώ γτ δεν αντέχω την απόρριψη και δεν θέλω ν γίνομαι ζητιανακι.....βάζω αυτοάμυνα

    Μόνο αυτό έχω σκεφτεί ως πιθανή εξήγηση αυτού που μου είπε τότε εκείνη...γτ γενικότερα και ευγενικη είμαι και δεν κουτσομπολεύω άλλους ...ούτε σχολιάζω ....δεν γκρινιάζω....ούτε είμαι δήθεν και ψώνιο....

    Βέβαια νταξει το τι βλέπει ο καθένας σε έναν άνθρωπο και το πώς το βλέπει είναι πλ υποκειμενικό....

  8. #23
    Miliva21
    Guest
    Αυτό που σκέφτομαι είναι πως εβδομάδα οι άνθρωποι βγάζουμε στη συμπεριφορά μας αυτό που νιώθουμε και τις σκέψεις μας...αλλά το θέμα είναι πως σταματάμε να εκπέμπουμε τα λάθος σήματα

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γενικά με εχουν συμπαθήσει τις λίγες φορές που έχω βγει με παρέες φίλων ή γνωστών μου ....και αυτό μου το έχουν πει δεν το λέω εγω..όμως δεν κινούμαστε στο ίδιο περιβάλλον καθημερινά για να με βλέπουν και να μιλάμε ούτε και μένουμε σε ίδιες περιοχές με τους φίλους των άλλων... δν μπορεί να κάτσει παρεα από εκει.....και είναι λογικο...μια δύο φορές να είμαι καλεσμένη κ γω στη παρέα μετά αν δεν με ξαναδούν γτ δεν είμαι καλεσμένη συνέχεια γτ να με επιζητησουν εφόσον αυτοί είναι μια παρέα...εγώ είμαι γκεστ που εμφανιζομαι καμιά φορά .....οι άνθρωποι ξεχνανε...έχω προσέξει ότι όλες οι παρέες σχηματίζονται μέσα από περιβάλλοντα που πας καθημερινά και με άτομα τα οποία αναγκάζεσαι να συναναστρφεσαι λόγω πχ σχολείου σχολής ή δουλειάς..τεσπα λαθάκια έχω κάνει σίγουρα ....έχω βάλει τοίχος ανάμεσα σε μένα κ στους άλλους και αυτό είναι κτ πολυ υποσυνείδητο που γντ κι δεν το καταλαβαίνω πρακτικά πως συμβαίνει αυτό στις συναναστροφές μου......
    Έχω γνωστες που βρισκόμαστε σπάνια και ήταν πάλι φίλες φίλων.....έχω προτείνει αλλά συνήθως κτ συ!βαίνει ή προτιμούν να βγουν με τους πιο στενούς τους φίλους κ έτσι πάλι χανόμαστε....

    Μια κοπέλα που είχα προσέγγισει κάποια στιγμή παλιότερα μέσα από χόμπι μου...μου είχε αναφέρει πως έχω ένα μοτίβο συμπεριφοράς που τους σπρώχνω τους άλλους μακριά....δεν τη ρώτησα παραπάνω ....το είχα σκεφτεί αυτό και το μόνο που μου περνάει από το μυαλό είναι ίσως ότι προσεγγίσω πολύ αποφασιστικά κ ίσως με λάθος τροπο και προσπαθώ να ανοιχτω αλλά σύντομα άμα δν δω την ανταπόκριση που θέλω από τον άλλο κλεινομαι και πάλι και αδιαφορώ γτ δεν αντέχω την απόρριψη και δεν θέλω ν γίνομαι ζητιανακι.....βάζω αυτοάμυνα

    Μόνο αυτό έχω σκεφτεί ως πιθανή εξήγηση αυτού που μου είπε τότε εκείνη...γτ γενικότερα και ευγενικη είμαι και δεν κουτσομπολεύω άλλους ...ούτε σχολιάζω ....δεν γκρινιάζω....ούτε είμαι δήθεν και ψώνιο....

    Βέβαια νταξει το τι βλέπει ο καθένας σε έναν άνθρωπο και το πώς το βλέπει είναι πλ υποκειμενικό....
    Πιστεύω πως για να κάνεις παρέα μ' εναν άνθρωπο θα πρέπει να υπάρχουν κοινά ενδιαφέροντα (όχι θέματα που αφορούν τη σχολή και άλλα γενικά). Εγώ με όσα άτομα έχω κρατήσει επαφή, αυτό είναι που μας συνδέει.

    Το να κάνεις παρέα για να κάνεις παρέα, δε λειτουργεί.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Επίσης, αυτό που έχω καταλάβει είναι πως για να βρεις άτομα για σταθερή παρέα, χρειάζεται να είναι κι αυτά κάπως ξέμπαρκα εκείνο το διάστημα. Όσον αφορά το να ανοιχτείς, εκεί τα πράγματα είναι ποιο περίπλοκα, διότι θα πρέπει να υπάρχει ταίριασμα, επικοινωνία, κατανόηση κλπ κλπ. Γενικά χρειάζεται ως ένα βαθμό υπομονή και διπλωματία, διαλακτικότητα και φυσικά να μπορείς να καταλάβεις ποιον έχεις απέναντί σου και τι μπορείς να περιμένεις από αυτόν.

  11. #26
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μήπως το σκέφτεσαι πάρα πολύ?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γενικά με εχουν συμπαθήσει τις λίγες φορές που έχω βγει με παρέες φίλων ή γνωστών μου ....και αυτό μου το έχουν πει δεν το λέω εγω..όμως δεν κινούμαστε στο ίδιο περιβάλλον καθημερινά για να με βλέπουν και να μιλάμε ούτε και μένουμε σε ίδιες περιοχές με τους φίλους των άλλων... δν μπορεί να κάτσει παρεα από εκει.....και είναι λογικο...μια δύο φορές να είμαι καλεσμένη κ γω στη παρέα μετά αν δεν με ξαναδούν γτ δεν είμαι καλεσμένη συνέχεια γτ να με επιζητησουν εφόσον αυτοί είναι μια παρέα...εγώ είμαι γκεστ που εμφανιζομαι καμιά φορά .....οι άνθρωποι ξεχνανε...έχω προσέξει ότι όλες οι παρέες σχηματίζονται μέσα από περιβάλλοντα που πας καθημερινά και με άτομα τα οποία αναγκάζεσαι να συναναστρφεσαι λόγω πχ σχολείου σχολής ή δουλειάς..τεσπα λαθάκια έχω κάνει σίγουρα ....έχω βάλει τοίχος ανάμεσα σε μένα κ στους άλλους και αυτό είναι κτ πολυ υποσυνείδητο που γντ κι δεν το καταλαβαίνω πρακτικά πως συμβαίνει αυτό στις συναναστροφές μου......
    Έχω γνωστες που βρισκόμαστε σπάνια και ήταν πάλι φίλες φίλων.....έχω προτείνει αλλά συνήθως κτ συ!βαίνει ή προτιμούν να βγουν με τους πιο στενούς τους φίλους κ έτσι πάλι χανόμαστε....

    Μια κοπέλα που είχα προσέγγισει κάποια στιγμή παλιότερα μέσα από χόμπι μου...μου είχε αναφέρει πως έχω ένα μοτίβο συμπεριφοράς που τους σπρώχνω τους άλλους μακριά....δεν τη ρώτησα παραπάνω ....το είχα σκεφτεί αυτό και το μόνο που μου περνάει από το μυαλό είναι ίσως ότι προσεγγίσω πολύ αποφασιστικά κ ίσως με λάθος τροπο και προσπαθώ να ανοιχτω αλλά σύντομα άμα δν δω την ανταπόκριση που θέλω από τον άλλο κλεινομαι και πάλι και αδιαφορώ γτ δεν αντέχω την απόρριψη και δεν θέλω ν γίνομαι ζητιανακι.....βάζω αυτοάμυνα

    Μόνο αυτό έχω σκεφτεί ως πιθανή εξήγηση αυτού που μου είπε τότε εκείνη...γτ γενικότερα και ευγενικη είμαι και δεν κουτσομπολεύω άλλους ...ούτε σχολιάζω ....δεν γκρινιάζω....ούτε είμαι δήθεν και ψώνιο....

    Βέβαια νταξει το τι βλέπει ο καθένας σε έναν άνθρωπο και το πώς το βλέπει είναι πλ υποκειμενικό....
    επρεπε να την ρωτησεις ομως, μιας και σου μιλησε ειλικρινα.
    ισως ετσι εβγαζες καποια ακρη, γιατι μονο καποιος που σε συναναστρεφεται μπορει να καταλαβει τι τρεχει. απο ενα γραπτο, δεν φαινεται.
    μου εχει τυχει να γνωρισω κοπελα που μιλουσαμε γραπτα στο ιντερνετ και απο μακρια ηταν χαρα θεου η συζητηση μαζι της. απο κοντα δεν μπορουσα να την κανω παρεα.
    ειναι εντελως διαφορετικη κατασταση το να μιλας απο κοντα με το να γραφεις καποιες σκεψεις.
    με αυτα που μας λες κι αυτα που σου ειπε, πιθανολογω οτι εχεις πολυ μεγαλη αναγκη/ λαχταρα απο αυτες τις παρεες που δεν εχεις και φαινεσαι needy που λεμε, κι αυτο ειναι απωθητικο.
    οι γυρω μας σε τετοιες απλες παρεες που απλα θελουμε να περναμε καλα, θελουν τους αλλους χαλαρους. δεν θελουν ανθρωπους να δειχνουν υπερπροσπαθεια, η να κρεμονται απο αυτους. καταλαβαινεις πως το λεω, πιστευω.

    απο την αλλη περιγραφοντας τις παρεες που ηδη υπαρχουν, απ εξω, δειχνουν αρκετες.
    μηπως νοιωθεις φοβο να μενεις μεσα μονη και εχεις υπερβολικη αναγκη να εισαι εξω και με αλλους κι αυτο εκφραζεται σαν αγχος, καπως?
    κατι τετοιο σκεφτομαι με οσα διαβασα.
    παντως, δεν εξηγουνται με συστολη, ολα αυτα. εχουμε πολλους συνεσταλμενους στις παρεες μας, δεν ειναι κριτηριο για να αποφευγεις καποιον, αυτο.

    βρες την φιλη που σου μιλησε και συζητα τι ειχε δει εκεινη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    ¨Οντως έπρεπε να την ρωτήσεις παραπάνω εφόσον φάνηκε να σε είχε παρατηρήσει και είχε την διάθεση να σου μιλήσει.
    Γενικά είναι δύσκολο μερικές φορές να καταλάβουμε πώς φαινόμαστε στους γύρω μας και μπορεί να δημιουργείς εντελώς στρεβλή εικόνα του εαυτού σου. Δεν εννοώ σαν χαρακτήρας, αλλά στον τρόπο που προσεγγίζεις τους άλλους.

    Συμφωνώ με Ρεμεντυ οτι είναι πολύ πιθανό, επειδή έχεις αυτό το άγχος της παρέας, να φαίνεσαι κάπως "επιθετική" στους άλλους, οτι κρέμεσαι από πάνω τους, οτι το παίρνεις πολύ σοβαρά. Αυτό είναι σίγουρα απωθητικό, κάνει τους άλλους να μαζεύονται.

    Το άλλο ενδεχόμενο που μπορώ να σκεφτώ είναι ακριβώς το αντίθετο. Οτι ίσως από φόβο μην γίνεις ενοχλητική ή ζητιανάκι όπως είπες, να φαίνεσαι απόμακρη κι ίσως σνομπ.

    Όποιο κι από τα δύο κι αν είναι, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα είσαι χαλαρή. Αυτό και μόνο από το γεγονός οτι σκέφτεσαι "δεν έχω αρκετές παρέες, πρέπει να κάνω καινούργιες" σε συνδυασμό με το οτι έχεις και κάποιες απαιτήσεις από τους άλλους και δεν θες να κάνεις παρέα με όποιον να είναι, ίσως σε κάνει να είσαι κάπως σφιγμένη με τους άλλους.

    Προσπάθησε να σκεφτείς σαν τρίτος πως είσαι όταν γνωρίζεις διάφορα άτομα τις πρώτες φορές. Θα σε έλεγες φιλική; Άνετη; Με χιούμορ; Σοβαρή; Μαζεμένη; Επιφυλακτική; Μιλάς πολύ στις πρώτες γνωριμίες ή περισσότερο προτιμάς να παρατηρείς τους άλλους για να δεις αν σου κάνουν; Εγώ ας πούμε έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι με άτομα που ξέρω πως δεν θα ξαναδω σύντομα ή μπορεί και να μην ξαναβγώ καθόλου είμαι πολύ πιο άνετη από οτι με άτομα που κινούμαστε λίγο πολύ στον ίδιο χώρο. Στην πρώτη περίπτωση είμαι πολύ πιο ομιλητική, με περισσότερο χιούμορ, με διάθεση για πλάκα και συνήθως οι άλλοι με συμπαθούν αμέσως. Στην δεύτερη περίπτωση είμαι πιο σοβαρή, πιο μαζεμένη, περισσότερο παρακαλουθώ παρά συμμετέχω ουσιαστικά γιατί έχω στο νου μου να δω τι χαρακτήρες είναι οι άλλοι, μήπως είναι κάποιος κουλός και κολλήσει, μήπως εγώ τους φανώ κάπως, οπότε δείχνω πιο απόμακρη και σε μερικές περιπτώσεις και σνομπ.

    Για ξεκίνα βρε Μιλιβακι να σε παρατηρείς να δεις τι παίζει. Αν μπορείς να ρωτήσεις και κάποιους όπως την κοπέλα που είπες, πώς τους είχες φανεί στην πρώτη γνωριμία ακόμα καλύτερα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Υποθέτω.........
    Μπορει και να κανω λαθος , δεν εχω ιδεα ποιος και τι φταιει , μην γραφω μπουρδες ............

    mην σε προσβαλλω αδικως ,....................

    αγνοησε πληζ το ποστ μου .....

  15. #30
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπορει και να κανω λαθος , δεν εχω ιδεα ποιος και τι φταιει , μην γραφω μπουρδες ............

    mην σε προσβαλλω αδικως ,....................

    αγνοησε πληζ το ποστ μου .....
    Μα γιατί; εγώ έγραψα για να ακούσω απόψεις ολων

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 06:13
  2. Πείτε μου μια γνώμη...
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-08-2014, 11:53
  3. Μην το πειτε ποτε
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 26-02-2011, 00:23
  4. πειτε μουυυ plz
    By anonimi in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 17:03
  5. rivotril πειτε μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2010, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •