Για πείτε... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ¨Οντως έπρεπε να την ρωτήσεις παραπάνω εφόσον φάνηκε να σε είχε παρατηρήσει και είχε την διάθεση να σου μιλήσει.
    Γενικά είναι δύσκολο μερικές φορές να καταλάβουμε πώς φαινόμαστε στους γύρω μας και μπορεί να δημιουργείς εντελώς στρεβλή εικόνα του εαυτού σου. Δεν εννοώ σαν χαρακτήρας, αλλά στον τρόπο που προσεγγίζεις τους άλλους.

    Συμφωνώ με Ρεμεντυ οτι είναι πολύ πιθανό, επειδή έχεις αυτό το άγχος της παρέας, να φαίνεσαι κάπως "επιθετική" στους άλλους, οτι κρέμεσαι από πάνω τους, οτι το παίρνεις πολύ σοβαρά. Αυτό είναι σίγουρα απωθητικό, κάνει τους άλλους να μαζεύονται.

    Το άλλο ενδεχόμενο που μπορώ να σκεφτώ είναι ακριβώς το αντίθετο. Οτι ίσως από φόβο μην γίνεις ενοχλητική ή ζητιανάκι όπως είπες, να φαίνεσαι απόμακρη κι ίσως σνομπ.

    Όποιο κι από τα δύο κι αν είναι, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα είσαι χαλαρή. Αυτό και μόνο από το γεγονός οτι σκέφτεσαι "δεν έχω αρκετές παρέες, πρέπει να κάνω καινούργιες" σε συνδυασμό με το οτι έχεις και κάποιες απαιτήσεις από τους άλλους και δεν θες να κάνεις παρέα με όποιον να είναι, ίσως σε κάνει να είσαι κάπως σφιγμένη με τους άλλους.

    Προσπάθησε να σκεφτείς σαν τρίτος πως είσαι όταν γνωρίζεις διάφορα άτομα τις πρώτες φορές. Θα σε έλεγες φιλική; Άνετη; Με χιούμορ; Σοβαρή; Μαζεμένη; Επιφυλακτική; Μιλάς πολύ στις πρώτες γνωριμίες ή περισσότερο προτιμάς να παρατηρείς τους άλλους για να δεις αν σου κάνουν; Εγώ ας πούμε έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι με άτομα που ξέρω πως δεν θα ξαναδω σύντομα ή μπορεί και να μην ξαναβγώ καθόλου είμαι πολύ πιο άνετη από οτι με άτομα που κινούμαστε λίγο πολύ στον ίδιο χώρο. Στην πρώτη περίπτωση είμαι πολύ πιο ομιλητική, με περισσότερο χιούμορ, με διάθεση για πλάκα και συνήθως οι άλλοι με συμπαθούν αμέσως. Στην δεύτερη περίπτωση είμαι πιο σοβαρή, πιο μαζεμένη, περισσότερο παρακαλουθώ παρά συμμετέχω ουσιαστικά γιατί έχω στο νου μου να δω τι χαρακτήρες είναι οι άλλοι, μήπως είναι κάποιος κουλός και κολλήσει, μήπως εγώ τους φανώ κάπως, οπότε δείχνω πιο απόμακρη και σε μερικές περιπτώσεις και σνομπ.

    Για ξεκίνα βρε Μιλιβακι να σε παρατηρείς να δεις τι παίζει. Αν μπορείς να ρωτήσεις και κάποιους όπως την κοπέλα που είπες, πώς τους είχες φανεί στην πρώτη γνωριμία ακόμα καλύτερα!
    Και γω όταν είμαι καμια φορα με παρέα καποιας φίλης ειμαι μακραν πιο ανετη από ότι όταν είμαι σε ένα περιβάλλον μόνη μου με συνομηλίκους μου .....στη δεύτερη περίπτωση ειμαι πιο απομακρη πιο κλειστη....Αλλά πάντα έτσι λειτουργούσα....αυτός είναι ο τρόπος μου και αυτο καμία φορά Όχι απαραίτητα επδ ντρέπομαι Αλλά επδ μπορεί να μην μου το έχει βγάλει και ο άλλος να ανοιχτώ.....Επίσης έχω δει ότι ειμαι πιο πρόθυμη να προσεγγίσω μεμονωμένα άτομα που συμπαθω παρά να ενταχθω σε μια παρέα που ενδεχόμενως θα είναι και Αλλά άτομα που μου είναι αδιαφορα έως και δν θα μ αρέσουνε.......

    Απλά πιστεύω πως η κατά πρόσωπο μεμονωμένη προσέγγιση κάποιου ατόμου στην ηλικία μου που οι περισσότεροι έχουν το δικό τους κυκλο νμζ οτι ειναι πιο επιθετική και πιο δύσκολο να εξελιχθει σε κτ γτ και ο αλλος πρεπει ηδη να σε γουσταρει αρκετα για να ξεκινησει μια φιλια μαζί σου ειδικότερα όταν δεν είσαι πλ κοινωνικός και δεν έχεις να προσφέρεις στα άτομα αυτά άλλους φίλους ή παρέες.......

    Πάντως προχθές έτυχε πάλι να βγω με τη παρέα φίλης μου...(μου προτεινε κ ήταν και Αλλά άτομα που τα ειδα πρώτη φορά ) και μου έκανε εντύπωση που στο τέλος της βραδιάς μια κοπέλα μου είπε θύμισε μου λίγο το όνομα σου...γτ δεν σε θυμάμαι εσένα είσαι έτσι πιο κλειστή....
    Και η αλήθεια είναι ότι με τη συγκεκριμενη δεν μίλησα σχεδόν καθολου εκείνο το βράδυ γτ μου φάνηκαν Αλλά άτομα πιο ενδιαφέροντα....πάντως μου έκανε εντύπωση που διαπίστωσε ότι ειμαι εσωστρεφής γτ όλο το βράδυ μιλούσα με άλλους και χόρευα συνέχεια και τραγουδούσα....δεν καθόμουν στη γωνίτσα μου ....

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως Ο,τι είσαι φαίνεται στου1 άλλους και ότι οι εσωστρεφείς δυστυχώς δεν κερδίζουν τη συμπάθεια των άλλων .....εκεί καταλήγω (παρόλ Ο που δεν είμαι τέρμα εξωστρεφές ατομο) υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση νμζ για εμάς στου1 άλλους....

    Μάλλον θα πρέπει να ασυμβίβαστη στην ιδέα ότι έτσι είμαι και σε όποιον αρέσω

  2. #32
    Miliva21
    Guest
    Αυτα πιστεύω σε συνδυασμο με το οτι ισως θα επρεπε να εχω περισσοτερο εγωισμό ως άτομο ( με τη καλή έννοια ) και να μην δίνω τόσο σημασία στη γνώμη των άλλων γ το πως είμαι...μπορεί να μου δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα.....ζητάω επιβεβαίωση ενδομυχα το καταλαβαίνω...Και με το αίσθημα κατωτερότητας μου δίνω μεγάλη αξία στους άλλους και το ξέρω ότι δεν είναι καλο αυτό ....μάλλον όλα ξεκινάνε από μέσα μου

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Πανω κατω τα ιδια θα ελεγα και για εμενα!!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Αυτα πιστεύω σε συνδυασμο με το οτι ισως θα επρεπε να εχω περισσοτερο εγωισμό ως άτομο ( με τη καλή έννοια ) και να μην δίνω τόσο σημασία στη γνώμη των άλλων γ το πως είμαι...μπορεί να μου δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα.....ζητάω επιβεβαίωση ενδομυχα το καταλαβαίνω...Και με το αίσθημα κατωτερότητας μου δίνω μεγάλη αξία στους άλλους και το ξέρω ότι δεν είναι καλο αυτό ....μάλλον όλα ξεκινάνε από μέσα μου
    Πως φαντάζεσαι ότι θα μπορούσε να είναι μια φιλία σου στο μέλλον με έναν άνθρωπο; Τι χαρακτηριστικά θα είχε;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και γω όταν είμαι καμια φορα με παρέα καποιας φίλης ειμαι μακραν πιο ανετη από ότι όταν είμαι σε ένα περιβάλλον μόνη μου με συνομηλίκους μου .....στη δεύτερη περίπτωση ειμαι πιο απομακρη πιο κλειστη....Αλλά πάντα έτσι λειτουργούσα....αυτός είναι ο τρόπος μου και αυτο καμία φορά Όχι απαραίτητα επδ ντρέπομαι Αλλά επδ μπορεί να μην μου το έχει βγάλει και ο άλλος να ανοιχτώ.....Επίσης έχω δει ότι ειμαι πιο πρόθυμη να προσεγγίσω μεμονωμένα άτομα που συμπαθω παρά να ενταχθω σε μια παρέα που ενδεχόμενως θα είναι και Αλλά άτομα που μου είναι αδιαφορα έως και δν θα μ αρέσουνε.......

    Απλά πιστεύω πως η κατά πρόσωπο μεμονωμένη προσέγγιση κάποιου ατόμου στην ηλικία μου που οι περισσότεροι έχουν το δικό τους κυκλο νμζ οτι ειναι πιο επιθετική και πιο δύσκολο να εξελιχθει σε κτ γτ και ο αλλος πρεπει ηδη να σε γουσταρει αρκετα για να ξεκινησει μια φιλια μαζί σου ειδικότερα όταν δεν είσαι πλ κοινωνικός και δεν έχεις να προσφέρεις στα άτομα αυτά άλλους φίλους ή παρέες.......

    Πάντως προχθές έτυχε πάλι να βγω με τη παρέα φίλης μου...(μου προτεινε κ ήταν και Αλλά άτομα που τα ειδα πρώτη φορά ) και μου έκανε εντύπωση που στο τέλος της βραδιάς μια κοπέλα μου είπε θύμισε μου λίγο το όνομα σου...γτ δεν σε θυμάμαι εσένα είσαι έτσι πιο κλειστή....
    Και η αλήθεια είναι ότι με τη συγκεκριμενη δεν μίλησα σχεδόν καθολου εκείνο το βράδυ γτ μου φάνηκαν Αλλά άτομα πιο ενδιαφέροντα....πάντως μου έκανε εντύπωση που διαπίστωσε ότι ειμαι εσωστρεφής γτ όλο το βράδυ μιλούσα με άλλους και χόρευα συνέχεια και τραγουδούσα....δεν καθόμουν στη γωνίτσα μου ....

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως Ο,τι είσαι φαίνεται στου1 άλλους και ότι οι εσωστρεφείς δυστυχώς δεν κερδίζουν τη συμπάθεια των άλλων .....εκεί καταλήγω (παρόλ Ο που δεν είμαι τέρμα εξωστρεφές ατομο) υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση νμζ για εμάς στου1 άλλους....

    Μάλλον θα πρέπει να ασυμβίβαστη στην ιδέα ότι έτσι είμαι και σε όποιον αρέσω
    Το θέμα είναι οτι στον εαυτό σου δεν αρέσεις Μιλιβα. Για τους άλλους, λίγο το κακό, δεν είναι οτι δεν τους αρέσεις, απλά δεν τους δίνεις την ευκαιρία για να δεις αν αρέσεις ή όχι. Το σημαντικό είναι οτι σε σένα δεν αρέσει αυτή η κατάσταση όπως έχει δημιουργηθεί γιατί σου λείπει η ανθρώπινη επαφή, οι παρέες κτλ

    Και η λύση εδώ δεν είναι να αποδεχτείς οτι έτσι είμαι και ο, τι γίνει, θα ζήσω την ζωή μου έτσι, η λύση είναι να κάνεις την ζωή σου όπως την θες. Υπάρχουν άνθρωποι που απολαμβάνουν την μοναχικότητα τους (στην ηλικία σου βέβαια δεν ξέρω κανέναν γιατί είσαι μικρή), εσύ δεν την απολαμβάνεις, δεν είναι επιλογή για σένα, είναι καταναγκαστικό έργο. Φοβάμαι οτι με το να λες οτι έτσι είσαι και να προσπαθείς να το αποδεχτείς, είναι σα να προσπαθείς να σου χρυσώσεις το χάπι.

    Το ότι είσαι εσωστρεφής ( αν είσαι) είναι μια χαρά και δεν είναι πρόβλημα από μόνο του. Κι εγώ εσωστρεφής είμαι, και πολύς κόσμος ακόμα. Το πρόβλημα είναι οτι για κάποιον λόγο δυσκολεύεσαι να αφεθείς στο να νιώσεις εγγύτητα, οικειότητα κτλ με τους γύρω σου, αυτό δεν έχει να κάνει με την εσωστρέφεια, είναι καθαρά άμυνα. Φοβάσαι την γνώμη τους και την απόρριψη; Έχεις υψηλές απαιτήσεις από τους άλλους κ γιαυτό απογοητεύεσαι εύκολα; Δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος, αυτόν εσύ θα τον βρεις, αλλά είναι κρίμα να είσαι στην ηλικία που είσαι και να μην απολαμβάνεις την ζωή με τον τρόπο που εσύ θα ήθελες να το κάνεις.

    Εχεις σκεφτεί ποτέ να κάνεις ψυχοθεραπεία; Ϊσως σε βοηθούσε να δεις πιο ξεκάθαρα κάποιες συμπεριφορές που μπορεί να σε μπλοκάρουν με τους άλλους.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Μιλιβακι μια χαρα εισαι στο λεω εγω που εχω γνωρισει αρκετουσ μια χαρα οπωσ τα ακουσ κι η ανασφαλεια μεσα στο προγραμμα ειναι κ μην ακουσ τι σου λενε ειναι κολπα που κανουν οι εξυπνοι οταν δουν ανασφαλεια μη στεναχωριεσαι εισαι υπεροχη στο λεω εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Νομίζω ότι έχεις λάβει πολύ καλές συμβουλές, οπότε το μόνο που θα τονίσω ξανά είναι το εξής: φαίνεται να έχεις λάθος προτεραιότητες όταν βγαίνεις έξω, όταν πας κάπου να περάσεις καλά κτλ. Πάντα στο μυαλό σου έχεις ανώτερο σκοπό να κάνεις φιλίες, να ενωθείς με ανθρώπους. Αυτό δε γίνεται να είναι αυτοσκοπός, αγαπητό Μιλιβάκι. Ξεκίνα να κάνεις πράγματα για ΕΣΕΝΑ, για να περάσεις ΕΣΥ καλά. Κατάκτησε τα χόμπυ σου για να γεμίσεις εσύ τον εαυτό σου με την παρέα του ίδιου σου του εαυτού, όχι με άλλους. Πήγαινε να παίξεις επιτραπέζια γιατί σου αρέσει το παιχνίδι, όχι για να γνωρίσεις άτομα και να γίνετε φίλοι, κάλεσε κόσμο να πάτε σινεμά όχι για να περάσεις καλά με την παρέα αλλά γιατί θες να δεις την ταινία. ΑΥΤΟ είναι που δημιουργεί δεσμούς με άλλους, τα κοινά ενδιαφέροντα. Δεν γίνεται να ενωθείς ψυχικά με κάποιον που εσύ θέλεις να μιλήσεις τηα μια ταινία και αυτός θέλει να γίνεται φίλοι, δε θέλετε τα ίδια πράγματα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    ΑΥΤΟ είναι που δημιουργεί δεσμούς με άλλους, τα κοινά ενδιαφέροντα.
    Αυτό ακριβώς.

  9. #39
    Miliva21
    Guest
    Ευχαριστώ για όλες τις γνώμες .... Ναι έχω κάνει και ψυχοθεραπεία Αλλά νμζ πως δν βοηθάει και τόσο...Ναι μεν μπορείς να πάρεις κάποια πράγματα Αλλά .. ...

    Τεσπα ....το άλλο "Κακό " είναι ότι λόγω του ότι δεν έχω αυτό που θέλω ούτε στα ερωτικά μου και δν υπάρχει κτ να μου αρέσει κάνω φαντασιώσεις πλατωνικα με άτομα τα οποία δεν μπορώ να κάνω κάτι είτε λόγω μεγάλης ηλικίας και γενικότερα λόγω διαφόρων παραγόντων και αυτό πραγματικά έχει αρχίζει να με κουράζει γτ δεν θέλω πλεον να "καίγομαι" εγκεφαλικα/πλατωνικα και να κάνω σενάρια με το μυαλό μου ....αυτό που θέλω είναι κτ πραγματικό-ρεαλιστικό που να συμβαίνει στη ζωή μου και γω κάθομαι και ονειροπολω σαν 14χρονο και κάνω σενάρια με άντρες π δεν θα μπορούσα να είμαι επδ λειτουργεί σαν υποκατάστατο σε αυτό που λείπει από τη ζωή μου .....Τι θα κάνω κ με αυτο δν ξερω....νμζ οτι δν προκειται να είμαι ευχαριστημένη ποτέ σε αυτούς τους τομεις.....Και ότι έχω ακόμα παρά πολύ χρόνο να μείνω μόνη μου (και ερωτικά πλεον) ...Ναι το ξέρω ακούγεται σαν να μυξοκλαιω Αλλά το πιστεύω αυτό πραγματικα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Miliva: Σε ενα μηνα κλεινω τα 32 και το δικο σου θεμα στα ματια μου φαινεται πιο αισιοδοξο απο την δικια μου ζωη!! Δεν ξερω εαν αυτα τα καλλιτεχνικα χομπι το γυμναστηριο σε γεμιζουν η το κανεις γιατι θελεις να κανεις φιλους!!! Ή κανεις πραγματα. Ή εισαι διαθετημενη να κανεις πραγματα που δεν σου αρεσουν αλλα αρεσουν στους αλλους μονο και μονο να μην τους στεναχωρισεις!! Σιγουρα κατι τετοιο εαν ισχυει δεν ειναι καλω, γιατι και εγω το εχω κανει το κανω ακομα, αυτο σε βασανιζει να μην μπορεις να πεις την αποψη σου να μην μπορεις να πεις οχι για να μην στεναχωρισεις τους αλλους!! Δεν λεω οτι αυτο κανεις αλλα πολλοι ανθρωποι κανουν αυτο το πραγμα γιατι δεν μπορουν να πουν οχι απλα, εχουν χαμηλη αυτοπεποιθηση και δεν θελουν να δυσαρεστησουν τους φιλους τους!!! Εγω το τελευταιο διαστημα εχω βγει για καφε μονος μου και οχι μονο μια φορα για το λογο οτι δεν ηθελα να παω σε εκεινο το μερος που πηγαν οι αλλοι και απο το να σκασω και να πω για ακομα μια φορα δεν βαριεσαι ας γινει αφου θελει ο αλλος ειπα θα κανω αυτο που θελω εγω μια φορα στην ζωη μου, δεν λεω οτι τα ιδια κανεις και εσει απλος θα συμφωνησω με ενα σχολιο πιο πανω DissolvedGirl

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    [QUOTE=andreas86;996764]Miliva: Σε ενα μηνα κλεινω τα 32 και το δικο σου θεμα στα ματια μου φαινεται πιο αισιοδοξο απο την δικια μου ζωη!! Δεν ξερω εαν αυτα τα καλλιτεχνικα χομπι το γυμναστηριο σε γεμιζουν η το κανεις γιατι θελεις να κανεις φιλους!!! Ή κανεις πραγματα. Ή εισαι διαθετημενη να κανεις πραγματα που δεν σου αρεσουν αλλα αρεσουν στους αλλους μονο και μονο να μην τους στεναχωρισεις!! Σιγουρα κατι τετοιο εαν ισχυει δεν ειναι καλω, γιατι και εγω το εχω κανει το κανω ακομα, αυτο σε βασανιζει να μην μπορεις να πεις την αποψη σου να μην μπορεις να πεις οχι για να μην στεναχωρισεις τους αλλους!! Δεν λεω οτι αυτο κανεις αλλα πολλοι ανθρωποι κανουν αυτο το πραγμα γιατι δεν μπορουν να πουν οχι απλα, εχουν χαμηλη αυτοπεποιθηση και δεν θελουν να δυσαρεστησουν τους φιλους τους!!! Εγω το τελευταιο διαστημα εχω βγει για καφε μονος μου και οχι μονο μια φορα για το λογο οτι δεν ηθελα να παω σε εκεινο το μερος που πηγαν οι αλλοι και απο το να σκασω και να πω για ακομα μια φορα δεν βαριεσαι ας γινει αφου θελει ο αλλος ειπα θα κανω αυτο που θελω εγω μια φορα στην ζωη μου, δεν λεω οτι τα ιδια κανεις και εσει απλος θα συμφωνησω με ενα σχολιο πιο πανω που εκανε η/ο DissolvedGir το οποιο με εβαλε σε υποψια μηπως κανεις αυτα που ειπα παραπανω και δεν ειναι καθολου, μα καθολου καλο εαν οχι γραψε λαθος!!

  12. #42
    Miliva21
    Guest
    [QUOTE=andreas86;996765]
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Miliva: Σε ενα μηνα κλεινω τα 32 και το δικο σου θεμα στα ματια μου φαινεται πιο αισιοδοξο απο την δικια μου ζωη!! Δεν ξερω εαν αυτα τα καλλιτεχνικα χομπι το γυμναστηριο σε γεμιζουν η το κανεις γιατι θελεις να κανεις φιλους!!! Ή κανεις πραγματα. Ή εισαι διαθετημενη να κανεις πραγματα που δεν σου αρεσουν αλλα αρεσουν στους αλλους μονο και μονο να μην τους στεναχωρισεις!! Σιγουρα κατι τετοιο εαν ισχυει δεν ειναι καλω, γιατι και εγω το εχω κανει το κανω ακομα, αυτο σε βασανιζει να μην μπορεις να πεις την αποψη σου να μην μπορεις να πεις οχι για να μην στεναχωρισεις τους αλλους!! Δεν λεω οτι αυτο κανεις αλλα πολλοι ανθρωποι κανουν αυτο το πραγμα γιατι δεν μπορουν να πουν οχι απλα, εχουν χαμηλη αυτοπεποιθηση και δεν θελουν να δυσαρεστησουν τους φιλους τους!!! Εγω το τελευταιο διαστημα εχω βγει για καφε μονος μου και οχι μονο μια φορα για το λογο οτι δεν ηθελα να παω σε εκεινο το μερος που πηγαν οι αλλοι και απο το να σκασω και να πω για ακομα μια φορα δεν βαριεσαι ας γινει αφου θελει ο αλλος ειπα θα κανω αυτο που θελω εγω μια φορα στην ζωη μου, δεν λεω οτι τα ιδια κανεις και εσει απλος θα συμφωνησω με ενα σχολιο πιο πανω που εκανε η/ο DissolvedGir το οποιο με εβαλε σε υποψια μηπως κανεις αυτα που ειπα παραπανω και δεν ειναι καθολου, μα καθολου καλο εαν οχι γραψε λαθος!!
    Τα χόμπυ που κάνω τα κάνω πρώτα από όλα για μένα.....Ούτε για τους άλλους ούτε για να γνωρίσω κόσμο ως πρώτο κριτήριο......Απλά συνήθως όταν κάνεις χομπι π σ αρέσουν και γνωριζεις κοσμο μαχι με το βασιλικο ποτιζεται και η γλάστρα......έτσι το σκέφτομαι.......

    Δεν είμαι το στυλ του ατόμου που δεν θ πει Όχι στους φιλούς του.......και κανω παντα οτι μου λενε οι αλλοι.....γενικα εχω αποψη και την λεω και ιδιαιετρα στα λιγα άτομα που έχω πάντα ως μόνο να λέω τι θέλω......Απλά μπορώ να ρίξω και νερό στο κρασί μου...Δεν είμαι ούτε τέρμα εγωίστρια ούτε τέρμα υποχωρητικη...Και γενικά είμαι ισχυρογνωμων ....Έχω την άποψη μου θα την πω θα ακούσω και τη δική σου αλλά δεν επηρεάζομαι εύκολα....

    Το δικό σου πρόβλημα είναι νμζ η υποχωρητικότητα και έλλειψη ισχυρογνωμοσύνη που ξεκινούν αν σέβεσαι τον εαυτό σου και αν βάζεις τα όρια σου....

    Το πρόβλημα μου εμένα υποθέτω ότι είναι αλλου....

  13. #43
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ευχαριστώ για όλες τις γνώμες .... Ναι έχω κάνει και ψυχοθεραπεία Αλλά νμζ πως δν βοηθάει και τόσο...Ναι μεν μπορείς να πάρεις κάποια πράγματα Αλλά .. ...

    Τεσπα ....το άλλο "Κακό " είναι ότι λόγω του ότι δεν έχω αυτό που θέλω ούτε στα ερωτικά μου και δν υπάρχει κτ να μου αρέσει κάνω φαντασιώσεις πλατωνικα με άτομα τα οποία δεν μπορώ να κάνω κάτι είτε λόγω μεγάλης ηλικίας και γενικότερα λόγω διαφόρων παραγόντων και αυτό πραγματικά έχει αρχίζει να με κουράζει γτ δεν θέλω πλεον να "καίγομαι" εγκεφαλικα/πλατωνικα και να κάνω σενάρια με το μυαλό μου ....αυτό που θέλω είναι κτ πραγματικό-ρεαλιστικό που να συμβαίνει στη ζωή μου και γω κάθομαι και ονειροπολω σαν 14χρονο και κάνω σενάρια με άντρες π δεν θα μπορούσα να είμαι επδ λειτουργεί σαν υποκατάστατο σε αυτό που λείπει από τη ζωή μου .....Τι θα κάνω κ με αυτο δν ξερω....νμζ οτι δν προκειται να είμαι ευχαριστημένη ποτέ σε αυτούς τους τομεις.....Και ότι έχω ακόμα παρά πολύ χρόνο να μείνω μόνη μου (και ερωτικά πλεον) ...Ναι το ξέρω ακούγεται σαν να μυξοκλαιω Αλλά το πιστεύω αυτό πραγματικα
    Σε τι πιστεύεις ότι δεν σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    [QUOTE=Miliva21;996832]
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post

    Τα χόμπυ που κάνω τα κάνω πρώτα από όλα για μένα.....Ούτε για τους άλλους ούτε για να γνωρίσω κόσμο ως πρώτο κριτήριο......Απλά συνήθως όταν κάνεις χομπι π σ αρέσουν και γνωριζεις κοσμο μαχι με το βασιλικο ποτιζεται και η γλάστρα......έτσι το σκέφτομαι.......

    Δεν είμαι το στυλ του ατόμου που δεν θ πει Όχι στους φιλούς του.......και κανω παντα οτι μου λενε οι αλλοι.....γενικα εχω αποψη και την λεω και ιδιαιετρα στα λιγα άτομα που έχω πάντα ως μόνο να λέω τι θέλω......Απλά μπορώ να ρίξω και νερό στο κρασί μου...Δεν είμαι ούτε τέρμα εγωίστρια ούτε τέρμα υποχωρητικη...Και γενικά είμαι ισχυρογνωμων ....Έχω την άποψη μου θα την πω θα ακούσω και τη δική σου αλλά δεν επηρεάζομαι εύκολα....

    Το δικό σου πρόβλημα είναι νμζ η υποχωρητικότητα και έλλειψη ισχυρογνωμοσύνη που ξεκινούν αν σέβεσαι τον εαυτό σου και αν βάζεις τα όρια σου....

    Το πρόβλημα μου εμένα υποθέτω ότι είναι αλλου....
    Εντάξει εσύ ξέρεις τον εαυτό σου!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Απ αυτα που χω διαβασει πιστευω ο στοχος σου ειναι να βρεις ενα παιδι να κανετε σχεση και να βγαινετε μαζι και με αλλους να περνατε καλα.Και αυτο στα εσωστρεφη προσεκτικα ατομα συνηθως παει μεσω γνωστων,να σου γνωρισουν καποιον που να μην ειναι creepy και να σου κανει.Αλλα επειδη δεν μπορεις να κουμπωσεις σε καποια παρεα δε προχωραει κα ιτο επομενο βημα που στην ουσια ειναι και ο στοχος σου κι ας μην τον εχεις πει φωναχτα στον εαυτο σου.

    Να στο πω ''χυμα'' σ ενοχλει που εισαι μπουκαλα και σε νευριαζει αυτο γιατι οπως λες δε σου λειπει τιποτα.

    Εγω σκεφτομαι αντι να βασανιζεσαι ετσι γιατι δε βρισκεις ενα παλικαρι στα social apps που να ειναι εντελως αγνωστο να καλυψεις το θεμα σχεση/σεξ χωρις να εχεις αναγκη να περασεις απο την αποδοχη μιας παρεας.Που ξερεις μπορει αυτο το παλικαρι να εχει μια καλη παρεα που θα περασεις με εκεινη καλα.Αλλα οπως και να χει θα εχεις αυτο που κανονικα θες,μια σχεση.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 06:13
  2. Πείτε μου μια γνώμη...
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-08-2014, 11:53
  3. Μην το πειτε ποτε
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 26-02-2011, 00:23
  4. πειτε μουυυ plz
    By anonimi in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 17:03
  5. rivotril πειτε μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2010, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •